Tarkasteltaessa Zürichin Timanttiliigan lähtölistoja on todettava, että kilpailut kannattaa katsoa.
Zürichin
Timanttiliiga on toinen kauden päättävistä finaalisarjan kilpailuista. Zürichin jälkeen kilpaillaan vielä Brysselissä syyskuun 6. päivänä.
Useat Zürichin Weltklasse -tapahtuman lähtölistat näyttävät potentiaalisilta MM-finaaleilta. Syy tähän on selvä: Timanttiliigan finaalisarjassa on rahaa jaossa mojova määrä - voittajalle 50 000 dollaria - sekä kisalippu
Dohan MM-kisoihin.
Aitamatkat kesän kuumin laji?
Dalilah Muhammad sykähdytti yleisurheilukansaa juoksemalla Yhdysvaltojen mestaruuskisoissa uuden ME-ajan 52,20. Kisan jälkeen 24-vuotias olympiavoittaja totesi, ettei ollut täysint tyytyväinen juoksuun ja on vara parantaa. Näinkö maailmanennätys kirjataan uusiksi jo torstaina? Helpolla Mohammed tuskin pääsee, sillä mukana on
Sydney McLaughlin, joka on juossut kaudella 52,88 ja kertaalleen voittanut Mohammedin Oslon Timanttiliigassa.
Ei se lähtölista miestenkään puolella huonolta näytä, kun
Karsten Warholm ja
Benjamin Rai kohtaavat. Miehet ovat kellottaneet tällä kaudella hirmuajat 47,12 ja 47,16. Zürichin kilpailu on ensimmäinen kerta kun miehet urallaan kohtaavat. Mikäli sää suosii, niin torstaina kaahaillaan hirmuaika kyseisessä lajissa.
Miesten 5000 metriä kilpaillaan viimeisen kerran
Viimeistä viedään. Soraäänien saattelemana 5000 metriä poistuu Timanttiliigan timanttilajeista tämän kauden päätteksi. Ainoa asia mikä jäähyväiskisassa lämmittää on tulikuuma lähtölista.
Poppoon kovinta ennätystä (12.43,02) pitää hallussaan
Selemon Barega, joka on tällä kaudella liikutellut tossuaan ajan 12.53,04 arvoisesti. Kauden kärkinimi
Telahun Bekele (12.52,98) kuin myös Timanttiliigassa vitosella tällä kaudella lyömättömänä pysynyt
Yomif Kejelcha on kisassa mukana.
Myös muilta kuin afrikkalaisjuoksijoilta odotetaan kovaa kyytiä. Aussi
Stewart McSweyn saattaa yltää legendaarisen
Craig Mottramin maanennätykseen 12.55,76. LetsRun-sivuston mukaan torstaina häntä on vauhdittamassa huippuaikaan treenikumppaninsa
Ryan Gregson.
Eurooppalaista väriä kisaan tuovat
Ingebrigtsenin veljeskatraasta
Henrik sekä kotiyleisön edessä kirmaava
Julien Wanders, jotka saattavat hätyytellä 13 minuuttia.
Etusuoran muita poimintoja
Illan päättävässä lajissa naisten 4 x 100 metrin viestissä nähdään suomalaisväriä, kun
Johanna Kylmänen,
Lotta Kemppinen,
Anniina Kortetmaa ja
Hanna-Maari Latvala kiidättävät kapulaa. Suomen viestijoukkue kilpailee myös sunnuntaina Berliinissä.
- Kovimmat viestiajat juostaan yleensä arvokilpailujen finaaleissa ja muissa kansainvälisissä kilpailuissa. Nyt naisilla on erinomaiset mahdollisuudet tehdä kovia aikoja ensi vuotta varten. Kaikki ovat erinomaisessa kunnossa ja näissä kahdessa kilpailuissa viestimerkkejä voidaan säätää pidemmiksi kuin Puolassa tai Ruotsissa, Hannu Hämäläinen toteaa SUL:n tiedotteessa.
Mutaz Essa Barshim janoaa maailmanmestaruutta MM-kotikisoista. Loukkaantumisista kärsineellä Qatarin suojatilla on tehtynä tulos 228 tällä kaudella, joten nyt pitäisi alkaa jo hypyn kulkea. Toistaiseksi korkeuden taso maailmalla ei ole tasollaan pilattu - kauden kärkitulos 233.
Johannes Vetter palasi kehiin loukkantumisen jälkeen kovalla tuloksella 89,28. Paukkuuko 90 metriä torstaina? Mukana ovat myös mm. kauden kärkinimi
Magnus Kirt sekä läjällinen Vetterin maanmiehiä.
Armand Duplantis vastasi Ruotsi-ottelun kovimmasta tuloksesta hyppäämällä päälle kuusi metriä. Toistaako hän saman tempun Zurichissa?
Genzebe Dibaba ja
Sifan Hassan kohtaavat 1500 metrillä. Dibaban lähes käsittämättömään maailmanennätykseen 3.50,07 tuskin ylletään, mutta kovaa kyytiä on silti lupa odottaa.
Zurich Timanttiliiga 29.8.2019 - Aikataulu
Klo | Laji M/N |
19:25 | Kolmiloikka (N) |
19:35 | Korkeushyppy (M) |
19:50 | Seiväshyppy (M) |
19:53 | 100 m erä 1 (N) |
20:01 | 100 m erä 2 (N) |
20:05 | Keihäänheitto (N) |
20:08 | 100 m erä 3 (N) |
20:40 | Kuulantyöntö (N) |
20:46 | 110 m aidat (M) |
20:54 | 800 m (N) |
21:04 | 400 m (N) |
21:13 | 800 m (M) |
21:23 | 3000 m esteet (N) |
21:41 | 200 m (N) |
21:45 | Pituushyppy (M) |
21:48 | 1500 m (N) |
21:55 | Keihäänheitto (M) |
22:03 | 400 m aidat (N) |
22:13 | 100 m (M) |
22:21 | 5000 m (M) |
22:44 | 400 m aidat (M) |
22:54 | 4 x 100 m viesti (N) |