Ristijärvi SM-Hiihdot & Suomen Cup 2021 - Ohjelma & Tulokset

Ristijärven SM-Hiihdot & Suomen Cup 2021


Ristijärven Suomen Cup -osakilpailu järjestetään 26.-28.3.2021. Kyseessä on samalla Suomen mestaruuskilpailut.
Ristijärven Saukkovaaralla kilpaillaan hiihdon Suomen Cupin merkeissä ensimmäisen kerran. Kyseessä on kauden 2020-2021 Suomen Cupin viides osakilpailu. Suomen Cup -pisteiden lisäksi Ristijärvellä kilpaillaan myös Suomen mestaruuksista. Ristijärvellä oli tarkoitus hiihtää Suomen cup/SM-hiihdot jo viime kaudella, mutta ne jouduttiin perumaan koronavirusepidemian takia.

Kisojen ohjelmassa on perinteisen hiihtotavan 10 km ja 15 km väliaikalähdöt, viestit sekä vapaan hiihtotavan 30 km ja 50 km väliaikalähdöt. Koronatilanteen vuoksi Saukkovaaralle ei valitettavasti voida ottaa yleisöä paikan päälle.

Ampumahiihdon kansainvälisen uransa päättänyt ja Pyhäjärven SM-hiihdoissa hopeaa voittanut Kaisa Mäkäräinen pääsee Ristijärvellä kilpailemaan kotimaisemissaan. Mäkäräinen on yksi 30 km vapaan hiihtotavan väliaikalähtökisan voittajasuosikkeja.

Ristijärven Suomen Cup & SM-hiihdot 2021 - Kisojen aikataulu


AikatauluLaji
pe 26.3.2021 klo 11:00Naiset 10 km (p), väliaikalähtö
pe 26.3.2021 klo 13:00Miehet 15 km (p), väliaikalähtö
la 27.3.2021 klo 11:00Naisten viesti 3 x 5 km (1p+2v)
la 27.3.2021 klo 12:10Miesten viesti 4 x 10 km (2p+2v)
su 28.3.2021 klo 9:45Naiset 30 km (v), väliaikalähtö
su 28.3.2021 klo 12:45Miehet 50 km (v), väliaikalähtö



Ristijärven SM-hiihdot / Suomen Cup 2021 - Televisiointi


YLE televisioi aiempien vuosien tapaan Suomen Cupin osakilpailut kanavillaan ja YLE Areenassa suorina lähetyksinä.

Lähetysajat YLE2


PvmKloLaji
pe 26.3.202110:50-12:15Naiset 10 km (p) väliaikalähtö
pe 26.3.202113:15-15:15Miehet 15 km (p) väliaikalähtö
la 27.3.202110:50-11:50Naisten viesti 3 x 5 km (1p+2v)
la 27.3.202112:00-14:00Miesten viesti 4 x 10 km (2p+2v)
su 28.3.202110:10-12:45Naiset 30 km (v) väliaikalähtö
su 28.3.202113:30-16:20Miehet 50 km (v) väliaikalähtö



Ristijärven SM-hiihdot 26.-28.3.2021 - Lähtölistat




Pe 26.3.2021


Naisten 10 km (p) kilpailuun on ilmoittautunut 123 hiihtäjää ja miesten 15 km (p) kilpailuun 151 hiihtäjää.

Naiset 10 km (p)

