Mitalisadetta vuodesta 1954 alkaen - katsaus Suomen naisten suorituksiin MM-hiihtojen historiassa


Katso kaikki suomalaisnaisten suoritukset maastohiihdon MM-kisoissa.
Etusuora: 22.02.2023 10:48Hiihto
Mitalisadetta vuodesta 1954 alkaen - katsaus Suomen naisten suorituksiin MM-hiihtojen historiassa
Kuva: Ruka Nordic -kuvapankki
Riitta-Liisa Roponen
Pengoimme Etusuoralla hiihdon MM-historiaa ja keräsimme kokoon kaikki suomalaisnaisten suoritukset hiihdon MM-kisoista.

Ensimmäisen henkilökohtaisen MM-kullan suomalaisnaisista voitti Helena Takalo Lahden MM-kotikisoissa vuonna 1978. Samoissa kisoissa suomalaiset voittivat myös 4 x 5 km viestikullan. Takalon lisäksi myös Marjo Matikainen, Marja-Liisa Kirvesniemi, Virpi Kuitunen, Pirjo Manninen ja Aino-Kaisa Saarinen ovat voittaneet henkilökohtaiset MM-kultamitalit.

Viimeisimmän kerran suomalaisväriä on nähty korkeimmalla korokkeella MM-tasolla, kun Saarinen voitti Liberecissä 2009 perinteisen hiihtotavan 10 km. Viimeisin henkilökohtainen naismitali on Lahdesta vuodelta 2017, kun Krista Pärmäkoski ylsi skiathlonissa hopealle. Viimeisin naisten mitali on Obersdorfin 2021 viestipronssi.



Suomen naiset maastohiihdossa MM-kisoissa


Falun 1954
10 km: 2) Siiri Rantanen, 3) Mirja Hietamies, 6) Sirkka Polkunen, 10) Maire Hahl, 12) Sanna Kiero, 14) Anja Porkka, 19) Eva Hög, 22) Dagmar Horppu.
3 x 5 km: 2) Suomi (Polkunen, Hietamies, Rantanen).

Lahti 1958
10 km: 3) Siiri Rantanen, 7) Toini Pöysti, 9) Eva Hög, 13) Pirkko Korkee, 14) Maija Holma, 28) Anja Porkka.
3 x 5 km: 2) Suomi (Pöysti, Korkee, Rantanen).

Zakopane 1962
5 km: 4) Siiri Rantanen, 5) Mirja Lehtonen, 9) Eeva Ruoppa, 10) Toini Pöysti,
10 km: 5) Mirja Lehtonen, 7) Siiri Rantanen, 9) Toini Pöysti, 10) Eeva Ruoppa.
3 x 5 km: 3) Suomi (Rantanen, Ruoppa, Lehtonen).

Oslo 1966
5 km: 8) Senja Pusula, 11) Toini Pöysti, 14) Eeva Ruoppa, 18) Irma Hartikainen.
10 km: 9) Toini Pöysti, 10) Senja Pusula, 12) Eeva Ruoppa, 18) Liisa Suihkonen.
3 x 5 km: 5) Suomi (Pöysti, Ruoppa, Pusula).

Ylä-Tatra 1970
5 km: 4) Marjatta Kajosmaa, 6) Senja Pusula, 8) Helena Takalo, 12) Liisa Suihkonen.
10 km: 2) Marjatta Kajosmaa, 7) Helena Takalo, 9) Marjatta Muttilainen, 10) Senja Pusula.
3 x 5 km: 3) Suomi (Pusula, Takalo, Kajosmaa)



Falun 1974
5 km: 9) Helena Takalo, 15) Marjatta Kajosmaa, 20) Hilkka Kuntola, 39) Ulla Suhonen.
10 km: 3) Helena Takalo, 9) Marjatta Kajosmaa, 14) Liisa Suihkonen, 17) Hilkka Kuntola.
4 x 5 km: 4) Suomi (Suihkonen, Takalo, Kajosmaa, Kuntola).

