Torun, Copernicus Cup 2021 - Aikataulu, lähtölistat & tulokset

Suomen ja maailmanennätykset natisevat liitoksissaan keskiviikkona Toruńissa


World Athletics Indoor Tourin kulta-tason osakilpailut jatkuvat keskiviikkona Toruńissa, Puolassa.
Etusuora: 16.02.2021 20:13Yleisurheilu
Suomen ja maailmanennätykset natisevat liitoksissaan keskiviikkona Toruńissa
Kuva: Olavi Kaljunen/Trackpic
Toruńin Copernicus Cupissa kilpailee kolme suomalaista, kun Nooralotta Neziri, Reetta Hurske ja Kristiina Mäkelä ottavat mittaa muusta maailmaneliitistä.

Aiturit Neziri ja Hurske kohtaavat muun muassa maailmankärkinimen Christina Clemonsin (7,83) sekä kotimassaan kilpailevan Karolina Kołeczek, joka on kilpaillut useasti myös Suomessa. Neziri on Suomen ennätysajallaan 7,91 kisan tilastokakkonen. Jyväskyläläinen on parantanut tällä kaudella jo kahdesti Suomen ennätystä.

Mäkelä lähtee loikkakisaan Nezirin tavoin tilastokakkosena kauden parhaallaan 14,13. Kisan tilastoykkönen on valkovenäläinen 22-vuotias Viyaleta Skvartsova 14,28. Kisan tähtiin lukeutuvat myös Yhdysvaltojen Tori Franklin (halliennätys 14,63) ja Paraskevi Papahristou (halliennätys 14,50).

Toruńin kisat vilisevät maailmantähtiä. Yksi kisojen mielenkiintoisimmista nimistä on Grant Holloway, joka on tällä hallikaudella juossut 60 metrin aidat aikaan 7,32, joka on vain 2 sadasosaa hitaammin kuin Colin Jacksonin vuonna 1994 kellottama ME 7,30.

Toruńissa kilpaillaan myös tämän hallikauden Euroopan mestaruuskilpailut.


Copernicus Cup Toruń - Aikataulu


Keskiviikko 17.2.

KelloLajiM/N
18:25KuulaMiehet
18:3060m aj. (ae)Naiset
18:43KolmiloikkaNaiset
18:5060m aj. (ae)Miehet
19:053000 mNaiset
19:2060 m (ae)Naiset
19:30KorkeusMiehet
19:35400 mNaiset
19:40SeiväsMiehet
19:50800 mNaiset
10:00800 mMiehet
20:1060 m aj. finaaliNaiset
20:2560 m aj. finaaliMiehet
20:351500 mMiehet
20:4560 m finaaliNaiset



Copernicus Cup Toruń 2021 - stream ja TV


Copernicus Cupista on tarjolla livestream, mutta valitettavasti se ei näe Suomen VPN-asetuksilla. Stream WA:n Youtube-kanavalla.

Kisat näkyvät Suomessa C More maksukanavalla.


Copernicus Cup Toruń – tulokset 2021




Täältä löydät Copernicus Cup Toruń 2021 livetulokset.


Osallistujalistat Copernicus Cup Toruń 2021


M Kuula

JärjUrheilijaSB
1SZYSZKOWSKI Jakub (POL)20.28
2PONZIO Nick (USA)20.52
3FABBRI Leonardo (ITA) 
4BUKOWIECKI Konrad (POL)20.46
5STORL David (GER)20.18
6HARATYK Michał (POL)21.83
7STANEK Tomas (CZE)21.48

N Kolmiloikka

JärjUrheilijaSB
1NOWAKOWSKA Aleksandra (POL)13.13
2BEDNAREK Agnieszka (POL)13.30
3SZÓSTAK Adrianna (POL)13.48
4PAPAHRISTOU Paraskevi (GRE)13.73
5FRANKLIN Tori (USA)13.79
6MAKELA Kristiina (FIN)14.13
7SKVARTSOVA Viyaleta (BLR)14.28



N 60 m aidat alkuerä 1

RataUrheilijaSB
3SKRZYSZOWSKA Pia (POL)8.02
4CLEMONS Christina (USA)7.83
5KOŁECZEK Karolina (POL)8.01
6KOZAK Luca (HUN)8.06
7WOJTUNIK Klaudia (POL)8.21

N 60 m aidat alkuerä 2

RataUrheilijaSB
2NAGIĘĆ Weronika (POL)8.39
3HURSKE Reeta (FIN)8.04
4NEZIRI Nooralotta (FIN)7.91
5TALAY Alina (BLR)8.01
6BOGLIOLO Luminosa (ITA)8.05
7HULISZ Zuzanna (POL)8.34



M 60 m aidat alkuerä 1

RataUrheilijaSB
2STAŚKIEWICZ Dominik (POL)7.88
3NOGA Artur (POL)7.64
4HOLLOWAY Grant (USA)7.32
5MALLETT Aaron (USA)7.57
6KILJAN Krzysztof (POL)7.70
7SZUCS Valdo (HUN)7.74

M 60 m aidat alkuerä 2

RataUrheilijaSB
2ŻEBROWSKI Dawid (POL)7.84
3CZYKIER Damian (POL)7.59
4BELOCIAN Wilhem (FRA)7.45
5EATON Jarret (USA)7.51
6TRAJKOVIC Milan (CYP)7.75
7AL. YOHA Yaqoub (KUW) 



N 400 m erä 1

RataUrheilijaSB
4KACZMAREK Natalia (POL)53.80
5SPRUNGER Lea (SUI)52.21
6WYCISZKIEWICZ-ZAWADZKA Patrycja (POL)53.29

