Kainuun Rastiviikko 2019 Sotkamo - Katso Aikataulu, Tulokset & Tilastot

Kainuun Rastiviikko 2019


Kainuun Rastiviikko järjestetään vuonna 2019 jo 52. kerran. Neljä osakilpailua sisältävä suunnistusviikko järjestetään tänä vuonna 30.6.-5.7.2019 Sotkamossa.
Kainuun Rastiviikko on Kainuussa vuosittain järjestettävä kansainvälinen suunnistusviikko. Viikko koostuu neljästä osakilpailusta ja kilpasarjoissa paremmuusjärjestys ratkaistaan osakilpailujen yhteistuloksella.

Kainuun Rastiviikko on yksi Suomen suurimmista suunnistustapahtumista ja se on osallistujamäärältään Suomen suurimpien harrasteliikuntatapahtumien joukossa. Rastiviikolle osallistuu sekä kilpa- että kuntosuunnistajia. Tapahtuman avoimissa sarjoissa on 10 eri taitotason kuntosuunnistusrataa. Kainuun Rastiviikkoa on järjestetty yhtäjaksoisesti vuodesta 1966 alkaen. Poikkeuksena vuodet 1974 ja 2014, jolloin tapahtumaa ei järjestetty.

Kainuun Rastiviikko liikuttaa kaikkia ikäryhmiä nuorista iäkkäisiin. Kuva Kainuun Rastiviikolta 2018.
Kuva:Risto Haverinen/Digikuvapiste
Kainuun Rastiviikko liikuttaa kaikkia ikäryhmiä nuorista iäkkäisiin. Kuva Kainuun Rastiviikolta 2018.


Kainuun Rastiviikko 2019 - Ohjelma & aikataulu


AikaKilpailuPaikka
Su 30.6. klo 13:001.osakilpailuKilpailukeskus Tipasoja
Ti 2.7. klo 11:002. osakilpailuKilpailukeskus Tipasoja
To 4.7. klo 11:003. osakilpailuKilpailukeskus Tipasoja
Pe 5.7. klo 10:004. osakilpailuKilpailukeskus Tipasoja


Kilpasarjojen osallistumismaksut 2019


Osallistumismaksut määräytyvät maksupäivän mukaan seuraavasti:

Sarja30.11.2018 asti28.2.2019 asti31.5.2019 asti10.6.2019 asti
valio (H/D 16-21E)90€/vko, 25€/pv100€/vko, 28€/pv115€/vko, 32€/pv160€/vko, 45€/pv
H/D 8-1650€/vko, 15€/pv55€/vko, 16€/pv60€/vko, 17€/pv75€/vko, 22€/pv
Muut80€/vko, 22€/pv90€/vko, 25€/pv105€/vko, 30€/pv150€/vko, 40€/pv

Lisätietoja tapahtumasta löydät Kainuun Rastiviikon kotisivulta.

Kainuun Rastiviikko 2019 - Kokonaiskilpailun tulokset


H21E 4/4 osakilpailua

#UrheilijaSeuraAika
1.Ruslan Glebov (UKR)Sweden3:17.04
2.Oleksandr Kratov (UKR)Koovee+3.34
3.Aki Saari (FIN)Lahden Suunnistajat-37+5.24
4.Joni Hirvikallio (FIN)Koovee+5.40
5.Aleksi Karppinen (FIN)Ikaalisten Nouseva-Voima+10.38
6.Mikko Knuuttila (FIN)Ikaalisten Nouseva-Voima+11.29
7.Markus Räsänen (FIN)Kalevan Rasti+11.35
8.Jani Lakanen (FIN)Koovee+12.25
9.Juha Sorvisto (FIN)Lahden Suunnistajat-37+16.41
10.Matti Kivelä (FIN)Hiidenkiertäjät+16.53
11.Jonne Lakanen (FIN)Lappeen Riento+18.26
12.Vili Niemi (FIN)Paimion Rasti+18.33
13.Teemu Eerola (FIN)Tampereen Pyrintö+19.13
14.Olli-Pekka Koistinen (FIN)Hiidenkiertäjät+21.05
15.Petteri Huikko (FIN)Lahden Suunnistajat-37+21:24
16.Samu Heiska (FIN)Vehkalahden Veikot+22.06
17.Lauri Oikarinen (FIN)Ikaalisten Nouseva-Voima+25.07
18.Pekka Hyvönen (FIN)Angelniemen Ankkuri+26.12
19.Eemeli Suominen (FIN)Hiidenkiertäjät+38.58
20.Janne Ovaska (FIN)Vehkalahden Veikot+41.46


