Hakola, Lindholm, Ahonen, Tossavainen... - Katso viikonlopun Vantaan Suomen Cupin lähtölistat


Maastohiihdon Suomen Cup jatkuu tulevana viikonloppuna Vantaalla.
Etusuora: 08.02.2023 09:38Hiihto
Hakola, Lindholm, Ahonen, Tossavainen... - Katso viikonlopun Vantaan Suomen Cupin lähtölistat
Kuva: Tomi Mäkipää
Ristomatti Hakola
Hiihdon Suomen Cup jatkuu tulevana viikonloppuna Vantaan Hakunilassa. Kyseessä on kauden neljäs Suomen Cupin viikonloppu. Kaikkiaan kauden aikana hiihdetään kuudet Suomen Cupin kisat.

Lauantaina Vantaan Suomen Cupin ohjelmassa ovat perinteisen hiihtotavan 10 km väliaikalähtökilpailut. Sunnuntaina hiihdetään viestit niin ikään perinteisellä hiihtotavalla.

Vantaalta puuttuu kotimaan huippunimiä, sillä osa Planican MM-kisoihin valituista urheilijoista keskittyy jo MM-koitoksiin Keski-Euroopassa leireillen. Mielenkiintoa ei kuitenkaan Vantaan kisoista puutu, sillä miesten 10 km (p) kilpailun lähtölistalta löytyvät muun muassa MM-kisoihin valitut Ville Ahonen, Ristomatti Hakola ja Remi Lindholm sekä kisakoneesta pudoneet Markus Vuorela, Lauri Lepistö ja Olli Ahonen.

Naisten kympin lähtölistalta löytyvät muun muassa Katri Lylynperä, Anni Alakoski, Vilma Nissinen, Emmi Lämsä sekä tuore nuorten maailmanmestari Eevi-Inkeri Tossavainen.

YLE näyttää kilpailut suorina lähetyksinä molempina kilpailupäivinä.



Miesten 10 km (p)

