Sisäratojen spesialistit - nämä yleisurheilijat ovat rohmunneet mitaleja hallissa mutta hyytyneet ulkoradoilla

Sisäratojen spesialistit - nämä yleisurheilijat ovat rohmunneet mitaleja hallissa mutta hyytyneet ulkoradoilla


Yleisurheilun sisäratojen EM-kisat käydään Puolan Toruńissa viikonloppuna.
Etusuora: 04.03.2021 08:18Yleisurheilu
Sisäratojen spesialistit - nämä yleisurheilijat ovat rohmunneet mitaleja hallissa mutta hyytyneet ulkoradoilla
Kuva: Olavi Kaljunen/Trackpic
Tämän kunniaksi Etusuora luo katsauksen yleisurheilijoihin, jotka ovat dominoineet vahvasti sisäratojen arvokisoissa mutta jääneet kokonaan ilman arvokisamitaleja ulkoradoilla.

Lue myös: EM-hallit Torunissa - aikataulu & muuta infoa

Margit Nemesházi – HUN

Mestari Euroopan hallikisoissa 60 metrillä 1966 ja 50 metrillä 1967.
Ulkoradoilla kuudes 100 metrillä EM-kisoissa 1966 ja neljäs 4 x 100 metrillä 1966.

Noel Carroll – IRL

Mestari Euroopan hallikisoissa 800 metrillä 1966, 1967 ja 1968, pronssimitalisti 1969.
Ulkoradoilla 800 metrillä seitsemäs EM-kisoissa 1969 ja kahdeksas EM-kisoissa 1966.

Nikolay Dudkin – USSR

Mestari Euroopan hallikisoissa kolmiloikassa 1967 ja 1969.
Ulkoradoilla viides kolmiloikassa olympialaisissa 1968 ja EM-kisoissa 1969.

Heinfried Birlenbach – FRG

Mestari Euroopan hallikisoissa kuulantyönnössä 1968 ja 1969.
Ulkoradoilla kuulantyönnössä viides EM-kisoissa 1966 ja seitsemäs olympialaisissa 1972.

Sylviane Telliez – FRA

EM-halleissa 50 ja 60 metrillä yksi mestaruus, kolme hopeaa ja kaksi pronssia 1968 – 1973.
Ulkoradoilla kahdeksas 100 metrillä EM-kisoissa 1969 ja neljäs 4 x 100 metrillä 1969.

Rita Kirst – GDR

Mestari EM-halleissa korkeushypyssä 1968, 1969 ja 1972, pronssimitalisti 1970 ja 1974.
Ulkoradoilla korkeushypyssä neljäs EM-kisoissa 1969, 1971 ja 1974, viides olympialaisissa 1968 ja 1972.

Hennadiy Bleznitsov – URS

Mestari Euroopan hallikisoissa seiväshypyssä 1966, hopeamitalisti 1967, 1968 ja 1969.
Ulkoradoilla seiväshypyssä olympialaisissa viides 1964 ja kuudes 1968.

Istvan Major – HUN

Mestari EM-halleissa korkeushypyssä 1971, 1972 ja 1973, hopeamitalisti 1974.
Ulkoradoilla korkeushypyssä neljäs EM-kisoissa 1971 ja 1974, kuudes olympialaisissa 1972.

Verona Elder – GBR

Mestari EM-halleissa 400 metrillä 1973, 1975 ja 1979, hopeamitalisti 1977 ja pronssimitalisti 1981.
Ulkoradoilla 400 metrillä seitsemäs EM-kisoissa 1974 ja 4 x 400 metrillä neljäs EM-kisoissa 1971 ja 1978.

Fons Brydenbach – BEL

Mestari EM-halleissa 400 metrillä 1974 ja 1977.
Ulkoradoilla 400 metrillä olympialaisissa neljäs 1976 ja viides 1980.

Grazyna Rabsztyn – POL

EM-halleissa 60 metrin aidoissa kaksi kultaa, neljä hopeaa ja yksi pronssi 1972 – 1980.
Ulkoradoilla 100 metrin aidoissa olympialaisissa viides 1976 ja 1980.

