fi

Sivu sisältää mainoslinkkejä

Ampumahiihdon olympiavoittaja ei kilpaile tällä kaudella - Pyrkii huipulle vasta välivuoden jälkeen


Ruotsin ampumahiihtotähti Hanna Öberg ei kilpaile alkavalla kaudella.
Etusuora: 11.08.2026 11:39Ampumahiihto
Ampumahiihdon olympiavoittaja ei kilpaile tällä kaudella - Pyrkii huipulle vasta välivuoden jälkeen
Kuva: Per Danielsson (Svenska Skidskytteförbundet)
Hanna Öberg.


Esikoistaan odottava Ruotsin ampumahiihtotähti Hanna Öberg aikoo pitää välivuoden kilpailemisesta. Öberg kertoo voivansa hyvin ja vakuuttaa, että tavoitteena on vielä palata takaisin maailman huipulle.

Öberg kertoi heinäkuussa odottavansa ensimmäistä lastaan yhdessä puolisonsa, ampumahiihtäjä Martin Ponsiluoman kanssa. Maanantaina ruotsalainen avasi tarkemmin tulevan kauden suunnitelmiaan Instagramissa.

– Tämä kesä on ollut vähintäänkin hieman erilainen, mutta voin hyvin ja nautin elämästä. Harjoitteluni painopiste on muuttunut. Harjoittelen enimmäkseen voidakseni hyvin, en ensisijaisesti suorituskyvyn vuoksi, Öberg kirjoittaa.

Öberg kuvailee tulevaa ajanjaksoa eräänlaiseksi välivuodeksi, jonka aikana hän haluaa nauttia muustakin elämästä. Samalla hän vahvistaa, ettei häntä nähdä kilpailuissa ensi talvena.

Ruotsalaistähden suunnitelmissa on kuitenkin jatkaa uraansa ja tavoitella paluuta kansainvälisen ampumahiihdon huipulle myöhemmin.

– Älkää odottako näkevänne minua kilpailemassa tänä talvena, mutta tavoite palata korkeimmalle tasolle elää erittäin vahvana.

Näin ollen Öbergiltä jää väliin myös ensi talven ampumahiihdon MM-kisat Viron Otepäässä.

Lähde: Instagram