Johannes Thingnes Bö karkumatkalla - Lue ennakko miesten takaa-ajoon


Johannes Thingnes Bö jahtaa takaa-ajossa uran 22. MM-kultamitalia. Itse kilpailussa Bö on kaikkea muuta kuin jahtaajan roolissa.
Etusuora: 15.02.2025 19:54Ampumahiihto
Johannes Thingnes Bö karkumatkalla - Lue ennakko miesten takaa-ajoon
Kuva: Julia Niiranen.
Veikkaus
Johannes Bö.
Miesten takaa-ajo 12,5 km, pelikohteet tästä.
Kaupallinen yhteistyö: Veikkaus
Norjan Johannes Thingnes Bö tuli ja otti omansa pikakilpailussa. Samalla Bö nousi 21 maailmanmestaruudella kaikkien aikojen MM-kultatilaston ykköseksi ohi Ole Einar Björndalenin.

MM-mitaleja Böllä on nyt 39, kun lajilegenda Björndalen voitti niitä pitkällä urallaan 45. Tässä tilastossa Björndalen taitaa siis pitää oman paikkansa.

Bö on kokenut kilpailija, joka on startannut lukuisia kertoja samoista asemista takaa-ajoon. Hän uskaltaa avata riittävän lujaa ladulla, jotta ero takaa-ajajiin säilyy läpi kilpailun. Näin Böllä on varaa pariin sakkokierrokseenkin.

Ero lähdössä on sen verran suurin, että mikäli ammuntaolosuhteet pysyvät kohtalaisena, eikä mitään muuta erikoista tapahdu, Bö vie kilpailua startista maaliin.

Takaa-ajoon lähdetään pikakilpailun tulosten mukaisessa järjestyksessä. Ennakko jatkuu taulukon jälkeen.

Miesten pikakilpailu 10 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴21.56,8 (0)
2.Campbell Wright 🇺🇸+27,7 (0)
3.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+37,0 (1)
4.Vebjørn Sørum 🇳🇴+45,2 (2)
5.Tommaso Giacomel 🇮🇹+48,1 (2)
6.Martin Uldal 🇳🇴+54,7 (1)
7.Endre Strømsheim 🇳🇴+56,7 (2)
8.Fabien Claude 🇫🇷+57,0 (1)
9.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+57,3 (1)
10.Tarjei Bø 🇳🇴+1.02,0 (1)
22.Tero Seppälä 🇫🇮+1.30,9 (1)
31.Olli Hiidensalo 🇫🇮+1.56,6 (1)
46.Arttu Heikkinen 🇫🇮+2.26,2 (0)


Haastajat


Ranskan Quentin Fillon Maillet vakuutti pikakilpailussa, vaikka tuloksena olikin "vain" pronssimitali. Makuupaikalta tuli yksi pummi, mutta pystystä taulut tippuivat nopeaan vauhtiin.

Myös hiihtoladulla meno oli rivakkaa, sillä puhtaassa hiihtoajassa ranskalainen jäi vain 15,1 sekuntia Böstä. Kokenut urheilija on vahva kilpailija, joka hallitsee hyvin takaa-ajon paineet. Uralta löytyy sekä MM-pronssi että olympiakulta takaa-ajosta. Näin ollen ranskalaisen voi hyvin povata nousemaan vähintään hopeataistoon.

Bön ja Fillon Mailletin jälkeen tulee todella tasainen ryhmä, josta useampi nimi voi nousta mitalitaistoon.

Vebjörn Sörum, Tommaso Giacomel, Martin Uldal, Endre Strömsheim, Fabien Claude, Sturla Holm Lägreid, Tarjei Bö ja Jakov Fak starttaavat vain 20 sekunnin sisällä toisistaan.

Kahdeksan urheilijan joukosta Lägreid on ollut tällä kaudella vahvin, mutta yksittäisessä kilpailussa kenellä vain on mahdollisuudet nousta mitalitaistoon.

Jatkuuko USA:n vahva veto?


Pikakilpailun isoin yllätys oli USA:n todella vahva panos. Lahjakkaan Yhdysvaltain nuoriso-osaston nousua huipulle on osattu povata, mutta MM-mitali jo tässä vaiheessa oli yllätys.

Campbell Wrightin hurja veto toi hopeamitalin ja avaa hyvät mahdollisuudet myös takaa-ajoon. USA:n kokonaispanosta korosti Maxime Germainin 12:s sija.

Wrightin uran paras saavutus ennen tätä on alkukauden Kontiolahden kisojen sprintin neljäs sija ja Germainin Kontiolahden normaalimatkan 20. sija. Molemmat miehet siis venyivät tiukassa MM-taistossa parhaimpaansa.

Neljän ammunnan kilpailuissa Wright ei ole kuitenkaan ollut kertaakaan urallaan 10 parhaan joukossa, joten mitalin uusiminen olisi iso yllätys.

Kolme suomalaista takaa-ajoon


Tero Seppälä starttaa kilpailuun puolitoista minuuttia keulan perään. Kymmenenteen sijaan on toisaalta vain puoli minuuttia matkaa, mutta toisaalta välissä on myös yli 10 urheilijan joukko ohitettavaksi.

Nimilista Seppälän edellä on sen verran vahvaa tasoa, että sijoitus kympin joukkoon olisi erinomainen onnistuminen. Muista suomalaisista matkaan lähtevät Olli Hiidensalo ja Arttu Heikkinen.

Lue myös: Suvi Minkkinen jahtaa toista mitalia - Lue ennakko naisten takaa-ajoon

Veikkauksen supertriplassa on 10 000 euroa bonusrahaa tarjolla sekä miesten että naisten kilpailuun. Pääset pelikohteisiin alta.

Katso kohteet ja kertoimet
Artikkeli on toteutettu kaupallisessa yhteistyössä Veikkauksen kanssa. Miesten takaa-ajo 12,5 km, pelikohteet tästä. Rahapelaamisen ikäraja on 18 vuotta. Apua pelaamisen hallintaan pelaamaltilla.fi