IAAF World Challenge 2019 - Katso Ohjelma & Tulokset

IAAF World Challenge 2019


Vuonna 2010 lanseerattuun IAAF World Challenge –kisasarjaan kuuluu yhdeksän osakilpailua. Suomalaisittain tunnetuin näistä on Paavo Nurmi Games, joka on saavuttanut jykevän aseman Suomen suven suurena urheilutapahtumana.

Sivuiltamme löydät muun muassa IAAF World Challenge –kilpailujen päivämäärät ja aikataulut, sekä tilastotietoa IAAF World Challenge -kisoista.


IAAF World Challenge 2019 – Kisakalenteri & Televisiointi


IAAF World Challenge –kausi käynnistyy huhtikuun 28. päivä Bragança Paulistasta, Brasiliasta. Viimeinen osakilpailu on Zagrebissa 3. Päivä syyskuuta. Paavo Nurmi Games ajoittuu edellisvuosien tapaan kesäkuun alkuun – 11.6.

IAAF World Challenge –kilpailut kesällä 2019


Kisakalenteri IAAF World Challenge 2019

  • AjankohtaTapahtumaPaikka
  • 28.04.2019 - 28.4.2019World Challenge Grande Premio Brasil de AtletismoBragança Paulista, Brasilia
  • 19.05.2019 - 19.5.2019World Challenge Seiko Golden Grand Prix Osaka 2019Osaka, Japani
  • 21.05.2019 - 21.5.2019World Challenge 2019 Nanjing World ChallengeNanjing, Kiina
  • 9.06.2019 - 9.6.2019World Challenge FBK GamesHengelo, Hollanti
  • 11.06.2019 - 11.6.2019World Challenge Paavo Nurmi GamesTurku, Suomi
  • 20.06.2019 - 20.6.2019World Challenge 58th Ostrava Golden SpikeOstrava, Tsekki
  • 1.09.2019 - 1.9.2019World Challenge ISTAF BerlinBerliini, Saksa
  • 3.09.2019 - 3.9.2019World Challenge IWC Zagreb 2019Zagreb, Kroatia


IAAF World Challenge -kilpailuista osa näkyy maksukanava C Morelta. Hengelon, Ostravan, Madridin, Berliinin ja Zagrebin kisat ovat tällä kaudella C Moren ohjelmistossa. Paavo Nurmi Games näkyy suorana lähetyksenä myös Yleltä ja se televisioidaan kymmeniin maihin.

IAAF World Challenge 2019 - Tulokset


Zagreb IAAF World Challenge 3.9.2019


3000 m esteet M

#UrheilijaTulos
1.Matthew HUGHES (CAN)8.23,42
2.Topi RAITANEN (FIN)8.25,51
3.Lawrence Kemboi KIPSANG (KEN)8.26,93
4.Ben BUCKINGHAM (AUS)8.27,51 PB
5.Yaser Salem BAGHARAB (QAT)8.28,45
6.Kaur KIVISTIK (EST)8.28,55 PB
7.Tom Erling KÄRBØ (NOR)8.29,57
8.Ryohei SAKAGUCHI (JPN)8.29,91
9.Phil NORMAN (GBR)8.29,93
10.Nicholas Kiptanui BETT (KEN)8.33,17
11.Abdelhamid ZERRIFI (FRA)8.33,52
12.Abdelkarim BEN ZAHRA (MAR)8.36,71
13.Filip SVALINA (CRO)9.05,93

Kuulantyöntö M

#UrheilijaTulos
1.Tomas Walsh (NZL)21,98
2.Darrell Hill (USA)21,50
3.Joe Kovacs (USA)21,22
4.Chukwuebuka Enekwechi (NGR)20,95
5.Konrad Bukowiecki (POL)20,58
6.Payton Otterdahl (USA)20,35
7.Mesud Pezer (BIH)20,27
8.Kemal Mešic (BIH)19,29
9.Wictor Petersson (SWE)19,19
10.Jonathan Jones (USA)19,15
11.Nick Ponzio (USA)19,03
12.Filip Mihaljević (CRO)18,81
13.Leonardo Fabbri (ITA)18,54


100 m M

#UrheilijaTulos
1.Michael Rodgers (USA)10,04
2.Aaron Brown (CAN)10,18
3.Demek Kemp (USA)10,28
4.Justin Gatlin (USA)10,29
5.Rohan Browning (AUS)10,42
6.Harry Aikines-Aryeetey (GBR)10,49
7.Arthur Cissé (CIV)10,57
-Odean Skeen (JAM)DNS

800 m M

#UrheilijaTulos
1.Amel Tuka (BIH)1.44,78
2.Marcin Lewandowski (POL)1.45,28
3.Wesley Vázquez (PUR)1.45,34
4.Taoufik Makhloufi (ALG)1.45,54
5.Isaiah Harris (USA)1.45,65
6.Brannon Kidder (USA)1.45,91
7.Abubaker Haydar Abdalla (QAT)1.46,62
8.Andreas Kramer (SWE)1.46,90
9.Peter Bol (AUS)1.47,29
10.Harun Abda (USA)1.47,69


110 m aidat M

#UrheilijaTulos
1.Shane Brathwaite (BAR)13,47
2.Antonio Alkana (RSA)13,49
3.Sergey Shubenkov (ANA)13,54
4.Michael Dickson (USA)13,71
5.Damian Czykier (POL)13,72
6.Lorenzo Perini (ITA)13,91
7.Orlando Bennett (JAM)14,25
8.Vladimir Vukicevic (NOR)14,46

Pituushyppy M

#UrheilijaTulos
1.Luvo Manyonga (RSA)803
2.Henry Frayne (AUS)796
3.Tomasz Jaszczuk (POL)777
4.Ingar Kiplesund (NOR)766
5.Ruswahl Samaai (RSA)765
6.Zarck Visser (RSA)755
7.Filippo Randazzo (ITA)755
8.Ivan Vujević (CRO)743
9.Sanjin Šimic (CRO)703
-Dino Pervan (CRO)NM


Kolmiloikka M

#UrheilijaTulos
1.Chris Benard (USA)16,97
2.Nazim Babayev (AZE)16,68
3.Necati Er (TUR)16,42
4.Ruiting Wu (CHN)16,39
5.Yaming Zhu (CHN)16,29
6.Andrea Dallavalle (ITA)16,25
7.Artem Konovalenko (UKR)15,77
8.Tomáš Veszelka (SVK)16,30

200 m N

#UrheilijaTulos
1.Maja Mihalinec (SLO)22,88
2.Brittany Brown (USA)22,91
3.Tynia Gaither (BAH)22,93
4.Jodie Williams (GBR)23,05
5.Gloria Hooper (ITA)23,70
6.Ashley Henderson (USA)24,44
7.Lucija Pokos (CRO)25,18


400 m N

#UrheilijaTulos
1.Phyllis Francis (USA)51,02
2.Allyson Felix (USA)51,67
3.Iga Baumgart (POL)51,90
4.Jaide Stepter (USA)52,03
5.Anna Kiełbasińska (POL)52,45
6.Alyona Mamina (ANA)52,60
7.Emily Diamond (GBR)52,75
8.Anita Horvat (SLO)52,90

1500 m N

#UrheilijaTulos
1.Kate Grace (USA)4.07,91
2.Axumawit Embaye (ETH)4.08,99
3.Jemma Reekie (GBR)4.09,21
4.Linden Hall (AUS)4.09,68
5.Sarah McDonald (GBR)4.09,74
6.Alemaz Samuel (ETH)4.10,38
7.Kristiina Mäki (CZE)4.10,73
8.Aisha Praught-Leer (JAM)4.11,47
9.Tigist Ketema (ETH)4.12,01
10.Martyna Galant (POL)4.12,43
11.Sofia Ennaoui (POL)4.14,58
12.Meraf Bahta (SWE)4.29,55
-Hanna Klein (GER)DNF
-Olha Lyakhova (UKR)DNF


100 m aidat N

#UrheilijaTulos
1.Sharika Nelvis (USA)12,73
2.Christina Clemons (USA)12,82
3.Andrea Carolina Vargas (CRC)12,84
4.Queen Claye (USA)12,88
5.Alina Talay (BLR)13,05
6.Payton Chadwick (USA)13,15
7.Tiffani McReynolds (USA)13,22
8.Ivana Lončarek (CRO)13,44