N 400 m erä 2

RataUrheilijaSB
3HOŁUB-KOWALIK Małgorzata (POL) 
4KLAVER Lieke (NED)51.48
5ŚWIĘTY-ERSETIC Justyna (POL) 
6BOL Femke (NED)50.81



M Korkeus

JärjUrheilijaSB
1KOŁODZIEJSKI Mateusz (POL)221
2CULVER Trey (USA) 
3NIKITIN Dmytro (UKR)228
4KOBIELSKI Norbert (POL) 
5NEDASEKAU Maksim (BLR)223
6BEDNAREK Sylwester (POL)215
7WILSON Jamal (BAH)215
8PROTSENKO Andrii (UKR)228
9TAMBERI Gianmarco (ITA)232

M Seiväs

JärjUrheilijaSB
1VOLKOV Matvey (BLR)560
2SOBERA Robert (POL)562
3LUDWIG Matt (USA)580
4OBIENA Ernest (PHI)586
5WOJCIECHOWSKI Paweł (POL)540
6BRAZ Thiago (BRA)580
7LISEK Piotr (POL)574
8KENDRICKS Sam (USA)586



N 800 m

RataUrheilijaSB
1GALANT Martyna (POL)2:04.97
2POWER Nadia (IRL)2:02.44
3CICHOCKA Angelika (POL)2:02.72
4ALEMU Habitam (ETH)2:00.85
4YARIGO Noelie (BEN)2:02.76
5JÓŹWIK Joanna (POL)2:02.19
6LEMIESZ Aneta (POL)2:08.31
6SCLABAS Delia (SUI) 

M 800 m

RataUrheilijaSB
1TUKA Amel (BIH)1:48.28
1LANGFORD Kyle (GBR)1:48.38
2KRAMER Andreas (SWE)1:47.79
2VAN DIEPEN Tony (NED)1:48.36
3WEBB Jamie (GBR)1:46.26
3BORKOWSKI Mateusz (POL)1:47.17
4REUTHER Marc (GER)1:46.21
4KIPRUTO Collins (KEN)1:46.83
5KSZCZOT Adam (POL)1:47.65
6GILES Elliot (GBR)1:45.49
6SIERADZKI Patryk (POL) 



M 1500 m

RataUrheilijaSB
1GOURLEY Neil (GBR) 
2ŻYWKO Szymon (POL)3:43.75
3CZERWIŃSKI Adam (POL)3:41.20
4SASINEK Filip (CZE)3:39.75
5ROZMYS Michał (POL)3:39.48
6TAKI Kumari (KEN)3:39.12
7LEWANDOWSKI Marcin (POL)3:36.83
8BIRGEN Bethwel (KEN)3:34.67
9BAREGA Salemon (ETH)3:34.62
10FONTES Ignacio (ESP)3:36.89

N 3000 m

JärjUrheilijaSB
1TOPKA Beata (POL) 
2KACZYŃSKA Paulina (POL) 
3BRONIATOWSKA Katarzyna (POL) 
4WAGNER-GYURKES Viktoria (HUN)9:04.38
5KRAUSE Gesa-Felicitas (GER)8:55.25
6WORKU Fantu (ETH)8:37.84
7CHEPKOECH Beatrice (KEN)8:34.21
8DIBABA Genzebe (ETH) 
9HAILU Lemlem (ETH)8:32.55
10BARYSEVICH Dariya (BLR) 
11KAZIMIERSKA Klaudia (POL) 



N 60 m alkuerä 1

RataUrheilijaSB
2FERENZ Katarzyna (POL)7.71
3RATNIKOVA Viktoriya (UKR)7.29
4OLIVER Javianne (USA)7.loka
5GUZOWSKA Paulina (POL)7.40
6MIHALINEC-ZIDAR Maja (SLO)7.23
7STRUZIK Alicja (POL)7.47

N 60 m alkuerä 2

RataUrheilijaSB
2MAŁKOWSKA Dominika (POL)7.59
3ADAMEK Klaudia (POL)7.35
4DEL-PONTE Ajla (SUI)7.14
5SWOBODA Ewa (POL)7.22
6STEFANOWICZ Magdalena (POL)7.39
7MIĘKIŃSKA Magdalena (POL)7.59




Copernicus Cup Toruń - Tapahtuman ennätykset


Naiset

LajiUrheilijaTulosPäivä
60 mEwa Swoboda (POL)7,0712.02.2016
400 mLea Sprunger (SUI)51,2815.02.2018
800 mJoanna Jóźwik (POL)1.59,2910.02.2017
1500 mGenzebe Dibaba (ETH)3.58,8010.02.2017
60 m aj.Pamela Dutkiewicz (GER)7,8515.02.2018
KorkeusMariya Lasitskene (RUS)20015.02.2018
KolmiloikkaAnna Jagaciak-Michalska (POL)13,9710.02.2017
SeiväsNicole Buchler (SUI)46010.02.2017
KuulaChristina Schwanitz (GER)18,9706.02.2019
PituusMaryna Bekh-Romanchuk (UKR)69608.02.2020




Miehet

LajiUrheilijaTulosPäivä
60 mRonnie Baker (USA)6,4610.02.2017
400 mBralon Taplin (GRN)45,5910.02.2017
800 mCollins Kipruto (KEN)1.45,8608.02.2020
1500 mSamuel Tefera (ETH)3.35,5706.02.2019
60 m aj.Orlando Ortega (ESP)7,4810.02.2017
SeiväsArmand Duplantis (SWE)61708.02.2020
KuulaKonrad Bukowiecki (POL)22,0015.02.2018
PituusJuan Miguel Echevarria (CUB)81206.02.2019
KorkeusSylwester Bednarek (POL)22710.02.2017
KolmiloikkaCristian Napoles (CUB)16,9015.02.2018

Lue myös



Katso kaikki uutiset