Lahti 1978
5 km: 1) Helena Takalo, 2) Hilkka Riihivuori, 9) Taina Impiö, 19) Marja Auroma.
10 km: 3) Hilkka Riihivuori, 5) Taina Impiö, 13) Helena Takalo, 23) Marja-Liisa Hämäläinen.
20 km: 3) Helena Takalo, 4) Hilkka Riihivuori, 13) Taina Impiö, 16) Marja-Liisa Hämäläinen.
4 x 5 km: 1) Suomi (Impiö, Hämäläinen, Riihivuori, Takalo).

Oslo 1982
5 km: 2) Hilkka Riihivuori, 17) Marja-Liisa Hämäläinen, 29) Helena Takalo, 44) Eija Penttilä.
10 km: 2) Hilkka Riihivuori, 11) Marja-Liisa Hämäläinen, 29) Pirkko Määttä.
20 km: 3) Hilkka Riihivuori, 17) Marja-Liisa Hämäläinen, 24) Helena Takalo, 38) Eija Hyytiäinen.
4 x 5 km: 4) Suomi (Hämäläinen, Takalo, Määttä, Riihivuori).

Seefeld 1985
5 km: 2) Marja-Liisa Kirvesniemi, 11) Marjo Matikainen, 23) Pirkko Määttä, 34) Sirpa Kesälä.
10 km: 2) Marja-Liisa Kirvesniemi, 30) Jaana Savolainen, 37) Pirkko Määttä, 38) Eija Hyytiäinen.
20 km: 12) Marja-Liisa Kirvesniemi, 23) Eija Hyytiäinen, 24) Jaana Savolainen, 28) Pirkko Määttä.
4 x 5 km: 4) Suomi (Määttä, Savolainen, Kirvesniemi, Matikainen).

Oberstdorf 1987
5 km p: 1) Marjo Matikainen, 9) Pirkko Määttä, 12) Tuulikki Pyykkönen, 29) Jaana Savolainen.
10 km p: 2) Marjo Matikainen, 8) Pirkko Määttä, 12) Eija Hyytiäinen, 20) Tuulikki Pyykkönen.
20 km v: 4) Marjo Matikainen, 17) Pirkko Määttä, 22) Eija Hyytiäinen, 33) Jaana Savolainen.
4 x 5 km: 6) Suomi (Määttä, Savolainen, Hyytiäinen, Matikainen)



Lahti 1989
10 km p: 1) Marja-Liisa Kirvesniemi, 2) Pirkko Määttä, 3) Marjo Matikainen, 7) Tuulikki Pyykkönen.
10 km v: 2) Marjo Matikainen, 13) Eija Hyytiäinen, 16) Jaana Savolainen, 17) Tuulikki Pyykkönen, 27) Erja Kuivalainen.
15 km p: 1) Marjo Matikainen, 2) Marja-Liisa Kirvesniemi, 3) Pirkko Määttä, 6) Tuulikki Pyykkönen.
30 km v: 3) Marjo Matikainen, 8) Marja-Liisa Kirvesniemi, 20) Eija Hyytiäinen, 21) Pirkko Määttä.
4 x 5 km: 1) Suomi (Määttä, Kirvesniemi, Savolainen, Matikainen)

Val di Fiemme 1991
5 km p: 2) Marja-Liisa Kirvesniemi, 6) Marjut Lukkarinen, 12) Tuulikki Pyykkönen, 22) Eija Hyytiäinen, 24) Pirkko Määttä.
10 km v: 9) Marjut Lukkarinen, 20) Jaana Savolainen, 21) Raili Savolainen, 31) Erja Kuivalainen.
15 km p: 5) Pirkko Määttä, 9) Marjut Lukkarinen, 12) Marja-Liisa Kirvesniemi, DNF: Tuulikki Pyykkönen.
30 km v: 17) Marjut Lukkarinen, 31) Raili Savolainen, 39) Eija Hyytiäinen, 42) Erja Kuivalainen.
4 x 5 km: 4) Suomi (Määttä, Kirvesniemi, Lukkarinen, Pyykkönen).