NroUrheilijaLähtöaika
1Riina Perkiö (Vantaan Hiihtoseura)11:00:30
2Tuuli Järviluoma (Nivalan Urheilijat)11:01:00
3Leena Nurmi (Lempäälän Kisa)11:01:30
4Kaisa Salminen (Aavasaksan Urheilijat)11:02:00
5Heini Nikander (Vihdin Viesti)11:02:30
6Sanna-Mari Purola (Visa Ski Team Kemi)11:03:00
7Iina Lauren (Team Skiers)11:03:30
8Teodora Westerlund (IF Brahe)11:04:00
9Johanna Niskakoski (Team Skiers)11:04:30
10Silja Saarela (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)11:05:00
11Anna-Kajsa Lall (IF Femman)11:05:30
12Linnea Källbacka (Vörå IF)11:06:00
13Elisa Pelttari (Vantaan Hiihtoseura)11:06:30
14Henna Rautiainen (Himangan Urheilijat)11:07:00
15Lotta Tuominen (Seinäjoen Hiihtoseura)11:07:30
16Jonna Juva (Perniön Urheilijat)11:08:00
17Janette Mäki (Karinaisten Kunto)11:08:30
18Katariina Hämäläinen (Mikkelin Hiihtäjät)11:09:00
19Frida Häggkvist (Närpes Kraft Skidförening)11:09:30
20Felicia Krook (Närpes Kraft Skidförening)11:10:00
21Eeva Nurmi (Lempäälän Kisa)11:10:30
22Emilia Irvankoski (Ounasvaaran Hiihtoseura)11:11:00
23Ella Noora Haapalehto (Lempäälän Kisa)11:11:30
24Alisa Vuollet (Kalajoen Junkkarit)11:12:00
25Minerva Karppanen (Kiteen Urheilijat)11:12:30
26Bettina Wikström (Perniön Urheilijat)11:13:00
27Maija Borén (Kontiolahden Urheilijat)11:13:30
28Reetta Silvasti (Puijon Hiihtoseura)11:14:00
29Hanna Varjus (Tampereen Pyrintö)11:14:30
30Eerika Konu (Kokkolan Veikot)11:15:00
31Anni Kaipainen (Rantasalmen Urheilijat)11:15:30
32Silva Kemppi (Espoon Hiihtoseura)11:16:00
33Rebecca Lönnqvist (Pargas IF)11:16:30
34Kati Roivas (Liperin Hiihtoseura)11:17:00
35Rebecca Sandnäs (IF Brahe)11:17:30
36Jennifer Antell (IF Femman)11:18:00
37Noora Kupari (Puijon Hiihtoseura)11:18:30
38Peppi Leppälä (Reisjärven Pilke)11:19:00
39Annu Virtanen (Espoon Hiihtoseura)11:19:30
40Amanda Nyfors (IF Brahe)11:20:00
41Roosa Juuska (Team Skiers)11:20:30
42Saana Vuolle (Tampereen Pyrintö)11:21:00
43Pinja Aaltonen (Espoon Hiihtoseura)11:21:30
44Iina Ahokas (Vantaan Hiihtoseura)11:22:00
45Eveliina Toivanen (Visa Ski Team Kemi)11:22:30
46Iiris Helander (Ski Jyväskylä)11:23:00
47Jennie Lindvall (IF Minken)11:23:30
48Anni Huuha (Tampereen Pyrintö)11:24:00
49Lotta Kurttila (Liperin Hiihtoseura)11:24:30
50Maria Harju (Kalajoen Junkkarit)11:25:00
51Eeva Haasanen (Vantaan Hiihtoseura)11:25:30
52Sirkka Ehrnrooth (Espoon Hiihtoseura)11:26:00
53Emmi Hakomäki (Jämin Jänne)11:26:30
54Terhi Pollari (Hämeenlinnan Hiihtoseura)11:27:00
55Anniina Neuvonen (Mikkelin Hiihtäjät)11:27:30
56Laura Kankkunen (Keravan Urheilijat)11:28:00
57Sofia Joronen (Seinäjoen Hiihtoseura)11:28:30
58Venla Järvelä (Vuokatti Ski Team Kainuu)11:29:00
59Fanny Kukonlehto (Tampereen Pyrintö)11:29:30
60Amanda Saari (Tampereen Pyrintö)11:30:00
61Venla Rantala (Vehkalahden Veikot)11:30:30
62Katariina Neuvonen (Mikkelin Hiihtäjät)11:31:00
63Hilda Kukonlehto (Tampereen Pyrintö)11:31:30
64Nora Kytäjä (Skiteam 105)11:32:00
65Anni Huovinen (Puijon Hiihtoseura)11:32:30
66Iitu Vuorma (Liperin Hiihtoseura)11:33:00
67Roosa Riikola (Ylikiimingin Nuijamiehet)11:33:30
68Jonna Vestenius (Visa Ski Team Kemi)11:34:00
69Eveliina Korva (Kuusamon Erä-Veikot)11:34:30
70Noora Kivikko (Lahden Hiihtoseura)11:35:00
71Suvi Leinonen (Kainuun Hiihtoseura)11:35:30
72Miia Säilynoja (Team Skiers)11:36:00
73Elsa Torvinen (Ylöjärven Ryhti)11:36:30
74Emma Jyrkinen (Imatran Urheilijat)11:37:00
75Sonja Leinamo (Valkeakosken Haka)11:37:30
76Sanni Alatalo (Lempäälän Kisa)11:38:00
77Heli Heiskanen (Team Skiers)11:38:30
78Marja-Terttu Repo (Lahden Hiihtoseura)11:39:00
79Senni Vuolle (Siilinjärven Hiihtoseura)11:39:30
80Aija Söyrinki (Vuokatti Ski Team Kainuu)11:40:00
81Maija Tiainen (Savonlinnan Hiihtoseura)11:40:30
82Anni Lindroos (Pargas IF)11:41:00
83Sanni Räisänen (Ski Jyväskylä)11:41:30
84Aino Pihlava (Kankaantaan Kisa)11:42:00
85Nea Katajala (Espoon Hiihtoseura)11:42:30
86Ella Anttola (Visa Ski Team Kemi)11:43:00
87Tiia Olkkonen (Haapajärven Kiilat)11:43:30
88Emma Hämäläinen (Lahden Hiihtoseura)11:44:00
89Anita Kirvesniemi (Ski Jyväskylä)11:44:30
90Merja Eronen (Puijon Hiihtoseura)11:45:00
91Oona Kettunen (Lempäälän Kisa)11:45:30
92Iida Vuollet (Kalajoen Junkkarit)11:46:00
93Ida Haapala (Espoon Hiihtoseura)11:46:30
94Petra Torvinen (Liperin Hiihtoseura)11:47:00
95Julia Häger (IF Minken)11:47:30
96Andrea Julin (IF Minken)11:48:00
97Rebecca Immonen (Nastolan Naseva)11:48:30
98Vilja Kauranen (Espoon Hiihtoseura)11:49:00
99Siiri Kaijansinkko (Lappeen Riento)11:49:30
100Maaret Pajunoja (Ikaalisten Urheilijat)11:50:00
101Jasmin Kähärä (Mikkelin Hiihtäjät)11:50:30
102Sonja Eskelinen (Vantaan Hiihtoseura)11:51:00
103Hennariikka Rahkola (Vantaan Hiihtoseura)11:51:30
104Laura Karkkulainen (Mikkelin Hiihtäjät)11:52:00
105Marjaana Pitkänen (Vantaan Hiihtoseura)11:52:30
106Noora Tivinen (Mikkelin Hiihtäjät)11:53:00
107Katariina Lonka (Ikaalisten Urheilijat)11:53:30
108Josefiina Böök (Jämin Jänne)11:54:00
109Katri Lylynperä (Vuokatti Ski Team Kainuu)11:54:30
110Tiia Huuskonen (Viitasaaren Viesti)11:55:00
111Anni Kainulainen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)11:55:30
112Eevakaisa Loukusa (Siilinjärven Hiihtoseura)11:56:00
113Jasmi Joensuu (Vantaan Hiihtoseura)11:56:30
114Eevi-Inkeri Tossavainen (Savonlinnan Hiihtoseura)11:57:00
115Vilma Nissinen (Vuokatti Ski Team Kainuu)11:57:30
116Vilma Jylhä (Savonlinnan Hiihtoseura)11:58:00
117Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)11:58:30
118Linnea Henriksson (IF Femman)11:59:00
119Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)11:59:30
120Johanna Ukkola (Siilinjärven Hiihtoseura)12:00:00
121Johanna Matintalo (Pöytyän Urheilijat)12:00:30
122Vilma Ryytty (Iisalmen Visa)12:01:00
123Krista Pärmäkoski (Ikaalisten Urheilijat)12:01:30


Miehet 15 km (p)

