Suomalaisten parhaat tulokset Paavo Nurmi Gamesissa

Kaikkien aikojen parhaimmat suomalaistulokset Paavo Nurmi Gamesissa


Katso kaikkien aikojen parhaat suomalaistulokset Paavo Nurmi Gamesissa.
Etusuora: 13.06.2022 19:18Yleisurheilu
Kaikkien aikojen parhaimmat suomalaistulokset Paavo Nurmi Gamesissa
Kuva: Olavi Kaljunen/Trackpic
Urho Kujanpää
Paavo Nurmi Games kilpaillaan huomenna tiistaina Turussa.

Reilun 60-vuotishistorian aikana PNG:ssä on tehty kovia tuloksia etenkin ulkomaalaisten toimesta, mutta myös suomalaiset ovat syttyneet tekemään kovaa jälkeä tapahtumassa. Kokosimme kaikkien aikojen parhaimmat suomalaisten tekemät tulokset Paavo Nurmi Gamesissa.

Kaikkien aikojen vanhin suomalaisen tekemä "PNG:n ennätystulos" on Pekka Vasalan nimissä. Mailerilegenda juoksi vuonna 1972 pari kuukautta ennen Münchenin olympiavoittoa PNG:ssä 1500 metriä silloiseen Suomen ennätysaikaan 3.36,8h. Viime vuosina 1500 metriä ei ole kuulunut tapahtuman lajikattaukseen eikä matkaa juosta tänäkään vuonna.

Muita 1970-luvulta asti säilyneitä suomalaisten parhaimpia PNG-tuloksia ovat Markku Kukkoahon 400 metriä 45,9h, Reijo Ståhlbergin kuulatulos 21,13 ja Nina Holménin 1500 metriä 4.09,8h.

Viime vuosi oli suomalaisille erinomainen PNG:n osalta, sillä maamme urheilijat tehtailivat peräti kahdeksan kaikkien aikojen parasta suomalaisen tekemää PNG-tulosta. Ennätykseen ylsivät Senni Salminen (kolmiloikka), Silja Kosonen (moukari), Mette Baas (400 m), Joonas Rinne (800 m), Topi Raitanen (esteet), Elmo Lakka (110m aj.), Urho Kujanpää (seiväs) ja Sara Kuivisto (800 m).

Kaikkien aikojen parhaat suomalaistulokset PNG:ssä


Miehet


100 metriä

NimiTulosPäivämäärä
Markus Pöyhönen10.3015.6.2003
Tommi Hartonen10.3115.6.2003
Tommi Hartonen10.3315.6.2003
Samuel Purola10.3313.6.2017


200 metriä

NimiTulosPäivämäärä
Tommi Hartonen20.792.8.2000
Kari Louramo21.082.8.2000
Jonathan Åstrand21.1325.6.2014


400 metriä

NimiTulosPäivämäärä
Markku Kukkoaho45.9h24.7.1975
Ossi Karttunen46.0h26.7.1973
Hannu Mykrä46.5328.7.1983


800 metriä

NimiTulosPäivämäärä
Joonas Rinne1:46.358.6.2021
Wilson Kirwa1:46.5516.6.1999
Wilson Kirwa1:46.842.8.2000


1500 metriä

NimiTulosPäivämäärä
Pekka Vasala3:36.8h19.7.1972
Antti Loikkanen3:38.6828.7.1983
Markku Laine3:38.7625.7.1979


3000 metriä

NimiTulosPäivämäärä
Matti Valkonen7:53.183.7.1986
Martti Vainio8:04.613.7.1986
Mikko Ala-Leppilampi8:05.6h13.6.1966


5000 metriä

NimiTulosPäivämäärä
Martti Vainio13:24.8913.7.1982
Martti Vainio13:29.541.7.1980
Pekka Päivärinta13:29.8h24.7.1975


10 000 metriä

NimiTulosPäivämäärä
Janne Holmén28:09.9415.6.2003
Samuli Vasala28:54.1626.6.2002
Francis Kirwa29:00.5415.6.2003


3000 esteet

NimiTulosPäivämäärä
Topi Raitanen8:19.578.6.2021
Topi Raitanen8:21.4711.6.2019
Topi Raitanen8:22.4511.8.2020
Jukka Keskisalo8:28.2115.6.2003


110 m aj.

NimiTulosPäivämäärä
Elmo Lakka13.498.6.2021
Matti Niemi13.6115.6.2003
Arto Bryggare13.6325.7.1985


400 m aj.