Falun 1993
5 km p: 6) Pirkko Määttä, 7) Marjut Rolig, 13) Tuulikki Pyykkönen, 14) Marja-Liisa Kirvesniemi.
10 km v takaa-ajo: 9) Marjut Rolig, 15) Pirkko Määttä, DNS Tuulikki Pyykkönen, Marja-Liisa Kirvesniemi.
15 km p: 2) Marja-Liisa Kirvesniemi, 3) Marjut Rolig, 7) Pirkko Määttä, 13) Tuulikki Pyykkönen.
30 km v: 15) Pirkko Määttä, 32) Merja Lahtinen, 35) Mari Hietala, 49) Sirpa Riikola.
4 x 5 km: 4) Suomi (Pyykkönen, Kirvesniemi, Määttä, Lukkarinen).

Thunder Bay 1995
5 km p: 12) Pirkko Määttä, 19) Virpi Niemi, 29) Merja Lahtinen, 34) Tuulikki Pyykkönen.
10 km v takaa-ajo: 30) Pirkko Määttä, 31) Virpi Niemi, DNF Merja Lahtinen, DNS Tuulikki Pyykkönen.
15 km p: 8) Pirkko Määttä, 10) Merja Lahtinen, 11) Tuulikki Pyykkönen, 29) Marke Rautiala.
30 km v: 24) Virpi Niemi, 27) Johanna Ahlstrand, DNF Marke Rautiala.
4 x 5 km: 6) Suomi (Pyykkönen, Määttä, Rautiala, Lahtinen).

Trondheim 1997
5 km p: 10) Riikka Sirviö, 12) Satu Salonen, 19) Tuulikki Pyykkönen, 25) Kati Pulkkinen.
10 km v takaa-ajo: 16) Kati Pulkkinen, 19) Satu Salonen, 21) Riikka Sirviö, DNS: Tuulikki Pyykkönen.
15 km v: 19) Kati Pulkkinen, 26) Satu Salonen, 35) Kati Sundqvist, 46) Anu Kittilä.
30 km p: 14) Riikka Sirviö, 16) Kati Pulkkinen, 22) Satu Salonen, DNF: Tuulikki Pyykkönen.
4 x 5 km: 3) Suomi (Sirviö, Pyykkönen, Pulkkinen, Salonen).

Ramsau 1999
5 km p: 18) Satu Salonen, 20) Milla Jauho, 28) Riikka Sirviö, 35) Virpi Kuitunen.
10 km v takaa-ajo: 21) Milla Jauho, 32) Riikka Sirviö, DNF Virpi Kuitunen, DNS Satu Salonen.
15 km v: 26) Anita Nyman, 32) Kati Sundqvist, 44) Kaisa Varis, DNF Satu Salonen.
30 km p: 14) Satu Salonen, 26) Milla Jauho, 30) Kati Sundqvist, DNF Anita Nyman.
4 x 5 km: 11) Suomi (Salonen, Jauho, Nyman, Sirviö).



Lahti 2001
15 km p: 3) Kaisa Varis, 5) Virpi Kuitunen, 6) Milla Jauho, 32) Kati Sundqvist.
5 + 5 km: 1) Virpi Kuitunen, 6) Kaisa Varis, 9) Milla Jauho, 26) Pirjo Manninen.
10 km p: 5) Virpi Kuitunen, 7) Kaisa Varis, 9) Milla Jauho, 15) Riikka Sirviö.
Sprintti v: 1) Pirjo Manninen, 2) Kati Sundqvist, 8) Elina Hietamäki, 11) Aino-Kaisa Saarinen.
4 x 5 km: DSQ Suomi.

Val di Fiemme 2003
15 km p: 6) Riikka Sirviö, 7) Annmari Viljanmaa, 25) Aino-Kaisa Saarinen.
10 km p: 10) Kirsi Välimaa, 11) Annmari Hakola, 12) Riikka Sirviö, 14) Pirjo Muranen.
5 + 5 km: 16) Virpi Kuitunen, 23) Elina Hietamäki, 24) Kirsi Välimaa, 27) Kati Sundqvist, 41) Riitta-Liisa Lassila.
4 x 5 km: DSQ Suomi (Sirviö, Kuitunen, Varis, Muranen).
Sprintti v: 6) Pirjo Muranen, 15) Kati Sundqvist, 19) Elina Pienimäki, 29) Aino-Kaisa Saarinen, 30) Riikka Sirviö.
30 km v: 18) Pirjo Muranen, 22) Aino-Kaisa Saarinen, 35) Riitta-Liisa Lassila, DSQ Kaisa Varis.

