fi

Pystyykö kukaan hyppäämään mukaan norjalaisjunaan miesten skiathlonissa?


Norjalaisten neloisvoitto on muiden maiden näkökulmasta valitettavasti kilpailun todennäköisin lopputulos. Suomalaisia kiinnostaa eniten Iivo Niskasen iskukyky perinteisellä.
Veijo Vaakanainen: 07.02.2026 19:22Olympialaiset 2026 Milano / Cortina
Pystyykö kukaan hyppäämään mukaan norjalaisjunaan miesten skiathlonissa?
Kuva: PTB Creative (Ruka Nordic)
Veikkaus
Johannes Hösflot Kläbo
Miesten skiathlon, pelikohteet tästä.
Kaupallinen yhteistyö: Veikkaus
Milano-Cortinan talviolympialaisten hiihtokisat miesten osalta käynnistyvät sunnuntaina 10 + 10 kilometrin mittaisella ja kahta hiihtotapaa yhdistävällä skiathlon-kilpailulla. Kyseessä on myös ensimmäinen kerta olympialaisten historiassa, kun miehet ottavat mittaa toisistaan 20 kilometrin mittaisella yhtenäisellä matkalla.

Viimeisissä kaksissa arvokisoissa miesten normaalimatkojen tulosluettelot ovat olleet varsin yksitoikkoisia, sillä ainoastaan Ruotsin William Poromaa on pystynyt lyömään kiilaa norjalaisten väliin ja nousemaan vuonomaan urheilijoiden seuraksi palkintokorokkeelle. Myös tällä kertaa olisi suuri yllätys, jos palkintojenjaossa salkoon nostettaisiin Norjan lippujen rinnalle myös jonkin muun maan lippu.

Norjan nelikko sunnuntain kilpailuun on luonnollisesti raudanluja: Johannes Hösflot Kläbo, Harald Östberg Amundsen, Martin Löwström Nyenget sekä Mattis Stenshagen. Norjalla oli lisäksi varaa jättää joukkueen ulkopuolelle juuri ennen olympialaisissa Gomsissa edukseen esiintynyt Emil Iversen pois hiihtävästä kokoonpanosta.

Kilpailun ykkössuosikki on luonnollisesti kisojen hiihtokuninkaaksi veikattu Kläbo. Hän osoitti juuri ennen kisoja Gomsin maailmancupissa olevansa hirmuiskussa, joten haaveet hänen pudottamisestaan matkan aikana lienevät utopiaa. Todennäköisempää on jopa se, että Kläbo tapojensa vastaisesti itse karistaa haastajat kintereiltään.

Kläbon takana muille mitalisijoille ennakkoon vahvimmat nimet ovat Amundsen ja Nyenget. Perinteisen osuudella Nyengetiltä saatetaan jo nähdä kovia ratkaisuja ja yrityksiä pudottaa loppukahinoissa ennakkoon vahvempi Amundsen pois kyydistään. Mutta jos tämä kaksikko on vielä loppusuoralla yhdessä, on Amundsen ennen Nyengetiä maalissa.

Mattis Stenshagenia hyvin harva jos kukaan osasi veikata mukaan Norjan olympiajoukkueeseen. Pitkän uran Skandinavia Cupin ja maailmancupin välimaastossa tehnyt Stenshagen oli Tour de Skillä todella vahva, mutta hänen viimeinen maailmancupin kisansa ennen Milano-Cortinaa Sveitsin Gomsissa ei ollut yhtä vakuuttava. Siksi hän on ennakkoon norjalaisnelikosta heikoin.

Norjalaisten haastajia on tämän kauden tulosten perusteella erittäin vaikea nimetä. Esimerkiksi Gomsissa norjalaisten ylivoima oli niin murskaavaa, että jo se olisi todellinen sensaatio, jos viimeisten kilometrien lopputaistossa olisi mukana muitakin kuin punanuttuja.

Toki Ruotsin William Poromaa on edellisinä vuosina onnistunut maailmancupin vaisujen otteiden jälkeen nousemaan kuin ihmeen kaupalla kovaan arvokisakuntoon. Tänä vuonna nuori ruotsalainen on kuitenkin ollut niin kaukana parhaasta vireestään, ettei mitali vaikuta realismilta.

Myöskään Edvin Anger tuskin onnistuu loppuun asti norjalaisten peesissä tulemaan, vaikka hän loppukirissä todennäköisesti ainakin yhden länsinaapurinsa edustajan peittoaisi. Mika Vermeulenin lupaava alkukauden kunto näyttää kariutuneen keskitalven sairasteluun.

Italian hiihtäjät ovat väläytelleet kauden aikana ajoittain nousevaa kuntoa ennen kotiolympialaisia. Heidän paras iskunpaikkansa lienee kuitenkin edessä vasta viestipäivänä, jossa he yrittävät palauttaa saapasmaan takaisin miesten viestin mitalikantaan 20 vuoden tauon jälkeen.

Iivo Niskanen testaa virettään ennen viittäkymppiä


Neljä vuotta sitten Pekingissä Iivo Niskasen olympialaiset saivat lentävän lähdön, kun hän pokkasi heti avausmatkalta skiathlonista pronssimitalin. Kyseessä oli myös suomalaismiesten ensimmäinen arvokisamitali tässä kilpailumuodossa.

Tuolloin kisa käytiin täysin toisenlaisissa olosuhteissa erittäin hitaalla pakkaslumella korkeassa ilmanalassa ja Niskanen onnistui räjäyttämään pakan hirmuisella perinteisen iskullaan, jolla hän hiihti jalat alta ennakkoon astetta kovemmilta vapaan tykeiltä. Silloin matkakin oli 10 kilometriä pidempi ja Niskanen ehkä koko uransa kovimmassa kunnossa.

Tällä kertaa onkin valitettavasti turha odottaa, että Niskanen saapuisi suksenvaihtoon yhden tai kahden urheilijan kanssa ylivoimaisessa johdossa. Kolminkertaisen olympiavoittajan nousu mitalitaistoon olisi todellinen sensaatio, eikä hän luultavasti itsekään tosissaan usko olevansa tällä matkalla kolmen parhaan joukossa.

Sunnuntain kisan ensisijainen tarkoitus lieneekin ottaa tuntumaa Val di Fiemmen olympialatuihin ja testata virettään ennen parin viikon päästä odottavaa viidenkympin perinteisen kilpailua. Suomalaisnäkökulmasta eniten toiveita herättävä tulos olisikin se, että Niskanen olisi perinteisellä erittäin aktiivinen ja saisi edes hieman harvennettua kärkiporukkaa.

Sen sijaan jos Niskanen on samalla tavalla köysissä kuin alkukaudesta Trondheimissa, on tilanne erittäin huolestuttava. Tässä tapauksessa pienetkin päätösmatkalle ladatut mitalitoiveet voidaan todennäköisesti haudata.

Lopputuloksissa parhaiten sijoittuva suomalainen saattaakin olla Arsi Ruuskanen. Kauden mittaan jo kolmesti kärkikymppiin murtautunut Kuusamon Erä-Veikkojen hiihtäjä ei hänkään norjalaisia haasta, mutta kahdeksan parhaan joukkoon sijoittuminen voisi olla huippupäivänä muutaman vuoden takaiselle U23 maailmanmestarille realismia.


Katso kohteet ja kertoimet
Artikkeli on toteutettu kaupallisessa yhteistyössä Veikkauksen kanssa. Miesten skiathlon, pelikohteet tästä. Rahapelaamisen ikäraja on 18 vuotta. Apua pelaamisen hallintaan pelaamaltilla.fi