Superliiga 2019 | Yleisurheilun EM-joukkuekisan Ohjelma & Tulokset

Superliiga - Yleisurheilun EM-joukkuekilpailu 2019


Yleisurheilun Superliiga eli maajoukkueiden Euroopan joukkuemestaruuskilpailut kilpaillaan 9.-11.8.2019 Bydgoszczissa Puolassa. Kilpailussa on mukana Suomen joukkue ja lisäksi runsaasti muiden Euroopan maiden tähtiurheilijoita. Sivuiltamme löydät kisojen aikataulun, osallistujat ja tulokset.
Puolan Bydgoszcz isännöi vuoden 2019 yleisurheilun Superliigaa. Kilpailustadionina toimii Zdzisława Krzyszkowiaka, jossa on tällä vuosikymmenellä järjestetty muun muassa nuorten MM- ja EM-kilpailut.

Superliiga on ylin neljästä Euroopan joukkuemestaruuskilpailuiden kategoriasta. Muut tasot ovat: Ykkösliiga, Kakkosliiga ja Kolmosliiga. Superliigan voittajaa voidaankin pitää "Euroopan mestarina". Superliigassa kilpailee tänä vuonna 12 joukkuetta, mutta tulevaisuudessa määrä kutistuu kahdeksaan: Superliigasta tippuu Ykkösliigaan viisi maata ja Ykkösliigasta nousee voittajamaa Superliigaan.

YLE näyttää Superliigan kilpailut suorina lähetyksinä YLE 2 -kanavallaan.



Superliigan lopullinen pistetilanne


Superliiga supistuu ensi vuodeksi kahdeksan maan sarjaksi, joten vuoden 2019 Superliigasta putoaa ykkösliigaan peräti viisi maata. Ykkösligan voittaja nousee ensi vuodeksi Superliigaan.

Katso myös: Pistetilanteen liveseuranta

Lopullinen pistetilanne

#JoukkuePisteet
1.Puola345
2.Saksa317,5
3.Ranska316,5
4.Italia316
5.Iso-Britannia302,5
6.Espanja294,5
7.Ukraina225
8.Tsekki219,5
9.Ruotsi210,5
10.Kreikka197
11.Suomi190
12.Sveitsi175


Puola voitti Superliigan ensimmäistä kertaa. Tsekki, Ruotsi, Kreikka, Suomi ja Sveitsi putosivat ensi kaudeksi Ykkösliigaan. Ykkösliigan voittanut Portugali nousee ensi kaudeksi Superliigaan.

Päivitetty 11.8. klo 19:56


Superliiga 2019 – Aikataulu


Lauantai 10.8.2019

KelloLajiM/N
17:00Seiväs, finaaliN
17:03Pituus 1-3 kierroksetM
17:06Korkeus, finaaliM
17:30400m H, finaaliM
17:40100m, finaaliN
17:47Pituus 4. kierrosM
17:53Moukari 1-3 kierroksetM
17:56800m, finaaliN
18:04400m, finaaliM
18:123000m esteet, finaaliN
18:29100m, finaaliM
18:37400m aidat, finaaliN
18:43Moukari 4. kierrosM
18:50Kuula 1-3 kierroksetM
18:555000m finaaliM
19:17Kolmiloikka 1-3 kierroksetN
19:20400m finaaliN
19:28Kuula 4. kierrosM
19:35Keihäs 1-3 kierroksetN
19:383000m finaaliN
19:541500m finaaliM
20:01Kolmiloikka 4. kierrosN
20:074 x 100m viestiN
20:174 x 100m viestiM
20:22Keihäänheitto 4. kierrosN

Sunnuntai 11.8.2019

KelloLajiM/N
16:00Seiväs, finaaliM
16:03Kolmiloikka 1-3 kierroksetM
16:06Korkeus, finaaliN
16:30110m aidat finaaliM
16:40100m aidat finaaliN
16:47Kolmiloikka 4. kierrosM
16:53Moukari 1-3 kierroksetN
16:58800m finaaliM
17:101500m finaaliN
17:253000m esteet, finaaliM
17:40Moukari 4. kierrosN
17:50Kuula 1-3 kierroksetN
17:53200m finaaliN
17:59200m finaaliM
18:05Pituus 1-3 kierroksetN
18:085000m finaaliN
18:28Kuula 4. kierrosN
18:35Kiekko 1-3 kierroksetM
18:383000m, finaaliM
18:49Pituus, 4. kierrosN
18:584 x 400m viestiN
19:114 x 400m viestiM
19:22Kiekko 4. kierrosM



Huippukuntoinen Elmo Lakka metsästää Superliigan pika-aidoissa kärkisijoitusta ja huippuaikaa.
Kuva:Olavi Kaljunen/Trackpic
Huippukuntoinen Elmo Lakka metsästää Superliigan pika-aidoissa kärkisijoitusta ja huippuaikaa.


