Suomen Joukkue Yleisurheilun U18 EM-kisoihin 2022 Julkaistu

Suomen joukkue valittu yleisurheilun alle 18-vuotiaiden EM-kisoihin


SUL valitsi valitsi torstaina Suomen joukkueen heinäkuun alussa Jerusalemissa käytäviin yleisurheilun 17-vuotiaiden EM-kisoihin.
Etusuora: 23.06.2022 17:18Yleisurheilu
Suomen joukkue valittu yleisurheilun alle 18-vuotiaiden EM-kisoihin
Kuva: Olavi Kaljunen / Trackpic
Yleisurheilustadion.
Suomelta lähtee suuri joukkue Israelin Jerusalemissa 4.-7. heinäkuuta 2022 järjestettäviin yleisurheilun alle 18-vuotiaden Euroopan mestaruuskilpailuihin.

Etukäteen suurimmat suomalaisodotukset ladataan miesten 110 m aitojen Euroopan tilastoykkösen Rasmus Vehmaan sekä naisten 400 m aitojen Euroopan tilaston kärkikaksikolle Mila Heikkosen ja Essi Niskalan harteille.

Muita potentiaalisia mitalinimiä suomalaisista ovat ainakin Antti Sainio (tilastokolmonen 400 m aidat), Kasperi Vehmaa (#4 pituushyppy), Aatu Kangasniemi (#3 moukarinheitto, #5 kuulantyöntö), Otto Hämäläinen (#2 keihäänheitto) ja Topi Parviainen (#4 keihäänheitto).

Suomen joukkue U18 EM-kisoihin


Joukkueeseen voitiin nimetä 3 tulosrajan rikkonutta urheilijaa per laji, joista kaksi osallistuu kilpailuihin ja kolmas on kotiin jäävä varaurheilija.

Miehet


100 m: Kalle Hirvi Viipurin Urheilijat, Alvar Itämeri Turun Urheiluliitto.

200 m: Kalle Hirvi, Viipurin Urheilijat.

800 m: Konsta Uuttera Tampereen Pyrintö, Oliver Asikainen Helsingin Kisa-Veikot.

1500 m: Eemeli Hirvonen Joensuun Kataja, Luukas Kontro Jyväskylän Kenttäurheilijat.

100 m aj: Rasmus Vehmaa Lappeenrannan Urheilumiehet, Aarne Autio Turun Urheiluliitto, Elliot Schmidt Borgå Akilles (varalla).

400 m aj: Antti Sainio Tampereen Pyrintö, Kristian Hautakoski Alavieskan Viri.

2000 m ej: Eetu Valtola Mikkelin Kilpa-Veikot, Sisu Moilanen Turun Urheiluliitto.

Korkeus: Santeri Haapamäki Tampereen Pyrintö.

Seiväs: Olavi Halonen Hyvinkään seudun Urheilijat.

Pituus: Kasperi Vehmaa Lappeenrannan Urheilumiehet.

Kuula: Aatu Kangasniemi Nurmijärven Yleisurheilu, Paavo Puro Suolahden Urho, Markus Salovaara Ilmajoen Kisailijat (varalla).

Kiekko: Aapo Kalajoki Turun Urheiluliitto.

Moukari: Aatu Kangasniemi Nurmijärven Yleisurheilu, Reko Tuominen Tarvasjoen Urheilijat, Samuel Puustinen Borgå Akilles (varalla).

Keihäs: Otto Hämäläinen Karstulan Kiva, Topi Parviainen Tuupovaaran Urheilijat, Topi Räsänen Viitasaaren Viesti (varalla).

10-ottelu: Aleksi Hilska Lappeenrannan Urheilumiehet, Lassi Nalkki Jyväskylän Kenttäurheilijat (näyttö kilpailukykyisyydestä vaaditaan 30.6. mennessä)

Sekaviesti: lopullinen kokoonpano päätetään kisapaikalla.

Naiset


100 m: Elmiina Siikala HIFK Friidrott, Meeri Riiali Imatran Urheilijat, Aino Vuorjoki Kuivasjärven Aura (varalla).

200 m: Vivian Tran HIFK Friidrott, Elmiina Siikala HIFK Friidrott, Hilma Kinnunen Jyväskylän Kenttäurheilijat (varalla).

400 m: Teresa Perttilä HIFK Friidrott, Emmi Savenius Vehmaisten Urheilijat.

800 m: Elle Ceder Helsingin Kisa-Veikot, Minea Lindén Loimaan Leisku.

100 m aj: Essi Niskala Kuivasjärven Aura, Jenna Vakkilainen Vantaan Salamat, Siiri Siirtola Helsingin Kisa-Veikot (varalla).

400 m aj: Mila Heikkonen HIFK Friidrott.

2000 m ej: Miina Kilpeläinen Viipurin Urheilijat, Ea Vuori Lahden Ahkera, Heidi Paasonen Mikkelin Kilpa-Veikot (varalla).

5000 m kävely: Aliisa Kiiski Karhulan Katajaiset.

Korkeus: Vilma Knutar Gamlakarleby IF.

Seiväs: Janna-Juulia Mäenpää Lappajärven Veikot.

Kuula: Ella Mäntylä Vähänkyrön Viesti, Minttu Laurila Turun Urheiluliitto, Carmen Welling Turun Urheiluliitto (varalla).

Kiekko: Iiris Veijola Hämeenlinnan Tarmo, Sanni-Maria Mäkelä Noormarkun Nopsa, Martta Laine Valkeakosken Haka (varalla).

Moukari: Ilona Verho Kangasalan Kisa, Elisabet Kujanpää Valkeakosken Haka, Emmi Mäkäläinen Jyväskylän Kenttäurheilijat (varalla).

Keihäs: Malin Karell Sjundeå IF, Veera Sauna-aho Kuortaneen Kunto (näyttö kilpailukykyisyydestä vaaditaan 28.6. mennessä), Cecilia Österberg IF Femman (varalla).

7-ottelu: Iida Kujanpää Tampereen Pyrintö, Sara-Sofia Hyvönen Joensuun Kataja.

Sekaviesti: lopullinen kokoonpano päätetään kisapaikalla.

Lähde: SUL

Katso myös: Jerusalemin U18 EM-kisojen ohjelma, aikataulu, livetulokset & livestream

Lue myös



Katso kaikki uutiset