Katso kivenkovat yleisurheilun tulosrajat Pariisin olympialaisiin

Katso kivenkovat yleisurheilun tulosrajat Pariisin olympialaisiin


Kansainvälinen yleisurheiluliitto on julkaissut yleisurheilun tulosrajat Pariisin olympialaisiin 2024.
Etusuora: 21.12.2022 11:48Yleisurheilu
Katso kivenkovat yleisurheilun tulosrajat Pariisin olympialaisiin
Kuva: Olavi Kaljunen / Trackpic
Toni Kuusela.
Tulosrajat yleisurheilun arvokisoihin ovat koventuneet viimeisimmissä arvokisoissa merkittävästi. Tahti ei näytä hyytymisen merkkejä, sillä Pariisin olympialaisten tulosrajat yleisurheilussa ovat hirmuiset.

Tulosrajan tekeminen on yksi tapa edetä kisoihin. Toinen vaihtoehto ansaita kisalippu kouraan on rankingjärjestelmä. Kansainvälisen yleisurheiluliiton tavoitteena on, että noin 50 % lajikohtaisista urheilijoista etenisi kisoihin tulosrajan kautta ja loput 50 % selvittäisi tiensä kisoihin rankingin kautta.

Etusuoran sivuilta voi seurata rankingin kehitystä, kun tuloksentekoajat alkavat.

Suurimmassa osassa lajeja ensimmäinen päivä, jolloin on mahdollista rikkoa tulosraja on 1.7.2023. Otteluissa, 10 000 metrillä, kävelyissä ja viesteissä tuloksentekoikkuna aukeaa jo 31.12.2022 ja maratonilla 1.11.2022. Viimeinen päivä antaa näyttöjä on 30.6.2024, paitsi maratonilla 30.4.2024.

Pariisin olympialaisten tulosrajat


Alla olevassa kaaviossa on mukana vertailunvuoksi Tokion 2021 tulosrajat.

LajiMiehet (Pariisi)Miehet (Tokio)Naiset (Pariisi)Naiset (Tokio)
100 m10,0010,0511,0711,15
200 m20,1620,2422,5722,80
400 m45,0044,9050,9551,35
800 m1.44,701.45,201.59,301.59,50
1500 m3.33,503.35,004.02,504.04,20
5000 m13.05,0013.13,5014.52,0015.10,00
10 000 m27.00,0027.28,0030.40,0031.25,00
110 m aj/100 m aj13,2713,3212,7712,84
400 m aj48,7048,9054,8555,40
3000 m ej8.15,008.22,009.23,009.30,00
Korkeus233233197196
Seiväs582580473470
Pituus827822686682
Kolmiloikka17,2217,1414,5514,32
Kuula21,5021,1018,8018,50
Kiekko67,2066,0064,5063,50
Moukari78,2077,5074,0072,50
Keihäs85,5085,0064,0064,00
Kymmenottelu/ Seitsenottelu8460835064806420
20 km kävely1.20.101.21.001.29.201.31.00
Maraton2.08.102.11.302.26.502.29.30


Varaa kisamatka yleisurheilun MM-kisoihin Budapestiin!


Lähde yleisurheilun 2023 MM-kisoihin Budapestiin ja nauti kisatunnelmasta paikan päällä! Kannusta suomalaisia ja siivitä urheilijamme huippusuorituksiin!

Kokenut matkanjärjestäjä Kon-Tiki Sport Travel järjestää Budapestin MM-kisoihin kolme matkaa. Ensimmäinen matka kattaa koko kisarupeaman, toinen matka kisojen ensimmäisen puoliskon ja kolmas matka kisaviikon toisen puoliskon.

Kon-Tikin matkapaketit



Lue myös



Katso kaikki uutiset