Superliiga 2019 – Televisiointi


YLE näyttää yleisurheilun Superliigan kilpailut suorina lähetyksinä YLE 2 -kanavalla perjantaina, lauantaina ja sunnuntaina.

Lähetysaikataulu

PvmKloKanava
Pe 9.8.19:25 - 22:30YLE 2
La 10.8.18:55 - 21:00YLE 2
Su 11.8.15:56 - 20:00YLE 2


Superliiga 2019 – Tulokset


Superliigan livetuloksia voit seurata European Athletics -sivustolta.


Suomen joukkue 2019 Superliigassa


Suomi lähtee Superliigaan loukkaantumisia lukuunottamatta parhaalla mahdollisella joukkueella.

Miehet

LajiUrheilija
100 mSamuel Purola (Oulun Pyrintö)
200 mOskari Lehtonen (Nurmijärven Yleisurheilu)
400 mChristoffer (Envall IK Falken)
800 mVille Lampinen (Kenttäurheilijat -58)
1500 mJoonas Rinne (Saarijärven Pullistus)
3000 mHannu Granberg (Lahden Ahkera)
5000 mEero Saleva (Helsingin Kisa-Veikot)
3000 m ejTopi Raitanen (Helsingin Kisa-Veikot)
110 m ajElmo Lakka (Jyväskylän Kenttäurheilijat)
400 m ajOskari Mörö (Esbo IF)
KorkeusArttu Mattila (Äänekosken Urheilijat)
SeiväsTomas Wecksten (Karhulan Urheilijat)
PituusKristian Pulli (Kaipolan Vire)
KolmiloikkaSimo Lipsanen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)
KuulaArttu Kangas Kankaanpään (seudun Leisku)
KiekkoOskari Perälampi (Espoon Tapiot)
MoukariAaron Kangas (Kankaanpään seudun Leisku)
KeihäsToni Kuusela (Kuortaneen Kunto)
4 x 100 mOtto Ahlfors (Ikaalisten Urheilijat), Oskari Lehtonen (Nurmijärven Yleisurheilu), Roope Saarinen (Esbo IF), Samuel Purola (Oulun Pyrintö)
4 x 400 mVille Aarnivala (Tampereen Pyrintö), Eljas Aalto (IF Sibbo Vargarna), Christoffer Envall (IK Falken), Erik Back (HIFK)

Naiset

LajiUrheilija
100 mHanna-Maari Latvala (Jyväskylän Kenttäurheilijat)
200 mHanna-Maari Latvala (Jyväskylän Kenttäurheilijat)
400 mAmira Chokairy (Helsingin Kisa-Veikot)
800 mSara Kuivisto (Borgå Akilles)
1500 mSara Kuivisto (Borgå Akilles)
3000 mNathalie Blomqvist (IK Falken)
5000 mJanica Rauma (Forssan Salama)
3000 m ejCamilla Richardsson (Vasa IS)
100 m ajAnnimari Korte (HIFK)
400 m ajViivi Lehikoinen (HIFK)
KorkeusElla Junnila (Tampereen Pyrintö)
SeiväsWilma Murto (Salon Vilpas)
PituusTaika Koilahti (Turun Weikot)
KolmiloikkaKristiina Mäkelä (Orimattilan Jymy)
KuulaSenja Mäkitörmä (Varpaisjärven Vire)
KiekkoSalla Sipponen (Keuruun Kisailijat)
MoukariKrista Tervo (Karhulan Katajaiset)
KeihäsJenni Kangas (Seinäjoen seudun Urheilijat)
4 x 100 mLotta Kemppinen (HIFK), Anniina Kortetmaa (Jyväskylän Kenttäurheilijat), Johanna Kylmänen (Raision Kuula), Hanna-Maari Latvala (Jyväskylän Kenttäurheilijat)
4 x 400 mAmira Chokairy (Helsingin Kisa-Veikot), Viivi Lehikoinen (HIFK), Jeanine Nygård (IF Drott), Ida Ravaska (Veitsiluodon Kisaveikot)



Simo Lipsanen pyrkii kahmimaan Suomelle tärkeitä Superliigan pisteitä miesten kolmiloikassa.
Kuva:Olavi Kaljunen/Trackpic
Simo Lipsanen pyrkii kahmimaan Suomelle tärkeitä Superliigan pisteitä miesten kolmiloikassa.


Superliigan pistelasku


Superliigassa pistelasku määräytyy osallistuvien joukkueiden lukumäärän mukaan. Vuoden 2019 Superliigassa on mukana 12 joukkuetta. Tämän myötä Superliigan kunkin lajin voittaja saa 12 pistettä, toiseksi sijoittunut 11 pistettä, kolmanneksi sijoittunut 10 pistettä ja niin edelleen siten, että lajin viimeiseksi jäänyt saa yhden pisteen.