NroUrheilijaLähtöaika
1Ilmo Räisänen (Ski Jyväskylä)13:00:30
2Jani Keto (Ski Jyväskylä)13:01:00
3Matti Korhonen (Haapajärven Kiilat)13:01:30
4Kalle Linnasaari (Raision Kuula)13:02:00
5Veeti Nissinen (Puolangan Ryhti)13:02:30
6Ivar Thors (Vörå IF)13:03:00
7Aki Järvelä (Iso-Mustajärven Urheilijat)13:03:30
8Ville Soininen (Iisalmen Visa)13:04:00
9Lauri Vähävihu (Hämeenlinnan Hiihtoseura)13:04:30
10Janne Uusitalo (Pihtiputaan Tuisku)13:05:00
11Jacob Smeds (Oravais IF)13:05:30
12Lauri Pyhäjärvi (Ounasvaaran Hiihtoseura)13:06:00
13Lasse Komu (Iisalmen Visa)13:06:30
14Tuomas Ranto (Team Skiers)13:07:00
15Jukka Vähävihu (Hämeenlinnan Hiihtoseura)13:07:30
16Iisakki Ponnikas (Keravan Urheilijat)13:08:00
17Elias Hannula (Espoon Hiihtoseura)13:08:30
18Eevert Toivonen (Pirkkalan Hiihtäjät)13:09:00
19Erik Ingman (Espoon Hiihtoseura)13:09:30
20Ville Parantainen (IF Minken)13:10:00
21Lauri Vaahto (Pakilan Veto)13:10:30
22Kristian Väänänen (Rovaniemen Maratonhiihtäjät)13:11:00
23Toni Huuskonen (Viitasaaren Viesti)13:11:30
24Aku Hietaharju (Ilmajoen Kisailijat)13:12:00
25Juuso Hämäläinen (Vehkalahden Veikot)13:12:30
26Jirka Oja (Kalajoen Junkkarit)13:13:00
27Elias Valikainen (Kalajoen Junkkarit)13:13:30
28Santeri Leikas (Norrvalla Ski Team)13:14:00
29Erno Kantanen (Juvan Urheilijat)13:14:30
30Juho Halonen (Pohti SkiTeam)13:15:00
31Aapo Taipale (Vetelin Urheilijat)13:15:30
32Pekka Karppanen (Saarijärven Pullistus)13:16:00
33Markus Malmberg (Jämsänkosken Ilves)13:16:30
34Petri Torvinen (Liperin Hiihtoseura)13:17:00
35Oskari Juutinen (Kuhmo-Ski)13:17:30
36Eero Mannila (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)13:18:00
37Jonni Mukkala (Seinäjoen Hiihtoseura)13:18:30
38Ville Happonen (Liperin Hiihtoseura)13:19:00
39Antti Häkämies (Posion Pyrintö)13:19:30
40Juha Nurmi (Kuusamon Erä-Veikot)13:20:00
41Petteri Laurén (Team Skiers)13:20:30
42Markus Nikander (Vihdin Viesti)13:21:00
43Arttu Kaario (Jämsänkosken Ilves)13:21:30
44Iiro Uusitalo (Valkeakosken Haka)13:22:00
45Eero Vuollet (Posion Pyrintö)13:22:30
46Santtu Nyman (Anjalan Liitto)13:23:00
47Jussi Rantala (Visa Ski Team Kemi)13:23:30
48Valtteri Pennanen (Puijon Hiihtoseura)13:24:00
49Otso Klemola (Vantaan Hiihtoseura)13:24:30
50Antti Ahvenjärvi (Espoon Hiihtoseura)13:25:00
51Erno Ruuskanen (Siilinjärven Hiihtoseura)13:25:30
52Casper Hjerpe (Norrvalla Ski Team)13:26:00
53Wilhelm Stenbacka (IF Sibbo-Vargarna)13:26:30
54Timo Grönlund (Kiteen Urheilijat)13:27:00
55Juha Hyyryläinen (Juvan Urheilijat)13:27:30
56Jussi Jussila (Jämin Jänne)13:28:00
57Jaakko Mattila (Himangan Urheilijat)13:28:30
58Elias Mäkinen (Kankaantaan Kisa)13:29:00
59Alex Svartsjö (IF Femman)13:29:30
60Aaron Häggman (Vörå IF)13:30:00
61Markus Kasanen (Liperin Hiihtoseura)13:30:30
62Patrik Kuuttinen (IF Minken)13:31:00
63Valtteri Härkönen (Mikkelin Hiihtäjät)13:31:30
64Benjamin Sundqvist (IF Minken)13:32:00
65Valtteri Heinimaa (Tampereen Yritys)13:32:30
66Juho Neuvonen (Mikkelin Hiihtäjät)13:33:00
67Eemil Juntunen (Pohti SkiTeam)13:33:30
68Tomi Santasalo (Jämin Jänne)13:34:00
69Leevi Virkkala (Sievin Sisu)13:34:30
70Benjamin Holmgren (IF Sibbo-Vargarna)13:35:00
71Arttu Nyman (Anjalan Liitto)13:35:30
72Jukka Palo (Vihdin Viesti)13:36:00
73Verneri Poikonen (Äänekosken Huima)13:36:30
74Ike Melnits (Kankaantaan Kisa)13:37:00
75Vesa Raussi (Vihdin Viesti)13:37:30
76Väinö Kotro (Vehkalahden Veikot)13:38:00
77Eerik Puranen (Saarijärven Pullistus)13:38:30
78Juuso Mattila (Himangan Urheilijat)13:39:00
79Petteri Mattila (Norrvalla Ski Team)13:39:30
80Petteri Kymäläinen (Kuusamon Erä-Veikot)13:40:00
81Roope Haapakangas (Pohti SkiTeam)13:40:30
82Leo Rantahalvari (Skiteam 105)13:41:00
83Roni Lukkarinen (IF Minken)13:41:30
84Henri Erkkilä (Vantaan Hiihtoseura)13:42:00
85Jussi Hyytiäinen (Jämsänkosken Ilves)13:42:30
86Topi Huttunen (Juvan Urheilijat)13:43:00
87Teemu Pöntinen (Kuusamon Erä-Veikot)13:43:30
88Ville-Petteri Saarela (Keminsuun Kisa)13:44:00
89Markus Hietanen (Ounasvaaran Hiihtoseura)13:44:30
90Jonas Nordström (IF Sibbo-Vargarna)13:45:00
91Miika Heikkilä (Espoon Hiihtoseura)13:45:30
92Eero Rantala (Vehkalahden Veikot)13:46:00
93Oscar Högnabba (IF Åsarna)13:46:30
94Iiro-Mikko Harju (Pohti SkiTeam)13:47:00
95Wiljam Mattila (Keravan Urheilijat)13:47:30
96Olli Jarva (Imatran Urheilijat)13:48:00
97Matias Hyvönen (Lahden Hiihtoseura)13:48:30
98Olli-Pekka Laitila (Vehkalahden Veikot)13:49:00
99Aku Nikander (Jämin Jänne)13:49:30
100Matias Heinonen (Espoon Hiihtoseura)13:50:00
101Nico Bennert (Kuusamon Erä-Veikot)13:50:30
102Miikka Kinnunen (Pohti SkiTeam)13:51:00
103Vili Hämäläinen (Mikkelin Hiihtäjät)13:51:30
104Niila Ahokas (Inarin Yritys)13:52:00
105Turo Sipilä (Vuokatti Ski Team Kainuu)13:52:30
106Niko Koskela (Ilmajoen Kisailijat)13:53:00
107Eelis Valikainen (Kalajoen Junkkarit)13:53:30
108Antti Kartano (Ilmajoen Kisailijat)13:54:00
109Niilo Moilanen (Pohti SkiTeam)13:54:30
110Joona Koponen (Tampereen Yritys)13:55:00
111Niko Anttola (Visa Ski Team Kemi)13:55:30
112August Högnabba (IF Åsarna)13:56:00
113Petteri Koivisto (Puijon Hiihtoseura)13:56:30
114Miska Poikkimäki (Vuokatti Ski Team Kainuu)13:57:00
115Ville Ahonen (Imatran Urheilijat)13:57:30
116Elmeri Toivanen (Kouvolan Hiihtoseura)13:58:00
117Antti Honkimaa (Puijon Hiihtoseura)13:58:30
118Tino Stenman (Ylöjärven Ryhti)13:59:00
119Johannes Vuorela (IF Minken)13:59:30
120Juuso Mäkelä (Pohti SkiTeam)14:00:00
121Joonas Sarkkinen (Puijon Hiihtoseura)14:00:30
122Santeri Erola (Imatran Urheilijat)14:01:00
123Arsi Ruuskanen (Siilinjärven Hiihtoseura)14:01:30
124Karri Hakala (Ilmajoen Kisailijat)14:02:00
125Miro Karppanen (Imatran Urheilijat)14:02:30
126Oskari Hökkä (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)14:03:00
127Verneri Suhonen (Hollolan Urheilijat -46)14:03:30
128Emil Liekari (Vuokatti Ski Team Kainuu)14:04:00
129Timo Mantere (Ilmajoen Kisailijat)14:04:30
130Topi Kuorelahti (Vuokatti Ski Team Kainuu)14:05:00
131Alexander Ståhlberg (Norrvalla Ski Team)14:05:30
132Jussi Karkkulainen (Mikkelin Hiihtäjät)14:06:00
133Heikki Korpela (Pohti SkiTeam)14:06:30
134Niko Husu (Kuusamon Erä-Veikot)14:07:00
135Juuso Haarala (Pohti SkiTeam)14:07:30
136Mikko Kuusela (Vantaan Hiihtoseura)14:08:00
137Juho Mikkonen (Vuokatti Ski Team Kainuu)14:08:30
138Sami Lähdemäki (Saarijärven Pullistus)14:09:00
139Ari Luusua (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)14:09:30
140Lauri Mannila (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)14:10:00
141Lauri Lepistö (Kouvolan Hiihtoseura)14:10:30
142Lassi Vuorinen (Skiteam 105)14:11:00
143Joni Mäki (Pohti SkiTeam)14:11:30
144Kalle Parantainen (IF Minken)14:12:00
145Markus Vuorela (Jämin Jänne)14:12:30
146Veli-Matti Räsänen (Jämsänkosken Ilves)14:13:00
147Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)14:13:30
148Waltteri Vinkanharju (Vantaan Hiihtoseura)14:14:00
149Perttu Hyvärinen (Puijon Hiihtoseura)14:14:30
150Juuso Tossavainen (Kuusamon Erä-Veikot)14:15:00
151Iivo Niskanen (Puijon Hiihtoseura)14:15:30