Oberstdorf 2005
10 km v: 12) Riitta-Liisa Lassila, 50) Pirjo Muranen.
7,5 + 7,5 km: 8) Riitta-Liisa Lassila, 27) Kirsi Välimaa, 30) Aino-Kaisa Saarinen.
4 x 5 km: 5) Suomi (Välimaa, Kuitunen, Saarinen, Lassila).
Sprintti p: 5) Virpi Kuitunen, 7) Mona-Liisa Malvalehto, 8) Aino-Kaisa Saarinen, 22) Kirsi Välimaa.
Parisprintti v: 2) Suomi (Lassila, Muranen).
30 km p: 2) Virpi Kuitunen, 4) Aino-Kaisa Saarinen, 19) Annmari Hakola, 21) Kirsi Välimaa.

Sapporo 2007
Sprintti p: 3) Virpi Kuitunen, 7) Pirjo Muranen, 12) Mona-Liisa Malvalehto, 18) Aino-Kaisa Saarinen.
Parisprintti v: 1) Suomi (Lassila, Kuitunen).
7,5 + 7,5 km: 5) Riitta-Liisa Lassila, 6) Aino-Kaisa Saarinen, 15) Pirjo Muranen, DNF Virpi Kuitunen.
10 km v: 7) Riitta-Liisa Lassila, 33) Milla Saari.
4 x 5 km: 1) Suomi (Kuitunen, Saarinen, Lassila, Muranen).
30 km p: 1) Virpi Kuitunen, 4) Aino-Kaisa Saarinen.

Liberec 2009
10 km p: 1) Aino-Kaisa Saarinen, 4) Virpi Kuitunen, 7) Pirjo Muranen, 37) Krista Lähteenmäki.
7,5 + 7,5 km: 3) Aino-Kaisa Saarinen, 13) Virpi Kuitunen, 23) Riitta-Liisa Roponen, 24) Riikka Sarasoja.
Sprintti v: 3) Pirjo Muranen, 14) Riitta-Liisa Roponen, 20) Riikka Saraoja, 23) Kirsi Perälä.
Parisprintti p: 1) Suomi (Saarinen, Kuitunen).
4 x 5 km: 1) Suomi (Muranen, Kuitunen, Roponen, Saarinen).
30 km v: 6) Riitta-Liisa Roponen, 7) Aino-Kaisa Saarinen, 10) Pirjo Muranen, 24) Riikka Sarasoja.

Oslo 2011
Sprintti v: 16) Krista Pärmäkoski, 27) Riikka Sarasoja, 33) Anne Kyllönen, 38) Pirjo Muranen.
7,5 + 7,5 km: 8) Aino-Kaisa Saarinen, 14) Riitta-Liisa Roponen, 18) Riikka Sarasoja, 31) Krista Lähteenmäki.
10 km p: 3) Aino-Kaisa Saarinen, 5) Krista Lähteenmäki, 6) Pirjo Muranen, 8) Kerttu Niskanen, 18) Riitta-Liisa Roponen.
Parisprintti: 2) Suomi (Saarinen, Lähteenmäki).
4 x 5 km: 3) Suomi (Muranen, Saarinen, Roponen, Lähteenmäki).
30 km v: 11) Krista Pärmäkoski, 15) Riitta-Liisa Roponen, 23) Aino-Kaisa Saarinen, 33) Riikka Sarasoja.



Val di Fiemme 2013
Sprintti p: 7) Mona-Liisa Nousiainen, 9) Kerttu Niskanen, 14) Krista Lähteenmäki, 26) Anne Kyllönen.
7,5 + 7,5 km: 8) Krista Lähteenmäki, 12) Kerttu Niskanen, 16) Riitta-Liisa Roponen, 17) Anne Kyllönen.
Parisprintti v: 3) Suomi (Riikka Sarasoja, Lähteenmäki).
10 km v: 8) Riitta-Liisa Roponen, 12) Riikka Sarasoja, 14) Kaisa Mäkäräinen, 15) Krista Lähteenmäki.
4 x 5 km: 5) Suomi (Kyllönen, Niskanen, Roponen, Sarasoja).
30 km p: 7) Kerttu Niskanen, 8) Anne Kyllönen, 17) Aino-Kaisa Saarinen, DNF Krista Lähteenmäki.