Kiekonheitto N

#UrheilijaTulos
1.Sandra Perković (CRO)67,78
2.Kristin Pudenz (GER)63,25
3.Marija Tolj (CRO)62,57
4.Nadine Müller (GER)61,79
5.Dragana Tomaševic (SRB)60,25
6.Whitney Ashley (USA)59,03
7.Daria Zabawska (POL)57,02


Keihäänheitto N

#UrheilijaTulos
1.Sara Kolak (CRO)66,42
2.Elizabeth Gleadle (CAN)63,77
3.Maria Andrejczyk (POL)60,91
4.Martina Ratej (SLO)60,50
5.Madara Palameika (LAT)59,79
6.Liveta Jasiunaite (LTU)58,39
7.Annika Marie Fuchs (GER)53,14
8.Laura Štefanac (CRO)48,35
9.Sunette Viljoen (RSA)45,74
10.Ivona Dadic (AUT)45,39



Istaf Berlin - IAAF World Challenge 1.9.2019


100 m M

#UrheilijaTulos
1.Andre De Grasse (CAN)9,97
2.Akani Simbine (RSA)9,99
3.Tyquendo Tracey (JAM)10,06
4.Aaron Brown (CAN)10,08
5.Yoshihide Kiryu (JPN)10,11
6.Gavin Smellie (CAN)10,23
7.Michael Pohl (GER)10,32
8.Julian Reus (GER)10,33
9.Kevin Kranz (GER)10,40

1500 m M

#UrheilijaTulos
1.Joshua Thompson (USA)3.35,01
2.Jinson Johnson (IND)3.35,24
3.Cornelius Tuwei (KEN)3.35,34
4.Brimin Kiprono (KEN)3.36,13
5.Brannon Kidder (USA)3.36,15
6.Ismael Debjani (BEL)3.36,26
7.Ryan Gregson (AUS)3.36,56
8.Izaic Yorks (USA)3.36,79
9.Nick Willis (NZL)3.36,99
10.Ferguson Cheruiyot Rotich (KEN)3.37,97
11.Henry Wynne (USA)3.37,97
12.Quentin Tison (FRA)3.38,18
13.Elzan Bibic (SRB)3.38,49
14Robert Farken (GER)3.38,94
15.Matthew Ramsden (AUS)3.40,84
-Boaz Kiprugut (KEN)DNF
-Collins Kipruto (KEN)DNF


110 m aidat M

#UrheilijaTulos
1.Omar McLeod (JAM)13,07
2.Pascal Martinot-Lagarde (FRA)13,25
3.Shane Brathwaite (BAR)13,36
4.Freddie Crittenden (USA)13,38
5.Milan Trajkovic (CYP)13,51
6.Gregor Traber (GER)13,52
7.Antonio Alkana (RSA)13,53
8.Orlando Bennett (JAM)13,54
9.Ronald Levy (JAM)14,24

400 m aidat M

#UrheilijaTulos
1.Luke Campbell (GER)49,41
2.Oskari Mörö (FIN)49,47
3.Joshua Abuaku (GER)49,64
4.Jaheel Hyde (JAM)49,67
5.Romel Lewis (JAM)50,30
6.Ramsey Angela (NED)51,02
7.Emil Agyekum (GER)52,08


Korkeushyppy M

#UrheilijaTulos
1.Mateusz Przybylko (GER)230
2.Maksim Nedasekau (BLR)228
3.Dzmitry Nabokau (BLR)228
4.Andriy Protsenko (UKR)225
4.Ryo Sato (JPN)225
6.Mathew Sawe (KEN)222
7.Mohamat Allamine Hamdi (QAT)222
8.Douwe Amels (NED)219
8.Falk Wendrich (GER)219
10.Chris Baker (GBR)219
11.Takashi Eto (JPN)219
-Sylwester Bednarek (POL)NM

Seiväshyppy M

#UrheilijaTulos
1.Armand Duplantis (SWE)580
2.Sam Kendricks (USA)580
3.Piotr Lisek (POL)570
4.Minsub Jin (KOR)560
4.Valentin Lavillenie (FRA)560
4.Cole Walsh (USA)560
7.Robert Sobera (POL)560
8.Bo Kanda Lita Baehre (GER)560
9.Torben Blech (GER)560
10.Konstantinos Filippidis (GRE)550
10.Ernest John Obiena (PHI)550


Kiekonheitto M

#UrheilijaTulos
1.Piotr Małachowski (POL)65,17
2.Andrius Gudžius (LTU)64,51
3.David Wrobel (GER)63,43
4.Daniel Jasinski (GER)63,05
5.Robert Urbanek (POL)62,87
6.Sam Mattis (USA)62,75
7.Martin Wierig (GER)62,70
8.Martin Kupper (EST)62,60
9.Christoph Harting (GER)60,06

Keihäänheitto M

#UrheilijaTulos
1.Johannes Vetter (GER)85,40
2.Edis Matusevičius (LTU)85,10
3.Andreas Hofmann (GER)82,16
4.Aliaksei Katkavets (BLR)81,21
5.Thomas Röhler (GER)80,33
6.Hubert Chmielak (POL)78,97
7.Pavel Mialeshka (BLR)78,70
8.Niklas Kaul (GER)78,49


100 m erä 1 N

#UrheilijaTulos
1,Ewa Swoboda (POL)11,07
2,Asha Philip (GBR)11,10
3,Xiaojing Liang (CHN)11,13
4,Gina Lückenkemper (GER)11,15
5,Imani Lansiquot (GBR)11,20
6,Lisa Marie Kwayie (GER)11,25
7,Yongli Wei (CHN)11,26
8,Yasmin Kwadwo (GER)11,35
9,Barbara Pierre (USA)11,56

100 m erä 2 N

#UrheilijaTulos
1,Manqi Ge (CHN)11,23
2,Kristal Awuah (GBR)11,37
3,Jennifer Montag (GER)11,44
4,Nikola Bendová (CZE)11,54
5,Klára Seidlová (CZE)11,60
6,Hanna-Maari Latvala (FIN)11,68
7,Anna-Lena Freese (GER)11,79
8,Sophia Junk (GER)11,82


100 m erä 3 N

#UrheilijaTulos
1,Kamila Ciba (POL)11,74
2,Helene Rønningen (NOR)11,77
3,Nooralotta Neziri (FIN)11,80
4,Marlena Gola (POL)11,88
5,Adéla Novotná (CZE)12,09
6,Laura Raquel Müller (GER)12,12
7,Eileen Lachmann (GER)12,19
8,Serena Stenger (GER)12,57

5000 m N

#UrheilijaTulos
1,Daisy Jepkemei (KEN)14.51,72
2,Norah Jeruto (KEN)14.51,73
3,Eva Cherono (KEN)14.57,30
4,Jessica Hull (AUS)15.00,32
5,Shannon Rowbury (USA)15.05,99
6,Jackline Chepwogen Rotich (KEN)15.09,96
7,Vanessa Fraser (USA)15.10,21
8,Beyenu Degefa (ETH)15.14,88
9,Maureen Koster (NED)15.18,63
10,Hanna Klein (GER)15.19,74
11,Alina Reh (GER)15.22,15
12,Jessica Judd (GBR)15.24,68
13,Elise Cranny (USA)15.27,41
14,Dominique Scott (RSA)15.33,44
15,Katarzyna Rutkowska (POL)15.39,77
16,Kaoutar Farkoussi (MAR)15.50,08
17,Paulina Kaczynska (POL)16.18,01
-Betlhem Desalegn (UAE)DNF
-Denise Krebs (GER)DNF
-Renata Pliś (POL)DNF


2000 m esteet N

#UrheilijaTulos
1,Gesa Felicitas Krause (GER)5.52,80
2,Winfred Mutile Yavi (BRN)5.56,83
3,Luiza Gega (ALB)6.00,07
4,Fancy Cherono (KEN)6.07,01
5,Viktória Wagner-Gyürkés (HUN)6.09,48
6,Genevieve LaCaze (AUS)6.09,48
7,Michelle Finn (IRL)6.16,67
8,Mariola Slusarczyk (POL)6.21,42
9,Shuangshuang Xu (CHN)6.21,85
10,Etenesh Diro (ETH)6.25,44
11,Agnes Thurid Gers (GER)6.30,84
12,Yui Yabuta (JPN)6.36,80
-Mercy Chepkurui (KEN)DNF
-Caroline Tuigong (KEN)DNF

