Tilastomaaottelu povaa tasaista viikonloppua

Tilastomaaottelu povaa tasaista viikonloppua


Tilastopajan Mirko Jalava on koonnut tämän vuotisen Ruotsi-ottelun alla niin sanotun tilastomaaottelun, josta käy ilmi kauden tilastonoteerausten valossa Ruotsi-ottelun ennakkoasetelmat.
Etusuora: 31.08.2016 12:58Yleisurheilu
Tilastomaaottelu povaa tasaista viikonloppua
Kuva: Olavi Kaljunen/Trackpic
Ruotsi vaikuttaisi sekä miehissä että naisissa olevan tilastojen valossa hienoisesti niskan päällä Suomi-Ruotsi-maaottelussa, mutta ennakkoon maaottelu vaikuttaa kuitenkin melko tasaiselta.

Miehet: Suomi 201,5 - Ruotsi 208,5




Laji
Nimi
Maa
SB

Pts

FIN
SWE


100 m
Ville Myllymäki
FIN
10.38

5

9
13



Samuli Samuelsson
FIN
10.42

3






Otto Ahlfors
FIN
10.49

1






Tom Kling-Baptiste
SWE
10.27

7






Austin Hamilton
SWE
10.40

4






Odain Rose
SWE
10.44

2





200 m
Samuli Samuelsson
FIN
20.84

5

9
13



Ville Aarnivala
FIN
21.27

3






Ville Myllymäki
FIN
21.40

1






Johan Wissman
SWE
20.76

7






Tom Kling-Baptiste
SWE
20.87

4






Felix Svensson
SWE
21.37

2





400 m
Markus Teijula
FIN
47.63

4

8
14



Oskari Mörö
FIN
47.67

3






Petteri Monni
FIN
48.07

1






Erik Martinsson
SWE
47.19

7






Dennis Forsman
SWE
47.41

5






Felix Francois
SWE
47.71

2





800 m
Jaakko Laakso
FIN
1:48.25

3

6
16



Ville Lampinen
FIN
1:48.89

2






Tuomo Salonen
FIN
1:50.84

1






Kalle Berglund
SWE
1:47.16

7






Andreas Kramer
SWE
1:47.24

5






Johan Rogestedt
SWE
1:47.47

4





1500 m
Panu Jantunen
FIN
3:44.80

3

6
16



Marco Bertolotti
FIN
3:45.33

2






Tuomo Salonen
FIN
3:46.38

1






Johan Rogestedt
SWE
3:36.58

7






Jonas Leanderson
SWE
3:36.92

5






Kalle Berglund
SWE
3:41.00

4





5000 m
Ossi Kekki
FIN
14:11.25

5

10
12



Martti Siikaluoma
FIN
14:19.96

4






Ilari Piipponen
FIN
14:32.50

1






Suldan Hassan
SWE
14:10.12

7






Jonas Leanderson
SWE
14:30.04

3






Staffan Ek
SWE
14:30.95

2





10000 m
Jarkko Järvenpää
FIN
29:46.10

5

8
14



Aki Nummela
FIN
30:29.15

1






Martti Siikaluoma
FIN


2






David Nilsson
SWE
29:32.92

7






Anton Danielson
SWE
29:58.13

4






Andreas Åhwall
SWE
30:20.33

3





3000 m ej
Hannu Granberg
FIN
8:56.11

3

6
16



Tomi Lehto
FIN
9:08.79

2






Otto Loukkalahti
FIN
9:16.32

1






Emil Blomberg
SWE
8:34.81

7






Elmar Engholm
SWE
8:37.44

5






Vidar Johansson
SWE
8:45.46

4





110 m aj
Elmo Lakka
FIN
13.72

7

14
8



Arttu Hirvonen
FIN
13.91

5






Valtteri Kalliokulju
FIN
14.22

2






Anton Levin
SWE
13.97

4






Marvin Tay
SWE
14.18

3






Alexander Brorsson
SWE
14.27

1





400 m aj
Oskari Mörö
FIN
49.04

7

16
6



Joni Vainio-Kaila
FIN
51.36

5






Petteri Monni
FIN
51.50

4






Isak Andersson
SWE
51.73

3






Jonathan Carbe
SWE
51.75

2






Alexander Lundskog
SWE
51.83

1





Korkeus
Jussi Viita
FIN
2.21

7

11,5
10,5



