Kainuun Talvikisat 14.11.2020 - Tulokset

Hyvärinen vahvin Vuokatissa, Hakola ei startannut – Jasmi Joensuu naisten ykkönen


Vuokatissa hiihdettiin lauantaiaamuna Kainuun Talvikisat, joihin oli ilmoittautunut tukku miesten ja naisten maajoukkuehiihtäjiä.
Etusuora: 14.11.2020 11:17Hiihto
Hyvärinen vahvin Vuokatissa, Hakola ei startannut – Jasmi Joensuu naisten ykkönen
Kuva: Tomi Mäkipää
Perttu Hyvärinen Vuokatin Suomen Cupissa sykyllä 2020.

Tulokset Kainuun Talvikisat 14.11.2020


Miehet 15 km

#UrheilijaTulos
1.Perttu Hyvärinen (Puijon Hiihtoseura)40.59,9
2.Markus Vuorela (Jämin Jänne)+16,8
3.Hiroyuki Miyazawa (JPN)+52,0
4.Lauri Lepistö (Kouvolan Hiihtoseura)+58,8
5.Joel Ikonen (Pohti Skiteam)+1.05,2
6.Ville Ahonen (Imatran Urheilijat)+1.22,4
7.Petteri Koivisto (Kuhmo-Ski)+1.28,2
8.Verneri Suhonen (Hollolan Urheilijat -46)+1.37,3
9.Lauri Vuorinen (Skiteam 105)+1.46,8
10.Niko Koskela (Ilmajoen Kisailijat)+1.49,3


Ristomatti Hakola ei startannut kisaan.

Naiset 9 km

#UrheilijaTulos
1.Jasmi Joensuu (Vantaan Hiihtoseura)27.39,5
2.Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+33,0
3.Masako Ishida (JPN)+41,5
4.Johanna Matintalo (Pöytyän Urheilijat)+54,8
5.Anni Kainulainen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+1.06,8
6.Hennariikka Rahkola (Vantaan Hiihtoseura)+1.09,2
7.Anni Alakoski (Kainuun Hiihtoseura)+1.39,1
8.Marjaana Pitkänen (Oulun Hiihtoseura)+1.41,9
9.Eveliina Piippo (Vuokatti Ski Team Kainuu)+1.44,2
10.Tiia Olkkonen (Haapajärven Kiilat)+1.55,5



Katso myös: Kainuun Talvikisojen livetulokset

Kisan ennakko ja lähtölistat


FIS Kainuun Talvikisoissa hiihdetään lauantaina 14.11. miesten 15 km ja naisten 9 km perinteisen tyylin väliaikalähtökilpailut. Kisat ovat varsin kovatasoiset, sillä sekä naisten että miesten lähtölistoilta löytyy useita Suomen kärkinimiä. Vuokatin kilpailut toimivat oivana näytön paikkana monelle hiihtäjälle maailmancup-kauden avausviikonloppuun, joka hiihdetään jo kahden viikon päästä Rukalla.

Klo 10:00 käynnistyvän miesten kisan ykkösnimet ovat viikko sitten Vuokatin Suomen Cupissa sprintin finaaliin hiihtäneet Perttu Hyvärinen ja Ristomatti Hakola. Heitä haastaa tasaisen kova nippu Lauri Vuorisen, Markus Vuorelan, Lauri Lepistön ja Miska Poikkimäen johdolla.

Naisten ysillä suosikin paineet kantaa Suomen Cupissa kautensa pirteästi avannut Laura Mononen. Monosta haastavat muun muassa ensimmäistä kertaa tällä kaudella numeroliivin ylleen pukenut Johanna Matintalo ja Eveliina Piippo.

Mielenkiintoista on nähdä myös mihin pystyvät perinteisellä tyylillä Vuokatissa vapaalla väkevästi esiintyneet Anni Alakoski ja Jasmi Joensuu. Vuokatti Ski Team Kainuun kaksikko Susanna Saapunki-Vilma Nissinen mielii kotiladuillaan myös kärkitaistoon.

Naisten kilpailu käynnistyy klo 10:54. Miesten kisassa on mukana yhteensä 82 hiihtäjää, naisten kisassa 43.