100 m aidat N

#UrheilijaTulos
1,Tobi Amusan (NGR)12,51
2,Christina Clemons (USA)12,69
3,Nadine Visser (NED)12,72
4,Nia Ali (USA)12,76
5,Cindy Roleder (GER)12,91
6,Reetta Hurske (FIN)12,96
7,Elvira Herman (BLR)12,99
8,Eefje Boons (NED)13,32
9,Laura Valette (FRA)13,40


Pituushyppy N

#UrheilijaTulos
1,Malaika Mihambo (GER)699
2,Yelena Sokolova (ANA)665
3,Nastassia Mironchyk-Ivanova (BLR)663
4,Ivana Španović (SRB)657
5,Alina Rotaru (ROU)644
6,Hilary Kpatcha (FRA)641
7,Shara Proctor (GBR)636
8,Lea-Jasmin Riecke (GER)631
9,Laura Strati (ITA)596

Kolmiloikka N

#UrheilijaTulos
1,Shanieka Ricketts (JAM)14,63
2,Patrícia Mamona (POR)14,18
3,Dovilė Kilty (LTU)14,15
4,Neele Eckhardt (GER)14,02
5,Kimberly Williams (JAM)13,96
6,Kristiina Mäkelä (FIN)13,86
7,Liuba Maria Zaldívar (ECU)13,60
8,Spyridoula Karydi (GRE)13,25
9,Thea Lafond (DMA)13,16


Kuulantyöntö N

#UrheilijaTulos
1,Brittany Crew (CAN)19,28
2,Christina Schwanitz (GER)18,62
3,Jessica Ramsey (USA)18,55
4,Danniel Thomas-Dodd (JAM)18,02
5,Sara Gambetta (GER)17,92
6,Paulina Guba (POL)17,59
7,Alina Kenzel (GER)17,50
8,Jeneva Stevens (USA)17,07



Ostrava Golden Spike 20.6.2019


100 m, miehet

#UrheilijaAika
1.Michael Rodgers (USA)10,04
2.Andre de Grasse (CAN)10,05
3.Zhenye Xie (CHN)10,06
4.Akani Simbine (RSA)10,08
5.Filippo Tortu (ITA)10,15
6.Simon Magakwe (RSA)10,16
7.Christopher Belcher (USA)10,17
8.Kemar Hyman (CAY)10,26

200 m, miehet

#UrheilijaAika
1.Andre de Grasse (CAN)19,91
2.Christian Coleman (USA)19,97
3.Clarence Munyai (RSA)20,31
4.Pavel Maslák (CZE)20,62
5.Brendon Rodney (CAN)20,65
6.Bernardo Baloyes (COL)20,84
7.Ján Volko (SVK)20,88
8.Jan Jirka (CZE)21,04


400 m, miehet

#UrheilijaAika
1.Steven Gardiner (BAH)44,95
2.Abbas Abubakar Abbas (BRN)45,86
3.Luka Janezic (SLO)45,97
4.Thapelo Phora (RSA)46,14
5.Kyle Clemons (USA)46,41
6.Kenneth Bednarek (USA)47,02
7.Martyn Rooney (GBR)47,38
8.Jan Tesar (CZE)47,94

800 m, miehet

#UrheilijaAika
1.Amel Tuka (BHN)1.44,95
2.Adam Kszczot (POL)1.45,63
3.Alfred Kipketer (KEN)1.45,90
4.Kyle Langford (GBR)1.46,08
5.Tshepo Tshite (RSA)1.46,18
6.Mostafa Smaili (MAR)1.46,40
7.Adisu Girma (ETH)1.46,70
8.Lukas Hodbod (CZE)1.47,22
9.Andrés Arroyo (PUR)1.47,72
10.Filip Snejdr (CZE)1.47,99
11.Samuel Tefera (ETH)1.48,40
12.Mohammed Aman (ETH)1.48,57


Maili, miehet (top 10)

#UrheilijaAika
1.Charlie Da'vall Grice (GBR)3.56,95
2.Michael Kibet (KEN)3.57,01
3.Ben Blankenship (USA)3.57,27
4.Marcin Lewandowski (POL)3.57,32
5.Kalle Berglund (SWE)3.57,92
6.Brahim Kaazouzi (MAR)3.58,51
7.Filip Sasínek (CZE)3.59,02
8.Valentijn Weinans (NED)3.59,16
9.Yassine Hethat (ALG)3.59,68
10.Michal Rozmys (POL)3.59,82

Seiväshyppy, miehet

#UrheilijaTulos
1.Sam Kendricks (USA)593
2.Piotr Lisek (POL)571
3.Augusto Dutra de Oliveira (BRA)571
4.Pawel Wojciechowski (POL)571
5.Valentin Lavillenie (FRA)561
6.Emmanouil Karalis (GRE)551
7.Bokai Huang (CHN)541
8.Jan Kudlicka (CZE)541
8.Ernest John Obiena (PHI)541
10.Cole Walsh (USA)531
-Scott Houston (USA)NM


Pituushyppy, miehet

#UrheilijaTulos
1.Juan Miguel Echevarriá (CUB)832
2.Miltiadis Tentoglou (GRE)795
3.Filippo Randazzo (ITA)783
4.Jianan Wang (CHN)780
5.Julian Howard (GER)777
6.Radek Juska (CZE)766
7.Lazar Anik (SRB)756

Kuulantyöntö, miehet

#UrheilijaTulos
1.Tomas Walsh (NZL)22,27
2.Michal Haratyk (POL)21,77
3.Tomás Stanek (CZE)21,04
4.Konrad Bukowiecki (POL)20,50
5.Chukwuebuka Enekwechi (NGR)20,44
6.Jakub Szyszkowski (POL)20,01
7.Wictor Pettersson (SWE)19,86
8.Orazio Cremona (RSA)19,57


Keihäänheitto, miehet

#UrheilijaTulos
1.Magnus Kirt (EST)90,34
2.Cyprian Mrzyglód (POL)83,88
3.Jakub Vadlejch (CZE)82,97
4.Vitezslav Veselý (CZE)81,64
5.Petr Frydrych (CZE)80,80
6.Jaroslav Jílek (CZE)80,24
7.Marcin Krukowski (POL)79,78
8.Shivpal Singh (IND)79,69

300 m, naiset

#UrheilijaAika
1.Shaunae Miller-Uibo (BAH)34,41 WR
2.Brittany Brown (USA)35,91
3.Jaide Stepter (USA)36,12
4.Anna Kielbasinska (POL)36,34
5.Kyra Jefferson (USA)36,49
6.Justyna Swiety-Ersetic (POL)36,50
7.Lada Vondrová (CZE)37,33


1500 m, naiset (top 10)

#UrheilijaAika
1.Gudaf Tsegay (ETH)4.02,95
2.Sarah McDonald (GBR)4.03,79
3.Hawi Feysa (ETH)4.04,13
4.Darya Barysevich (BLR)4.04,24
5.Edinah Jebitok (KEN)4.05,23
6.Tigist Gashaw (BRN)4.05,47
7.Jemma Reekie (GBR)4.05,82
8.Heather Maclean (USA)4.06,21
9.Marusa Mismas (SLO)4.06,64
10.Kristiina Mäki (CZE)4.10,22

Korkeushyppy, naiset

#UrheilijaTulos
1.Mariya Lasistskene (RUS)206
2.Karina Taranda (BLR)198
3.Nicola McDermott (AUS)196
4.Erika Kinsey (SWE)194
5.Kamila Licwinko (POL)192
6.Ana Simic (CRO)190
7.Alessia Trost (ITA)190
8.Claire Orcel (BEL)185
9.Marusa Cernjul (SLO)185
-Tatiána Goúsin (GRE)NM


Moukarinheitto, naiset

#UrheilijaTulos
1.Zheng Wang (CHN)75,80
2.Gwen Berry (USA)74,38
3.Alexandra Tavernier (FRA)73,36
4.Joanna Fiodorow (POL)73,16
5.Malwina Kopron (POL)71,37
6.Hanna Malyshik (BLR)70,97
7.Martyna Hrasková (SVK)70,41
8.Réka Gyurátz (HUN)70,20
9.Katerina Safránková (CZE)67,03
-Jillian Weir (CAN)NM