Superliigan yksityiskohtaiset säännöt löytyvät European Athletics -kisasivuilta.


Superliigan alustavat lähtölistat


100 m, miehet

UrheilijaPBSB
Jan Veleba (CZE)10,1610,16
Javier Martin (ESP)10,3210,47
Samuel Purola (FIN)10,3110,43
Jimmy Vicaut (FRA)9,8610,02
Harry Aikines-Aryeetey (GBR)10,0810,11
Julian Reus (GER)10,0110,13
Ioánnis Nifadópoulos (GRE)10,3010,42
Lamont Marcell Jacobs (ITA)10,0310,03
Remigiusz Olszewski (POL)10,2110,23
Silvan Wicki (SUI)10,1710,20
Henrik Larsson (SWE)10,2010,20
Oleksandr Sokolov (UKR)10,1710,39

100 m, naiset

UrheilijaPBSB
Klára Seidlová (CZE)11,3811,38
Jael Bestue (ESP)11,4311,43
Hanna-Maari Latvala (FIN)11,3011,38
Carolle Zahi (FRA)11,0111,23
Daryll Neita (GBR)11,1411,21
Laura Müller (GER)11,1511,15
Rafailía Spanoudáki-Hatziríga (GRE)11,2711,42
Zaynab Dosso (ITA)11,4411,44
Ewa Swoboda (POL)11,1211,15
Salomé Kora (SUI)11,1311,13
Claudia Payton (SWE)11,5011,50
Viktoriya Ratnikova (UKR)11,6111,61


200 m, miehet

UrheilijaPBSB
Pavel Maslák (CZE)20,4620,62
Samuel García (ESP)20,5920,93
Oskari Lehtonen (FIN)20,8320,83
Mouhamadou Fall (FRA)20,3420,34
Richard Kilty (GBR)20,3420,61
Robin Erewa (GER)20,4020,48
Panayiótis Trivizás (GRE)20,5821,11
Eseosa Desalu (ITA)20,1320,26
Przemysław Słowikowski (POL)20,7720,77
William Reais (SUI)21,0021,00
Kasper Kadestål (SWE)21,0921,09
Serhiy Smelyk (UKR)20,3020,73

200 m, naiset

UrheilijaPBSB
Marcela Pírková (CZE)23,3023,56
Paula Sevilla (ESP)23,2723,27
Hanna-Maari Latvala (FIN)22,9823,65
Maroussia Pare (FRA)23,1723,17
Jodie Williams (GBR)22,4622,75
Jessica-Bianca Wessolly (GER)22,8923,05
María Belibasáki (GRE)22,9824,11
Gloria Hooper (ITA)22,8923,56
Anna Kiełbasińska (POL)22,9423,12
Mujinga Kambundji (SUI)22,4222,90
Lisa Lilja (SWE)23,5823,58
Yelizaveta Bryzgina (UKR)22,4423,80



400 m, miehet

UrheilijaPBSB
Patrik Šorm (CZE)46,1346,73
Óscar Husillos (ESP)44,7345,66i
Christoffer Envall (FIN)47,6347,63
Fabrisio Saidy (FRA)45,7945,79
Dwayne Cowan (GBR)45,3445,77
Patrick Schneider (GER)45,8246,50
Mihaíl Pappás (GRE)46,4446,44
Davide Re (ITA)44,7744,77
Rafał Omelko (POL)45,1445,81
Charles Devantay (SUI)46,2146,21
Carl Bengtström (SWE)47,17i47,17i
Danylo Danylenko (UKR)46,0946,09

400 m, naiset

UrheilijaPBSB
Zuzana Hejnová (CZE)51,27i52,44
Aauri Lorena Bokesa (ESP)51,6652,70
Milja Thureson (FIN)54,2154,88
Deborah Sananes (FRA)51,5551,55
Amy Allcock (GBR)51,3652,21
Ruth Sophia Spelmeyer (GER)51,4352,79
María Belibasáki (GRE)50,4551,96
Maria Benedicta Chigbolu (ITA)51,6751,69
Justyna Święty-Ersetic (POL)50,4150,85
Léa Sprunger (SUI)50,5251,61i
Moa Hjelmer (SWE)51,1353,66
Kateryna Klymyuk (UKR)51,9751,97


800 m, miehet

UrheilijaPBSB
Lukáš Hodboď (CZE)1.46,501.46,86
Álvaro de Arriba (ESP)1.44,991.45,94
Ville Lampinen (FIN)1.48,441.49,73
Gabriel Tual (FRA)1.46,351.46,36
Jamie Webb (GBR)1.44,521.44,52
Marc Reuther (GER)1.45,221.45,22
Hrístos Kotítsas (GRE)1.48,491.48,49
Simone Barontini (ITA)1.47,351.47,37
Adam Kszczot (POL)1.43,301.44,61
Jonas Schöpfer (SUI)1.48,511.49,01
Andreas Kramer (SWE)1.45,031.45,10
Yevhen Hutsol (UKR)1.46,561.47,51

