Suomi nimesi joukkueen hallimaaotteluun Karlstadiin


Hallimaaottelu (Nordenkampen) kilpaillaan tänä vuonna Karlstadissa, Ruotsissa. Suomi nimesi joukkueen kisoihin.
Etusuora: 03.02.2023 13:38Yleisurheilu
Suomi nimesi joukkueen hallimaaotteluun Karlstadiin
Kuva: Olavi Kaljunen / Trackpic
Eveliina Määttänen (1) ja Sara Lappalainen (2).
Reilun viikon päästä sunnuntain Karlstadissa, Ruotsissa, kilpaillaan jo perinteeksi muodostunut hallimaaottelu (Nordenkampen).

Hallimaaottelussa toisistaan ottavat mittaa Suomen, Ruotsin, Norjan ja Tanska/Islanti.

SUL nimesi perjantaina Suomen joukkueen kisoihin.

Muiden maiden joukkueet löydät sivuiltamme kisojen lähestyessä – hallimaaottelu 2023

Suomen joukkue hallimaaotteluun 2023


Miehet:

60 m: Roope Saarinen Viipurin Urheilijat Helsinki, Riku Illukka Vantaan Salamat

200 m: Oskari Lehtonen Nurmijärven Yleisurheilu, Eljas Aalto IF Sibbo Vargarna

400 m: Viljami Kaasalainen Jyväskylän Kenttäurheilijat, Tuomas Lehtonen Liedon Parma

800 m: Joonas Rinne Saarijärven Pullistus, Niko Viljola Helsingin Kisa-Veikot

1500 m: Santtu Heikkinen Lempäälän Kisa Yleisurheilu, Aleksi Kivelä Lempäälän Kisa Yleisurheilu

3000 m: Eero Saleva Helsingin Kisa-Veikot, Mika Kotiranta Joensuun Kataja

60 m aj: Santeri Kuusiniemi Jyväskylän Kenttäurheilijat, Ilari Manninen Jyväskylän Kenttäurheilijat

Pituus: Kasperi Vehmaa Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Julius Toivola Jyväskylän Kenttäurheilijat

3-loikka: Tuomas Kaukolahti Kenttäurheilijat -58 Vantaa, Aaro Davidila Lapin Lukko Rovaniemi

Korkeus: Matias Mustonen Lempäälän Kisa Yleisurheilu, Julius Kuusela Länsi-Uudenmaan Urheilijat Lohja

Seiväs: Juho Alasaari Laihian Luja, Urho Kujanpää Tampereen Pyrintö

Kuula: Arttu Korkeasalo Lielahden Kipinä Tampere, Nico Oksanen Turun Urheiluliitto

Painonheitto: Henri Liipola Tammelan Ryske, Roope Auvinen Sjundeå IF

Naiset:

60 m: Anna Pursiainen Espoon Tapiot, Johanna Kylmänen Raision Kuula

200 m: Aino Pulkkinen Jyväskylän Kenttäurheilijat, Anna Pursiainen Espoon Tapiot

400 m: Milja Thureson Turun Toverit, Ella Räsänen Esbo Idrottsförening

800 m: Eveliina Määttänen Espoon Tapiot, Viola Westling Turun Urheiluliitto

1500 m: Nathalie Blomqvist IK Falken Pedersöre, Sara Lappalainen Borgå Akilles

3000 m: Ilona Mononen Lahden Ahkera, Nelli Nordlund Lahden Ahkera

60 m aj: Lotta Harala Tampereen Pyrintö, Annimari Korte HIFK-friidrott Helsinki

Pituus: Jessica Kähärä Mikkelin Kilpa-Veikot, Neea Käyhkö Savonlinnan Riento

3-loikka: Elina Kostiainen Vihdin Viesti, Jessica Miettinen Joensuun Kataja

Korkeus: Elin Pajunen Vasa Idrottssällskap, Venla Pulkkanen Jyväskylän Kenttäurheilijat

Seiväs: Silja Andersson Esbo Idrottsförening, Saga Andersson Esbo Idrottsförening

Kuula: Senja Mäkitörmä Varpaisjärven Vire Lapinlahti, Emilia Kangas Seinäjoen seudun Urheilijat

Painonheitto: Silja Kosonen Turun Urheiluliitto, Suvi Koskinen Kauhajoen Karhu

Lähde: SUL
Kaupallinen yhteistyö

Katso huippuyleisurheilua suorana yksinoikeudella MTV Katsomo+ Urheilu -palvelusta! Näet muun muassa kovimmat hallikisat ja Timanttiliigan osakilpailut kaudella 2024 ainoastaan MTV Katsomo+ Urheilusta.

MTV Katsomo+ Urheilu -tuotteeseen sisältyvät:

  • Timanttiliiga, World Athletics Indoor Tour ja World Athletics Continental Tour
  • Liiga, Mestis ja muu jääkiekko
  • Mestarien liiga, Serie A, La Liga ja muu jalkapallo
  • MM-ralli, NFL, ATP-tennis ja paljon muuta