Lähtölistat Kainuun Talvikisoihin


Miehet 15 km (p)

NroUrheilijatLähtö
4Onni Rantahalvari (Skiteam 105)10:00:30
5Aapo Tilli (Vehkalahden Veikot)10:01:00
6Niko Nättinen (Finlandia-hiihto Team)10:01:30
7Veeti Nissinen (Puolangan Ryhti)10:02:00
8Jaakko Kotajärvi (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)10:02:30
9Timo Grönlund (Kiteen Urheilijat)10:03:00
10Riku Ollikainen (Siilinjärven Hiihtoseura)10:03:30
11Juuso Hämäläinen (Vehkalahden Veikot)10:04:00
12Tomi Santasalo (Jämin Jänne)10:04:30
13Benjamin Holmgren (IF Sibbo-Vargarna)10:05:00
14Koivisto Petteri ( Puijon Hiihtoseura)10:05:30
15Roni Lukkarinen (IF Minken)10:06:00
16Hannes Mäenpää (Team Nordic Athlete)10:06:30
17Jaakko Suutari (Kontiolahden Urheilijat)10:07:00
18Benjamin Sundqvist (IF Minken)10:07:30
19Niko Koskela (Ilmajoen Kisailijat)10:08:00
20Vili Hämäläinen (Mikkelin Hiihtäjät)10:08:30
21Väinö Kotro (Vehkalahden Veikot)10:09:00
22Lauri-Aleksi Laitinen (Mikkelin Hiihtäjät)10:09:30
23Viktor Mäenpää (Team Nordic Athlete)10:10:00
24Leo Rantahalvari (Skiteam 105)10:10:30
25Topi Huttunen (Juvan Urheilijat)10:11:00
26Eerik Puranen (Saarijärven Pullistus)10:11:30
27Petteri Kymäläinen (Kuusamon Erä-Veikot)10:12:00
28Isac Holmström (IF Sibbo-Vargarna)10:12:30
29Santeri Erola (Imatran Urheilijat)10:13:00
30Wiljam Mattila (Keravan Urheilijat)10:13:30
31Turo Sipilä (Vuokatti Ski Team Kainuu)10:14:00
32Roope Haapakangas (Pohti SkiTeam)10:14:30
33Miikka Kinnunen (Pohti SkiTeam)10:15:00
34Eelis Valikainen (Kalajoen Junkkarit)10:15:30
35Oskari Hökkä (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)10:16:00
36Juuso Tossavainen (Kuusamon Erä-Veikot)10:16:30
37Iiro-Mikko Harju (Pohti SkiTeam)10:17:00
38Ville Vakkila (Kuusamon Erä-Veikot)10:17:30
39August Högnabba (IF Åsarna)10:18:00
40Niko Husu (Kuusamon Erä-Veikot)10:18:30
41Teemu Pöntinen (Kuusamon Erä-Veikot)10:19:00
42Hamit Tarik Aydin (TUR)10:19:30
43Oscar Högnabba (IF Åsarna)10:20:00
44Niilo Moilanen (Pohti SkiTeam)10:20:30
45Olli-Pekka Laitila (Vehkalahden Veikot)10:21:00
46Emil Liekari (Vuokatti Ski Team Kainuu)10:21:30
47Miska Poikkimäki (Vuokatti Ski Team Kainuu)10:22:00
48Antti Kartano (Ilmajoen Kisailijat)10:22:30
49Johannes Vuorela (IF Minken)10:23:00
50Tino Tiilikainen (Vuokatti Ski Team Kainuu)10:23:30
51Lauri Mannila (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)10:24:00
52Waltteri Vinkanharju (Vantaan Hiihtoseura)10:24:30
53Tino Stenman (Ylöjärven Ryhti)10:25:00
54Oleksiy KRASOVSKYY (UKR)10:25:30
55Arsi Ruuskanen (Siilinjärven Hiihtoseura)10:26:00
56Jussi Karkkulainen (Mikkelin Hiihtäjät)10:26:30
57Juuso Mäkelä (Pohti SkiTeam)10:27:00
58Topi Kuorelahti (Vuokatti Ski Team Kainuu)10:27:30
59Ville Ahonen (Imatran Urheilijat)10:28:00
60Lassi Vuorinen (Skiteam 105)10:28:30
61Miro Karppanen (Imatran Urheilijat)10:29:00
62Elmeri Toivanen (Kouvolan Hiihtoseura)10:29:30
63Suhonen Verneri (Hollolan Urheilijat -46)10:30:00
64Dmytro DRAHUN (UKR)10:30:30
65Ahmed Oglago (TUR)10:31:00
66Antti Honkimaa (Puijon Hiihtoseura)10:31:30
67Eemil Helander (Keuruun Kisailijat)10:32:00
68Yusuf Emre Firat (TUR)10:32:30
69Joonas Sarkkinen (Puijon Hiihtoseura)10:33:00
70Remi Lindholm (IF Minken)10:33:30
71Ömer Aycicek (TUR)10:34:00
72Dursun Hamza (TUR)10:34:30
73Ruslan PEREKHODA (UKR)10:35:00
74Joel Ikonen (Pohti SkiTeam)10:35:30
75Akihito UDA (JPN)10:36:00
76Lauri Vuorinen (Skiteam 105)10:36:30
77Takahiro SUZUKI (JPN)10:37:00
78Heikki Korpela (Pohti SkiTeam)10:37:30
79Markus Vuorela (Jämin Jänne)10:38:00
80Ari Luusua (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)10:38:30
81Lauri Lepistö (Kouvolan Hiihtoseura)10:39:00
82Hiroyuki MIYAZAWA (JPN)10:39:30
83Naoto BABA (JPN)10:40:00
84Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)10:40:30
85Perttu Hyvärinen (Puijon Hiihtoseura)10:41:00


