Lähteekö Seppälän ammunta kulkemaan Annecyn yhteislähdössä? Meneekö kilpailun voitto tällä kertaa Norjaan vai Ranskaan?


Tero Seppälä toivoo vuoden viimeisestä kilpailusta hyvää onnistumista ennen joululomaa. Voittotaiston suosikkien joukkoon ei juurikaan mahdu yllättäjiä.
Veijo Vaakanainen: 21.12.2024 19:35Ampumahiihto
Lähteekö Seppälän ammunta kulkemaan Annecyn yhteislähdössä? Meneekö kilpailun voitto tällä kertaa Norjaan vai Ranskaan?
Kuva: Julia Niiranen.
Veikkaus
Tero Seppälä.
Miesten yhteislähtö, pelikohteet tästä.
Kaupallinen yhteistyö: Veikkaus
Miehet päättävät oman urakkansa ampumahiihdon maailmancupissa vuonna 2024 yhteislähtökilpailuun Ranskan Annecyssa. 15 kilometrin ja neljän ammunnan kilpailun 30 osanottajan joukossa on myös Suomen Tero Seppälä.

Seppälän alkukausi ei hyvästä aloituksesta huolimatta ole ollut odotusten kaltainen. Vielä Kontiolahden normaalimatkan jälkeen vaikutti siltä, että viime vuosien varmin suomalainen miesampumahiihtäjä olisi vihdoin palaamassa Pekingin olympiavuoden kaltaiselle tasolle. Tuolloin Seppälä oli maailmancupin kokonaispisteissä 12:s ja sijoittui peräti kolmesti kuuden parhaan joukkoon.

Kauden aloituksen antamat lupaukset eivät kuitenkaan toteutuneet, vaan seuraavissa kilpailuissa Seppälän pystyammunta oli todellista hakuammuntaa ja ennen Annecyn viikonloppua nuo Kontiolahden normaalimatkan pisteet olivat suomalaiselle kauden ainoat. Todennäköisyydet kolmeen starttiin Ranskassa vaikuttivat tuolloin todella kaukaisilta.

Torstain pikakilpailussa Seppälä onnistui kuitenkin pitkästä aikaa hyvin myös pystystä ja sijoittui vain yhden sakon hidastamana sijalle 20. Tämä antoi hänelle myös realistiset mahdollisuudet taistella paikasta sunnuntain yhteislähdössä, jonne kelpuutetaan aina maailmancupin 25 parhaan lisäksi myös viisi kyseisenä viikonloppuna eniten pisteitä kerännyttä urheilijaa top 25:n ulkopuolelta.

Vaikka Seppälän viisi sakkokierrosta sisältänyt takaa-ajo lauantaina ei ollut lähelläkään huippuonnistumista, riitti 28:s sija viikonlopun toisessa startissa kuitenkin kirkkaasti mukaan yhteislähtöön. Vaikuttaisikin siltä, että suunta olisi vihdoin oikeanlainen, vaikka ammunnassa edelleen paljon tekemistä onkin.

Näin ollen jo pääsy mukaan yhteislähtöön oli onnistuminen, eikä sunnuntaille voi asettaa kovin suuria tulostavoitteita. Toiveissa kuitenkin olisi, että Seppälä onnistuisi kilpailussa selvittämään neljä ammuntaa paremmalla prosentilla kuin takaa-ajossa, jolloin sijoitus 15 parhaan joukossa voisi olla jo haarukassa.

Kauden aiempien kilpaiujen prosenttien perusteella makuupaikkojen ei pitäisi vielä tuottaa kovin paljon haasteita, sillä 91 prosentin osumatarkkuus makuulta on oikein kelvollinen. Sen sijaa pystypaikoilla Seppälän pitäisi pystyä suorittamaan paljon tilastoja paremmin, sillä tällä hetkellä pystyn osumaprosentti on varsin murheellinen 66. Se tarkoittaa kolmesta neljään sakkorinkiä jokaista kymmentä laukausta kohti.

Seppälän hiihtovauhti on alkukauden aikana sen sjaan ollut varsin kohtuullista, eli 1,7 prosenttia koko urheilijajoukon mediaaniaikaa nopeampaa. Tämä on toistaiseksi parempaa kuin viime kaudella ja suunnilleen samanlaista etenemistä, jota Seppälältä nähtiin hänen uransa parhaalla kaudella 2021-2022.

Tiivistäen Seppälän lähtökohdat sunnuntain yhteislähtöön ovat siis varovaisen positiiviset. Toistaiseksi Annecy on tarjonnut hänelle kauden ehjintä suorittamista, vaikka myös ammunta edelleen on ollut haavoittuvaista. Hiihtovauhti on kuitenkin ollut vähintään kohtuullista, joten vain hieman lauantaina nähtyä parempi suorittaminen ammunnnoissa voi jo tuoda sellaisen tuloksen, jonka kanssa Seppälä voi lähteä tyytyväisenä viettämään lyhyttä joulutaukoa.