Keihäänheitto, naiset

#UrheilijaTulos
1.Sara Kolak (CRO)64,45
2.Martina Ratej (SLO)61,01
3.Annu Rani (IND)60,20
4.Barbora Spotáková (CZE)60,01
5.Maria Andrejczyk (POL)59,95
6.Irena Sedivá (CZE)58,83
7.Nikol Tabacková (CZE)54,17
8.Nikola Ogrodníková (CZE)53,97



Paavo Nurmi Games 11.6.2019


100 m aidat, naiset

#UrheilijaAika
1.Christina Clemons (USA)12,85
2.Annimari Korte (FIN)13,02
3.Nooralotta Neziri (FIN)13,06
4.Reetta Hurske (FIN)13,16
5.Evonne Britton (USA)13,16
6.Phylicia George (CAN)13,18
7.Hanna Plotitsyna (UKR)13,22
8.Greta Kerekes (HUN)13,25

Kolmiloikka, naiset

#UrheilijaTulos
1.Gabriela Petrova (BUL)14,29
2.Kristiina Mäkelä (FIN)13,97
3.Thea Lafond (DMA)13,91
4.Iryna Vaskouskaya (BLR)13,84
5.Dovile Dzindzaletaite (LTU)13,70
6.Violetta Skvartsova (BLR)13,47
7.Emma Pullola (FIN)13,31
8.Tähti Alver (EST)13,04
9.Kira Kytölä (FIN)12,61
-Hanna Minenko (ISR)NM



Keihäänheitto, miehet

#UrheilijaTulos
1.Magnus Kirt (EST)88,32
2.Thomas Röhler (GER)86,33
3.Keshorn Walcott (TTO)86,09
4.Oliver Helander (FIN)84,84
5.Bernhard Seifert (GER)84,02
6.Toni Kuusela (FIN)83,40
7.Marcin Krukowski (POL)81,65
8.Julian Weber (GER)81,27
9.Liu Qizhen (CHN)79,05
10.Lassi Etelätalo (FIN)76,76
11.Teo Takala (FIN)73,40

110 m aidat, miehet

#UrheilijaAika
1.Eduardo de Deus (BRA)13,42
2.Hassane Fofana (ITA)13,44
3.David King (GBR)13,56
4.Johnathan Cabral (CAN)13,61
5.Elmo Lakka (FIN)13,69
6.Maximilian Baeyr (GER)13,84
7.Erik Balnuweit (GER)14,18
8.Ilari Manninen (FIN)14,18



1500 m, naiset

#UrheilijaAika
1.Winnie Nanyondo (UGA)4.06,21
2.Taye Fantu (ETH)4.06,27
3.Daryia Barysevich (BLR)4.06,50
4.Yolanda Ngarambe (SWE)4.08,98
5.Beyenu Degefu (ETH)4.09,79
6.Kristiina Mäki (FIN)4.10,32
7.Renata Plis (POL)4.10,78
8.Johanna Geyer-Carles (FRA)4.12,70
9.Sara Kuivisto (FIN)4.20,59
-Eglay Nalyanya (KEN)DNF

800 m, miehet

#UrheilijaAika
1.Cornelius Tuwei (KEN)1.46,37
2.Mostafa Smaili (MAR)1.46,89
3.Erik Sowinski (USA)1.47,01
4.Filip Šnejdr (CZE)1.47,58
5.Alfred Kipketer (KEN)1.47,73
6.Žan Rudolf (SLO)1.47,83
7.Markus Teijula (FIN)1.49,76
8.Joonas Rinne (FIN)1.50,43
9.Antoine Gakerne (BDI)1.50,69
-Achraf El Malki (MAR)DNF



Seiväshyppy, naiset

#UrheilijaTulos
1.Alysha Newman (CAN)462
2.Michaela Meijer (SWE)456
3.Nikoleta Kiriakopoulou (GRE)446
4.Wilma Murto (FIN)436
5.Lene Retzius (NOR)411
-Saga Andersson (FIN)NH
-Jennifes Suhr (USA)DNS

100 m, naiset

#UrheilijaAika
1.Crystal Emmanuel (CAN)11,19
2.Shania Collins (USA)11,22
3.Kristal Awuah (GBR)11,39
4.Wei Yongli (CHN)11,43
5.Hanna-Maari Latvala (FIN)11,63
6.Lotta Kemppinen (FIN)11,65
7.Taika Koilahti (FIN)11,68
8.Bianca Williams (GBR)11,72



100 m aidat alkuerä 1, naiset

#UrheilijaAika
1.Christina Clemons (USA)12,58 Q
2.Evonne Britton (USA)13,04 Q
3.Reetta Hurske (FIN)13,04 Q
4.Hanna Plotitsyna (UKR)13,13 q
5.Matilda Bogdanoff (FIN)13,24
6.Anni Siirtola (FIN)13,66
7.Emma Hyvärinen (FIN)13,78

100 m aidat alkuerä 2, naiset

#UrheilijaAika
1.Nooralotta Neziri (FIN)12,99 Q
2.Annimari Korte (FIN)13,04 Q
3.Greta Kerekes (HUN)13,05 Q
4.Phylicia George (CAN)13,11 q
5.Julia Enarvi (FIN)13,49
6.Saara Keskitalo (FIN)13,81



Kuulantyöntö, naiset

#UrheilijaTulos
1.Chase Ealey (USA)19,38
2.Danniel Thomas-Dodd (JAM)19,03
3.Aliona Dubitskaya (BLR)18,48
4.Monique Riddick (USA)18,37
5.Fanny Roos (SWE)18,29
6.Sara Gambetta (GER)18,17
7.Paulina Guba (POL)17,97
8.Maggie Ewen (USA)17,83
9.Klaudia Kardasz (POL)17,70
10.Anita Marton (HUN)16,95
11.Sara Lennman (SWE)16,33
12.Senja Mäkitörmä (FIN)15,92

100 m, miehet

#UrheilijaAika
1.Mike Rodgers (USA)10,00
2.Justin Gatlin (USA)10,01
3.Lamont Marcel Jacobs (ITA)10,13
4.Ojie Edoburun (GBR)10,17
5.Henrik Larsson (SWE)10,35
6.Bismark Boateng (CAN)10,36
7.Emile Erasmus (RSA)10,42
8.Samuel Purola (FIN)10,50



3000 m esteet, miehet

#UrheilijaAika
1.Andy Bayer (USA)8.18,29
2.Nicholas Bett (KEN)8.21,20
3.Topi Raitanen (FIN)8.21,47
4.Tesfaye Deriba (ETH)8.24,28
5.John Koech (BRN)8.30,99
6.Zak Seddon (GBR)8.32,47
7.Tom Erling Kårbø (NOR)8.34,20
8.Kaur Kivistik (EST)8.36,68
9.Napoleon Solomon (SWE)8.38,42
10.Miika Tenhunen (FIN)9.04,10

1500 m, naiset (kans.)

#UrheilijaAika
1.Janica Rauma (FIN)4.24,05
2.Nathalie Blomqvist (FIN)4.24,10
3.Saija Seppä (FIN)4.25,44
4.Reetta Joronen (FIN)4.28,23
5.Kaisa Tyni (FIN)4.32,80
6.Ilona Välimäki (FIN)4.38,24
7.Moona Latvala (FIN)4.38,76
8.Linnea Harala (FIN)4.39,13
9.Jenni Moskari (FIN)4.39,43
10.Astrid Snäll (FIN)4.40,00
11.Heljä-Viivi Unkila (FIN)4.40,03
12.Anni Suominen (FIN)4.41,88
13.Viivi Lankinen (FIN)4.48,81
14.Johanna Sällinen (FIN)4.49,03
15.Aino Sikkinen (FIN)4.49,42
16.Lycke Karlsson (FIN)4.51,72



Kiekonheitto, miehet

#UrheilijaTulos
1.Fedrick Dacres (JAM)66,74
2.Christoph Harting (GER)66,01
3.Piotr Malachowski (POL)65,99
4.Ola Stunes Isene (NOR)65,75
5.Traves Smikle (JAM)64,31
6.Robert Urbanek (POL)62,57
7.Apostolos Parellis (CYP)62,31
8.Martin Kupper (EST)61,55
9.Simon Pettersson (SWE)58,20
-Daniel Ståhl (SWE)NM

T54 400 m kelaus, miehet

#UrheilijaAika
1.Nathan Maguire (GBR)48,86
2.Leo-Pekka Tähti (FIN)49,09
3.Aleksey Bychenok (RUS)49,84
4.Henry Manni (FIN) T3453,00
5.Niko Ristiranta (FIN)56,78
6.Tuomo Himanka (FIN)56,97
7.Esa-Pekka Mattila (FIN)57,19
8.Jesse Anttila (FIN)58,38



Kolmiloikka, miehet

#UrheilijaTulos
1.Zhu Yaming (CHN)17,36
2.Donald Scott (USA)17,05
3.Simo Lipsanen (FIN)16,57
4.Chris Benard (USA)16,56
5.Nazim Babayev (AZE)16,44
6.Elvijs Misans (LAT)16,20
7.Georgi Tsonov (BUL)15,76
8.Arttu Tyystjärvi (FIN)15,64
9.Topias Koukkula (FIN)15,47

Korkeushyppy, naiset (kans.)