800 m, naiset

UrheilijaPBSB
Diana Mezuliáníková (CZE)2.01,362.01,91
Esther Guerrero (ESP)2.00,772.00,87
Sara Kuivisto (FIN)2.02,142.02,64
Renelle Lamote (FRA)1.58,012.02,00i
Shelayna Oskan-Clarke (GBR)1.58,861.59,83
Christina Hering (GER)1.59,542.00,89
Konstadína Yiannopoúlou (GRE)2.03,912.04,56
Eloisa Coiro (ITA)2.04,122.04,12
Anna Sabat (POL)2.00,322.02,89
Selina Büchel (SUI)1.57,952.00,98i
Lovisa Lindh (SWE)1.58,772.00,72
Nataliya Pryshchepa (UKR)1.58,601.59,13


1500 m, miehet

UrheilijaPBSB
Jakub Holuša (CZE)3.32,493.40,20
Kevin López (ESP)3.34,833.34,83
Joonas Rinne (FIN)3.41,383.41,38
Rabie Doukkana (FRA)3.34,873.34,87
Charlie Da'Vall Grice (GBR)3.30,623.30,62
Amos Bartelsmeyer (GER)3.36,293.36,29
Andréas Dimitrákis (GRE)3.39,323.39,94
Matteo Spanu (ITA)3.43,253.43,25
Marcin Lewandowski (POL)3.34,043.34,14
Tom Elmer (SUI)3.43,803.43,80
Andreas Almgren (SWE)3.39,673.39,67
Oleh Kaiafa (UKR)  

1500 m, naiset

UrheilijaPBSB
Kristiina Mäki (CZE)4.06,714.09,86
Marta Pérez (ESP)4.04,884.07,14
Sara Kuivisto (FIN)4.08,964.14,99i
Elodie Normand (FRA)4.10,154.17,05i
Jessica Judd (GBR)4.03,734.08,93
Caterina Granz (GER)4.07,774.07,77
Konstadína Yiannopoúlou (GRE)4.15,034.15,03
Marta Zenoni (ITA)4.09,484.09,48
Sofia Ennaoui (POL)4.01,004.04,06
Delia Sclabas (SUI)4.10,104.12,37
Hanna Hermansson (SWE)4.07,164.10,74
Nataliya Pryshchepa (UKR)4.06,294.19,83


3000 m, miehet

UrheilijaPBSB
Jan Friš (CZE)8,03,548,03,54
Adel Mechaal (ESP)7,35,287,45,56i
Hannu Granberg (FIN)8,07,18i8,07,18i
Jimmy Gressier (FRA)7,51,45i7,51,45i
James West (GBR)7,51,18i7,51,18i
Richard Ringer (GER)7,46,18i 
Andréas Dimitrákis (GRE)7,57,137,57,13
Yemaneberhan Crippa (ITA)7,43,30 
Patryk Kozłowski (POL)  
Jonas Raess (SUI)7,59,82 
Kalle Berglund (SWE)8,06,66i 
Stanislav Maslov (UKR)7,47,228,14,12

3000 m, naiset

UrheilijaPBSB
Aneta Chlebiková (CZE)9,49,47 
Solange Andreia Pereira (ESP)9,11,249,11,24
Janica Rauma (FIN)9,23,64i9,23,64i
Emma Oudiou (FRA)9,13,429,19,93
Emily Hosker Thornhill (GBR)8,58,348,58,34
Alina Reh (GER)8,39,45i8,39,45i
Anastasía-Panayióta Marinákou (GRE)9,14,91i9,24,79
Marta Zenoni (ITA)9,06,489,06,48
Renata Pliś (POL)8,39,189,03,90i
Delia Sclabas (SUI)9,09,339,26,76i
Yolanda Ngarambe (SWE)8,53,97i8,53,97i
Viktoriia Shkurko (UKR)9,28,309,28,30


5000 m, miehet

UrheilijaPBSB
Jakub Zemaník (CZE)13:50.6113:50.61
Sergio Jiménez (ESP)13:31.1713:31.17
Eero Saleva (FIN)14:02.3014:02.30
Hugo Hay (FRA)13:38.2513:38.25
Nick Goolab (GBR)13:33.4814:02.27
Amanal Petros (GER)13:22.5213:22.52
Márkos Goúrlias (GRE)13:48.2313:51.55
Yemaneberhan Crippa (ITA)13:07.8413:07.84
Robert Głowala (POL)14:07.0114:07.01
Julien Wanders (SUI)13:13.8413:13.84
Suldan Hassan (SWE)13:31.3513:31.35
Volodymyr Kyts (UKR)13:52.6914:25.09