La 26.3.


Lauantain viesteihin on ilmoitettu 44 naisjoukkuetta ja 38 miesjoukkuetta.

Naisten viesti 3 x 5 km

NroJoukkue
1Kainuun Hiihtoseura
2Hämeenlinnan Hiihtoseura
3Vuokatti Ski Team Kainuu
4Ikaalisten Urheilijat
5Lempäälän Kisa 1
6Kontiolahden Urheilijat 1
7Lahden Hiihtoseura
8Siilinjärven Hiihtoseura
9Vantaan Hiihtoseura 1
10Ski Jyväskylä 1
11Imatran Urheilijat 1
12IF Minken
13Visa Ski Team Temi 1
14Mikkelin Hiihtäjät 1
15Savonlinnan Hiihtoseura
16Espoon Hiihtoseura 1
17Team Skiers 1
18Tampereen Pyrintö 1
19Kankaantaan Kisa
20Puijon Hiihtoseura 1
21Liperin Hiihtoseura
22Ounasvaaran Hiihtoseura
23Perniön Urheilijat
24IF Femman
25Skiteam 105
26Hollolan Urheilijat -46
27IFBrahe
28Vörå IF
29Joensuun Kataja
30Jämin Jänne
31Valkeakosken Haka
32Pargas IF
33Lempäälän Kisa 2
34Kontiolahden Urheilijat 2
35Vantaan Hiihtoseura 2
36Ski Jyväskylä 2
37Imatran Urheilijat 2
38Visa Ski Team Kemi 2
39Mikkelin Hiihtäjät 2
40Espoon Hiihtoseura 2
41Team Skiers 2
42Tampereen Pyrintö 2
43Visa Ski Team Kemi 3
44Tampereen Pyrintö 3

