Katso kivenkovat yleisurheilun tulosrajat Pariisin olympialaisiin


Katso yleisurheilun tulosrajat Pariisin olympialaisiin 2024.
Etusuora: 22.11.2023 07:48Yleisurheilu
Katso kivenkovat yleisurheilun tulosrajat Pariisin olympialaisiin
Kuva: Olavi Kaljunen / Trackpic
Toni Kuusela.
Tulosrajat yleisurheilun arvokisoihin ovat koventuneet viimeisimmissä arvokisoissa merkittävästi. Tahti ei näytä hyytymisen merkkejä, sillä Pariisin olympialaisten yleisurheilun tulosrajat ovat hirmuiset.

Tulosrajan tekeminen on yksi tapa edetä kisoihin. Toinen vaihtoehto ansaita kisalippu kouraan on rankingjärjestelmä. Kansainvälisen yleisurheiluliiton tavoitteena on, että noin 50 % lajikohtaisista urheilijoista etenisi kisoihin tulosrajan kautta ja loput 50 % selvittäisi tiensä kisoihin rankingin kautta.

Suurimmassa osassa lajeja ensimmäinen päivä tuloksentekoon olympialaisten osalta on ollut 1.7.2023. Otteluissa, 10 000 metrillä, kävelyissä ja viesteissä tuloksentekoikkuna aukesi jo 31.12.2022 ja maratonilla 1.11.2022. Viimeinen päivä antaa näyttöjä on 30.6.2024, paitsi maratonilla 30.4.2024.

Pariisin kisakoneen rankingin löydät myös Etusuoran sivuilta.


Pariisin olympialaisten tulosrajat


Alla olevassa kaaviossa on mukana vertailunvuoksi Tokion 2021 tulosrajat.

LajiMiehet (Pariisi)Miehet (Tokio)Naiset (Pariisi)Naiset (Tokio)
100 m10,0010,0511,0711,15
200 m20,1620,2422,5722,80
400 m45,0044,9050,9551,35
800 m1.44,701.45,201.59,301.59,50
1500 m3.33,503.35,004.02,504.04,20
5000 m13.05,0013.13,5014.52,0015.10,00
10 000 m27.00,0027.28,0030.40,0031.25,00
110 m aj/100 m aj13,2713,3212,7712,84
400 m aj48,7048,9054,8555,40
3000 m ej8.15,008.22,009.23,009.30,00
Korkeus233233197196
Seiväs582580473470
Pituus827822686682
Kolmiloikka17,2217,1414,5514,32
Kuula21,5021,1018,8018,50
Kiekko67,2066,0064,5063,50
Moukari78,2077,5074,0072,50
Keihäs85,5085,0064,0064,00
Kymmenottelu/ Seitsenottelu8460835064806420
20 km kävely1.20.101.21.001.29.201.31.00
Maraton2.08.102.11.302.26.502.29.30


Kaupallinen yhteistyö

Katso huippuyleisurheilua suorana yksinoikeudella MTV Katsomo+ Urheilu -palvelusta! Näet muun muassa kovimmat hallikisat ja Timanttiliigan osakilpailut kaudella 2024 ainoastaan MTV Katsomo+ Urheilusta.

MTV Katsomo+ Urheilu -tuotteeseen sisältyvät:

  • Timanttiliiga, World Athletics Indoor Tour ja World Athletics Continental Tour
  • Liiga, Mestis ja muu jääkiekko
  • Mestarien liiga, Serie A, La Liga ja muu jalkapallo
  • MM-ralli, NFL, ATP-tennis ja paljon muuta