Naiset 9 km (p)

NroUrheilijatLähtö
111Rebecca Ehrnrooth (Espoon Hiihtoseura)10:54:00
112Hanna Varjus (Tampereen Pyrintö)10:54:30
113Bettina Wikström (Perniön Urheilijat)10:55:00
114Eeva Nurmi (Lempäälän Kisa)10:55:30
115Amanda Saari (Tampereen Pyrintö)10:56:00
116Roosa Juuska (Team Skiers)10:56:30
117Anni Huovinen (Puijon Hiihtoseura)10:57:00
118Maria Harju (Kalajoen Junkkarit)10:57:30
119Anni Huuha (Tampereen Pyrintö)10:58:00
120Tiia Olkkonen (Haapajärven Kiilat)10:58:30
121Eveliina Korva (Kuusamon Erä-Veikot)10:59:00
122Hilda Kukonlehto (Tampereen Pyrintö)10:59:30
123Heli Heiskanen (Team Skiers)11:00:00
124Sonja Eskelinen (Vantaan Hiihtoseura)11:00:30
125Senni Vuolle (Siilinjärven Hiihtoseura)11:01:00
126Emma Hämäläinen (Lahden Hiihtoseura)11:01:30
127Merja Eronen (Puijon Hiihtoseura)11:02:00
128Seher Kacmaz (TUR)11:02:30
129Josefiina Böök (Jämin Jänne)11:03:00
130Tiia Huuskonen (Viitasaaren Viesti)11:03:30
131Petra Torvinen (Liperin Hiihtoseura)11:04:00
132Oona Kettunen (Lempäälän Kisa)11:04:30
133Laura Karkkulainen (Mikkelin Hiihtäjät)11:05:00
134Anita Kirvesniemi (Ski Jyväskylä)11:05:30
135Noora Tivinen (Mikkelin Hiihtäjät)11:06:00
136Aysenur Duman (TUR)11:06:30
137Nea Katajala (Espoon Hiihtoseura)11:07:00
138Katri Lylynperä (Vuokatti Ski Team Kainuu)11:07:30
139Marjaana Pitkänen (Vantaan Hiihtoseura)11:08:00
140Hennariikka Rahkola (Vantaan Hiihtoseura)11:08:30
141Katariina Lonka (Ikaalisten Urheilijat)11:09:00
142Jasmin Kähärä (Mikkelin Hiihtäjät)11:09:30
143Maryna ANTSYBOR (UKR)11:10:00
144Anni Alakoski (Kainuun Hiihtoseura)11:10:30
145Jasmi Joensuu (Vantaan Hiihtoseura)11:11:00
146Yuliia KROL (UKR)11:11:30
147Anni Kainulainen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)11:12:00
148Susanna Saapunki (Vuokatti Ski Team Kainuu)11:12:30
149Vilma Nissinen (Vuokatti Ski Team Kainuu)11:13:00
150Johanna Matintalo (Pöytyän Urheilijat)11:13:30
151Eveliina Piippo (Vuokatti Ski Team Kainuu)11:14:00
152Masako ISHIDA (JPN)11:14:30
153Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)11:15:00