Miesten viesti 4 x 10 km

NroJoukkue
1Jämin Jänne
2Vantaan Hiihtoseura
3Vuokatti Ski Team Kainuu
4Puijon Hiihtoseura 1
5Pohti SkiTeam 1
6Imatran Urheilijat 1
7Ilmajoen Kisailijat
8Skiteam 105
9Haapajärven Kiilat
10Kouvolan Hiihtoseura
11Taivalkosken Metsä-Veikot 85
12Juvan Urheilijat
13Petoteam
14Kuusamon Erä-Veikot 1
15Espoon Hiihtoseura 1
16Posion Pyrintö
17Mikkelin Hiihtäjät
18Vehkalahden Veikot
19IF Minken
20Tampereen Yritys
21Hollolan Urheilijat -46
22Visa Ski Team Kemi
23Vihdin Viesti
24Liperin Hiihtoseura
25Lempäälän Kisa
26Inarin Yritys
27Team Skiers
28Keravan Urheilijat
29Ski Jyväskylä
30Siilinjärven Hiihtoseura
31Valkeakosken Haka
32Norrvalla Ski Team
33Puijon Hiihtoseura 2
34Pohti SkiTeam 2
35Imatran Urheilijat 2
36Kuusamon Erä-Veikot 2
37Espoon Hiihtoseura 2
38Pohti SkiTeam 3



Su 27.3.


Naisten 30 km (v) kilpailuun on ilmoittautunut 101 hiihtäjää ja miesten 50 km (v) kilpailuun 166 hiihtäjää.

Naiset 30 km (v)

NroUrheilijaLähtöaika
1Jonna Juntunen (Kainuun Hiihtoseura)9:45:30
2Sanna Laari (Noormarkun Nopsa)9:46:00
3Jenni Keränen (Imatran Urheilijat)9:46:30
4Erika Jänkä (Jämin Jänne)9:47:00
5Venla Lehtonen (Imatran Urheilijat)9:47:30
6Tellervo Ranto (Team Skiers)9:48:00
7Sanna-Mari Purola (Visa Ski Team Kemi)9:48:30
8Teodora Westerlund (IF Brahe)9:49:00
9Sanna Martikkala (Vuokatti Ski Team Kainuu)9:49:30
10Lotta Tuominen (Seinäjoen Hiihtoseura)9:50:00
11Henna Hamari (Visa Ski Team Kemi)9:50:30
12Janette Mäki (Karinaisten Kunto)9:51:00
13Katariina Hämäläinen (Mikkelin Hiihtäjät)9:51:30
14Eeva Nurmi (Lempäälän Kisa)9:52:00
15Heidi Nikkinen (Kouvolan Hiihtoseura)9:52:30
16Emilia Irvankoski (Ounasvaaran Hiihtoseura)9:53:00
17Jonna Kuronen (Lieksan Hiihtoseura)9:53:30
18Saana Ukkonen (Team Skiers)9:54:00
19Bettina Wikström (Perniön Urheilijat)9:54:30
20Vilma Kanerva (Valkeakosken Haka)9:55:00
21Maija Borén (Kontiolahden Urheilijat)9:55:30
22Hanna Varjus (Tampereen Pyrintö)9:56:00
23Anni Kaipainen (Rantasalmen Urheilijat)9:56:30
24Nina Vänskä (Rantasalmen Urheilijat)9:57:00
25Sanni Oikkonen (Ounasvaaran Hiihtoseura)9:57:30
26Rebecca Lönnqvist (Pargas IF)9:58:00
27Rebecca Sandnäs (IF Brahe)9:58:30
28Jennifer Antell (IF Femman)9:59:00
29Tiina Idström (Inarin Yritys)9:59:30
30Marie Sippus (Vörå IF)10:00:00
31Amanda Nyfors (IF Brahe)10:00:30
32Roosa Juuska (Team Skiers)10:01:00
33Saana Vuolle (Tampereen Pyrintö)10:01:30
34Iina Ahokas (Vantaan Hiihtoseura)10:02:00
35Eveliina Toivanen (Visa Ski Team Kemi)10:02:30
36Jennie Lindvall (IF Minken)10:03:00
37Maria Harju (Kalajoen Junkkarit)10:03:30
38Eeva Haasanen (Vantaan Hiihtoseura)10:04:00
39Emmi Hakomäki (Jämin Jänne)10:04:30
40Kati Venäläinen (Puijon Hiihtoseura)10:05:00
41Petra Viirumäki (Visa Ski Team Kemi)10:05:30
42Terhi Pollari (Hämeenlinnan Hiihtoseura)10:06:00
43Anniina Neuvonen (Mikkelin Hiihtäjät)10:06:30
44Sofia Joronen (Seinäjoen Hiihtoseura)10:07:00
45Amanda Saari (Tampereen Pyrintö)10:07:30
46Katariina Neuvonen (Mikkelin Hiihtäjät)10:08:00
47Roosa Riikola (Ylikiimingin Nuijamiehet)10:08:30
48Jonna Vestenius (Visa Ski Team Kemi)10:09:00
49Noora Kivikko (Lahden Hiihtoseura)10:09:30
50Miia Säilynoja (Team Skiers)10:10:00
51Elsa Torvinen (Ylöjärven Ryhti)10:10:30
52Emma Jyrkinen (Imatran Urheilijat)10:11:00
53Sonja Leinamo (Valkeakosken Haka)10:11:30
54Sanni Alatalo (Lempäälän Kisa)10:12:00
55Heli Heiskanen (Team Skiers)10:12:30
56Marja-Terttu Repo (Lahden Hiihtoseura)10:13:00
57Salla Koskela (Keravan Urheilijat)10:13:30
58Senni Vuolle (Siilinjärven Hiihtoseura)10:14:00
59Aija Söyrinki (Vuokatti Ski Team Kainuu)10:14:30
60Heta Jalonen (Lempäälän Kisa)10:15:00
61Anni Lindroos (Pargas IF)10:15:30
62Ella Anttola (Visa Ski Team Kemi)10:16:00
63Ida Haapala (Espoon Hiihtoseura)10:16:30
64Emma Hämäläinen (Lahden Hiihtoseura)10:17:00
65Julia Häger (IF Minken)10:17:30
66Hilla Niemelä (Ikaalisten Urheilijat)10:18:00
67Rebecca Immonen (Nastolan Naseva)10:18:30
68Merja Eronen (Puijon Hiihtoseura)10:19:00
69Siiri Kaijansinkko (Lappeen Riento)10:19:30
70Iida Vuollet (Kalajoen Junkkarit)10:20:00
71Hennariikka Rahkola (Vantaan Hiihtoseura)10:20:30
72Petra Torvinen (Liperin Hiihtoseura)10:21:00
73Marjaana Pitkänen (Vantaan Hiihtoseura)10:21:30
74Andrea Julin (IF Minken)10:22:00
75Sini Alusniemi (Ikaalisten Urheilijat)10:22:30
76Maaret Pajunoja (Ikaalisten Urheilijat)10:23:00
77Maija Hakala (Hämeenlinnan Hiihtoseura)10:23:30
78Laura Karkkulainen (Mikkelin Hiihtäjät)10:24:00
79Katariina Lonka (Ikaalisten Urheilijat)10:24:30
80Josefiina Böök (Jämin Jänne)10:25:00
81Emmi Lämsä (Visa Ski Team Kemi)10:25:30
82Tiia Huuskonen (Viitasaaren Viesti)10:26:00
83Katri Lylynperä (Vuokatti Ski Team Kainuu)10:26:30
84Eevakaisa Loukusa (Siilinjärven Hiihtoseura)10:27:00
85Anni Kainulainen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)10:27:30
86Eevi-Inkeri Tossavainen (Savonlinnan Hiihtoseura)10:28:00
87Vilma Nissinen (Vuokatti Ski Team Kainuu)10:28:30
88Vilma Jylhä (Savonlinnan Hiihtoseura)10:29:00
89Eveliina Piippo (Vuokatti Ski Team Kainuu)10:29:30
90Linnea Henriksson (IF Femman)10:30:00
91Kaisa Mäkäräinen (Kontiolahden Urheilijat)10:30:30
92Johanna Ukkola (Siilinjärven Hiihtoseura)10:31:00
93Riitta-Liisa Roponen (Visa Ski Team Kemi)10:31:30
94Vilma Ryytty (Iisalmen Visa)10:32:00
95Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)10:32:30
96Nea Katajala (Espoon Hiihtoseura)10:33:00
97Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)10:33:30
98Anita Kirvesniemi (Ski Jyväskylä)10:34:00
99Johanna Matintalo (Pöytyän Urheilijat)10:34:30
100Oona Kettunen (Lempäälän Kisa)10:35:00
101Krista Pärmäkoski (Ikaalisten Urheilijat)10:35:30


