Planica Maailmancup 2019 | Katso Ohjelma & Tulokset

Planica maailmancup 2019


Slovenian Planicassa hiihdetään maastohiihdon maailmancupin osakilpailut 21.-22.12.2019. Planicassa kilpaillaan vapaan tyylin sprintit ja parisprintit.
Planican maastohiihdon maailmancupin kilpailut seuraavat Davosin maailmancup-kisoja, jotka käydään edeltävänä viikonloppuna. Planican jälkeen maailmancup jatkuu Tour de Ski-kiertueella 28.12.2019-5.1.2020.

Planicassa hiihdettiin maailmancupin kilpailut edellisen kerran kaudella 2017/2018.

Planica maailmancup 2019 – Ohjelma & aikataulut


Planicassa hiihdetään kaksipäiväiset kilpailut. Lauantaina kilpaillaan naisten ja miesten vapaan tyylin sprintit ja sunnuntaina kisojen ohjelmassa on parisprintit niinikään vapaalla tyylillä. Huomaathan, että kellonaikoihin saattaa vielä tulla muutoksia.

LAUANTAI 21.12.2019


AikatauluLajiM/N
12:00Sprintti (v), karsintaNaiset
12:00Sprintti (v), karsintaMiehet
14:30Sprintti (v), finaaliNaiset
14:30Sprintti (v), finaaliMiehet


SUNNUNTAI 22.12.2019


AikatauluLajiM/N
10:00Parisprintti (v), semifinaaliNaiset
10:00Parisprintti (v), semifinaaliMiehet
12:10Parisprintti (v), finaaliNaiset
12:10Parisprintti (v), finaaliMiehet


Planica maailmancup 2019 - Tulokset


Päivitämme tähän Planican maailmancup-hiihtojen tuloksia sitä mukaa, kun kilpailuja käydään.

Planica maailmancup 22.12.2019


Parisprintti (v) finaali M

#UrheilijaTulos
1.Norja (Skar, Valnes)16.54,5
2.Norja 2 (Tefre, Taugböl)+1,29
3.Suomi (Hakola, Mäki)+1,43
4.Ranska (Jouve, Chanavat)+1,50
5.Italia (Zelger, Pellegrino)+13,42
6.Sveitsi (Furger, Hediger)+16,16
7.USA (Bolger, Hanneman)+21,19
8.Ranska 2 (Chautemps, Jay)+27,20
9.Ruotsi 2 (Svensson, Grate)+32,89
10.Italia 2 (Graz, Hellweger)+44,76


Parisprintti (v) finaali N

#UrheilijaTulos
1.Ruotsi 2 (Dahlqvist, Svahn)19.13,55
2.Ruotsi (Nilsson, Sundling)+1,01
3.Sveitsi (van der Graaff, Fähndrich)+1,13
4.Norja (Falla, Stenseth)+7,58
5.USA (Kern, Caldwell)+9,72
6.Norja 2 (T. Weng, Eide)+12,41
7.Saksa (Gimmler, Krehl)+27,46
8.Slovenia (Visnar, Lampic)+34,48
9.Tsekki (Janatova, Hyncicova)+37,35
10.Saksa 2 (Hennig, Karl)+40,91


Parisprintti (v), välierä 1, M

#UrheilijaTulos
1.Norja (Skar, Valnes)15.45,94 Q
2.Norja 2 (Tefre, Taugböl)+0,34 Q
3.Suomi (Hakola, Mäki)+0,44 q
4.Ruotsi 2 (Svensson, Grate)+2,76 q
5.Ranska 2 (Chautemps, Jay)+3,64 q
6.Sveitsi (Furger, Hediger)+3,81 q

Parisprintti (v), välierä 2, M

#UrheilijaTulos
1.Italia (Zelger, Pellegrino)17.14,87 Q
2.Ranska (Chanavat, Jouve)+0,10 Q
3.Venäjä (Krasnov, Retivykh)+0,70
4.Viro 2 (Alev, Himma)+3,37
5.Puola (Starega, Bury)+5,38
6.Sveitsi 2 (Käser, Schaad)+5,54



Parisprintti (v), välierä 1, N

#UrheilijaTulos
1.Sveitsi (van der Graaff, Fähndrich)16.13,90 Q
2.USA (Caldwell, Kern)+1,05 Q
3.Slovenia (Visnar, Lampic)+1,42 q
4.Saksa 2 (Hennig, Karl)+8,08 q
5.Saksa (Gimmler, Krehl)+9,94 q
6.Tsekki (Janatova, Hyncicova)+15,56 q