#UrheilijaTulos
1.Ella Junnila (FIN)194 SE
2.Linda Sandblom (FIN)184
3.Jessica Kähärä (FIN)182
4.Heta Tuuri (FIN)179
5.Viivi Voutilainen (FIN)175
5.Sini Lällä (FIN)175
5.Grete Udras (EST)175
8.Miia Sillman (FIN)175



100 m alkuerä 1, naiset

#UrheilijaAika
1.Crystal Emmanuel (CAN)11,26
2.Kristal Awuah (GBR)11,27
3.Wei Yongli (CHN)11,42
4.Taika Koilahti (FIN)11,60
5.Lotta Kemppinen (FIN)11,66
6.Anniina Kortetmaa (FIN)11,73
7.Johanna Kylmänen (FIN)11,88
8.Evelina Ojanittu (FIN)12,38

100 m alkuerä 2, naiset

#UrheilijaAika
1.Shania Collins (USA)11,27
2.Hanna-Maari Latvala (FIN)11,62
3.Bianca Williams (GBR)11,63
4.Milja Thureson (FIN)11,84
5.Annika Haverinen (FIN)12,06
6.Maria Räsänen (FIN)12,19
7.Jasmin Showlah (FIN)12,30



100 m alkuerä 1, miehet

#UrheilijaAika
1.Mike Rodgers (USA)10,12Q
2.Ojie Edoburun (GBR)10,23Q
3.Emile Erasmus (RSA)10,43Q
4.Bismark Boateng (CAN)10,46q
5.Aleksi Lehto (FIN)10,78
6.Eerikki Pekkola (FIN)10,79
7.Santeri Kuusiniemi (FIN)10,93
8.Jonathan Brace (FIN)10,93

100 m alkuerä 2, miehet

#UrheilijaAika
1.Justin Gatlin (USA)10,16Q
2.Lamont Marcel Jacobs (ITA)10,21Q
3.Henrik Larsson (SWE)10,25Q
4.Samuel Purola (FIN)10,43q
5.Riku Illukka (FIN)10,68
6.Willem Kajander (FIN)10,75
7.Ville Myllymäki (FIN)10,78



T54 100 m kelaus, miehet

#UrheilijaAika
1.Leo-Pekka Tähti (FIN)13,89
2.Aleksey Bychenok (RUS)14,55
3.Nathan Maguire (GBR)14,64
4.Esa-Pekka Mattila (FIN)15,52
5.Niko Ristiranta (FIN)15,83
6.Tuomo Himanka (FIN)15,86
7.Jesse Anttila (FIN)16,11
8.Henry Manni (FIN) T3416,25

Seiväshyppy, miehet (kans.)

#UrheilijaTulos
1.Tommi Holttinen (FIN)536
2.Eerik Haamer (EST)514
3.Tomas Wecksten (FIN)514
4.Eetu Turakainen (FIN)514
5.Urho Kujanpää (FIN)500



Pituushyppy, miehet

#UrheilijaTulos
1.Zhang Yaoguang (CHN)7,87
2.Roni Ollikainen (FIN)7,75
3.Tomasz Jaszczuk (POL)7,72
4.Zack Basile (USA)7,69
5.Dan Bramble (GBR)7,68
6.Fabian Heinle (GER)7,63
7.Zhang Jingqiang (CHN)7,46
8.Arttu Pajulahti (FIN)7,29

Moukarinheitto, naiset

#UrheilijaTulos
1.Anita Wlodarczyk (POL)75,61
2.Joanna Fiodorow (POL)74,71
3.Wang Zheng (CHN)73,52
4.Alexandra Tavernier (FRA)73,44
5.Luo Na (CHN)71,68
6.Réka Gyurátz (HUN)70,83
7.Hanna Skydan (AZE)70,59
8.Malwina Kopron (POL)70,06
9.Hanna Malyshik (BLR)68,19
10.Krista Tervo (FIN)61,20
-Sophie Hitchon (GBR)NM



400 m aidat, miehet (kans.)

#UrheilijaAika
1.Oskari Mörö (FIN)51,06
2.Joni Vainio-Kaila (FIN)51,90
3.Anton Tallbacka (FIN)52,78
4.Jonni Blomqvist (FIN)53,07
5.Chibunna Ezeabasirim (FIN)53,98
6.Tuomas Lehtonen (FIN)54,39
7.Kalle Stylman (FIN)54,70
8.Don-Zheni Ekoebve (FIN)54,86

400 m aidat, naiset (kans.)

#UrheilijaAika
1.Viivi Lehikoinen (FIN)58,55
2.Eveliina Määttänen (FIN)59,75
3.Frida Hämäläinen (FIN)60,50
4.Aada Aho (FIN)61,13
5.Elin Mickos (FIN)61,52
6.Annika Hannola (FIN)61,54
7.Viola Westling (FIN)61,98
8.Erin Karjalahti (FIN)63,05



800 m, miehet (kans.)

#UrheilijaAika
1.Samu Mikkonen (FIN)1.51,59
2.Jaakko Lehtilä (FIN)1.52,16
3.Niko Viljola (FIN)1.54,38
4.Antton Launto (FIN)1.55,03
5.Alex Rauhala (FIN)1.55,16
6.Elias Tuominen (FIN)1.55,41
7.Niklas Heikkilä (FIN)1.55,62
8.Janne Kanerva (FIN)1.56,03
9.Julius Uutela (FIN)1.56,45
10.Vincent Quednau (FIN)1.57,34



World Challenge Hengelo (Hollanti), FBK Games, 9.6.2019


100 m, miehet

#UrheilijaAika
1.Arthur Cissé (CIV)10,05
2.Chijindu Ujah (GBR)10,13
3.Tyquendo Tracey (JAM)10,19
4.Churandy Martina (NED)10,19
5.Taymir Burnet (NED)10,21
6.Michael Rodgers (USA)10,23
7.Hensley Paulina (NED)10,25
8.Harry Aikines-Aryeetey (GBR)10,27
9.Emile Erasmus (RSA)10,42

400 m, miehet

#UrheilijaAika
1.Michael Cherry (USA)45,15
2.Baboloki Thebe (BOT)45,51
3.Vernon Norwood (USA)45,60
4.Davide Re (ITA)45,72
5.Thapelo Phora (RSA)45,94
6.Liemarvin Bonevacia (NED)46,19
7.Tony van Diepen (NED)46,44
8.Óscar Husillos (ESP)47,36



800 m, miehet

#UrheilijaAika
1.Cornelius Tuwei (KEN)1.45,67
2.Kyle Langford (GBR)1.45,87
3.Álvaro de Arriba (ESP)1.46,13
4.Peter Bol (AUS)1.46,37
5.Rynhardt van Rensburg (RSA)1.46,86
6.Guy Learmonth (GBR)1.47,20
7.Ronald Kwemoi (KEN)1.47,43
8.Joseph Deng (AUS)1.47,99

5000 m, miehet

#UrheilijaAika
1.Telahun Haile Bekele (ETH)12.57,56
2.Nicholas Kipkorir Kimeli (KEN)12.57,90
3.Solomon Berihu (ETH)13.02,08
4.Davis Kiplangat (KEN)13.07,55
5.Haftu Teklu (ETH)13.15,61
6.Gemechu Dida (ETH)13.17,47
7.Nibret Melak (ETH)13.19,48
8.Julien Wanders (SUI)13.19,79