Miehet 50 km (v)

NroUrheilijaLähtöaika
1Onni-Kalle Lahdelma (Hollolan Urheilijat -46)12:40:30
2Samppo Kumpumäki (Pohti Skiteam)12:41:00
3Matti Korhonen (Haapajärven Kiilat)12:41:30
4Marko Leppämäki (Ylöjärven Urheilijat)12:42:00
5Eero Aittolampi (Visa Ski Team Kemi)12:42:30
6Roope Etelämäki (Toholammin Urheilijat)12:43:00
7Samuel Hyyppä (Vimpelin Hiihtoseura)12:43:30
8Marko Mänttäri (Kouvolan Hiihtoseura)12:44:00
9Risto Uusivirta (Haapajärven Kiilat)12:44:30
10Lauri Maaninka (Kuusamon Erä-Veikot)12:45:00
11Morten Priks (Tampereen Yritys)12:45:30
12Juuso Kivilähde (Noormarkun Nopsa)12:46:00
13Esa Seppä (Lempäälän Kisa)12:46:30
14Jaakko Ranta (Imatran Urheilijat)12:47:00
15Ilmo Räisänen (Ski Jyväskylä)12:47:30
16Roni Etelämäki (Toholammin Urheilijat)12:48:00
17Kalle Häkkinen (Ski Jyväskylä)12:48:30
18Seppo Kuhanen (Raision Kuula)12:49:00
19Hannu Henrik Lappi (Siilinjärven Hiihtoseura)12:49:30
20Severi Oikkonen (Ounasvaaran Hiihtoseura)12:50:00
21Eetu Nordman (Heinolan Isku)12:50:30
22Juho Repo (Simpeleen Urheilijat)12:51:00
23Tuomas Säily (Oulun Hiihtoseura)12:51:30
24Ville Pirttijoki (Ylöjärven Ryhti)12:52:00
25Simeon Hyyppä (Vimpelin Hiihtoseura)12:52:30
26Kalle Linnasaari (Raision Kuula)12:53:00
27Veeti Nissinen (Puolangan Ryhti)12:53:30
28Pyry Rannikko (Espoon Hiihtoseura)12:54:00
29Axel Nordman (Borgå Akilles)12:54:30
30Eero Viitikko (Teuvan Rivakka)12:55:00
31Aki Järvelä (Iso-Mustajärven Urheilijat)12:55:30
32Aapo Viippola (Oulun Hiihtoseura)12:56:00
33Aleksi Koskela (Sippolan Kunto)12:56:30
34Tuomas Ranto (Team Skiers)12:57:00
35Viljam Knif (IF Åsarna)12:57:30
36Iisakki Ponnikas (Keravan Urheilijat)12:58:00
37Otto Ruusunen (Tampereen Yritys)12:58:30
38Lauri Vaahto (Pakilan Veto)12:59:00
39Jeri Koponen (Tampereen Yritys)12:59:30
40Toni Huuskonen (Viitasaaren Viesti)13:00:00
41Ville Mäkelä (Tampereen Pyrintö)13:00:30
42Jonne Seppänen (Ski Jyväskylä)13:01:00
43Aku Hietaharju (Ilmajoen Kisailijat)13:01:30
44Juuso Hämäläinen (Vehkalahden Veikot)13:02:00
45Onni Rantahalvari (Skiteam 105)13:02:30
46Juho Hökkä (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)13:03:00
47Juho Halonen (Pohti SkiTeam)13:03:30
48Miska Tervala (Hollolan Urheilijat -46)13:04:00
49Aapo Taipale (Vetelin Urheilijat)13:04:30
50Kalle Rytkönen (Vihdin Viesti)13:05:00
51Pekka Karppanen (Saarijärven Pullistus)13:05:30
52Niko Nättinen (Finlandia-hiihto Team)13:06:00
53Markus Malmberg (Jämsänkosken Ilves)13:06:30
54Petri Torvinen (Liperin Hiihtoseura)13:07:00
55Oskari Juutinen (Kuhmo-Ski)13:07:30
56Juho Friman (Inarin Yritys)13:08:00
57Rasmus Räikkönen (Imatran Urheilijat)13:08:30
58Jonni Mukkala (Seinäjoen Hiihtoseura)13:09:00
59Niilo Helkama (Espoon Hiihtoseura)13:09:30
60Juha Nurmi (Kuusamon Erä-Veikot)13:10:00
61Eino Vuollet (Posion Pyrintö)13:10:30
62Markus Nikander (Vihdin Viesti)13:11:00
63Rasmus Ähtävä (Lahden Hiihtoseura)13:11:30
64Iiro Uusitalo (Valkeakosken Haka)13:12:00
65Ville Muhonen (Jämsänkosken Ilves)13:12:30
66Eero Vuollet (Posion Pyrintö)13:13:00
67Santtu Nyman (Anjalan Liitto)13:13:30
68Aki Kauppinen (Pakilan Veto)13:14:00
69Otso Klemola (Vantaan Hiihtoseura)13:14:30
70Antti Ahvenjärvi (Espoon Hiihtoseura)13:15:00
71Wilhelm Stenbacka (IF Sibbo-Vargarna)13:15:30
72Timo Grönlund (Kiteen Urheilijat)13:16:00
73Juha Hyyryläinen (Juvan Urheilijat)13:16:30
74Jussi Jussila (Jämin Jänne)13:17:00
75Jaakko Mattila (Himangan Urheilijat)13:17:30
76Alex Svartsjö (IF Femman)13:18:00
77Tuomas Kotro (Vehkalahden Veikot)13:18:30
78Lauri-Aleksi Laitinen (Mikkelin Hiihtäjät)13:19:00
79Valtteri Härkönen (Mikkelin Hiihtäjät)13:19:30
80Benjamin Sundqvist (IF Minken)13:20:00
81Juho Neuvonen (Mikkelin Hiihtäjät)13:20:30
82Benjamin Holmgren (IF Sibbo-Vargarna)13:21:00
83Jussi Salo (Ilmajoen Kisailijat)13:21:30
84Arttu Nyman (Anjalan Liitto)13:22:00
85Jukka Palo (Vihdin Viesti)13:22:30