5000 m, naiset

UrheilijaPBSB
Moira Stewartová (CZE)15:49.7915:49.79
Maitane Melero (ESP)15:36.8715:36.87
Camilla Richardsson (FIN)15:37.0215:37.02
Liv Westphal (FRA)15:28.7115:50.81
Sarah Inglis (GBR)15:25.0115:25.01
Hanna Klein (GER)15:17.14 
Anastasía-Panayióta Marinákou (GRE)16:38.4316:38.43
Francesca Tommasi (ITA)15:44.9015:44.90
Paulina Kaczyńska (POL)15:29.6715:35.76
Nicole Egger (SUI)16:21.4616:21.46
Sara Christiansson (SWE)15:43.6315:45.38
Viktoriia Shkurko (UKR)16:30.1116:30.11


3000 m esteet, miehet

UrheilijaPBSB
Jáchym .RYiĜ (CZE)9:01.979:01.97
Fernando Carro (ESP)8:05.698:05.69
Topi Raitanen (FIN)8:21.478:21.47
Yoann Kowal (FRA)8:12.538:26.16
Zak Seddon (GBR)8:21.288:21.28
Martin Grau (GER)8:24.29 
Nikólaos Sákis (GRE)8:59.589:03.67
Ahmed Abdelwahed (ITA)8:26.028:31.56
Krystian Zalewski (POL)8:16.208:44.43
Christoph Graf (SUI)8:49.429:03.96
Napoleon Solomon (SWE)8:23.548:32.36
Vasyl Koval (UKR)8:38.98i8:40.98i

3000 m esteet, naiset

UrheilijaPBSB
Lucie Sekanová (CZE)9:41.849:47.86
Irene Sánchez (ESP)9:31.849:35.06
Camilla Richardsson (FIN)9:35.279:35.27
Ophélie Claude-Boxberger (FRA)9:31.849:36.38
Rosie Clarke (GBR)9:31.689:31.68
Gesa-Felicitas Krause (GER)9:11.859:20.31
Isavélla Kotsahíli (GRE)10:25.9010:25.90
Isabel Mattuzzi (ITA)9:34.0210:10.66
Alicja Konieczek (POL)9:36.099:36.09
Chiara Scherrer (SUI)9:44.599:47.38
Linn Söderholm (SWE)10:17.92 
Hanna Zhmurko (UKR)10:39.5410:39.54


110 m aidat, miehet

UrheilijaPBSB
Jiří Sýkora (CZE)14,1214,12
Orlando Ortega (ESP)12,9413,05
Elmo Lakka (FIN)13,4913,49
Pascal Martinot-Lagarde (FRA)12,9513,34
Cameron Fillery (GBR)13,6013,60
Gregor Traber (GER)13,2113,37
Konstadínos Douvalídis (GRE)13,3313,46
Hassane Fofana (ITA)13,4413,44
Damian Czykier (POL)13,2813,49
Jason Joseph (SUI)13,3913,41
Jonatan Holm (SWE)14,2214,24
Kyrylo Khomenko (UKR)13,8813,88

100 m aidat, naiset

UrheilijaPBSB
Lucie Koudelová (CZE)13,1213,34
Caridad Jerez (ESP)12,9413,22
Annimari Korte (FIN)12,7212,72
Fanny Quenot (FRA)12,9612,96
Cindy Ofili (GBR)12,6013,06
Cindy Roleder (GER)12,5912,93
Elisávet Pesirídou (GRE)12,9313,19
Luminosa Bogliolo (ITA)12,7812,78
Karolina Kołeczek (POL)12,7512,75
Noemi Zbären (SUI)12,7113,21
Malin Skogström (SWE)13,5713,72
Hanna Plotitsyna (UKR)12,8913,07


400 m aidat, miehet

UrheilijaPBSB
Vít Müller (CZE)49,5949,59
Sérgio Fernández (ESP)48,8749,78
Oskari Mörö (FIN)49,0450,24
Ludvy Vaillant (FRA)48,4249,35
Chris McAlister (GBR)49,6249,62
Luke Campbell (GER)49,1449,54
Konstadínos Nákos (GRE)50,9850,98
Alessandro Sibilio (ITA)50,3450,72
Patryk Dobek (POL)48,4048,99
Kariem Hussein (SUI)48,4549,74
Hampus Widlund (SWE)50,4450,44
Denys Nechyporenko (UKR)50,0850,80