NimiTulosPäivämäärä
Oskari Mörö49.5029.6.2016
Kimmo Haapasalo50.662.8.2000
Ari Salin50.7h15.7.1971


Korkeus

NimiTulosPäivämäärä
Oskari Frösén2.282.7.2006
Heikki Taneli2.252.7.2006
Oskari Frösén2.241.7.2007


Seiväs

NimiTulosPäivämäärä
Urho Kujanpää5.657.6.2021
Heikki Vääräniemi5.501.7.1998
Antti Kalliomäki5.4512.8.1976
Tapani Haapakoski5.451.7.1980
Ilkka Pekkala5.457.7.1981
Veijo Vannesluoma5.4513.7.1982
Tapani Haapakoski5.4513.7.1982


Pituus

NimiTulosPäivämäärä
Tommi Evilä8.0324.6.2009
Tommi Evilä7.9115.6.2003
Petteri Lax7.9024.6.2009
Eero Haapala7.9016.6.2013


Kolmiloikka

NimiTulosPäivämäärä
Johan Meriluoto16.952.8.2000
Simo Lipsanen16.5711.6.2019
Johan Meriluoto16.385.6.2005


Kuula

NimiTulosPäivämäärä
Reijo Ståhlberg21.135.7.1977
Ville Tiisanoja20.679.6.2004
Reijo Ståhlberg20.6625.7.1979


Kiekko

NimiTulosPäivämäärä
Frantz Kruger65.252.7.2008
Pentti Kahma65.221.8.1974
Markku Tuokko64.921.7.1980


Moukari

NimiTulosPäivämäärä
Juha Tiainen80.8826.6.1984
Harri Huhtala78.7426.6.1984
David Söderberg77.6029.6.2016
Olli-Pekka Karjalainen76.272.7.2006


Keihäs

NimiTulosPäivämäärä
Tero Pitkämäki89.0925.6.2015
Aki Parviainen88.102.8.2000
Tero Pitkämäki85.8925.6.2014


Naiset


100 metriä

NimiTulosPäivämäärä
Sisko Hanhijoki11.3913.6.1989
Hanna-Maari Latvala11.4125.6.2014
Lotta Kemppinen11.418.6.2021


200 metriä

NimiTulosPäivämäärä
Sanna Kyllönen23.3516.6.1999
Hanna-Maari Latvala23.7016.6.2013
Sisko Hanhijoki23.7928.7.1988


400 metriä

NimiTulosPäivämäärä
Mette Baas53.517.6.2021
Terhi Tarkiainen54.5228.7.1983
Kaisa Siitonen54.9528.7.1983


800 metriä

NimiTulosPäivämäärä
Sara Kuivisto2:01.577.6.2021
Tytti Reho2:02.132.8.2000
Sara Kuivisto2:03.1311.8.2020


1500 metriä

NimiTulosPäivämäärä
Nina Holmén4:09.8h24.7.1975
Sara Kuivisto4:12.7829.6.2016
Johanna Lehtinen4:14.6515.6.2003


3000 metriä

NimiTulosPäivämäärä
Sandra Eriksson8:55.1325.6.2014
Sandra Eriksson8:57.115.6.2018
Annemari Sandell8:58.8912.6.1997


5000 metriä

NimiTulosPäivämäärä
Annemari Sandell15:26.221.7.1998
Tuula Laitinen16:21.521.7.1998
Elina Lindgren16:46.361.7.2007


3000m esteet

NimiTulosPäivämäärä
Camilla Richardsson9:53.7529.6.2016
Camilla Richardsson9:53.9613.6.2017
Sandra Eriksson9:58.4316.6.2013


100 m aj.

NimiTulosPäivämäärä
Nooralotta Neziri12.8729.6.2016
Annimari Korte12.8911.8.2020
Nooralotta Neziri12.9129.6.2016


400 m aj.

NimiTulosPäivämäärä
Tuija Helander56.3813.6.1989
Petra Stenman57.041.7.1998
Petra Stenman57.192.8.2000


Korkeus

NimiTulosPäivämäärä
Ella Junnila1.9411.6.2019
Hanna Grobler1.912.7.2006
Hanna Grobler1.885.6.2005


Seiväs

NimiTulosPäivämäärä
Minna Nikkanen4.5229.6.2016
Wilma Murto4.5229.6.2016
Minna Nikkanen4.4625.6.2015


Pituus

NimiTulosPäivämäärä
Maria Huntington6.5011.8.2020
Johanna Halkoaho6.412.8.2000
Natalia Kilpeläinen-Bäck6.412.7.2006


Kolmiloikka

NimiTulosPäivämäärä
Senni Salminen14.518.6.2021
Heli Koivula14.2726.6.2002
Kristiina Mäkelä14.268.6.2021


Kuula

NimiTulosPäivämäärä
Asta Ovaska17.6828.7.1988
Asta Ovaska16.9822.7.1987
Marika Tuliniemi16.5020.7.1993


Kiekko

NimiTulosPäivämäärä
Tiina Kankaanpää58.941.7.1998
Tiina Kankaanpää57.8326.6.2002
Sanna Kämäräinen56.1325.6.2015


Moukari

NimiTulosPäivämäärä
Silja Kosonen69.508.6.2021
Krista Tervo69.458.6.2021
Sini Latvala64.4415.6.2003


Keihäs

NimiTulosPäivämäärä
Taina Kolkkala59.6816.6.1999
Mikaela Ingberg57.942.7.2006
Paula Tarvainen57.832.7.2006


Lähde: Tilastopaja

Lue myös



Katso kaikki artikkelit