86Vilho Moilanen (Vantaan Hiihtoseura)13:23:00
87Eerik Puranen (Saarijärven Pullistus)13:23:30
88Petteri Mattila (Norrvalla Ski Team)13:24:00
89Matias Lantta (Juvan Urheilijat)13:24:30
90Petteri Kymäläinen (Kuusamon Erä-Veikot)13:25:00
91Tero Similä (Posion Pyrintö)13:25:30
92Roope Haapakangas (Pohti SkiTeam)13:26:00
93Leo Rantahalvari (Skiteam 105)13:26:30
94Roni Lukkarinen (IF Minken)13:27:00
95Ville Maunuksela (Imatran Urheilijat)13:27:30
96Henri Erkkilä (Vantaan Hiihtoseura)13:28:00
97Topi Huttunen (Juvan Urheilijat)13:28:30
98Teemu Pöntinen (Kuusamon Erä-Veikot)13:29:00
99Jeremias Lipsanen (Juvan Urheilijat)13:29:30
100Ville-Petteri Saarela (Keminsuun Kisa)13:30:00
101Markus Hietanen (Ounasvaaran Hiihtoseura)13:30:30
102Reima Idström (Inarin Yritys)13:31:00
103Veeti Pyykkö (Liperin Hiihtoseura)13:31:30
104Jonas Nordström (IF Sibbo-Vargarna)13:32:00
105Miika Heikkilä (Espoon Hiihtoseura)13:32:30
106Oscar Högnabba (IF Åsarna)13:33:00
107Iiro-Mikko Harju (Pohti SkiTeam)13:33:30
108Olli Jarva (Imatran Urheilijat)13:34:00
109Matias Hyvönen (Lahden Hiihtoseura)13:34:30
110Ville Vakkila (Kuusamon Erä-Veikot)13:35:00
111Janne Häkkinen (Jämsänkosken Ilves)13:35:30
112Matias Heinonen (Espoon Hiihtoseura)13:36:00
113Nico Bennert (Kuusamon Erä-Veikot)13:36:30
114Santeri Pirneskoski (Visa Ski Team Kemi)13:37:00
115Miikka Kinnunen (Pohti SkiTeam)13:37:30
116Vili Hämäläinen (Mikkelin Hiihtäjät)13:38:00
117Olli Ahonen (Imatran Urheilijat)13:38:30
118Niila Ahokas (Inarin Yritys)13:39:00
119Turo Sipilä (Vuokatti Ski Team Kainuu)13:39:30
120Eelis Valikainen (Kalajoen Junkkarit)13:40:00
121Antti Kartano (Ilmajoen Kisailijat)13:40:30
122Joona Koponen (Tampereen Yritys)13:41:00
123August Högnabba (IF Åsarna)13:41:30
124Elmeri Toivanen (Kouvolan Hiihtoseura)13:42:00
125Tino Stenman (Ylöjärven Ryhti)13:42:30
126Juuso Mäkelä (Pohti SkiTeam)13:43:00
127Tino Tiilikainen (Vuokatti Ski Team Kainuu)13:43:30
128Johannes Vuorela (IF Minken)13:44:00
129Santeri Erola (Imatran Urheilijat)13:44:30
130Joonas Sarkkinen (Puijon Hiihtoseura)13:45:00
131Oskari Hökkä (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)13:45:30
132Arsi Ruuskanen (Siilinjärven Hiihtoseura)13:46:00
133Emil Liekari (Vuokatti Ski Team Kainuu)13:46:30
134Miro Karppanen (Imatran Urheilijat)13:47:00
135Topi Kuorelahti (Vuokatti Ski Team Kainuu)13:47:30
136Verneri Suhonen (Hollolan Urheilijat -46)13:48:00
137Jussi Karkkulainen (Mikkelin Hiihtäjät)13:48:30
138Remi Lindholm (IF Minken)13:49:00
139Niko Husu (Kuusamon Erä-Veikot)13:49:30
140Aleksi Parttimaa (Skiteam 105)13:50:00
141Mikko Kuusela (Vantaan Hiihtoseura)13:50:30
142Kari Varis (Ilmajoen Kisailijat)13:51:00
143Tuomas Harjula (Keravan Urheilijat)13:51:30
144Alexander Ståhlberg (Norrvalla Ski Team)13:52:00
145Tero Seppälä (Haapajärven Kiilat)13:52:30
146Heikki Korpela (Pohti SkiTeam)13:53:00
147Sami Lähdemäki (Saarijärven Pullistus)13:53:30
148Joel Ikonen (Pohti SkiTeam)13:54:00
149Lauri Mannila (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)13:54:30
150Juuso Haarala (Pohti SkiTeam)13:55:00
151Lassi Vuorinen (Skiteam 105)13:55:30
152Juho Mikkonen (Vuokatti Ski Team Kainuu)13:56:00
153Kalle Parantainen (IF Minken)13:56:30
154Lauri Lepistö (Kouvolan Hiihtoseura)13:57:00
155Veli-Matti Räsänen (Jämsänkosken Ilves)13:57:30
156Lari Lehtonen (Hollolan Urheilijat -46)13:58:00
157Waltteri Vinkanharju (Vantaan Hiihtoseura)13:58:30
158Joni Mäki (Pohti SkiTeam)13:59:00
159Juuso Tossavainen (Kuusamon Erä-Veikot)13:59:30
160Markus Vuorela (Jämin Jänne)14:00:00
161Petteri Koivisto (Puijon Hiihtoseura)14:00:30
162Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)14:01:00
163Ville Ahonen (Imatran Urheilijat)14:01:30
164Perttu Hyvärinen (Puijon Hiihtoseura)14:02:00
165Antti Honkimaa (Puijon Hiihtoseura)14:02:30
166Iivo Niskanen (Puijon Hiihtoseura)14:03:00