D21E 4/4 osakilpailua

#UrheilijaSeuraAika
1.Sofia Haajanen (FIN)SK Pohjantähti2:54.08
2.Inga Dambe (LAT)Paimion Rasti+3.13
3.Mira Kaskinen (FIN)Rastikarhut+4.10
4.Silja Kauppinen (FIN)Kalevan Rasti+5.45
5.Heini Wennman (FIN)SK Pohjantähti+6.01
6.Satu Heittola (FIN)Rasti-Kurikka+17.40
7.Heini Saarimäki (FIN)Angelniemen Ankkuri+21.29
8.Anna-Kaisa Anjala (FIN)Lahden Suunnistajat-37+22.46
9.Tuija Kuusela (FIN)Rastikarhut+26.16
10.Outi Hytönen (FIN)Kangasala SK+27.28
11.Sanna Kauppila (FIN)Angelniemen Ankkuri+30.42
12.Emmi Haavisto (FIN)Turun Suunnistajat+43.40
13.Suvi Heittola (FIN)Rajamäen Rykmentti+47.25
14.Essi Hietaoja (FIN)Hiidenkiertäjät+49.43


Kainuun Rastiviikko 2019 - Tulokset


Kainuun Rastiviikko 2019


H21E 4.päivä 10,9 km osuusaika, 5.7.2019

#UrheilijaSeuraAika
1.Aki Saari (FIN)Lahden Suunnistajat-3751:59
2.Oleksandr Kratov (UKR)Koovee+0.13
3.Ruslan Glebov (UKR)Sweden+0.41
4.Joni Hirvikallio (FIN)Koovee+1:23
5.Markus Räsänen (FIN)Kalevan Rasti+2:03
6.Mikko Knuuttila (FIN)Ikaalisten Nouseva-Voima+2:32
7.Jani Lakanen (FIN)Koovee+3:16
8.Teemu Eerola (FIN)Tampereen Pyrintö+3:31
9.Vili Niemi (FIN)Paimion Rasti+4:18
10.Lauri OikarinenIkaalisten Nouseva-Voima+4:19


D21E 4.päivä 7,2 km osuusaika, 5.7.2019

#UrheilijaSeuraAika
1.Sofia Haajanen (FIN)SK Pohjantähti43:05
2.Mira Kaskinen (FIN)Rastikarhut+0.21
3.Silja Kauppinen (FIN)Kalevan Rasti+0.24
4.Heini Wennman (FIN)SK Pohjantähti+1:02
5.Inga Dambe (LAT)Paimion Rasti+1:52
6.Heini Saarimäki (FIN)Angelniemen Ankkuri+3:38
7.Anna-Kaisa Anjala (FIN)Lahden Suunnistajat-37+4:57
8.Tuija Kuusela (FIN)Rastikarhut+5:13
9.Satu Heittola (FIN)Rasti-Kurikka+5:45
10.Elli Peltomäki (FIN)Rastikarhut+5:55


H21E 3.päivä 6,4 km, 4.7.2019

#UrheilijaSeuraAika
1.Oleksandr Kratov (UKR)Koovee32:27:00
2.Ruslan Glebov (UKR)Sweden+0:35
3.Teemu Eerola (FIN)Tampereen Pyrintö+1:34
4.Aki Saari (FIN)Lahden Suunnistajat-37+1:44
5.Joni Hirvikallio (FIN)Koovee+1:48
5.Mikko Knuuttila (FIN)Ikaalisten Nouseva-Voima+1:48
7.Samu Heiska (FIN)Vehkalahden Veikot+2:15
8.Aleksi Karppinen (FIN)Ikaalisten Nouseva-Voima+2:44
9.Vili Niemi (FIN)Paimion Rasti+2:52
10.Juha Sorvisto (FIN)Lahden Suunnistajat-37+3:04
11.Matti Kivelä (FIN)Hiidenkiertäjät+3:16
12.Lauri Oikarinen (FIN)Ikaalisten Nouseva-Voima+3:30
13.Jonne Lakanen (FIN)Lappeen Riento+3:33
14.Petteri Huikko (FIN)Lahden Suunnistajat-37+3:40
15.Markus Räsänen (FIN)Kalevan Rasti+3:46
16.Olli-Pekka Koistinen (FIN)Hiidenkiertäjät+3:52
17.Pekka Hyvönen (FIN)Angelniemen Ankkuri+4:36
18.Jani Lakanen (FIN)Koovee+5:27
19.Ari-Pekka Lassila (FIN)Koovee+5:41
20.Janne Ovaska (FIN)Vehkalahden Veikot+5:53