400 m aidat, naiset

UrheilijaPBSB
Lada Vondrová (CZE)56,7856,78
Sara Gallego (ESP)57,1157,44
Viivi Lehikoinen (FIN)56,4958,02
Aurelie Chaboudez (FRA)55,5156,62
Meghan Beesley (GBR)54,5255,20
Jackie Baumann (GER)55,7256,43
Ánna Kiáfa (GRE)58,3858,38
Ayomide Folorunso (ITA)54,7554,75
Joanna Linkiewicz (POL)55,2555,57
Yasmin Giger (SUI)55,9056,37
Hanna Palmqvist (SWE)57,3157,31
Anna Ryzhykova (UKR)54,3554,64


Korkeushyppy, miehet

UrheilijaPBSB
Martin Heindl (CZE)226i226i
Miguel Ángel Sancho (ESP)227i221
Arttu Mattila (FIN)216i212
William Aubatin (FRA)218i218i
Chris Baker (GBR)236i227
Mateusz Przybylko (GER)235230
Konstadínos Baniótis (GRE)234227i
Stefano Sottile (ITA)233233
Norbert Kobielski (POL)227227
Vivien Streit (SUI)215215i
Simon Wiklund (SWE)216216
Yuriy Krymarenko (UKR)234i223

Korkeushyppy, naiset

UrheilijaPBSB
Bára Sajdoková (CZE)186186
Saleta Fernández (ESP)187187
Ella Junnila (FIN)195195
Solene Gicquel (FRA)188188
Morgan Lake (GBR)197197i
Imke Onnen (GER)196i196i
Tatiána Goúsin (GRE)194i194i
Alessia Trost (ITA)200i194i
Kamila Lićwinko (POL)202i194
Salome Lang (SUI)191191
Erika Kinsey (SWE)197196
Yuliya Levchenko (UKR)201200i


Seiväshyppy, miehet

UrheilijaPBSB
Jan Kudlička (CZE)583555
Adrián Valles (ESP)570555i
Tomas Wecksten (FIN)555i545
Renaud Lavillenie (FRA)616i585
Charlie Myers (GBR)571571
Torben Blech (GER)580580
Konstadínos Filippídis (GRE)591572
Claudio Michel Stecchi (ITA)580i580i
Piotr Lisek (POL)602602
Dominik Alberto (SUI)555521
Melker Svärd Jacobsson (SWE)582i582i
Kyrylo Kiru (UKR)555530i

Seiväshyppy, naiset

UrheilijaPBSB
Romana Maláčová (CZE)462i456
Miren Bartolome (ESP)442442
Wilma Murto (FIN)471i451
Ninon Guillon-Romarin (FRA)475473i
Sophie Cook (GBR)440440
Lisa Ryzih (GER)475i463i
Ekateríni Stefanídi (GRE)491483
Sonia Malavisi (ITA)451450i
Kamila 3U]\E\áD (POL)440413i
Angelica Moser (SUI)465i465i
Angelica Bengtsson (SWE)481i481i
Maryna Kylypko (UKR)465450i


Pituushyppy, miehet

UrheilijaPBSB
-LĜt 9RQGUiþHN (CZE)760760
Héctor Santos (ESP)819819
Kristian Pulli (FIN)807788
Augustin Bey (FRA)790783i
Jacob Fincham-Dukes (GBR)800800
Julian Howard (GER)820789
Miltiádis Tentóglou (GRE)838i838i
Filippo Randazzo (ITA)805i798
Tomasz Jaszczuk (POL)818803
Jarod Biya (SUI)778778
Andreas Carlsson (SWE)791791
Yaroslav Isachenkov (UKR)790790

Pituushyppy, naiset

UrheilijaPBSB
Michaela XþHURYi (CZE)627627
Fatima Diame (ESP)668658
Taika Koilahti (FIN)664664
Éloyse Lesueur-Aymonin (FRA)692664
Abigail Irozuru (GBR)680659i
Malaika Mihambo (GER)707707
Paraskeví Papahrístou (GRE)660659
Tania Vicenzino (ITA)668i668i
Magdalena Żebrowska (POL)634634
Emma Piffaretti (SUI)640640
Erika Kinsey (SWE)651651
Hanna Krasutska (UKR)632626


Kolmiloikka, miehet

UrheilijaPBSB
Ondřej Vodák (CZE)16,2116,21
Pablo Torrijos (ESP)17,04i16,89
Simo Lipsanen (FIN)17,1416,98i
Benjamin Compaoré (FRA)17,4816,94
Ben Williams (GBR)16,7416,53
Max Heß (GER)17,52i17,10i
Dimítrios Tsiámis (GRE)17,5516,70
Fabrizio Schembri (ITA)17,2716,49
Adrian Świderski (POL)16,8116,56
Carlos Kouassi (SUI)15,7115,71
Jesper Hellström (SWE)16,3016,30
Oleksandr Malosilov (UKR)16,4316,43