Miro Rastas
FIN
2.15

3,5






Valtteri Välimäki
FIN
2.06

1






Andreas Carlsson
SWE
2.17

5






Mehdi Katib
SWE
2.15

3,5






Philip Frifelt Lundqvist
SWE
2.10

2





Seiväs
Tomas Wecksten
FIN
5.50

7

16
6



Eemeli Salomäki
FIN
5.40

5






Mikael Westö
FIN
5.35

4






Filip Gyllensten
SWE
5.30

3






Oscar Janson
SWE
5.25

2






Marcus Nilsson
SWE
5.00

1





Pituus
Kristian Bäck
FIN
7.95

5

12
10



Kristian Pulli
FIN
7.92

4






Roni Ollikainen
FIN
7.84

3






Michel Tornéus
SWE
8.44

7






Andreas Carlsson
SWE
7.65

2






Johan Talèus
SWE
7.49

1





Kolmiloikka
Tuomas Kaukolahti
FIN
16.24

7

15
7



Simo Lipsanen
FIN
16.16

5






Kristian Pulli
FIN


3






Michel Tornéus
SWE
16.10

4






Erik Ehrlin
SWE
15.84

2






Mathias Ström
SWE
15.38

1





Kuula
Arttu Kangas
FIN
20.30

7

12
10



Timo Kööpikkä
FIN
18.84

3






Tomas Söderlund
FIN
18.31

2






Daniel Ståhl
SWE
19.38

5






Niklas Arrhenius
SWE
19.15

4






Wictor Petersson
SWE
18.18

1





Kiekko
Pyry Niskala
FIN
61.42

3

6
16



Frantz Kruger
FIN
58.73

2






Oskari Perälampi
FIN
55.37

1






Daniel Ståhl
SWE
68.72

7






Axel Härstedt
SWE
66.03

5






Niklas Arrhenius
SWE
66.02

4





Moukari
David Söderberg
FIN
77.60

7

16
6



Tuomas Seppänen
FIN
76.20

5






Aleksi Jaakkola
FIN
73.77

4






Oscar Vestlund
SWE
70.95

3






Elias Håkansson
SWE
69.29

2






Mattias Lindberg
SWE
69.19

1





Keihäs
Antti Ruuskanen
FIN
88.23

7

14
8



Tero Pitkämäki
FIN
86.13

5






Teemu Wirkkala
FIN
80.57

2






Kim Amb
SWE
84.32

4






Gabriel Wallin
SWE
82.81

3






Jiannis Smalios
SWE
79.60

1





4 x 100 m

FIN
39.42

5

5
2




SWE
39.37

2





4 x 400 m

FIN
3:18.04

2

2
5




SWE
3:04.95

5






Naiset: Suomi 197,5 - Ruotsi 212,5




Laji
Nimi
Maa
SB

Pts

FIN
SWE


100 m
Nooralotta Neziri
FIN
11.48

7

11
11



Anniina Kortetmaa
FIN
11.62

3






Anna Hämäläinen
FIN
11.69

1






Khaddi Sagnia
SWE
11.48

5






Susanna Kallur
SWE
11.53

4






Elin Östlund
SWE
11.64

2





200 m
Anna Hämäläinen
FIN
23.70

5

12
10



Anniina Kortetmaa
FIN
23.76

4






Aino Pulkkinen
FIN
24.09

3






Pernilla Nilsson
SWE
23.50

7






Gladys Bamane
SWE
24.13

2






Malin Ström
SWE
24.16

1





400 m
Hilla Uusimäki
FIN
53.14

7

10
12



Jeanine Nygård
FIN
55.07

2






Jonna Berghem
FIN
55.22

1






Matilda Hellqvist
SWE
54.03

5






Lisa Duffy
SWE
54.20

4






Pernilla Tornemark
SWE
54.91

3





800 m
Sara Kuivisto
FIN
2:04.87

3

6
16



Zenitha Eriksson
FIN
2:05.61

2






Venla Paunonen
FIN
2:07.66

1






Lovisa Lindh
SWE
1:59.41

7






Anna Silvander
SWE
2:02.57

5






Hanna Hermansson
SWE
2:03.32

4





1500 m
Sara Kuivisto
FIN
4:12.78

7

11
11



Karin Storbacka
FIN
4:20.12

3






Saija Seppä
FIN
4:21.88

1






Lovisa Lindh
SWE
4:14.10

5






Anna Silvander
SWE
4:16.62

4







SWE


2





5000 m