D21E 3.päivä 5,1 km, 4.7.2019

#UrheilijaSeuraAika
1.Sofia Haajanen (FIN)SK Pohjantähti32:02:00
2.Inga Dambe (LAT)Paimion Rasti22
3.Mira Kaskinen (FIN)Rastikarhut39
4.Silja Kauppinen (FIN)Kalevan Rasti+2:46
5.Outi Hytönen (FIN)Kangasala SK+2:58
6.Heini Wennman (FIN)SK Pohjantähti+3:39
7.Anna-Kaisa Anjala (FIN)Lahden Suunnistajat-37+4:24
8.Tuija Kuusela (FIN)Rastikarhut+4:38
9.Satu Heittola (FIN)Rasti-Kurikka+5:46
10.Elli Peltomäki (FIN)Rastikarhut+6:35
11.Emmi Haavisto (FIN)Turun Suunnistajat+6:57
12.Heini Saarimäki (FIN)Angelniemen Ankkuri+7:38
13.Essi Hietaoja (FIN)Hiidenkiertäjät+8:04
14.Sanna Kauppila (FIN)Angelniemen Ankkuri+11:19
15.Suvi Heittola (FIN)Rajamäen Rykmentti+12:17
16.Anna Voutilainen (FIN)Espoon Akilles+13:23


H21E 2.päivä 13,3 km, 2.7.2019

#UrheilijaSeuraAika
1.Ruslan Glebov (UKR)Sweden1:08:10
2.Joni Hirvikallio (FIN)Koovee+1:30
3.Jani Lakanen (FIN)Koovee+2:09
4.Samu Heiska (FIN)Vehkalahden Veikot+2:18
5.Aki Saari (FIN)Lahden Suunnistajat-37+2:32
6.Aleksi Karppinen (FIN)Ikaalisten Nouseva-Voima+3:00
7.Oleksandr Kratov (UKR)Koovee+3:22
8.Markus Räsänen (FIN)Kalevan Rasti+4:04
9.Mikko Knuuttila (FIN)Ikaalisten Nouseva-Voima+5:35
10.Jonne Lakanen (FIN)Lappeen Riento+5:46
11.Juha Sorvisto (FIN)Lahden Suunnistajat-37+6:00
12.Matti Kivelä (FIN)Hiidenkiertäjät+7:01
13.Petteri Huikko (FIN)Lahden Suunnistajat-37+7:47
14.Vili Niemi (FIN)Paimion Rasti+8:35
15.Olli-Pekka Koistinen (FIN)Hiidenkiertäjät+8:48
16.Lauri Oikarinen (FIN)Ikaalisten Nouseva-Voima+10:05
17.Pekka Hyvönen (FIN)Angelniemen Ankkuri+10:34
18.Teemu Eerola (FIN)Tampereen Pyrintö+11:47
19.Janne Ovaska (FIN)Vehkalahden Veikot+11:55
20.Ville-Petteri Saarela (FIN)Keminmaan Urheilijat+14:09


D21E 2.päivä 9,0 km, 2.7.2019

#UrheilijaSeuraAika
1.Sofia Haajanen (FIN)SK Pohjantähti1:00:05
2.Inga Dambe (LAT)Paimion Rasti+0.39
3.Heini Wennman (FIN)SK Pohjantähti+0.51
4.Silja Kauppinen (FIN)Kalevan Rasti+1.36
5.Satu Heittola (FIN)Rasti-Kurikka+1.51
6.Mira Kaskinen (FIN)Rastikarhut+2.08
7.Anna-Kaisa Anjala (FIN)Lahden Suunnistajat-37+2.38
8.Lotta Kirvesmies (FIN)Lahden Suunnistajat-37+3.38
9.Satu Rautiainen (FIN)Rasti-Kurikka+4.14
10.Sanna Kauppila (FIN)Angelniemen Ankkuri+6.35
11.Heini Saarimäki (FIN)Angelniemen Ankkuri+8.15
12.Outi Hytönen (FIN)Kangasala SK+9.47
13.Suvi Heittola (FIN)Rajamäen Rykmentti+10.16
14.Susanna Tervo (FIN)Sweden+11.14
15.Tuija Kuusela (FIN)Rastikarhut+11.26
16.Emmi Haavisto (FIN)Turun Suunnistajat+13.01
17.Essi Hietaoja (FIN)Hiidenkiertäjät+16.43


