Keskiviikkona Anterselvan MM-kisoissa kilpailtiin miesten normaalimatkan kilpailu, jonka voitti Martin Fourcade.
Miehet normaalimatka 20 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Martin Fourcade 🇫🇷 | 49.43,1 |
2. | Johannes Thingnes Bø 🇳🇴 | +57,0 |
3. | Dominik Landertinger 🇦🇹 | +1.22,1 |
4. | Jakov Fak 🇸🇮 | +1.30,2 |
5. | Benjamin Weger 🇨🇭 | +2.25,5 |
6. | Tarjei Bø 🇳🇴 | +2.33,6 |
7. | Quentin Fillon Maillet 🇫🇷 | +2.34,6 |
8. | Leif Nordgren 🇺🇸 | +3.04,3 |
66. Olli Hiidensalo (5) +8.09,4
87. Tero Seppälä (9) +11.04,7
95. Jaakko Ranta (7) +13.20,8
Kisan ennakko
Ampumahiihdon MM-kisat jatkuvat keskiviikkona miesten normaalimatkalla.
Martin Fourcade on kärkihiihtäjistä paras ampuja ja hänellä on tältä kilpailumatkalta suorastaan uskomaton rekordi: yhteensä 14 voittoa, 3 kakkostilaa ja 3 kolmostilaa. Vuosien 2013-2016 välillä Fourcade voitti kaikissa arvokisoissa 20 kilometrillä kultamitalin: kolme MM-kultaa ja olympiakullan. Hochfilzenissa 2017 mies merkautti vielä pronssimitalin jonon jatkoksi.
Tämän kauden
maailmancupissa Fourcade voitti Östersundissa ja oli Pokljukassa toinen. Kaiken kaikkiaan edellisvuosien maailmancupissa Fourcade on ollut normaalimatkalla kahdeksassa edelliskilpailussa palkintopallilla!
Oikeastaan koko uran ajalta, Fourcaden ainoat tahrat ovat viime kevään MM-kisat Östersundissa (39.) ja PyeongChangin olympialaiset (viides) 2018.
Ranskalaisilta valtava panos kilpailuun
Fourcaden lisäksi ranskalaisilla on iskeä muutenkin aivan mahdoton nippu kilpailuun, vaikka takaa-ajossa loistavaa ammuntaa esittänyt ja sensaatiomaisesti MM-kultaan edennyt
Emilien Jacquelin ei ole edes mukana Ranskan joukkueessa.
Viime vuoden MM-kutonen,
Simon Desthieux oli tällä kaudella Östersundin normaalimatkalla kolmas. Kilpailussa, jossa Ranska otti neloisvoiton.
Quentin Fillon Maillet oli samassa kilpailussa kolmesta sakosta huolimatta palkintokorokkeella ja Pokljukassa samalla matkalla kahdella sakolla seitsemäs.
Hurjan ranskalaisarmadan täydentää
Fabien Claude, joka on tämän matkan erikoismies. Claude oli Östersundissa seitsemäs ja Pokljukassa kolmas.
Saksa ja Venäjä lyömään kiilaa Ranska-Norja -maaotteluun?
Myös Norjalla on kova joukkue kilpailuun:
Johannes Bö,
Tarjei Bö,
Vetle Sjåstad Christiansen ja
Johannes Dale olivat kaikki kolme viikkoa sitten Pokljukan maailmancupissa kymmenen parhaan joukossa. Viime vuoden MM-kisoissa kaikki paitsi Dale hiihtivät itsensä top kymppiin.
Miesten kisassa yllätykset ovat tällä matkalla yleisiä. Norja-Ranska -maaotteluun tiukimmin yrittävät lyödä kiilaa saksalaiset ja venäläiset, joista koko joukkueellinen pystyy pöljänä päivänä pöläyttämään vaikka voittoon saakka.
Kovimmat venäläisodotukset kohdistuvat jo kaksi MM-mitalia voittaneeseen
Alexander Loginoviin, mutta myös kokenut
Evgeni Garanichev omaa venymispotentiaalia.
Saksan suurin toivo on hallitseva maailmanmestari
Arnd Peiffer.
Seppälä Suomen toivo
Koska matka on kerta kaikkiaan yllätyksellinen, se avaa tietysti aina mahdollisuudet myös suomalaisille. Mikäli ammunta sujuu täydellisesti, tällä matkalla voidaan teoreettisesti haaveilla jopa mitalista, vaikka realistiset sijoitukset nappionnistumisellakin toki ovat jossain 15-20 parhaan joukossa.
Parhaat lähtökohdat kilpailuun on
Tero Seppälällä (lähtönumero 50), jonka hiihtovauhti on viime vuosina petraantunut selkeästi. Takaa-ajossa Seppälä jäi kärjestä hiihtovauhdilla mitattuna reilun minuutin, mikä on jo sellainen ero kärkeen, että nolla-ammunnalla Seppälä tulisi olemaan valtavan korkealla tulosliuskalla.
Olli Hiidensalon (nro 85) takaa-ajo meni täysin penkin alle – seitsemän sakkoa pudotti suomalaisen kolmanneksi viimeiseksi – ja eroa kärkeen tuli hiihtovauhdissa lähes kaksi minuuttia. Normaalimatkalla tauluja pudottamalla sijoitukset 20-30 parhaan joukossa ovat Hiidensalon tavoitettavissa.
Kolmantena suomalaisena kilpailuun starttaa
Jaakko Ranta lähtönumerolla 101.
Vihjeet Veikkauksen peleihin
Fourcade on tämän kilpailumuodon selkeästi tasaisin suorittaja ja ehdottomasti todennäköisin voittaja. Ranskalaiset maistuvat riveille muutenkin. Todennäköisimmät merkit Fourcaden kaveriksi ovat muu -merkit, mitkä osuvat miesten normaalikilpailussa todella helposti. Arvokisoissa usein yllättänyt
Jakov Fak nostetaan ideamerkiksi.
Peli-idea - Supertripla 1
1. | Fourcade |
2. | Fillon Maillet, Claude, Desthieux, Fak, muu 2. sija |
3. | Fillon Maillet, Claude, Desthieux, Fak, muu 3. sija |
Rivimäärä | 21 riviä |
Rivin hinta | 4,20 € (minimipanoksella 0,20 €) |
Peliaika päättyy | 19.2.2020 klo 15:13 |
TV | YLE 2 |
br>
Katso kohteet ja kertoimet