Tampere Indoor Meeting -hallikilpailu on osa World Athletics Indoor Tour -sarjaa. Kotimaan kärkiurheilijoista mukana ovat muun muassa Lotta Harala, Antti Sainio ja Kristian Pulli.
Tampereen Pirkkahallissa kilpaillaan keskiviikkona kovatasoinen kansainvälinen hallikilpailu, kun “Tampere Indoor Meeting” on houkutellut paikalle kotimaan huippujen lisäksi yli 40 ulkomaalaisurheilijaa. Kotiyleisön mielenkiinnon kohteena ovat erityisesti aitureiden
Antti Sainion ja
Lotta Haralan sekä pituushyppääjä
Kristian Pullin suoritukset.
Tampere Indoor Meeting on osa World Athletics Indoor Tour -sarjaa, missä sen ranking-arvo on hopea. Voittajalle on täten luvassa 70 sijoituspistettä, ja kahdeksanneksi sijoittunut urheilija saa vielä 27 lisäpistettä.
Tampereen kilpailut käynnistyvät klo 18.05, ja kisailta huipentuu klo 20.20 juostavaan naisten pika-aitojen loppukilpailuun. YLE:n suora TV-lähetys Pirkkahallista käynnistyy klo 18.00.
Etusuora tekee ennakkokatsauksen kisojen mielenkiintoisimpiin lajeihin.
Sainio hyökkää yleisen sarjan SE:n kimppuun
Viime kesänä 400 metrin aitojen eurooppalaiseen eliittiin noussut
Antti Sainio oli syksyllä otsikoissa, kun hän teki päätöksen jatkaa harjoitteluaan kotimaassa. Sainiolla oli aiemmin tarkoitus lähteä opiskelemaan ja urheilemaan Yhdysvaltojen Teksasiin, mutta lopulta nuori lupaus päätyi toiseen ratkaisuun.
Bergenin alle 23-vuotiaden EM-kilpailussa aitakierroksen ajassa 48,61 juossut Sainio on Tampereen 300 metrin aitojen ehdoton ykkösnimi, ja tavoitteena on vain ja ainoastaan harvoin juostun matkan yleisen sarjan SE. Ennätys on
Petteri Pulkkisen vuonna 1995 juoksema 35,56.
Aitakisan toinen mielenkiintoinen suomalaisnimi on
Tuomas Lehtonen , joka avasi hallikautensa Helsingissä juoksemalla 400 metriä aikaan 48,04.
Kotimaan pituustrio haastaa kovan jenkkihyppääjän
Pituuspaikalla käydään illan aikana kaksi kilpailua, joissa molemmissa riittää mielenkiintoa. Miesten kilvassa suomalaistrio
Kristian Pulli,
Kalle Salminen ja
Kasperi Vehmaa saa kovan haastajan, kun mukana on parhaimmillaan 839 venyttänyt jenkkihyppääjä
Cameron Crump.
Pulli oli viime kesänä ainoa suomalaishyppääjä, joka ylitti himoitun kahdeksan metrin rajapyykin. Salmisella ja Bergenin alle 23-vuotiaiden EM-kisoissa mitaleille hypänneellä Vehmaalla riittää potentiaalia pitkiin leiskautuksiin, ja heitä kannattaa pitää silmällä tällä hallikaudella.
Crumpin, 26, uran tähän mennessä kovin saavutus on viime talven MM-hallien seitsemäs sija.
Naisten pika-aidoissa odotetun kova kattaus
Naisten pika-aidat ovat kuuluneet kotimaisen yleisurheilun kermaan jo useamman vuoden ajan, eikä 2026 tee tähän poikkeusta.
Saara Keskitalo on ollut alkutalvesta jo hyvässä tuloskunnossa, ja nyt Tampereella nähdään muun muassa
Lotta Haralan ja
Reetta Hurskeen vastaukset.
Keskitalo rikkoi sunnuntaina Puolassa maaliskuussa kisattavien MM-hallien tulosrajan (8,02), ja nyt kahdeksan sekunnin kimppuun hyökkäävät myös kotimaan muut tähdet. Oman mielenkiintonsa taistoon tuo
Vilma Mäki, joka paineli viime kesänä 100 metrin aidat aikaan 12,88.
Kisan kovin ulkomaalaisnimi on parhaimmillaan 7,86 juossut Ghanan
Evonne Britton.
Naisten pituudessa riittää yli kuuden ja puolen metrin hyppääjiä
Jos miesten pituuskisassa riittää yllin kyllin mielenkiintoa, niin samaa voidaan sanoa myös naisten kilvasta. Lähtölistalla on yhteensä seitsemän hyppääjää, ja kuuden henkilökohtainen ennätys on yli 650.
Paremmin moniottelijana tunnettu
Saga Vanninen saa kovan haasteen ulkomaalaishyppääjiltä, joista suurimmaksi ennakkosuosikiksi voidaan nostaa parhaimmillaan 673 hypännyt Unkarin
Petra Beata Banhidi-Farkas. Monen hyppääjän tuloskunto on alkutalvesta vielä iso kysymysmerkki, joten kärkikolmikon veikkaaminen voi olla hankalaa puuhaa.
Vannisen ohella suomalaishyppääjistä kannattaa seurata
Taika Koilahtea, jonka ennätys on seitsemän vuoden takainen huipputulos 669.