110 m aidat, miehet

#UrheilijaAika
1.Orlando Ortega (ESP)13,27
2.Antonio Alkana (RSA)13,41
3.Gabriel Constantino (BRA)13,41
4.Konstadinos Douvalidis (GRE)13,47
5.Milan Trajkovic (CYP)13,49
6.Eduardo Santos Rodrigues (BRA)13,53
7.Aurel Manga (FRA)13,60
8.Johnathan Cabral (CAN)13,63
9.Aries Merritt (USA)14,65

Seiväshyppy, miehet

#UrheilijaAika
1.Sam Kendricks (USA)591
2.Menno Vloon (NED)551
3.Seito Yamamoto (JPN)551
4.Arnaud Art (BEL)541
4.Stanley Joseph (FRA)541
6.Adam Hague (GBR)541
7.Ben Broeders (BEL)531
7.Alioune Sene (FRA)531
7.Cole Walsh (USA)531
-Scott Houston (USA)NM
-Rutger Koppelaar (NED)NM



Pituushyppy, miehet

#UrheilijaAika
1.Luvo Manyonga (RSA)835
2.Thobias Montler (SWE)814
3.Jianan Wang (CHN)809
4.Jeff Henderson (USA)808
5.Xinglong Gao (CHN)797
6.Julian Howard (GER)777
7.Ruswahl Samaii (RSA)790
8.Yahya Berrabah (MAR)753
9.Alexsandro Melo (BRA)748
10.Zack Basile (USA)730
11.Ignisious Gaisah (NED)659

Hypättiin pudotuskilpailuna



100 m, naiset

#UrheilijaAika
1.Dafne Schippers (NED)11,06
2.Ángela Gabriela Tenorio (ECU)11,20
3.Vitoria Cristina Rosa (BRA)11,24
4.Mikiah Brisco (USA)11,26
5.Jamile Samuel (NED)11,28
6.Marije van Hunenstijn (NED)11,33
7.Gabrielle Thomas (USA)11,36
8.Morolake Akinosun (USA)11,37
9.Yongli Wei (CHN)11,40

5000 m, naiset

#UrheilijaAika
1.Margaret Chelimo Kipkemboi (KEN)14.37,22
2.Sifan Hassan (NED)14.38,54
3.Hawi Feysa (ETH)14.38,76
4.Eva Cherono (KEN)14.44,11
5.Eilish McColgan (GBR)14.47,94
6.Janet Kisa (KEN)14.57,80
7.Gloriah Kite (KEN)14.58,33
8.Stella Chesang (UGA)15.00,72



100 m aidat, naiset

#UrheilijaTulos
1.Nia Ali (USA)12,75
2.Brianna McNeal (USA)12,76
3.Amber Hughes (USA)12,89
4.Cindy Roleder (GER)13,04
5.Nadine Visser (NED)13,10
6.Eefje Boons (NED)13,23
7.Evonne Britton (USA)13,27
8.Isabelle Pedersen (NOR)13,27
9.Anouk Vetter (NED)13,70

Korkeushyppy, naiset

#UrheilijaTulos
1.Erika Kinsey (SWE)196
2.Mirela Demireva (BUL)191
2.Alessia Trost (ITA)191
4.Oksana Okuneva (UKR)191
5.Levern Spencer (LCA)188
6.Sofie Skoog (SWE)188
7.Claire Orcel (BEL)188
8.Lisanne Hagens (NED)180
8.Nicola McDermott (AUS)180
8.Svetlana Radzivil (UZB)180
11.Jeannelle Scheper (NED)180


Kaikki Hengelon tulokset

World Challenge Nanjing 21.5.2019


Pituus, miehet

#UrheilijaTulos
1.Tajay Gayle (JAM)821
2.Yaoguang Zhang (CHN)810
3.Xinglong Gao (CHN)810
4.Damar Forbes (JAM)790
5.Changzhou Huang (CHN)775
6.Miltiadis Tentoglou (GRE)772
7.Zack Bazile (USA)764

100 m, miehet

#UrheilijaAika
1.Michael Rodgers (USA)10,09
2.Andre De Grasse (CAN)10,09
3.Isiah Young (USA)10,15
4.Arthur Cissé (CIV)10,18
5.Tyquendo Tracey (JAM)10,23
6.Alonso Edward (PAN)10,29
7.Jak Ali Harvey (TUR)10,30
8.Zhenye Xie (CHN)10,30
9.Clarence Munyai (RSA)10,31



800 m, miehet

#UrheilijaAika
1.Nijel Amos (BOT)1.44,38
2.Cornelius Tuwei (KEN)1.44,91
3.Jonathan Kitilit (KEN)1.45,58
4.Alfred Kipketer (KEN)1.46,15
5.Guy Learmonth (GBR)1.46,64
6.Antoine Gakeme (BDI)1.46,81
7.Solomon Lekuta (KEN)1.47,15
8.Jamal Hairane (QAT)1.47,29
9.Junlin Li (CHN)1.47,71
10.Nicholas Kiplangat Kipkoech (KEN)1.48,09
11.Thiago do Rosário André (BRA)1.50,37
-Bram Som (NED)DNF

3000 m esteet, miehet

#UrheilijaAika
1.Benjamin Kigen (KEN)8.08,94
2.Abraham Kibiwot (KEN)8.10,27
3.Lawrence Kemboi Kipsang (KEN)8.11,26
4.Chala Beyo (ETH)8.12,48
5.Barnabas Kipyego (KEN)8.12,93
6.Takele Nigate (ETH)8.14,34
7.Stanley Kipkoech Kebenei (USA)8.15,94
8.John Koech (BRN)8.20,78
9.Nicholas Kiptanui Bett (KEN)8.22,48
10.Boniface Abel Sikowo (UGA)8.29,26
11.Kennedy Njiru (KEN)8.32,99
12.Chun Luo (CHN)8.42,46
13.Jianqi Peng (CHN)9.05,89
-Wilberforce Chemiat Kones (KEN)DNF



110 m aidat, miehet

#UrheilijaAika
1.Orlando Ortega (ESP)13,27
2.Omar McLeod (JAM)13,28
3.Freddie Crittenden (USA)13,37
4.Sergey Shubenkov (ANA)13,37
5.Kuei-Ru Chen (TPE)13,49
6.Milan Trajkovic (CYP)13,56
7.Antonio Alkana (RSA)13,61
8.Jianhang Zeng (CHN)13,62
9.Andrew Pozzi (GBR)13,66

400 m aidat, miehet

#UrheilijaAika
1.Takatoshi Abe (JPN)49,16
2.Patryk Dobek (POL)49,23
3.David Kendziera (USA)49,27
4.Abdelmalik Lahoulou (ALG)49,38
5.Rasmus Mägi (EST)49,69
6.Marcio Teles (BRA)50,46
7.Zhiqiang Feng (CHN)50,72
8.Junqi Cai (CHN)51,16



Korkeus, miehet

#UrheilijaTulos
1.Yu Wang (CHN)231
2.Django Lovett (CAN)229
2.Maksim Nedasekau (BLR)229
4.Michael Mason (CAN)226
5.Majd Eddin Ghazal (SYR)226
6.Jamal Wilson (BAH)223
7.Chris Baker (GBR)223
8.Brandon Starc (AUS)220
-Ricky Robertson (USA)NM
-Donald Thomas (BAH)NM
-Jeron Robinson (USA)DNS

Kolmiloikka, miehet

#UrheilijaTulos
1.Christian Taylor (USA)17,47
2.Omar Craddock (USA)17,42
3.Donald Scott (USA)17,03
4.Xiaolong Xu (CHN)16,92
5.Yaming Zhu (CHN)16,90
6.Nazim Babayev (AZE)16,89
7.Mateus de Sá (BRA)15,98
-Ruiting Wu (CHN)NM



Keihäs, miehet

#UrheilijaTulos
1.Thomas Röhler (GER)86,39
2.Jakub Vadlejch (CZE)85,34
3.Marcin Krukowski (POL)84,45
4.Rolands Štrobinders (LAT)83,15
5.Qizhen Liu (CHN)81,85
6.Hamish Peacock (AUS)76,73
-Julius Yego (KEN)NM
-Petr Frydrych (CZE)DNS

200 m, naiset

#UrheilijaAika
1.Elaine Thompson (JAM)22,40
2.Salwa Eid Naser (BRN)22,56
3.Blessing Okagbare (NGR)22,58
4.Ivet Lalova-Collio (BUL)22,68
5.Dezerea Bryant (USA)22,76
6.Christine Botlogetswe (BOT)23,19
7.Lingwei Kong (CHN)23,31
8.Yongli Wei (CHN)23,44