Tutut nimet taistelevat kilpailun voitosta


Sunnuntain yhteislähdön kärkikamppailuun on vaikea keksiä kovin montaa yllättävää nimeä. Tähän asti kauden aikana keskimäärin parhaiten ovat suorittaneet norjalaiset ja ranskalaiset urheilijat sekä Ruotsin Sebastian Samuelsson. Myös tällä kertaa voittaja löytyy todennäköisimmin tästä joukosta.

Suurimmaksi suosikiksi on luonnollista nostaa maailmancupin johtoa tuttuun tyyliin pitävä ampumahiihdon suurvisiiri Johannes Thingnes Bö, joka otti lauantain takaa-ajossa jo uransa 88:nnen voiton. Hän on jälleen kerran ollut perustasoltaan askeleen verran haastajiaan edellä, vaikka hän ei aivan hurjimmassa dominointivireessään olekaan ollut. Hänen keskimääräinen sijoituksensa on kuitenkin tähän asti tämän kauden aikana on ollut kolmas, eli koko joukon alhaisin.

Toiseksi alhaisin keskimääräinen sijoitus (4,4) on Bön maanmiehellä Sturla Holm Lägreidillä, joka sortui lauantain takaa-ajossa hänelle poikkeukselliseen haparointiin pystyammunnoissa. Sunnuntaina hänellä on kuitenkin jälleen uusi mahdollisuus tyrmätä vastustajansa jäätävän tarkalla ja nopealla ampumatoiminnalla.

Ampumanopeudessa tosin Lägreid kalpenee maanmiehelleen Martin Uldalille, joka on rynninyt maailmancupin kärkeen hurjalla ryminällä. Hochfilzenissa pystyammunnan ME-lukemat takonut uusi norjalaisässä pääsi jo torstaina juhlimaan uransa ensimmäistä voittoa, ja vaikka lauantaina hänen tiensä veikin rajusti alaspäin tuloslistalla, on hän varteenotettava podiumehdokas myös sunnuntaina.

Sama pätee myös toiseen kynsin ja hampain edustuspaikkansa puolesta taistelemaan joutumaan uudempaan norjalaisnimeen Vebjörn Sörumiin. Takaa-ajossa hienon nousun aivan palkintosijojen tuntumaan neljänneksi tehnyt Sörum ei varmasti halua sunnuntaina jäädä katselemaan palkintokorokkeen viereen, kun kolme parasta nousevat podiumille.

Ranskalaisten vahvimmat nimet ennakkoon ovat Emilien Jacquelin ja Eric Perrot, jotka ovat molemmat päässeet jo tällä kaudella voittojen makuun. Kotiyleisön suosikkien vire vaikuttaisi lisäksi olevan varsin mainio, sillä takaa-ajossa he valloittivat kaksi muuta palkintosijaa Bön takana. Perrot pääsee lisäksi starttaamaan kilpailuun yhteislähtöcupin johtajan punaisessa liivissä, sillä hän voitti Kontiolahdella kauden ensimmäisen massalähdön.

Ruotsin Sebastian Samuelsson on hiihtänyt kauden aikana toistaiseksi jopa Johannes Bötäkin kovempaa vauhtia ja pitää tällä hetkellä hiihtotilastojen kärkipaikkaa. Samuelssonin harmiksi ampumahiihdossa menestyminen edellyttää kuitenkin myös vahvaa ammuntaa, jollaista ruotsalaiselta on alkukauden aikana toistaiseksi nähty ainoastaan hetkittäin.

Toistaiseksi etenkin pystyammunta on ollut Samuelssonille haasteellinen. Juuri 73 prosentin suorittaminen pystypaikoilta on vienyt ruotsalaiselta takavuosien yhteislähdön maailmanmestarilta mahdollisuudet taistella kisojen voitoista. Hyvän hiihtovauhtinsa ansiosta Samuelsson on saavuttanut kuitenkin jo kaksi palkintosijaa, joten myöskään sunnuntaina ruotsalaista ei saa unohtaa ennakkosuosikkien joukosta, vaikka hänen ammuntasuorittamisensa kauniisti sanoen vaihtelevaa onkin.

Parhaiten norjalaisten, ranskalaisten ja Samuelssonin lisäksi alkukauden aikana on suoriutunut Saksan tämän hetken ykköstykki Philipp Nawrath. Nawrath oli jo kauden ensimmäisessä yhteislähdössä kolmas, joten hän voisi olla Samuelssonin lisäksi toinen mahdollinen norjalais-ranskalaisen rintaman murtaja.

Katso kohteet ja kertoimet
Artikkeli on toteutettu kaupallisessa yhteistyössä Veikkauksen kanssa. Miesten yhteislähtö, pelikohteet tästä. Rahapelaamisen ikäraja on 18 vuotta. Apua pelaamisen hallintaan pelaamaltilla.fi