Kolmiloikka, naiset

UrheilijaPBSB
Emma Maštalířová (CZE)12,91i12,91i
Ana Peleteiro (ESP)14,73i14,73i
Kristiina Mäkelä (FIN)14,38i14,38i
Maeva Phesor (FRA)13,5613,42
Naomi Ogbeta (GBR)14,1514,05i
Kristin Gierisch (GER)14,6114,61
Paraskeví Papahrístou (GRE)14,7314,51
Ottavia Cestonaro (ITA)14,0513,70
Adrianna Szóstak (POL)13,7113,71
Alina Tobler (SUI)12,8812,88
Emelie Nyman Wänseth (SWE)13,4913,49
Olha Saladukha (UKR)14,9914,49


Kuulantyöntö, miehet

UrheilijaPBSB
Tomáš Staněk (CZE)22,17i21,25i
Carlos Tobalina (ESP)20,5720,39i
Arttu Kangas (FIN)20,3019,50
Frederic Dagee (FRA)20,36i20,35
Scott Lincoln (GBR)19,7919,79
Simon Bayer (GER)20,2520,25
Nikólaos Skarvélis (GRE)20,6120,40
Leonardo Fabbri (ITA)20,9920,99
Michał Haratyk (POL)22,3222,32
Stefan Wieland (SUI)17,8017,80
Wictor Petersson (SWE)20,7020,70
Ihor Musiyenko (UKR)20,1419,85

Kuulantyöntö, naiset

UrheilijaPBSB
Markéta Červenková (CZE)17,7017,70
Úrsula Ruiz (ESP)18,2817,25
Senja Mäkitörmä (FIN)16,9516,72
Caroline Metayer (FRA)16,4716,47
Sophie McKinna (GBR)18,0418,04
Christina Schwanitz (GER)20,7719,54i
Evaggelía Sofáni (GRE)16,9415,98
Chiara Rosa (ITA)19,1516,82i
Paulina Guba (POL)19,3818,65
Géraldine Ruckstuhl (SUI)14,5814,58
Fanny Roos (SWE)18,8818,88
Olha Golodna (UKR)18,7217,20


Kiekonheitto, miehet

UrheilijaPBSB
Marek Bárta (CZE)62,3262,32
Lois Maikel Martínez (ESP)67,9867,98
Oskari Perälampi (FIN)57,7556,96
Lolassonn Djouhan (FRA)65,1060,64
Gregory Thompson (GBR)65,5665,56
Martin Wierig (GER)68,3366,04
Yeóryios Trémos (GRE)63,0058,30
Giovanni Faloci (ITA)65,3065,30
Piotr Małachowski (POL)71,8467,23
Lukas Jost (SUI)55,3549,24
Daniel Ståhl (SWE)71,8671,86
Mykyta Nesterenko (UKR)66,2360,47

Kiekonheitto, naiset

UrheilijaPBSB
Eliška Staňková (CZE)60,4858,81
June Kintana (ESP)56,3055,72
Salla Sipponen (FIN)58,3657,79
Mélina Robert-Michon (FRA)66,7362,41
Kirsty Law (GBR)57,7957,66
Claudine Vita (GER)66,6466,64
Hrisoúla Anagnostopoúlou (GRE)61,5358,77
Daisy Osakue (ITA)61,6961,69
Daria Zabawska (POL)62,3662,36
Chantal Tanner (SUI)52,1052,10
Vanessa Kamga (SWE)59,0659,06
Nataliya Semenova (UKR)64,7060,06


Moukarinheitto, miehet

UrheilijaPBSB
Patrik Hájek (CZE)66,9866,98
Javier Cienfuegos (ESP)77,3277,32
Aaron Kangas (FIN)73,9473,94
Quentin Bigot (FRA)78,5878,14
Nick Miller (GBR)80,2678,39
Tristan Schwandke (GER)74,0374,03
Mihaíl Anastasákis (GRE)77,7276,63
Marco Lingua (ITA)79,9774,02
Wojciech Nowicki (POL)81,8581,74
Martin Bingisser (SUI)67,9060,56
Mattias Lindberg (SWE)70,5070,50
Serhiy Perevoznikov (UKR)76,9376,93

Moukarinheitto, naiset

UrheilijaPBSB
Kateřina Šafránková (CZE)72,4771,09
Berta Castells (ESP)70,5267,71
Krista Tervo (FIN)70,1870,18
Alexandra Tavernier (FRA)74,8474,84
Sophie Hitchon (GBR)74,5467,51
Charlene Woitha (GER)70,9868,79
Stamatía Skarvélis (GRE)69,1068,33
Sara Fantini (ITA)70,3070,30
Joanna Fiodorow (POL)75,0974,71
Nicole Zihlmann (SUI)67,4264,32
Ida Storm (SWE)71,5270,01
Iryna Klymets (UKR)72,6772,67