Camilla Richardsson
FIN
16:06.64

5

8
14



Aino Kivenmäki
FIN
17:08.29

2






Heidi Eriksson
FIN


1






Meraf Bahta
SWE
14:49.95

7






Maria Larsson
SWE
16:19.86

4






Cecilia Norrbom
SWE
16:23.26

3





10000 m
Laura Manninen
FIN
33:37.87

7

14
8



Camilla Richardsson
FIN
33:43.53

5






Janica Mäkelä
FIN
36:33.00

2






Malin Liljestedt
SWE
34:54.59

4






Louise Wiker
SWE
34:56.95

1







SWE


3





3000 m ej
Mira Tuominen
FIN
10:33.55

3

10
12



Sofia Muinonen
FIN
10:56.13

2






Sandra Eriksson
FIN
9:31.88

5






Frida Kristiansson
SWE
10:18.59

4






Charlotta Fougberg
SWE
9:30.11

7






Ronja Fjellner
SWE


1





100 m aidat
Nooralotta Neziri
FIN
12.81

7

12
10



Reetta Hurske
FIN
13.16

3






Lotta Harala
FIN
13.41

2






Susanna Kallur
SWE
12.91

5






Elin Westerlund
SWE
13.11

4






Amanda Hansson
SWE
13.64

1





400 m aj
Hilla Uusimäki
FIN
56.33

7

16
6



Viivi Lehikoinen
FIN
57.65

5






Eveliina Määttänen
FIN
58.79

4






Hanna Palmqvist
SWE
59.07

3






Sofia Johnsson
SWE
59.42

2






Johanna Holmén Svensson
SWE
59.71

1





Korkeus
Linda Sandblom
FIN
1.93

5

8,5
13,5



Ilona Äyräväinen
FIN
1.81

2,5






Elin Pajunen
FIN
1.79

1






Sofie Skoog
SWE
1.94

7






Emma Green
SWE
1.90

4






Ebba Jungmark
SWE
1.81

2,5





Seiväs
Minna Nikkanen
FIN
4.55

4

8
14



Wilma Murto
FIN
4.52

3






Aino Siitonen
FIN
4.30

1






Angelica Bengtsson
SWE
4.65

7






Michaela Meijer
SWE
4.62

5






Lisa Gunnarsson
SWE
4.50

2





Pituus
Kristiina Vuorvirta
FIN
6.22

3

6
16



Anne-Mari Lehtiö
FIN
6.20

2






Hanna Wiss
FIN
6.19

1






Khaddi Sagnia
SWE
6.70

7






Erica Jarder
SWE
6.60

5






Malin Marmbrandt
SWE
6.50

4





Kolmiloikka
Kristiina Mäkelä
FIN
14.24

7

13
9



Sanna Nygård
FIN
13.53

5






Kira Kytölä
FIN
12.97

1






Malin Marmbrandt
SWE
13.11

4






Jasmin Sabir
SWE
13.02

2






Fanny Ernestam
SWE
12.84

3





Kuula
Katri Hirvonen
FIN
15.35

4

9
13



Suvi Helin
FIN
15.07

3






Kaisa Kymäläinen
FIN
14.90

2






Fanny Roos
SWE
17.58

7






Frida Åkerström
SWE
15.51

5






Maria Nilsson
SWE
14.68

1





Kiekko
Salla Sipponen
FIN
56.85

7

14
8



Tanja Komulainen
FIN
54.99

4






Katri Hirvonen
FIN
54.20

3






Sofia Larsson
SWE
56.02

5






Fanny Roos
SWE
51.23

2






Anna Karlsson
SWE
49.23

1





Moukari
Merja Korpela
FIN
69.15

4

8
14



Inga Linna
FIN
67.40

3






Johanna Salmela
FIN
65.77

1






Tracey Andersson
SWE
70.99

7






Marinda Petersson
SWE
69.43

5






Ida Storm
SWE
66.91

2





Keihäs
Heidi Nokelainen
FIN
62.13

7

14
8



Jenni Kangas
FIN
60.70

5






Oona Sormunen
FIN
58.86

2






Anna Wessman
SWE
59.92

4






Sofi Flink
SWE
59.16

3






Elisabeth Höglund
SWE
54.42

1





4 x 100 m

FIN
46.97

2

2
5




SWE
44.27

5





4 x 400 m

FIN
3:37.38

5

5
2




SWE
3:46.92

2

Lue myös


Katso kaikki uutiset