Beitostølen Skandinavia Cup 2021 - Katso Livestream & Ohjelma

Beitostølen Skandinavia Cup 2021


Maastohiihdon Skandinavia Cupin kauden 2021–2022 ensimmäisenä kisaviikonloppuna hiihdetään Norjan Beitostølenissä joulukuussa. Tältä sivulta löydät Beitostølenin Skandinavia Cupin ohjelman, aikataulut, livestreamin sekä paljon muuta tietoa, kuten tulokset sekä Suomen joukkueen.
Skandinavia Cupin kauden 2021-2022 avausviikonloppu hiihdetään Norjan Beitostølenin 10.-12.12.2021.

Beitostølenin kolmipäiväisten kisojen ohjelmassa on perjantaina perinteisen hiihtotavan 10/15 km väliaikalähtökilpailut, lauantaina miesten ja naisten perinteisen hiihtotavan sprintit sekä sunnuntaina vapaan hiihtotavan 10/15 km väliaikalähtökilpailut.

Beitostølenin Skandinavia Cupin kilpailut ovat katsottavissa suorana lähetyksenä Norjan kansallisen tv-yhtiön NRK:n kotisivuilta.



Beitostølen Skandinavia Cup 2021 – Ohjelma & aikataulut





Beitostølen Skandinavia Cup 2021 - Tulokset


Päivitämme tähän Beitostølenin Skandinavia Cupin tuloksia sitä mukaa, kun kilpailuja käydään. Katso myös FIS livetulokset.

Beitostølen Skandinavia Cup 12.12.2021


Miesten 15 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Didrik Tønseth 🇳🇴34.13,0
2.Martin Kirkeberg Mörk 🇳🇴+33,5
3.Vebjørn Turtveit 🇳🇴+35,5
4.Ole Jørgen Bruvoll 🇳🇴+43,3
5.Lars Agnar Hjelmeset 🇳🇴+44,4
6.Gaute Kvåle 🇳🇴+46,6
7.Gjøran Tefre 🇳🇴+57,1
8.Sindre Grønflaten 🇳🇴+1.01,3
9.Eirik Sverdrup Augdal 🇳🇴+1.02,2
10.Daniel Stock 🇳🇴+1.09,6
21.Arsi Ruuskanen 🇫🇮+1.39,6
29.Alexander Ståhlberg 🇫🇮+2.05,9
50.Johannes Vuorela 🇫🇮+2.44,0
74.Kari Varis 🇫🇮+3.20,9

Naisten 10 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Silje Theodorsen 🇳🇴25.30,4
2.Karoline Simpson-Larsen 🇳🇴+9,8
3.Maren Wangensteen 🇳🇴+37,2
4.Silje Øyre Slind 🇳🇴+40,0
5.Eveliina Piippo 🇫🇮+41,1
6.Marte Skaanes 🇳🇴+47,2
7.Berit Mogstad 🇳🇴+58,9
8.Julie Myhre 🇳🇴+59,3
9.Tiril Liverud Knudsen 🇳🇴+1.03,2
10.Marte Mikkelsplass 🇳🇴+1.14,3
18.Vilma Nissinen 🇫🇮+1.35,2
41.Marjaana Pitkänen 🇫🇮+3.12,8
55.Tiia Olkkonen 🇫🇮+4.37,0


Beitostølen Skandinavia Cup 11.12.2021


Naisten sprintti (p) finaali

#UrheilijaTulos
1.Anna Svendsen 🇳🇴3.06,7
2.Julie Myhre 🇳🇴+1,0
3.Hedda Östberg Amundsen 🇳🇴+3,4
4.Margrete Rössum Dyrhovd 🇳🇴+4,5
5.Silje Øyre Slind 🇳🇴+5,8
6.Johanne Hauge Harviken 🇳🇴+11,5

7. Vilma Nissinen (FIN)
17. Anni Kainulainen (FIN)
18. Tiia Olkkonen (FIN)
21. Tuuli Raunio (FIN)

Miesten sprintti (p) finaali

#UrheilijaTulos
1.Aron Åkre Rysstad 🇳🇴2.42,4
2.Lars Agnar Hjelmeset 🇳🇴+0,7
3.Håkon Skaanes 🇳🇴+1,5
3.Gjøran Tefre 🇳🇴+1,5
5.Vebjørn Moen 🇳🇴+4,2
6.Sivert Knotten 🇳🇴+21,6

11. Ville Ahonen (FIN)
19. Lauri Lepistö (FIN)
27. Wiljam Mattila (FIN)



Sprintti (p) karsinta, naiset

#UrheilijaTulos
1.Anna Svendsen 🇳🇴 
2.Hedda Östberg Amundsen 🇳🇴 
3.Julie Myhre 🇳🇴 
4.Amalie Haakonsen Ous 🇳🇴 
5.Kristin Austgulen Fosnäs 🇳🇴 
6.Maria Hartz Melling 🇳🇴 
6.Tuuli Raunio 🇫🇮 
8.Maria Nordström 🇸🇪 
9.Jenny Solin 🇸🇪 
10.Silje Theodorsen 🇳🇴 
10.Anni Kainulainen 🇫🇮 
12.Tiia Olkkonen 🇫🇮 
13.Vilma Nissinen 🇫🇮 
34.Anni Lindroos 🇫🇮 