NroUrheilijaLähtöaika
2Ville Vakkila (Kuusamon Erä-Veikot)13.31.00
3Henri Jelonen (Jämsänkosken Ilves)13.31.30
4Akseli Lindgren (Raision Kuula)13.32.00
5Jari Mäkelä (Ilmajoen Kisailijat)13.32.30
6Arto Frosti (Lappeen Riento)13.33.00
7Wilhelm Stenbacka (IF Sibbo-Vargarna)13.33.30
8Eero Lapila (Liedon Luja)13.34.00
9Jussi Harju (Tampereen Pyrintö)13.34.30
10Tuomo Lepistö (Liedon Luja)13.35.00
11Santtu Nyman (Anjalan Liitto)13.35.30
12Matti Korhonen (Haapajärven Kiilat)13.36.00
13Pauli Mäkelä (Keuruun Kisailijat)13.36.30
14Aleksi Hellman (Liedon Luja)13.37.00
15Janne Stenbäck (Vantaan Hiihtoseura)13.37.30
16Aki Tuovinen (Ski Jyväskylä)13.38.00
17Santeri Ryhänen (Vantaan Hiihtoseura)13.38.30
18Benjamin Holmgren (IF Sibbo-Vargarna)13.39.00
19Benjamin Sundqvist (IF Minken)13.39.30
20Santeri Mäkelä (Himangan Urheilijat)13.40.00
21Juho Mäki (Raision Kuula)13.40.30
22Teemu Sillantaus (Vantaan Hiihtoseura)13.41.00
23Kalle Linnasaari (Raision Kuula)13.41.30
24Tomi Mikkonen (Imatran Urheilijat)13.42.00
25Saku Hakulinen (Vehkalahden Veikot)13.42.30
26Matti Aalto (Keuruun Kisailijat)13.43.00
27Aku Hietaharju (Ilmajoen Kisailijat)13.43.30
28Joona Koponen (Tampereen Yritys)13.44.00
29Eetu Isometsä (Espoon Hiihtoseura)13.44.30
30Santtu Panttila (Teuvan Rivakka)13.45.00
31Henri Erkkilä (Vantaan Hiihtoseura)13.45.30
32Niko Koskela (Ilmajoen Kisailijat)13.46.00
33Lauri Vähävihu (Hämeenlinnan Hiihtoseura)13.46.30
34Niilo Helkama (Espoon Hiihtoseura)13.47.00
35Saku Miettinen (Imatran Urheilijat)13.47.30
36Timo Mantere (Ilmajoen Kisailijat)13.48.00
37Santeri Erola (Imatran Urheilijat)13.48.30
38Joona Mäkelä (Keuruun Kisailijat)13.49.00
39Emil Tarvainen (IF Sibbo-Vargarna)13.49.30
40Isac Holmström (IF Sibbo-Vargarna)13.50.00
41Jacob Smeds (Vörå IF)13.50.30
42Alex Svartsjö (IF Minken)13.51.00
43Jukka Vähävihu (Hämeenlinnan Hiihtoseura)13.51.30
44Antti Ahvenjärvi (Espoon Hiihtoseura)13.52.00
45Markus Hietanen (Inarin Yritys)13.52.30
46Olli-Pekka Laitila (Vehkalahden Veikot)13.53.00
47Mikael Koivisto (Keravan Urheilijat)13.53.30
48Ville Parantainen (IF Minken)13.54.00
49Jonni Mukkala (Teuvan Rivakka)13.54.30
50Olli Jarva (Ski Jyväskylä)13.55.00
51Arttu Nyman (Anjalan Liitto)13.55.30
52Antti Rolig (Ski Jyväskylä)13.56.00
53Jukka Palo (Vihdin Viesti)13.56.30
54Ville-Petteri Saarela (Keminsuun Kisa)13.57.00
55Juha Nurmi (Kuusamon Erä-Veikot)13.57.30
56Leevi Tarjanne (Espoon Hiihtoseura)13.58.00
57Juho Neuvonen (Mikkelin Hiihtäjät)13.58.30
58Juha Hyyryläinen (Juvan Urheilijat)13.59.00
59Jonas Nordström (IF Sibbo-Vargarna)13.59.30
60Aaron Häggman (Vörå IF)14.00.00
61Leo Rantahalvari (SkiTeam 105)14.00.30
62Miika Heikkilä (Espoon Hiihtoseura)14.01.00
63Topi Huttunen (Juvan Urheilijat)14.01.30
64Anders Veerpalu (Vantaan Hiihtoseura)14.02.00
65Anssi Koirikivi (Haapajärven Kiilat)14.02.30
66Niila Ahokas (Inarin Yritys)14.03.00
67Jussi Hyytiäinen (Jämsänkosken Ilves)14.03.30
68Tino Stenman (Ylöjärven Ryhti)14.04.00
69Valtteri Pennanen (Puijon Hiihtoseura)14.04.30
70Onni Mäkelä (Keuruun Kisailijat)14.05.00
71Lauri Mannila (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)14.05.30
72Petteri Kymäläinen (Kuusamon Erä-Veikot)14.06.00
73Väinö Kotro (Proski Oulu)14.06.30
74Petteri Mattila (IF Minken)14.07.00
75Nico Bennert (Kuusamon Erä-Veikot)14.07.30
76Oskari Hökkä (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)14.08.00
77Oscar Högnabba (IF Minken)14.08.30
78Juuso Haarala (Pohti SkiTeam)14.09.00
79Elmeri Toivanen (Tampereen Yritys)14.09.30
80Heikki Korpela (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)14.10.00
81Lassi Vuorinen (SkiTeam 105)14.10.30
82Niko Husu (Kuusamon Erä-Veikot)14.11.00
83Iiro-Mikko Harju (Pohti SkiTeam)14.11.30
84Jussi Karkkulainen (Ristijärven Pyry)14.12.00
85Wiljam Mattila (Proski Oulu)14.12.30
86Juuso Mäkelä (Pohti SkiTeam)14.13.00
87Juuso Mattila (Himangan Urheilijat)14.13.30
88Alexander Ståhlberg (IF Minken)14.14.00
89Jalmari Bergqvist (Puijon Hiihtoseura)14.14.30
90Waltteri Vinkanharju (Tampereen Yritys)14.15.00
91Markus Kasanen (Mikkelin Hiihtäjät)14.15.30
92Johannes Vuorela (IF Minken)14.16.00
93Matias Hyvönen (Pohti SkiTeam)14.16.30
94Aleksi Parttimaa (SkiTeam 105)14.17.00
95Iiro Uusitalo (Jämsänkosken Ilves)14.17.30
96Joonas Sarkkinen (Puijon Hiihtoseura)14.18.00
97Jarkko Kukkonen (Visa Ski Team Kemi)14.18.30
98Emil Liekari (Vuokatti Ski Team Kainuu)14.19.00
99Vili Hämäläinen (Mikkelin Hiihtäjät)14.19.30
100Kalle Parantainen (IF Minken)14.20.00
101Jeremias Lipsanen (Juvan Urheilijat)14.20.30
102Miro Karppanen (Imatran Urheilijat)14.21.00
103Aku Nikander (Jämin Jänne)14.21.30
104Juuso Tossavainen (Kuusamon Erä-Veikot)14.22.00
105Olli Ahonen (Imatran Urheilijat)14.22.30
106Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)14.23.00
107August Högnabba (IF Minken)14.23.30
108Ville Ahonen (Imatran Urheilijat)14.24.00
109Sami Lähdemäki (Ski Jyväskylä)14.24.30
110Lauri Lepistö (Jämin Jänne)14.25.00
111Joel Ikonen (Pohti SkiTeam)14.25.30
112Markus Vuorela (Jämin Jänne)14.26.00
113Eelis Valikainen (Inarin Yritys)14.26.30
114Remi Lindholm (Imatran Urheilijat)14.27.00



Naisten 10 km (p)

