U20 Nuorten MM-Hiihdot 2.3.2020 - Katso Live Stream!

Nuorten MM-hiihdoissa maanantaina U20 väliaikalähdöt - Katso ilmainen live stream!


Nuorten MM-hiihdot jatkuvat maanantaina Saksan Oberwiesenthalissa U20-sarjan perinteisen tyylin väliaikalähdöillä.
Etusuora: 02.03.2020 08:25Hiihto
Nuorten MM-hiihdoissa maanantaina U20 väliaikalähdöt - Katso ilmainen live stream!
Kuva: JWSC/Janina Pitkänen
Miska Poikkimäki.
Nuorten MM-hiihtojen kolmannen kisapäivän ohjelmassa on alle 20-vuotiaiden perinteisen tyylin väliaikalähdöt. Naisten 5 km (p) kilpailu käynnistyy Suomen aikaa klo 11:00 ja miesten 10 km (p) kilpailu klo 13:00.

Suomen naisten joukkueessa hiihtävät Hanna Ray (nro 45), Siiri Kaijansikko (nro 49), Ida Haapala (nro 56) ja sprintissä lauantaina finaaliin yltänyt Jasmin Kähärä (nro 60). Kisan suurin suosikki on viime vuonna Lahdessa vastaavalla matkalla vapaalla tyylillä hopeaa voittanut Norjan Marie Helene Fossesholm.

Suomen miesten joukkueessa kilpailevat Niilo Moilanen (nro 48), Miska Poikkimäki (nro 57), Eemil Helander (nro 64) ja Alexander Ståhlberg (nro 70). Poikkimäki kantanee suomalaisittain suurimmat menestyspaineet, sillä viime vuoden MM-kisoissa hän keräsi alaikäisenä henkilökohtaisista kisoista sijat 5, 7 ja 11.

Katso myös:

Nuorten MM-hiihtojen live stream 2.3.2020




Nuorten MM-hiihtojen tulokset 2.3.2020


Nuorten MM-hiihdot 2.3.2020


Miehet U20 10 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Gus Schumacher (USA)26.31,7
2.Friedrich Moch (GER)+4,5
3.Davide Graz (ITA)+6,7
4.Dmitriy Zhul (RUS)+16,7
5.David Thorvik (NOR)+34,0
6.Martin Kirkeberg Mörk (NOR)+43,5
7.Jan-Friedrich Dörks (GER)+44,0
8.Jakob Milz (GER)+46,0
9.Ben Ogden (USA)+49,8
10.Luke Jager (USA)+50,6

23. Miska Poikkimäki (FIN) +1.28,2
39. Eemil Helander (FIN) +2.10,3
47. Alexander Ståhlberg (FIN) +2.34,0
50. Niilo Moilanen (FIN) +2.44,2

Naiset U20 5 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Helene Marie Fossesholm (NOR)13.49,1
2.Lisa Lohmann (GER)+15,7
3.Izabela Marcisz (POL)+28,1
4.Emilie Jeantet (ITA)+31,3
5.Dinigeer Yilamujiang (CHN)+36,4
6.Märta Rosenberg (SWE)+38,0
7.Barbora Havlickova (CZE)+39,0
8.Louise Lindström (SWE)+40,0
9.Veronika Stepanova (RUS)+40,9
10.Elena Rise Johnsen (NOR)+42,4

14. Jasmin Kähärä (FIN) +52,9
26. Hanna Ray (FIN) +1.07,0
38. Siiri Kaijansinkko (FIN) +1.26,8
49. Ida Haapala (FIN) +1.29,2