Falun 2015
Sprintti p: 7) Kerttu Niskanen, 18) Aino-Kaisa Saarinen, 20) Anne Kyllönen, 22) Mona-Liisa Malvalehto.
7,5 + 7,5 km: 4) Kerttu Niskanen, 8) Riitta-Liisa Roponen, 15) Aino-Kaisa Saarinen, 23) Krista Pärmäkoski.
Parisprintti v: 10) Suomi (Sarasoja, Kyllönen).
10 km v: 8) Kerttu Niskanen, 19) Riitta-Liisa Roponen, 20) Krista Pärmäkoski, 34) Laura Ahervo.
4 x 5 km: 3) Suomi (Saarinen, Niskanen, Roponen, Pärmäkoski).
30 km p: 4) Kerttu Niskanen, 7) Aino-Kaisa Saarinen, 18) Riitta-Liisa Roponen, 21) Anne Kyllönen.

Lahti 2017
Sprintti v: 8) Mari Laukkanen, 32) Katri Lylynperä, 34) Susanna Saapunki, 40) Andrea Julin.
7,5 + 7,5 km: 2) Krista Pärmäkoski, 12) Anne Kyllönen, 13) Laura Mononen, 29) Johanna Matintalo.
Parisprintti p: 5) Suomi (Saarinen, Niskanen).
10 km p: 6) Kerttu Niskanen, 7) Krista Pärmäkoski, 14) Laura Mononen, 38) Anne Kyllönen.
4 x 5 km: 3) Suomi (Saarinen, Niskanen, Mononen, Pärmäkoski).
30 km v: 6) Krista Pärmäkoski, 14) Aino-Kaisa Saarinen, 18) Laura Mononen, DNF Kerttu Niskanen.

Seefeld 2019
Sprintti v: 33) Anne Kyllönen, 45) Katri Lylynperä, 51) Anita Korva, 54) Laura Mononen.
7,5 + 7,5 km: 8) Krista Pärmäkoski, 12) Laura Mononen, 23) Eveliina Piippo, 32) Johanna Matintalo.
Parisprintti p: 7) Suomi (Kyllönen, Pärmäkoski).
10 km p: 4) Krista Pärmäkoski, 14) Laura Mononen, 17) Johanna Matintalo, 22) Kerttu Niskanen.
4 x 5 km: 6) Suomi (Mononen, Pärmäkoski, Roponen, Piippo).
30 km v: 11) Krista Pärmäkoski, 18) Laura Mononen, 19) Eveliina Piippo, 22) Riitta-Liisa Roponen.

Oberstdorf 2021
Sprintti p: 8) Katri Lylynperä, 17) Jasmi Joensuu, 26) Johanna Matintalo, 37) Anne Kyllönen
7,5 + 7,5 km: 13) Krista Pärmäkoski, 20) Laura Mononen, 22) Vilma Nissinen, 30) Johanna Matintalo.
Parisprintti v: 7) Suomi (Pärmäkoski, Joensuu).
10 km v: 10) Riitta-Liisa Roponen, 13) Krista Pärmäkoski, 24) Laura Mononen, 40) Anne Kyllönen
4 x 5 km: 3) Suomi (Joensuu, Matintalo, Roponen, Pärmäkoski).
30 km p: 8) Krista Pärmäkoski, 13) Johanna Matintalo, 16) Laura Mononen, 29) Vilma Nissinen
Kaupallinen yhteistyö

Katso huippuyleisurheilua suorana yksinoikeudella MTV Katsomo+ Urheilu -palvelusta! Näet muun muassa kovimmat hallikisat ja Timanttiliigan osakilpailut kaudella 2024 ainoastaan MTV Katsomo+ Urheilusta.

MTV Katsomo+ Urheilu -tuotteeseen sisältyvät:

  • Timanttiliiga, World Athletics Indoor Tour ja World Athletics Continental Tour
  • Liiga, Mestis ja muu jääkiekko
  • Mestarien liiga, Serie A, La Liga ja muu jalkapallo
  • MM-ralli, NFL, ATP-tennis ja paljon muuta