800 m, naiset

#UrheilijaAika
1.Nelly Jepkosgei (KEN)1.59,98
2.Rababe Arafi (MAR)2.00,02
3.Halimah Nakaayi (UGA)2.00,58
4.Hanna Green (USA)2.01,79
5.Angela Petty (NZL)2.02,33
6.Noélie Yarigo (BEN)2.02,50
7.Morgan Mitchell (AUS)2.02,78
8.Chunyu Wang (CHN)2.02,85
9.Mahlet Mulugeta (ETH)2.03,62
10.Eunice Jepkoech Sum (KEN)2.04,13
11.Zhiying Hu (CHN)2.06,09
-Tetiana Petlyuk (UKR)DNF
-Emily Cherotich Tuei (KEN)DNS

1500 m, naiset

#UrheilijaAika
1.Gudaf Tsegay (ETH)3.59,57
2.Axumawit Embaye (ETH)4.00,17
3.Sifan Hassan (NED)4.00,53
4.Winnie Nanyondo (UGA)4.01,49
5.Winny Chebet (KEN)4.02,84
6.Esther Chebet (UGA)4.02,90
7.Alexa Efraimson (USA)4.04,06
8.Claudia Mihaela Bobocea (ROU)4.05,10
9.Malika Akkaoui (MAR)4.06,93
10.Maruša Mišmaš (SLO)4.07,22
11.Biri Abera (ETH)4.08,00
12.Kristiina Mäki (CZE)4.09,86
13.Geneviève Lalonde (CAN)4.09,93
14.Xiaoqian Zheng (CHN)4.11,48
15.Shuangshuang Xu (CHN)4.25,62
-Josephine Chelangat Kiplangat (KEN)DNF




100 m aidat, naiset

#UrheilijaAika
1.Brianna McNeal (USA)12,78
2.Nia Ali (USA)12,78
3.Christina Clemons (USA)12,79
4.Queen Harrison (USA)12,8
5.Pedrya Seymour (BAH)12,83
6.Cindy Roleder (GER)12,94
7.Kristi Castlin (USA)13,1
8.Yanni Wu (CHN)13,44
9.Jiamin Chen (CHN)13,72
10.Devynne Charlton (BAH)14,08

Pituus, naiset

#UrheilijaTulos
1.Jazmin Sawyers (GBR)656
2.Naa Anang (AUS)652
3.Alina Rotaru (ROU)652
4.Minjia Lu (CHN)637
5.Jiawei Zhong (CHN)635
6.Shara Proctor (GBR)633
7.Tianna Bartoletta (USA)632
8.Baiesha Johnson (USA)630



Kuula, naiset

#UrheilijaTulos
1.Lijiao Gong (CHN)19,84
2.Danniel Thomas-Dodd (JAM)19,21
3.Chase Ealey (USA)19,21
4.Aliona Dubitskaya (BLR)18,70
5.Maggie Ewen (USA)18,57
6.Daniella Hill (USA)18,21
7.Anita Márton (HUN)18,19
8.Paulina Guba (POL)17,95
9.Ka Bian (CHN)16,66
.Jessica Ramsey (USA)NM

Moukari, naiset

#UrheilijaTulos
1.Zheng Wang (CHN)75,27
2.DeAnna Price (USA)74,21
3.Anita Włodarczyk (POL)73,64
4.Brooke Andersen (USA)73,40
5.Hanna Skydan (AZE)72,92
6.Gwen Berry (USA)72,79
7.Joanna Fiodorow (POL)72,34
8.Na Luo (CHN)71,60
9.Janeah Stewart (USA)69,81
10.Tingting Liu (CHN)69,68
11.Malwina Kopron (POL)68,25



World Challenge Osaka 19.5.2019


100 m, miehet

#UrheilijaAika
1.Justin GATLIN (USA)10,00
2.Yoshihide KIRYU (JPN)10,01
3.Lalu Muhammad ZOHRI (INA)10,03
4.Yuki KOIKE (JPN)10,04
5.Ryota YAMAGATA (JPN)10,11
6.Shuhei TADA (JPN)10,12
7.Cameron BURRELL (USA)10,12
8.Kendal WILLIAMS (USA)10,20
9.Aska CAMBRIDGE (JPN)10,30

200 m, miehet

#UrheilijaAika
1Michael NORMAN (USA)19,84
2Chun-Han YANG (TPE)20,5
3Christopher BELCHER (USA)20,57
4Anaso JOBODWANA (RSA)20,69
5Jun YAMASHITA (JPN)20,75
6Shota IIZUKA (JPN)20,76
7Kenji FUJIMITSU (JPN)20,85
8Yoshihiro SOMEYA (JPN)20,89
9Shota HARA (JPN)21,01



400 m, miehet

#UrheilijaAika
1.Vernon NORWOOD (USA)45,79
2.Julian Jrummi WALSH (JPN)46,29
3.Mitsuki KAWACHI (JPN)46,69
4.Kentaro SATO (JPN)46,92
5.Steven SOLOMON (AUS)47,16
6.Alex BECK (AUS)47,31
7.Naoki KITADANI (JPN)47,34
8.Brycen SPRATLING (USA)47,37
8.Kota WAKABAYASHI (JPN)47,37

800 m, miehet

#UrheilijaAika
1.Jonathan KITILIT (KEN)1.46,37
2.Guy LEARMONTH (GBR)1.46,81
3.Alfred KIPKETER (KEN)1.46,88
4.Mostafa SMAILI (MAR)1.46,95
5.Joshua RALPH (AUS)1.47,23
6.Sho KAWAMOTO (JPN)1.48,00
7.Tatsuya NISHIKUBO (JPN)1.48,26
8.Kazuyoshi TAMOGAMI (JPN)1.49,02
9.Takumi MURASHIMA (JPN)1.59,92
-Yuya YAMAMOTO (JPN)DNF



3000 m esteet, miehet

#UrheilijaAika
1.Philemon Kiplagat RUTO (KEN)8.22,65
2.Getnet WALE (ETH)8.23,01
3.Abraham KIBIWOT (KEN)8.28,27
4.Nicholas Kiptanui BETT (KEN)8:29,23
5.Barnabas KIPYEGO (KEN)8.29,70
6.John KOECH (BRN)8.30,04
7.Mohamed TINDOUFT (MAR)8.32,28
8.Kazuya SHIOJIRI (JPN)8.32,75
9.James NIPPERESS (AUS)8.40,57
10.Kosei YAMAGUCHI (JPN)8.41,20
11.Donald CABRAL (USA)8.41,52
12.Hironori TSUETAKI (JPN)8.41,63
13.Seiya SHIGENO (JPN)8.52,98
14.Ryohei SAKAGUCHI (JPN)8.56,65

110 m aidat, miehet

#UrheilijaAika
1.Shunsuke IZUMIYA (JPN)13,26
2.Greggmar SWIFT (BAR)13,45
3.Taio KANAI (JPN)13,47
4.Shunya TAKAYAMA (JPN)13,51
5.Shuhei ISHIKAWA (JPN)13,63
6.Ryan FONTENOT (USA)13,70
7.Johnathan CABRAL (CAN)13,74
8.Hideki OMURO (JPN)13,76
9.Ruebin WALTERS (TTO)13,84



400 m aidat, miehet

#UrheilijaAika
1.Masaki TOYODA (JPN)50,38
2.Keisuke NOZAWA (JPN)50,65
3.Mahau SUGUIMATI (BRA)50,87
4.Kakeru INOUE (JPN)50,97
5.Chieh CHEN (TPE)51,05
6.Masayuki OBAYASHI (JPN)51,45
7.Aron Kipchumba KOECH (KEN)52,48
-Takayuki KISHIMOTO (JPN)DNS

Korkeus, miehet

#UrheilijaTulos
1.Naoto Tobe (JPN)227
2.Takashi Eto (JPN)224
3.Tihomir Ivanov (BUL)220
4.Tomohiro Shinno (JPN)220
5.JaCorian Duffield (USA)215
6.Marco Fassinotti (ITA)210
7.Chun-Hsien Hsiang (TPE)210



Seiväs, miehet

#UrheilijaTulos
1.Bokai Huang (CHN)561
2.Jie Yao (CHN)551
3.Seito Yamamoto (JPN)551
4.Daichi Sawano (JPN)541
5.Masaki Ejima (JPN)531
6.Tomas Weckstén (FIN)511

