Vilma Ryytylle uran ensimmäinen SM-kulta naisten skiathlonissa


Sunnuntaina Imatralla SM-hiihtojen historian kirjoihin lisättiin uusi voittaja.
Veijo Vaakanainen: 12.01.2025 11:48Hiihto
Vilma Ryytylle uran ensimmäinen SM-kulta naisten skiathlonissa
Kuva: Tomi Mäkipää
Vilma Ryytty.
Imatran SM-hiihtojen päätöspäivän avannut naisten skiathlon-kilpailu oli Iisalmen Visan Vilma Ryytyn juhlaa. Nopean suksien vaihdon jälkeen muilta karannut 23-vuotias hiihtäjä oli kilpailun jälkimmäisellä vapaan osuudella haastajiaan etevämpi ja pääsi tuulettamaan Imatran stadionilla uransa ensimmäistä SM-kultaa.

Vielä perinteisen osuuden jälkeen pääjoukko oli melko tasainen, mutta vapaan osuudella erot kasvoivat merkittävästi. Etenkin Ryytyn vauhti suksien vaihdon jälkeen oli omaa luokkaansa ja loppumatkan tuulettelusta huolimatta eroa päivän kakkoseen Anne Kyllöseen tuli 32,5 sekuntia.

Ryytty itse kertoi stadionhaastattelussa yllättyneensä siitä, kuinka hän pääsi irti yksinään suksenvaihdon yhteydessä. Nopean suksenvaihdon tuoma ero haastajiin oli yllättävää etenkin siksi, että kyseessä oli hänen uransa ensimmäinen skiathlon-kilpailu.

Kilpailun muista mitaleista käytiin tiukka taisto. Ryytyn takana heti vapaan osuuden alkumetreillä erottui selkeä kolmikko Anne Kyllönen, Eveliina Piippo sekä Maija Tiainen. Kolmikko taivalsi pitkään yhdessä ja lopulliset ratkaisut muista mitaleista nähtiin vasta kilpailun loppupuolella.



Kun urheilijat lähtivät viimeiselle 2,5 kilometrin lenkille, niin kilpailun yllättäjä Tiainen sekä eilinen voittaja Kyllönen näyttivät jo tiputtavan Piipon kintereiltään, mutta hurjana taistelijana tunnettu Vuokatti Ski Team Kainuun hiihtäjä repi viimeisellä hiihtokierroksella hetkellisesti karkuun päässeen kaksikon kiinni.

Lopulliset ratkaisut himmeämmistä mitaleista ratkaistiin vasta viimeisessä nousussa. Anne Kyllönen saapui stadionille pari metriä ennen Tiaista, joka oli puolestaan pystynyt karistamaan hurjasti taistelleen Piipon kannoiltaan. Anne Kyllönen sai siis eilisen voiton jatkoksi tänään hopeaa ja Maija Tiainen tuuletti maalissa uransa ensimmäistä yleisen sarjan SM-mitalia.

Muokattu juttua 11.48: Lisätty Ryytyn kommentit kilpailusta stadionhaastattelussa.

Imatran SM-hiihdot 12.1.2025


Naisten skiathlon 20 km

#UrheilijaTulos
1.Vilma Ryytty (Iisalmen Visa)57.34,8
2.Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)+32,5
3.Maija Tiainen (Liperin Hiihtoseura)+36,8
4.Eveliina Piippo (Vuokatti Ski Team Kainuu)+41,1
5.Emmi Lämsä (AT Ski Team)+1.49,9
6.Oona Kettunen (Pohti SkiTeam)+1.51,8
7.Rebecca Immonen (Vantaan Hiihtoseura)+2.00,1
8.Josefiina Böök (Jämin Jänne)+2.07,1
9.Hilla Niemelä (Ikaalisten Urheilijat)+2.19,9
10.Anna-Kaisa Saari (Ylivieskan Kuula)+2.24,8

Koko tuloslista




Kaupallinen yhteistyö - Viaplay

Kaikki maastohiihdon maailmancupin kilpailut suorina Viaplaylta! Falunin ja Holmenkollenin kisat näkyvät Suomessa YKSINOIKEUDELLA vain Viaplaylta!

Tilaa Viaplay nyt ja nauti huippuhiihdosta!