H21E 1.päivä 9,8 km, 30.6.2019

#UrheilijaSeuraAika
1.Ruslan Glebov (UKR)Sweden43:12
2.Aleksi Karppinen (FIN)Ikaalisten Nouseva-Voima+1:00
3.Oleksandr Kratov (UKR)Koovee+1:15
4.Joni Hirvikallio (FIN)Koovee+2:15
5.Aki Saari (FIN)Lahden Suunnistajat-37+2:24
6.Jani Lakanen (FIN)Koovee+2:49
6.Juha Sorvisto (FIN)Lahden Suunnistajat-37+2:49
8.Mikko Knuuttila (FIN)Ikaalisten Nouseva-Voima+2:50
9.Markus Räsänen (FIN)Kalevan Rasti+2:58
10.Samu Heiska (FIN)Vehkalahden Veikot+3:00
11.Matti Kivelä (FIN)Hiidenkiertäjät+3:01
12.Teemu Eerola (FIN)Tampereen Pyrintö+3:37
13.Vili Niemi (FIN)Paimion Rasti+4:04
14.Olli-Pekka Koistinen (FIN)Hiidenkiertäjät+4:47
15.Ilari Sulkula (FIN)Vaajakosken Terä+5:05
16.Antti Vainio (FIN)MS Parma+5:12
17.Pekka Hyvönen (FIN)Angelniemen Ankkuri+5:44
18.Jonne Lakanen (FIN)Lappeen Riento+5:45
19.Aleksi Sopo (FIN)Kuopion Suunnistajat+6:02
20.Petteri Huikko (FIN)Lahden Suunnistajat-37+6:12


D21E 1.päivä 6,9 km, 30.6.2019

#UrheilijaSeuraAika
1.Sofia Haajanen (FIN)SK Pohjantähti38:56
2.Inga Dambe (LAT)Paimion Rasti+20
3.Heini Wennman (FIN)SK Pohjantähti+29
4.Silja Kauppinen (FIN)Kalevan Rasti+59
5.Mira Kaskinen (FIN)Rastikarhut+1:02
6.Heini Saarimäki (FIN)Angelniemen Ankkuri+1:58
7.Lotta Kirvesmies (FIN)Lahden Suunnistajat-37+3:20
8.Elli Peltomäki (FIN)Rastikarhut+3:26
9.Satu Heittola (FIN)Rasti-Kurikka+4:18
10.Sanna Kauppila (FIN)Angelniemen Ankkuri+4:49
11.Tuija Kuusela (FIN)Rastikarhut+4:59
12.Satu Rautiainen (FIN)Rasti-Kurikka+6:44
13.Susanna Tervo (FIN)Sweden+6:55
14.Outi Hytönen (FIN)Kangasala SK+8:29
15.Emmi Haavisto (FIN)Turun Suunnistajat+10:21
16.Anna-Kaisa Anjala (FIN)Lahden Suunnistajat-37+10:47
16.Essi Hietaoja (FIN)Hiidenkiertäjät+10:47
18.Suvi Heittola (FIN)Rajamäen Rykmentti+13:00


Katso myös KRV 2019 livetulokset.

Vuosittain järjestettävä kansainvälinen Kainuun Rastiviikko koostuu neljästä osakilpailusta. Kuva Kainuun Rastiviikolta 2018.
Kuva:Risto Haverinen/Digikuvapiste
Vuosittain järjestettävä kansainvälinen Kainuun Rastiviikko koostuu neljästä osakilpailusta. Kuva Kainuun Rastiviikolta 2018.


Kainuun Rastiviikko - Tilastoja ja historiaa


Eniten pääsarjojen voittoja (H21E ja D21E)


Miehet

VoitotUrheilija
6Timo Karppinen (FIN)
4Veikko Kostiainen (FIN)
3Keijo Parkkinen (FIN)
3Jani Lakanen (FIN)
2Fredric Portin (FIN)
2Pasi Ikonen (FIN)
2Jonne Lakanen (FIN)
2Seppo Keskinarkaus (FIN)

Naiset

VoitotUrheilija
4Eila Laine (FIN)
3Kirsi Tiira (FIN)
3Minna Kauppi (FIN)
2Inga Dambe (FIN)
2Heli Jukkola (FIN)
2Johanna Asklöf (FIN)
2Liisa Veijalainen (FIN)
2Sinikka Kukkonen (FIN)
2Aila Flöjt (FIN)
2Marttiina Joensuu (FIN)



Fredric Portin otti toisen voittonsa Kainuun Rastiviikon pääsarjassa vuonna 2017. Katso Portinin haastattelu vuoden 2017 kisan kolmannen osakilpailun jälkeen oheiselta videolta.