9. Suomi (Alakoski, Lylynperä) +25,05
12. Suomi 2 (Korva, Olkkonen) +50,22

Parisprintti (v), välierä 2, N

#JoukkueTulos
1.Ruotsi (Sundling, Nilsson)16.28,03 Q
2.Ruotsi 2 (Dahlqvist, Svahn)+0,58 Q
3.Norja (Falla, Stenseth)+1,50 q
4.Norja 2 (T. Weng, Eide)+3,52 q
5.Canada (Nishikawa, Beatty)+4,71
6.Venäjä (Matsokina, Dubotolkina)+5,06

Planica maailmancup 21.12.2019


Sprintti (v) finaali, miehet

#UrheilijaTulos
1.Lucas Chanavat (FRA)2.14,41
2.Federico Pellegrino (ITA)+0,40
3.Erik Valnes (NOR)+0,83
4.Sindre Bjørnestad Skar (NOR)+1,92
5.Richard Jouve (FRA)+4,67
6.Håvard Solås Taugbøl (NOR)+12,21

Sprintti (v) finaali, naiset

#UrheilijaTulos
1.Jonna Sundling (SWE)2.32,60
2.Stina Nilsson (SWE)+0,22
3.Julia Kern (USA)+0,79
4.Sophie Caldwell (USA)+0,91
5.Annamarija Lampic (SLO)+1,49
6.Linn Svahn (SWE)+48,51



Sprintti (v) karsinta, miehet

#UrheilijaTulos
1.Lucas Chanavat (FRA)2.10,91
2.Federico Pellegrino (ITA)+2,55
3.Sindre Bjørnestad Skar (NOR)+3,06
4.Johan Häggström (SWE)+3,13
5.Joni Mäki (FIN)+3,87
6.Gjöran Tefre (NOR)+3,97
7.Marcus Grate (SWE)+4,41
8.Pål Tröan Aune (NOR)+4,45
9.Teodor Peterson (SWE)+4,56
10.Qiang Wang (CHN)+4,69

37. Lauri Vuorinen (FIN) +7,36
39. Ristomatti Hakola (FIN) +7,45
44. Verneri Suhonen (FIN) +7,93

Sprintti (v) karsinta, naiset

#UrheilijaTulos
1.Laurien van der Graaff (SUI)2.30,18
2.Jonna Sundling (SWE)+0,05
3.Nadine Fähndrich (SUI)+0,56
4.Johanna Hagström (SWE)+0,81
5.Sophie Caldwell (USA)+0,88
6.Annamarija Lampic (SLO)+0,95
7.Katerina Janatova (CZE)+1,42
8.Katja Visnar (SLO)+1,43
9.Mari Eide (NOR)+1,97
10.Linn Svahn (SWE)+2,19

36. Anni Alakoski (FIN) +8,75
40. Tiia Olkkonen (FIN) +9,70
43. Katri Lylynperä (FIN) +10,06
54. Anita Korva (FIN) +14,54





Joukkueet Planican maailmancupiin 2019


Päivitämme tähän Planican maailmancup-hiihtojen joukkueita sitä mukaa, kun niitä ilmoitetaan.

Suomen joukkue


MiehetNaiset
Ristomatti HakolaAnni Alakoski
Joni MäkiAnita Korva
Verneri SuhonenKatri Lylynperä
Lauri VuorinenTiia Olkkonen


Ruotsin joukkue


MiehetNaiset
Marcus GrateMaja Dahlqvist
Calle HalfvarssonJohanna Hagström
Johan HäggströmStina Nilsson
Anton PerssonJonna Sundling
Teodor PetersonLinn Svahn
Oskar SvenssonJennie Öberg


Norjan joukkue


MiehetNaiset
Erik ValnesMaiken Caspersen Falla
Sindre Bjørnestad SkarMari Eide
Håvard Solås TaugbølLotta Udnes Weng
Eirik BrandsdalTiril Udnes Weng
Gjøran Holstad TefreAne Appelkvist Stenseth
Pål Trøan AuneKristine Stavås Skistad


Televisiointi & TV-lähetykset


Yle näyttää hiihdon maailmancupin osakilpailut Planicasta suorina lähetyksinä sekä TV2-kanavalla että YLE Areenan kautta. Lisäksi Planican hiihtolähetykset voi kuunnella radiosta.