Keihäänheitto, miehet

UrheilijaPBSB
Jakub Vadlejch (CZE)89,7385,75
Manu Quijera (ESP)81,3181,31
Antti Ruuskanen (FIN)88,9885,15
Lukas Moutarde (FRA)78,5378,53
Tom Hewson (GBR)70,8070,80
Julian Weber (GER)88,2984,35
Dimítrios Tsítsos (GRE)77,7977,79
Mauro Fraresso (ITA)81,7981,79
Marcin Krukowski (POL)88,0985,63
Simon Wieland (SUI)79,4479,44
Kim Amb (SWE)84,6182,16
Oleksandr Nychyporchuk (UKR)81,9981,99

Keihäänheitto, miehet

UrheilijaPBSB
Šedivá Irena (CZE)61,0361,03
Moreno Arantxa (ESP)59,6957,46
Kangas Jenni (FIN)60,9857,70
Alais Alexie (FRA)61,4961,49
Walton Rebekah (GBR)53,9753,97
Ulbricht Julia (GER)55,5555,55
Ifantídou Sofía (GRE)59,2355,81
Visca Carolina (ITA)58,4758,47
Andrejczyk Maria (POL)67,1162,99
Ruckstuhl Géraldine (SUI)58,3155,17
Wessman Anna (SWE)61,42 
Fetiskina Tetyana (UKR)58,5356,31



Historiaa


Yleisurheilun Euroopan joukkuemestaruuskisat järjestettiin ensimmäisen kerran kykyisellä tittelillä vuonna 2009. Nyt kahdeksannen kerran ohjelmassa olevat kisat järjestetään nykyisin kahden vuoden välein. Kisojen hallitseva mestari on Saksa, joka oli ykkönen vuoden 2017 Lillen (Ranska) kisoissa ennen Puolaa ja Ranskaa. Tätä ennen vuoden 2015 Cheboksaryn (Venäjä) kisojen ykkönen oli Venäjä ennen Saksaa ja Ranskaa. Suomi oli mukana Cheboksaryn kisoissa sijoittuen yhdenneksitoista ja pudoten Ykkösliigaan.

Euroopan joukkuemestaruuteen on yltänyt vain kaksi maata: Saksa ja Venäjä. Saksa on selvä ykkönen viidellä mestaruudella ja Venäjä on voittanut loput kaksi mestaruutta. Suomi on ollut mukana Superliigassa vuosina 2010 (sijoitus 12.) ja 2015 (sijoitus 11.). Molempina vuosina Suomen kohtalona on ollut putoaminen ykkösliigaan.

2017 Lille Métropole, Ranska

#MaaPisteet
1.Saksa323.5
2.Puola297
3.Ranska273
4.Iso-Britannia268
5.Espanja245.5
6.Italia224
7.Tsekki217.5
8.Ukraina207.5
9.Kreikka200.5
10.Valko-Venäjä187.5
11.Hollanti179

2015 Cheboksary, Venäjä

#MaaPisteet
1.Venäjä360.5
2.Saksa347.5
3.Ranska319.5
4.Puola317
5.Iso-Britannia292
6.Italia289
7.Ukraina281.5
8.Espanja231.5
9.Valko-Venäjä217
10.Ruotsi188
11.Suomi 150.5
12.Norja122



2014 Braunschweig, Saksa

#MaaPisteet
1.Saksa374
2.Venäjä331.5
3.Puola298
4.Ranska287
5.Iso-Britannia286.5
6.Ukraina278
7.Italia243.5
8.Espanja225.5
9.Ruotsi216
10.Tsekki212.5
11.Hollanti206
12.Turkki129.5

2013 Gateshead, Iso-Britannia

#MaaPisteet
1.Saksa351.5
2.Iso-Britannia341
3.Venäjä319.5
4.Ranska306.5
5.Puola300
6.Ukraina295.5
7.Italia266.5
8.Espanja258
9.Turkki181.5
10.Kreikka161
11.Valko-Venäjä147.5
12.Norja146


2011 Tukholma, Ruotsi

#MaaPisteet
1.Saksa339.5
2.Venäjä309
3.Ukraina299
4.Iso-Britannia295
5.Ranska294
6.Puola273
7.Espanja250
8.Italia247
9.Tsekki226
10.Valko-Venäjä206
11.Portugali188.5
12.Ruotsi169

2010 Bergen, Norja

#MaaPisteet
1.Venäjä327
2.Iso-Britannia322.5
3.Saksa309
4.Ranska295.5
5.Ukraina292
6.Italia290.5
7.Puola283
8.Espanja226
9.Valko-Venäjä214.5
10.Kreikka196
11.Norja185
12.Suomi 159


2009 Leiria, Portugali

#MaaPisteet
1.Saksa329.5
2.Iso-Britannia308
3.Ranska306
4.Puola294
5.Italia283
6.Venäjä264
7.Ukraina263
8.Espanja262
9.Kreikka222
10.Tsekki218.5
11.Portugali206
12.Ruotsi143