Pituus, miehet

#UrheilijaTulos
1.Natsuki Yamakawa (JPN)787
2.Hibiki Tsuha (JPN)781
3.Yuki Hashioka (JPN)780
4.Shotaro Shiroyama (JPN)777
5.Chia-Hsing Lin (TPE)774
6.Daniel Bramble (GBR)764
7.William Williams (USA)754



Kolmiloikka, miehet

#UrheilijaTulos
1.Omar Craddock (USA)17,16
2.Yaming Zhu (CHN)16,51
3.Nazim Babayev (AZE)16,48
4.Yuki Yamashita (JPN)16,43
5.Ryoma Yamamoto (JPN)15,79
6.Mutsuki Harada (JPN)15,50

Keihäs, miehet

#UrheilijaTulos
1.Edis Matusevičius (LTU)84,55
2.Shih-Feng Huang (TPE)79,05
3.Ryohei Arai (JPN)78,34
4.Kenji Ogura (JPN)77,67
5.Kohei Hasegawa (JPN)77,53
6.Vítezslav Veselý (CZE)75,90
7.Hamish Peacock (AUS)75,22
8.Ayumu Ishiyama (JPN)74,69



100 m, naiset

#UrheilijaAika
1.Mikiah Brisco (USA)11,33
2.Olga Safronova (KAZ)11,39
3.Dezerea Bryant (USA)11,44
4.Leya Buchanan (CAN)11,56
5.Anna Doi (JPN)11,72
6.Kana Ichikawa (JPN)11,94
7.Nodoka Seko (JPN)11,98
8.Ichiko Iki (JPN)12,12

200 m, naiset

#UrheilijaAika
1.Ivet Lalova-Collio (BUL)22,55
2.Kyra Jefferson (USA)23,00
3.Olga Safronova (KAZ)23,08
4.English Gardner (USA)23,29
5.Nana Adoma Owusu-Afriyie (AUS)23,34
6.Maki Wada (JPN)23,70
7.Naoka Miyake (JPN)24,31
8.Miku Yamada (JPN)24,39



800 m, naiset

#UrheilijaAika
1.Noélie Yarigo (BEN)2.03,18
2.Emily Cherotich Tuei (KEN)2.03,80
3.Angela Petty (NZL)2.03,81
4.Eunice Jepkoech Sum (KEN)2.04,79
5.Ayaka Kawata (JPN)2.05,91
6.Ayano Shiomi (JPN)2.06,07
7.Airi Ikezaki (JPN)2.06,86
8.Brittany McGowan (AUS)2.09,06
9.Yume Kitamura (JPN)2.09,72
-Erina Hosoi (JPN)DNF

3000 m esteet, naiset

#UrheilijaAika
1.Yukari Ishizawa (JPN)10.12,12
2.Ayaka Koike (JPN)10.23,27
3.Manami Nishiyama (JPN)10.28,67
4.Fumika Sasaki (JPN)10.34,31
5.Mika Okimura (JPN)10.39,15
6.Yumi Yoshikawa (JPN)10.51,78
7.Mayuko Nakamura (JPN)10.52,84



100 m aidat, naiset

#UrheilijaAika
1.Sharika Nelvis (USA)12,70
2.Sally Pearson (AUS)12,70
3.Pedrya Seymour (BAH)12,90
4.Queen Harrison (USA)12,92
5.Kristi Castlin (USA)13,01
6.Ayako Kimura (JPN)13,11
7.Yumi Tanaka (JPN)13,22
8.Hitomi Shimura (JPN)13,33
9.Masumi Aoki (JPN)13,37

400 m aidat, naiset

#UrheilijaAika
1.Dalilah Muhammad (USA)53,88
2.Tia-Adana Belle (BAR)55,42
3.Cassandra Tate (USA)55,45
4.Joanna Linkiewicz (POL)56,35
5.Eri Utsunomiya (JPN)57,31
6.Kana Koyama (JPN)57,45
7.Akiko Ito (JPN)57,61
8.Katrina Seymour (BAH)58,04
9.Honoka Aoki (JPN)58,45



Pituus, naiset

#UrheilijaTulos
1.Brooke Stratton (AUS)666
2.Alina Rotaru (ROU)647
3.Sumire Hata (JPN)641
4.Shara Proctor (GBR)629
5.Hitomi Nakano (JPN)625
6.Ayaka Kora (JPN)607


Keihäs, naiset

#UrheilijaTulos
1.Yuzhen Yu (CHN)60,88
2.Haruka Kitaguchi (JPN)60,00
3.Liveta Jasiunaite (LTU)59,74
4.Lingdan Su (CHN)59,37
5.Orie Ushiro (JPN)59,16
6.Marina Saito (JPN)58,67
7.Risa Miyashita (JPN)57,12

Moukari, naiset

#UrheilijaTulos
1.Zheng Wang (CHN)75,27
2.Gwen Berry (USA)74,09
3.DeAnna Price (USA)72,92
4.Na Luo (CHN)72,57
5.Joanna Fiodorow (POL)71,41
6.Hanna Skydan (AZE)71,29
7.Jillian Weir (CAN)67,77
8.Malwina Kopron (POL)67,77
9.Sophie Hitchon (GBR)67,51
10.Hitomi Katsuyama (JPN)57,09



World Challenge Braganca Paulista, Brasilia 28.4.2019


200 m, miehet

#UrheilijaAika
1.Bernardo Baloyes (COL)20,08
2.Gabriel Constantino (BRA)20,21
3.Aldemir Junior (BRA)20,38

800m, miehet

#UrheilijaAika
1.Alfred Kipketer (KEN)1.47,16
2.Cornelius Tuwei (KEN)1.47,24
3.Thiago Do Rosario André (BRA)1.48,47



400 m, naiset

#UrheilijaAika
1.Maggie Barrie (SLE)52,62
2.Giovana Rosalia dos Santos (BRA)53,38
3.Titania Markland (JAM)53,55

1500 m miehet

#UrheilijaAika
1.Michael Kibet (KEN)3.38,85
2.Hicham Akankam (MAR)3.39,31
3.Hicham Ouladha (MAR)3.39,73



3000 m, naiset

#UrheilijaAika
1.Daisy Jepkemei (KEN)8.52,16
2.Norah Jeruto (KEN)8.53,38
3.Beyenu Degefa (ETH)9.09,36

100 m aidat, naiset

#UrheilijaAika
1.Andrea Carolina Vargas (CRC)12,78
2.Evonne Britton (USA)12,80
3.Ebony Morrison (USA)13,01



110 m aidat, miehet

#UrheilijaAika
1.Gabriel Constantino (BRA)13,24
2.Jonathas Brito (BRA)13,44
3.Eduardo de Deus (BRA)13,45

400 m aidat, miehet

#UrheilijaAika
1.Alison dos Santos (BRA)48,84
2.Alfredo Sepúlveda (CHI)49,63
3.Quincy Downing (USA)49,71



400 m aidat, naiset

#UrheilijaAika
1.Nikita Tracey (JAM)55,53
2.Cassandra Tate (USA)56,34
3.Marlene Santos (BRA)56,79

Seiväs, miehet

#UrheilijaTulos
1.Augusto Dutra de Oliveira (BRA)575
2.German Chiaraviglio (ARG)560
3.Audie Wyatt (USA)560



Pituus, miehet

#UrheilijaTulos
1.Emiliano Lasa (URU)821
2.Alexandro Melo (BRA)818
3.Ifeanyi Otuonye (TKS)797

Kuula, miehet

#UrheilijaTulos
1.Chukwuebuka Enekwechi (NGR)21,77
2.Darlan Romani (BRA)21,69
3.Curtis Jensen (USA)20,40



Kuula, naiset

#UrheilijaTulos
1.Jessica Ramsey (USA)18,90
2.Daniella Hill (USA)17,84
3.Cleopatra Borel (TTO)17,49

Kiekko, naiset

#UrheilijaTulos
1.Valarie Allman (USA)65,39
2.Andressa de Morais (BRA)64,86
3.Fernanda Martins (BRA)61,62



Moukari, miehet

#UrheilijaTulos
1.Nick Miller (GBR)73,81
2.Bence Halász (HUN)73,26
3.Pavel Bareisha (BLR)72,82