Karl Fleschen – FRG

EM-halleissa 3000 metrillä mestaruus 1977 ja 1980, pronssi 1984.
Ulkoradoilla 13:s 5000 metrillä EM-kisoissa 1978.

Laszlo Szalma – HUN

EM-halleissa pituushypyssä kaksi kultaa, kolme hopeaa ja yksi pronssi 1977 – 1988.
Ulkoradoilla pituushypyssä neljäs olympialaisissa 1980 ja MM-kisoissa 1983.

Reijo Ståhlberg – FIN

EM-halleissa kuulantyönnössä mestaruus 1978, 1979 ja 1981.
Ulkoradoilla kuulantyönnössä neljäs olympialaisissa 1980 ja EM-kisoissa 1978.

Antonio Páez – ESP

EM-halleissa 800 metrillä mestaruus 1979 ja 1982, pronssi 1981.
Ulkoradoilla 800 metrin semifinaalissa olympialaisissa 1980.

Sofka Popova – BUL

EM-halleissa mestaruus 60 metrillä 1980 ja 50 metrillä 1981, 60 metrillä hopea 1982.
Ulkoradoilla 100 metrillä semifinaalissa ja 4 x 100 metrillä neljäs olympialaisissa 1980.

Zofia Bielczyk – POL

EM-halleissa mestaruus 60 metrin aidoissa 1980 ja 50 metrin aidoissa 1981, hopea 60 metrin aidoissa 1977.
Ulkoradoilla kahdeksan 100 metrin aidoissa 1980.

Agnese Possamai – ITA

EM-halleissa mestaruus 1500 metrillä 1981 sekä 3000 metrillä 1982 ja 1985, EM-hopea 3000 metrillä 1983, MM-halleissa hopea 3000 metrillä 1985.
Ulkona neljäs MM-maastoissa 1981 ja 1982.

Coloman Trabado – ESP

MM-halleissa 800 metrillä MM-kulta 1985 ja EM-halleissa 800 metrillä kulta 1983, hopea 1986 ja pronssi 1982.
Ulkoradoilla 800 metrillä semifinaalissa olympialaissa 1980 ja MM-kisoissa 1983.

Marcus O’Sullivan – IRL

Sisäradoilla 1500 metrillä MM-kulta 1987, 1989 ja 1993, EM-hopea 1985.
Ulkoradoilla 1500 metrillä kuudes EM-kisoissa 1986.

Frank O’Mara – IRL

Sisäradoilla 3000 metrillä MM-kulta 1987 ja 1991.
Ulkoradoilla 1500 metrillä kahdeksas EM-kisoissa 1986.

Svetlana Kitova – URS

EM-halleissa kulta 800 metrillä 1983 sekä 1500 metrillä kulta 1986, hopea 1987 ja pronssi 1989. MM-halleissa 1500 metrillä hopea 1989 ja pronssi 1987.
Ulkoradoilla kuudes 1500 metrillä EM-kisoissa 1986.

Ronald Desruelles – BEL

EM-halleissa 60 metrillä kulta 1986, hopea 1988 ja pronssit 1984 ja 1985, pituushypyssä EM-hopea 1978. MM-halleissa 60 metrillä pronssi 1985.
Ulkoradoilla semifinaalissa 100 metrillä EM-kisoissa 1986.

Javier Moracho – ESP

EM-halleissa 60 metrin aidoissa kulta 1986 ja pronssi 1980, 50 metrin aidoissa hopea 1981. MM-halleissa 60 metrin aidoissa hopea 1985.
Ulkoradoilla seitsemäs 110 metrin aidoissa olympialaisissa 1980.

Elly van Hulst – NED

3000 metrillä sisäradoilla EM-kulta 1988, 1989 ja 1990, MM-kulta 1989 ja EM-hopea 1987. 1500 metrillä sisäradoilla MM-kulta 1985 ja EM-hopea 1984.
Ulkoradoilla kuudes 3000 metrillä MM-kisoissa 1987.

Ade Mafe – GBR

Sisäradoilla 200 metrillä EM-kulta 1989, EM-hopea 1984, MM-hopea 1985 sekä 1987 ja MM-pronssi 1991.
Ulkoradoilla kahdeksas 200 metrillä olympialaisissa 1984.