Miesten sprintti (p), karsinta

#UrheilijaTulos
1.Lars Agnar Hjelmeset 🇳🇴2.46,9
2.Harald Astrup Arnesen 🇳🇴+0,2
3.Sivert Wiig 🇳🇴+0,7
4.Simen Bratberg Ramstad 🇳🇴+0,9
5.Mattis Stenshagen 🇳🇴+1,3
6.Petter Stakston 🇳🇴+1,8
7.Amund Hoel 🇳🇴+2,2
7.Ville Ahonen 🇫🇮+2,2
9.Pål Trøan Aune 🇳🇴+2,8
10.Sivert Knotten 🇳🇴+3,4
12.Lauri Lepistö 🇫🇮+3,8
13.Wiljam Mattila 🇫🇮+4,0
33.Olli Ahonen 🇫🇮+5,9
91.Nico Bennert 🇫🇮+14,5
DNSLauri Mannila 🇫🇮 
DNSHeikki Korpela 🇫🇮 


Beitostølen Skandinavia Cup 10.12.2021


Miehet 15 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Didrik Tønseth 🇳🇴36.17,8
2.Ole Jørgen Bruvoll 🇳🇴+1.02,7
3.Vebjørn Turtveit 🇳🇴+1.07,1
4.Henrik Dönnestad 🇳🇴+1.29,1
5.Gaute Kvåle 🇳🇴+1.31,5
6.Haavard Moseby 🇳🇴+1.32,3
7.Mattis Stenshagen 🇳🇴+1.35,1
8.Eirik Mysen 🇳🇴+1.43,0
9.Gjøran Tefre 🇳🇴+1.46,8
10.Eric Rosjö 🇸🇪+1.50,3
14.Ville Ahonen 🇫🇮+2.02,8
22.Arsi Ruuskanen 🇫🇮+2.31,7
31.Lauri Lepistö 🇫🇮+2.47,8
34.Alexander Ståhlberg 🇫🇮+2.51,6
63.Lauri Mannila 🇫🇮+4.00,7
65.Johannes Vuorela 🇫🇮+4.09,0
97.Olli Ahonen 🇫🇮+5.11,0
107.Wiljam Mattila 🇫🇮+5.38,0
123.Nico Bennert 🇫🇮+6.38,5
DNSHeikki Korpela 🇫🇮 

Naiset 10 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Silje Theodorsen 🇳🇴28.16,2
2.Marte Skaanes 🇳🇴+12,6
3.Berit Mogstad 🇳🇴+25,8
4.Kristin Austgulen Fosnäs 🇳🇴+27,2
5.Sofia Henriksson 🇸🇪+27,4
6.Silje Øyre Slind 🇳🇴+27,9
7.Anna Svendsen 🇳🇴+30,5
8.Emma Kirkeberg Mörk 🇳🇴+34,4
9.Synne Arnesen 🇳🇴+39,2
10.Eveliina Piippo 🇫🇮+41,8
14.Vilma Nissinen 🇫🇮+57,2
28.Anni Kainulainen 🇫🇮+1.57,5
32.Marjaana Pitkänen 🇫🇮+2.08,8
43.Tuuli Raunio 🇫🇮+2.35,6
DNFAnni Lindroos 🇫🇮 
DNFTiia Olkkonen 🇫🇮 






FIS Livetulokset




Joukkueet Beitostølenin Skandinavia Cupiin 2021


Beitostølenin Skandinavia Cupissa vilisee maailmancupista tuttuja nimiä. Naisissa mukana ovat muun muassa Ruotsin Anna Dyvik, Louise Lindström ja Maria Nordström sekä Norjan Anna Svendsen, Silje Theodorsen ja Kathrine Harsem. Dyvik on tosin nimetty Ruotsin joukkueeseen samaan aikaan käytävään Davosin maailmancupiin, joten hän tuskin hiihtää Beitostølenissä.

Miehissä hurjaa norjalaiskatrasta edustavat muun muassa Håvard Moseby, Sivert Wiig, Mikael Gunnulfsen ja Mattis Stenshagen.

Suomen joukkue Beitostølenin Skandinavia Cupiin 2021


NaisetMiehet
Anni AlakoskiVille Ahonen
Vilma NissinenLauri Lepistö
Tiia OlkkonenLauri Mannila
Eveliina PiippoWiljam Mattila
Tuuli RaunioArsi Ruuskanen

Edellä mainittujen nimien lisäksi muitakin suomalaisia (Olli Ahonen, Alexander Ståhlberg, Johannes Vuorela, Heikki Korpela, Nico Bennert, Anni Lindroos, Anni Kainulainen, Marjaana Pitkänen) on mukana Beitostølenin Skandinavia Cupissa.

Katso myös: Kaikki ilmoittautuneet



Livestream Beitostølenin Skandinavia Cupiin 2021


Norjan kansallinen tv-yhtiö NRK välittää Beitostølenin Skandinavia Cupin osakilpailut suorana livestream-lähetyksenä kotisivuillaan. Lähetysten pitäisi näkyä kaikkialla maailmassa.

Lähetysajat

PäiväKloLajiLive
Pe 10.12.202110.00-12.25Miesten 15 km (p)Katso suorana
Pe 10.12.202113.15-14.50Naisten 10 km (p)Katso suorana
La 11.12.202110.55-12.05Sprintti (p) karsinta miehet ja naisetKatso suorana
La 11.12.202113.15-14.15Sprintti (p) erävaihe miehet ja naisetKatso suorana
La 11.12.202114.15-15.10Sprintti (p) erävaihe miehet ja naisetKatso suorana
Su 12.12.20219.55-12.30Miesten 15 km (v)Katso suorana
Su 12.12.202113.45-14.15Naisten 10 km (v)Katso suorana
Su 12.12.202114.10-15.15Naisten 10 km (v)Katso suorana