Yleisurheilun valmennusryhmät julki - Team Finlandissa 15 urheilijaa

Yleisurheilun valmennusryhmät julki - Team Finlandissa 15 urheilijaa


Etusuora: 15.11.2016 19:06 Yleisurheilu
Yleisurheilun valmennusryhmät julki - Team Finlandissa 15 urheilijaa
Kuva: Olavi Kaljunen/Trackpic
Suomen Urheiluliitto julkisti tiistaina korkeimman tason valmennusryhmiensä kokoonpanoja. Ylimmän kategorian Team Finland –ryhmässä urheilijoita on 15, EM-ryhmässä 26 ja nuorten EM-ryhmässä 34.

SUL:n valmennusjohtaja Jorma Kemppaisen mukaan ryhmien valintajärjestelmää on tarkennettu ja selkiytetty.

- Valintakriteereinä ovat jokaiselle ryhmillä rakennetut tulosrajat, jotka pohjautuvat tilastoanalyysiin, sekä arvokilpailu- ja muut näytöt. Urheilijalle tarjottava tuki määräytyy kaikissa ryhmissä yksilöllisesti urheilijan kanssa käytävissä keskusteluissa, Kemppainen sanoo Urheiluliiton tiedotteessa.

Rion olympiakisojen 16:sta suomalaisedustajasta Team Finlandin ulkopuolle jäivät korkeuden SE:n juhannuksena hypännyt Linda Sandblom, maratoonari Anne-Mari Hyryläinen ja keihäänheittäjä Sanni Utriainen. Kolmikko kuuluu EM-ryhmään. Olympiajoukkueen ulkopuolelta Team Finlandiin valittiin Riosta loukkaantumisen vuoksi pois jäänyt kestävyysjuoksija Johanna Peiponen sekä niukasti olympiapaikasta jäänyt moukarinheittäjä Tuomas Seppänen.

- Team Finlandin ja EM-ryhmän urheilijoiden tavoite on menestyä ensi vuoden arvokisoissa. Nuorten EM-ryhmän urheilijoiden menestymistavoite on 2-4 vuoden päästä käytävissä arvokilpailuissa, toteaa Kemppainen.

Valinnat ryhmiin on tehty pääsääntöisesti kahdeksi vuodeksi. Jos urheilija putoaa ryhmästä, hän pysyy seurannan ja erikseen määriteltävän tuen kohteena ryhmästä putoamisen jälkeisenä vuotena.

Kolmeen kaupunkivalmennuskeskukseen tukeutuva uudistunut SUL:n valmennusjärjestelmä tarjoaa tukipalveluja myös kolmen kärkiryhmän ulkopuolelle jääville urheilijoille. Kolmen kärkiryhmän lisäksi liiton valmennusryhmiin kuuluvat nuorten maajoukkue sekä uusi keskusurheilijat -ryhmä.

SUL:n valintaperusteet 2017-2020 (tulostaulukko)

Suomen Urheiluliiton valmennusryhmät 2017

Team Finland (15)
Pika- ja aitajuoksut
Oskari Mörö, Esbo Idrottsförening, (henkilökohtainen valmentaja Atte Pettinen)
Nooralotta Neziri, Turun Urheiluliitto, (Jussi Ihamäki)

Kestävyysjuoksut
Johanna Peiponen, Rovaniemen Lappi, (Aira Peiponen)
Sandra Eriksson, IK Falken Pedersöre, (Oscar Gidewall)

Kolmiloikka
Kristiina Mäkelä, Orimattilan Jymy, (Suren Ghazaryan)

Seiväs
Wilma Murto, Salon Vilpas, (Jarno Koivunen)
Minna Nikkanen, Someron Esa, (Jarno Koivunen)

Moukari
Tuomas Seppänen, Noormarkun Nopsa, (Juha Lahtinen)
David Söderberg, IF VOM Vöyri, (Ulf Friman)

Keihäs
Tero Pitkämäki, Seinäjoen seudun Urheilijat, (Hannu Kangas)
Antti Ruuskanen, Pielaveden Sampo, (Jarmo Hirvonen)
Ari Mannio, Lehtimäen Jyske, (Tapio Mannio)

Kävely
Jarkko Kinnunen, Jalasjärven Jalas, (Valentin Kononen)
Aleksi Ojala, Turun Weikot, (Reima Salonen)
Veli-Matti (Aku) Partanen, Lappeenrannan Urheilu-Miehet, (Valentin Kononen)

Urheilijat on nimetty Team Finlandiin vuosiksi 2017-2018 lukuun ottamatta Ari Manniota ja Tuomas Seppästä, jotka on nimetty ryhmään vuodeksi 2017.
EM-ryhmä (26)
Pika- ja aitajuoksut
Reetta Hurske, Tampereen Pyrintö, (Marjukka Suihko)
Jussi Kanervo, HIFK-friidrott Helsinki, (Curtis Frye)
Elmo Lakka, Jyväskylän Kenttäurheilijat, (Antti Haapakoski)
Hanna-Maari Latvala, Jyväskylän Kenttäurheilijat, (Lance Brauman)
Hilla Uusimäki, Kenttäurheilijat -58 Vantaa, (Milla Kelo)