NroUrheilijaLähtöaika
1Venny Lundberg (Tampereen Pyrintö)10.30.30
2Anna-Kajsa Lall (Vörå IF)10.31.00
3Sanna Valkeejärvi (Kangasalan Kisa)10.31.30
4Venla Järvelä (Vuokatti Ski Team Kainuu)10.32.00
5Jonna Juva (Perniön Urheilijat)10.32.30
6Sofia Joronen (Seinäjoen Hiihtoseura)10.33.00
7Venla Rantala (Vehkalahden Veikot)10.33.30
8Senni Vuolle (Tampereen Pyrintö)10.34.00
9Ida Meriläinen (Team Skiers)10.34.30
10Linnea Källbacka (Vörå IF)10.35.00
11Reetta Silvasti (Puijon Hiihtoseura)10.35.30
12Jennifer Antell (Vörå IF)10.36.00
13Aino Pihlava (Kankaantaan Kisa)10.36.30
14Anniina Neuvonen (Mikkelin Hiihtäjät)10.37.00
15Hilda Kukonlehto (Tampereen Pyrintö)10.37.30
16Nea Kytäjä (SkiTeam 105)10.38.00
17Ilana Onnela (SkiTeam 105)10.38.30
18Siiri Kejonen (Hollolan Urheilijat -46)10.39.00
19Noora Kupari (Puijon Hiihtoseura)10.39.30
20Iida Vuollet (Kalajoen Junkkarit)10.40.00
21Roosa Juuska (Team Skiers)10.40.30
22Johanna Ukkola (Kainuun Hiihtoseura)10.41.00
23Felicia Krook (Vörå IF)10.41.30
24Siiri Kaijansinkko (Iisalmen Visa)10.42.00
25Emmi Hakomäki (Jämin Jänne)10.42.30
26Eveliina Toivanen (Visa Ski Team Kemi)10.43.00
27Marja-Terttu Repo (Lahden Hiihtoseura)10.43.30
28Vilja Kauranen (Espoon Hiihtoseura)10.44.00
29Anna-Kaisa Saari (Ylivieskan Kuula)10.44.30
30Marjaana Pitkänen (Vantaan Hiihtoseura)10.45.00
31Tiia Huuskonen (Viitasaaren Viesti)10.45.30
32Amanda Saari (Tampereen Pyrintö)10.46.00
33Anni Huovinen (Puijon Hiihtoseura)10.46.30
34Katariina Lonka (Ikaalisten Urheilijat)10.47.00
35Hennariikka Rahkola (Vantaan Hiihtoseura)10.47.30
36Tiia Olkkonen (Haapajärven Kiilat)10.48.00
37Maaret Pajunoja (Ikaalisten Urheilijat)10.48.30
38Julia Häger (IF Minken)10.49.00
39Maija Tiainen (Savonlinnan Hiihtoseura)10.49.30
40Rebecca Immonen (Vantaan Hiihtoseura)10.50.00
41Emma Hämäläinen (Lahden Hiihtoseura)10.50.30
42Oona Kettunen (Lempäälän Kisa)10.51.00
43Jonna Vestenius (Visa Ski Team Kemi)10.51.30
44Eevi-Inkeri Tossavainen (Ylöjärven Ryhti)10.52.00
45Sandra Jordman (IF Minken)10.52.30
46Emmi Lämsä (Visa Ski Team Kemi)10.53.00
47Annu Virtanen (Espoon Hiihtoseura)10.53.30
48Hilla Niemelä (Ikaalisten Urheilijat)10.54.00
49Roosa Riikola (Iisalmen Visa)10.54.30
50Vilma Nissinen (Vuokatti Ski Team Kainuu)10.55.00
51Eeva Haasanen (Vantaan Hiihtoseura)10.55.30
52Anni Kainulainen (Vantaan Hiihtoseura)10.56.00
53Anni Kaipainen (Mikkelin Hiihtäjät)10.56.30
54Vilma Ryytty (Iisalmen Visa)10.57.00
55Laura Karkkulainen (Ristijärven Pyry)10.57.30
56Anni Alakoski (Kainuun Hiihtoseura)10.58.00
57Vilma Jylhä (Savonlinnan Hiihtoseura)10.58.30
58Katri Lylynperä (Vuokatti Ski Team Kainuu)10.59.00



Lähtölistojen lähde: Extime.fi

Katso myös:

Kaupallinen yhteistyö

Katso huippuyleisurheilua suorana yksinoikeudella MTV Katsomo+ Urheilu -palvelusta! Näet muun muassa kovimmat hallikisat ja Timanttiliigan osakilpailut kaudella 2024 ainoastaan MTV Katsomo+ Urheilusta.

MTV Katsomo+ Urheilu -tuotteeseen sisältyvät:

  • Timanttiliiga, World Athletics Indoor Tour ja World Athletics Continental Tour
  • Liiga, Mestis ja muu jääkiekko
  • Mestarien liiga, Serie A, La Liga ja muu jalkapallo
  • MM-ralli, NFL, ATP-tennis ja paljon muuta