Cayetano Cornet - ESP

Sisäradoilla 400 metrillä EM-kulta 1989, MM-pronssit 1989 ja 1991 sekä EM-pronssi 1990.
Ulkoradoilla neljäs 400 metrillä EM-kisoissa 1990.

Beate Anders/Gummelt – GDR/GER

Sisäradoilla 3000 metrin kävelyssä MM-kulta 1991 ja EM-kullat 1989 ja 1990, MM-hopea 1989, EM-hopea 1994 sekä EM-pronssi 1992.
Ulkoradoilla viides 10 km:n kävelyssä MM-kisoissa 1993.

Igors Kazanovs – URS/LAT

Sisäradoilla 60 metrin aidoissa EM-kulta 1990, 1992, 1996 ja 1998, MM-hopea 1991, MM-pronssi 1989.
Ulkoradoilla 110 metrin aidoissa viides MM-kisoissa 1987.

Nikolay Antonov – BUL

Sisäradoilla 200 metrillä MM-kulta 1991 ja EM-kulta 1992, EM-hopea 1988 ja 1990.
Ulkoradoilla viides 200 metrillä EM-kisoissa 1990.

Pyotr Bochkaryov – URS/RUS

Sisäradoilla seiväshypyssä EM-kulta 1992 ja 1994, EM-pronssi 1996.
Ulkoradoilla seiväshypyssä viides olympialaisissa 1988.

Margareta Keszeg – ROM

Sisäradoilla 3000 metrin juoksussa EM-kulta 1992, MM-hopea 1991 ja 1993, MM-pronssi 1989 ja EM-hopea 1990 ja 1994.
Ulkoradoilla viides 3000 metrin juoksussa MM-kisoissa 1990 ja EM-kisoissa 1990.

Kevin Little – USA

Sisäradoilla 200 metrillä MM-kulta 1997 ja MM-pronssi 1989, 1993 ja 1999.
Ulkoradoilla 200 metrillä kuudes MM-kisoissa 1999.

John Mayock – GBR

Sisäradoilla 3000 metrin juoksussa EM-kulta 1998, EM-hopeat 1992 ja 2005 ja EM-pronssit 2000 ja 2002.
Ulkoradoilla viides 1500 metrillä 1998.

Sebastian Chmara – POL

Sisäradoilla 7-ottelussa EM-kulta 1998 ja MM-kulta 1999.
Ulkoradoilla olympialaisissa 15:s 1996.

Linda Ferga – FRA

Sisäradoilla 60 m:n aidoissa EM-kulta 2000 ja 2002 sekä MM-pronssi 2004, pituushypyssä EM-pronssi 1998.
Ulkoradoilla 100 metrin aidoissa seitsemäs olympialaisissa 2000 ja MM-kisoissa 2001.

Alleyne Francique – GRN

Sisäradoilla 400 metrillä MM-kulta 2004 ja 2006.
Ulkoradoilla 400 metrillä neljäs olympialaisissa 2004.

David Gillick – IRL

Sisäradoilla 400 metrin EM-kulta 2005 ja 2007.
Ulkoradoilla viides 400 metrillä EM-kisoissa 2010.

Igor Pavlov – RUS

Sisäradoilla seiväshypyssä MM-kulta 2004 ja EM-kulta 2005.
Ulkoradoilla seiväshypyssä neljäs olympialaisissa 2004 ja MM-kisoissa 2005 ja 2007.

Lidia Chojecka – POL

Sisäradoilla 3000 metrillä EM-kulta 2005 ja 2007, EM-hopea 2000 ja 2011 ja MM-pronssi 2006. 1500 metrillä EM-kulta 2007, EM-hopea 1998 sekä MM-pronssi 1997 ja 1999.
Ulkoradoilla 1500 metrillä viides olympialaisissa 2000 ja MM-kisoissa 2001.

Mauro Vinicius da Silva – BRA

Sisäradoilla pituushypyssä MM-kulta 2012 ja 2014.
Ulkoradoilla pituushypyssä viides MM-kisoissa 2013.

Lue myös



Katso kaikki uutiset