Kestävyysjuoksut
Anne-Mari Hyryläinen, Helsingin Jyry, (Simo Wannas)
Camilla Richardsson, Vasa Idrottssällskap, (Guy Storbacka)
Alisa Vainio, Lappeenrannan Urheilu-Miehet, (Jarmo Viskari)

Pituus
Kristian Bäck, Vasa Idrottssällskap, (Mikael Bäck)
Eero Haapala, Seinäjoen seudun Urheilijat, (Suren Ghazaryan)
Roni Ollikainen, Helsingin Kisa-Veikot, (Harri Laiho)
Kristian Pulli, Kaipolan Vire, (Seppo Pulli)
Henri Väyrynen, Kajaanin Kipinä, (Eero Väyrynen)

Korkeus
Linda Sandblom, HIK Friidrott Hanko, (Leif Sandblom)

Seiväs
Tomas Wecksten, Karhulan Urheilijat, (Mikko Wecksten)

Kuula
Arttu Kangas, Kankaanpään seudun Leisku, (Matti Yrjölä)

Kiekko
Sanna Kämäräinen, Lapinlahden Veto, (Frantz Kruger)

Moukari
Merja Korpela, Soinin Sisu, (Harri Huhtala)
Aleksi Jaakkola, Nokian Urheilijat, (Harri Huhtala)

Keihäs
Teemu Wirkkala, Toholammin Urheilijat
Toni Sirviö, Sulkavan Urheilijat -41, (Viljo Toivanen)
Sanni Utriainen, Tampereen Pyrintö, (Matti Närhi)
Sampo Lehtola, Lapinlahden Veto, (Juhani Nykänen)
Heidi Nokelainen, Simpeleen Urheilijat, (Olavi Parjanen)
Jenni Kangas, Seinäjoen seudun Urheilijat, (Hannu Kangas)
Lassi Etelätalo, Joensuun Kataja, (Leo Pusa)

Urheilijat on nimetty EM-ryhmään vuosiksi 2017-2018 lukuun ottamatta Lassi Etelätaloa Teemu Wirkkalaa Sanna Kämäräistä Toni Sirviötä Sanni Utriaista ja Alisa Vainiota jotka on nimetty ryhmään vuodeksi 2017.
Nuorten EM-ryhmä (34)
Pika- ja aitajuoksut
Valtteri Kalliokulju, Liedon Parma, (Mika Vakkuri)
Emma Koistinen, Jyväskylän Kenttäurheilijat, (Jarkko Finni)
Viivi Lehikoinen, HIFK-friidrott Helsinki, (Jussi Ihamäki)
Samuli Samuelsson, Ikaalisten Urheilijat, (Mauri Salomäki)

Kestävyysjuoksut
Minttu Hukka, Karhulan Katajaiset, (Eero Partanen)
Oona Kettunen, Karhulan Katajaiset, (Jukka Keskisalo)
Topi Raitanen, Helsingin Kisa-Veikot, (Janne Ukonmaanaho)
Saija Seppä, Suolahden Urho, (Rauno Seppä)

Kolmiloikka
Tuomas Kaukolahti, Kenttäurheilijat -58 Vantaa, (Pekka Nurmi)
Simo Lipsanen, Lappeenrannan Urheilu-Miehet, (Petri Ruotsalainen)
Senni Salminen, Imatran Urheilijat, (Svetlana Inkinen)

Seiväs
Saga Andersson, Esbo Idrottsförening, (Björn Andersson)
Tommi Holttinen, Someron Esa, (Jari Holttinen)
Niko Koskinen, Janakkalan Jana, (Eemeli Salomäki)
Elina Lampela, Oulun Pyrintö, (Ossi Helander)
Urho Kujanpää, Tampereen Pyrintö, (Hannu Kujanpää ja Raimo Eskola)
Alina Strömberg, Larsmo Idrottsförening, (Mikael Westö)
Aino Siitonen, Helsingin Kisa-Veikot, (Reijo Siitonen)

Kiekko
Helena Leveelahti, Virtain Urheilijat, (Anssi Mäkinen)
Krista Uusi-Kinnala, Laitilan Jyske, (Anne Lehto)

Moukari
Tommi Remes, Kiuruveden Urheilijat, (Sakari Tiainen)
Salla Sipponen, Keuruun Kisailijat, (Jukka Vilkkilä)
Inga Linna, Riihimäen Kisko, (Anssi Mäkinen)
Henri Liipola, Someron Esa, (Kari Pihkanen)
Aaron Kangas, Kankaanpään seudun Leisku, (Jarmo Kangas)
Suvi Koskinen, Kauhajoen Karhu, (Arto Rinta-aho)
Krista Tervo, Karhulan Katajaiset, (Jukka Vihtonen)

Keihäs
Oliver Helander, IF Raseborg, (Glenn Lignell)
Joni Karvinen, Tampereen Pyrintö, (Olavi Parjanen)
Jami Kinnunen, Äänekosken Urheilijat, (Kimmo Kinnunen)

Moniottelut
Elmo Savola, Lappajärven Veikot, (Raine Savola)
Jessica Rautelin, Esbo Idrottsförening, (Matti Vesterinen)

Kävelyt
Taika Nummi, Espoon Tapiot, (Pekka Muinonen ja Tero Jantunen)
Enni Nurmi, Espoon Tapiot, (Jani Lehtinen)