Ristijärven SM-hiihdot / Suomen Cup 2021 - tulokset


Päivitämme tähän Ristijärven Suomen Cup/SM-hiihtojen tuloksia sitä mukaa, kun kilpailuja käydään.

Katso myös:

SM-hiihdot Ristijärvi 28.3.2021


Miehet 50 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Iivo Niskanen (Puijon Hiihtoseura)2:06.53,0
2.Kari Varis (Ilmajoen Kisailijat)+5.39,6
3.Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)+7.13,7
4.Joel Ikonen (Pohti Skiteam)+7.36,1
5.Oskari Hökkä (Taivalkosken Metsä-Veikot -85)+8.13,0
6.Perttu Hyvärinen (Puijon Hiihtoseura)+9.28,4
7.Lari Lehtonen (Imatran Urheilijat)+10.41,9
8.Tino Tiilikainen (Vuokatti Ski Team Kainuu)+11.16,6
9.Markus Vuorela (Jämin Jänne)+11.58,2
10.Heikki Korpela (Pohti Skiteam)+12.05,7


Naiset 30 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Riitta-Liisa Roponen (Visa Ski Team Kemi)1:22.32,9
2.Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)+29,9
3.Krista Pärmäkoski (Ikaalisten Urheilijat)+54,1
4.Johanna Matintalo (Pöytyän Urheilijat)+1.36,7
5.Kaisa Mäkäräinen (Kontiolahden Urheilijat)+1.49,7
6.Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+4.01,2
7.Emmi Lämsä (Visa Ski Team Kemi)+4.48,0
8.Sini Alusniemi (Ikaalisten Urheilijat)+5.44,7
9.Rebecca Immonen (Nastolan Naseva)+5.57,9
10.Anni Lindroos (Pargas IF)+6.47,7


SM-hiihdot Ristijärvi 27.3.2021


Miesten viesti 4 x 10 km

#UrheilijaTulos
1.Puijon Hiihtoseura1:47.33,2
2.Jämin Jänne+1.29,7
3.Pohti SkiTeam+4.40,2
4.Vuokatti Ski Team Kainuu+5.12,3
5.Imatran Urheilijat+6.30,7
6.IF Minken+6.32,9
7.Kuusamon Erä-Veikot+6.44,1
8.Ilmajoen Kisailijat+6.56,8
9.Juvan Urheilijat+8.00,5
10.Haapajärven Kiilat+8.27,5


Naisten viestin 3 x 5 km

#UrheilijaTulos
1.Ikaalisten Urheilijat42.47,1
2.Hämeenlinnan Hiihtoseura+4,5
3.Vuokatti Ski Team Kainuu+15,8
4.Visa Ski Team Kemi+23,3
5.Kainuun Hiihtoseura+41,0
6.Vantaan Hiihtoseura+1.03,5
7.Siilinjärven Hiihtoseura+1.40,3
8.Kontiolahden Urheilijat+1.53,5
9.IF Minken+2.04,5
10.Lempäälän Kisa+2.13,4


SM-hiihdot Ristijärvi 26.3.2021


Miehet 15 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Iivo Niskanen (Puijon Hiihtoseura)39.12,4
2.Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)+35,0
3.Perttu Hyvärinen (Puijon Hiihtoseura)+52,8
4.Heikki Korpela (Pohti Skiteam)+1.33,8
5.Juuso Haarala (Pohti Skiteam)+1.59,9
6.Joni Mäki (Pohti SkiTeam)+2.13,5
7.Ville Ahonen (Imatran Urheilijat)+2.19,2
8.Markus Vuorela (Jämin Jänne)+2.20,9
9.Joonas Sarkkinen (Puijon Hiihtoseura)+2.23,8
10.Alexander Ståhlberg (Norrvalla Ski Team)+2.27,9

Naiset 10 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Krista Pärmäkoski (Ikaalisten Urheilijat)28.39,1
2.Johanna Matintalo (Pöytyän Urheilijat)+24,2
3.Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)+59,9
4.Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+1.16,7
5.Jasmi Joensuu (Vantaan Hiihtoseura)+1.26,0
6.Anni Kainulainen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+1.59,3
7.Johanna Ukkola (Siilinjärven Hiihtoseura)+2.09,4
8.Vilma Nissinen (Vuokatti Ski Team Kainuu)+2.13,4
9.Sanni Alatalo (Lempäälän Kisa)+2.37,4
10.Marjaana Pitkänen (Vantaan Hiihtoseura)+2.38,7