Pääsarjojen voittajat (H21E ja D21E) 1966-2018


VuosiMiehetNaiset
2018Johan Runesson (SWE)Inga Dambe (FIN)
2017Fredric Portin (FIN)Marttiina Joensuu (FIN)
2016Oleksandr Kratov (UKR)Marika Teini (FIN)
2015Fredric Portin (FIN)Minna Kauppi (FIN)
2013 David Andersson (SWE) Marttiina Joensuu (FIN)
2012 Jani Lakanen (FIN) Karoliina Sundberg (FIN)
2011 Fredrik Johansson (SWE) Inga Dambe (FIN)
2010 Pasi Ikonen (FIN) Minna Kauppi (FIN)
2009 Jonne Lakanen (FIN) Anne-Mari Leskinen (FIN)
2008 Jonne Lakanen (FIN) Sofia Haajanen (FIN)
2007 Pasi Ikonen (FIN) Heli Jukkola (FIN)
2006 Jani Lakanen (FIN) Heli Jukkola (FIN)
2005 Valentin Novikov (RUS) Julija Novikova (RUS)
2004 Kim Fagerudd (FIN) Salla Sukki (FIN)
2003 Jani Lakanen (FIN) Minna Kauppi (FIN)
2002 Simo Martomaa (FIN) Salla Sukki (FIN)
2001 Troy de Haas (AUS) Paula Haapakoski (FIN)
2000 Kenneth Cederberg (FIN) Liisa Anttila (FIN)
1999 Timo Karppinen (FIN) Johanna Asklöf (FIN)
1998 Jani Lakanen (FIN) Anniina Paronen (FIN)
1997 Timo Karppinen (FIN) Johanna Asklöf (FIN)
1996 Timo Karppinen (FIN) Kirsi Tiira (FIN)
1995 Timo Karppinen (FIN) Kirsi Tiira (FIN)
1994 Timo Karppinen (FIN) Kirsi Tiira (FIN)
1993 Timo Karppinen (FIN) Marja-Liisa Portin (FIN)
1992 Aigars Leiboms (LAT) Jana Cierslarová (CZE)
1991 Jarmo Reiman (FIN) Ulla Mänttäri (FIN)
1990 Matti Karvonen (FIN) Riitta Karjalainen (FIN)
1989 Keijo Parkkinen (FIN) Teresa Mäki-Kamppi (FIN)
1988 Reijo Mattinen (FIN) Annika Viilo (FIN)
1987 Keijo Parkkinen (FIN) Tellervo Parviainen (FIN)
1986 Keijo Parkkinen (FIN) Annariitta Kottonen (FIN)
1985 Taisto Kemppainen (FIN) Brit Volden (NOR)
1984 Erik Svensson (SWE) Annichen Kringstad-Svensson (SWE)
1983 Raimo Tolonen (FIN) Pirjo Mattila (FIN)
1982 Jorma Karvonen (FIN) Annariitta Lonka (FIN)
1981 Simo Nurminen (FIN) Liisa Veijalainen (FIN)
1980 Heikki Peltola (FIN) Kaija Dahlman (FIN)
1979 Seppo Keskinarkaus (FIN) Liisa Veijalainen (FIN)
1978 Esa Turunen (FIN) Sinikka Kukkonen (FIN)
1977 Veijo Parviainen (FIN) Sirkka Ketola (FIN)
1976 Seppo Keskinarkaus (FIN) Sinikka Kukkonen (FIN)
1975 Veikko Koistinen (FIN) Aila Flöjt (FIN)
1973 Erkki Oikarinen (FIN) Eine Laine (FIN)
1972 Veikko Kostiainen (FIN) Aila Flöjt (FIN)
1971 Veikko Kostiainen (FIN) Eeva Lahtonen (FIN)
1970 Matti Kattilakoski (FIN) Kaarina Karsi (FIN)
1969 Veikko Kostiainen (FIN) Eine Laine (FIN)
1968 Veikko Kostiainen (FIN) Eine Laine (FIN)
1967 Otto Eronen (FIN) Eine Laine (FIN)
1966 Veijo Tahvanainen (FIN) Raila Huovi (FIN)


Kainuun Rastiviikon 2018 miesten pääsarjan kärkikolmikko: 2. Oleksandr Kratov (UKR), 1. Johan Runesson (SWE), 3. Toni Saari (FIN).
Kuva:Risto Haverinen/Digikuvapiste
Kainuun Rastiviikon 2018 miesten pääsarjan kärkikolmikko: 2. Oleksandr Kratov (UKR), 1. Johan Runesson (SWE), 3. Toni Saari (FIN).