Miesten 10 km Vantaan Suomen Cup: Katso Tulokset!

Lauri Lepistölle uransa ensimmäinen Suomen Cupin voitto


Vantaan Suomen Cupin miesten 10 km (p) kilpailun vei nimiinsä Lauri Lepistö. Voitto miehen uran ensimmäinen Suomen Cupissa.
Etusuora: 14.01.2020 20:38Hiihto
Lauri Lepistölle uransa ensimmäinen Suomen Cupin voitto

Vantaa Suomen Cup 14.1.2020


Naiset 5 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)14.04,1
2.Susanna Saapunki (Vuokatti Ski Team Kainuu)+1,3
3.Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+7,1
4.Johanna Matintalo (Pöytyän Urheilijat)+7,8
5.Riitta-Liisa Roponen (Oulun Hiihtoseura)+16,7
6.Jasmi Joensuu (Vantaan Hiihtoseura)+24,2
7.Anni Alakoski (Kainuun Hiihtoseura)+27,6
8.Anni Kainulainen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+30,4
9.Marjaana Pitkänen (Oulun Hiihtoseura)+38,7
9.Eveliina Piippo (Vuokatti Ski Team Kainuu)+38,7

Miehet 10 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Lauri Lepistö (Kouvolan Hiihtoseura)25.21,2
2.Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)+16,9
3.Karri Hakala (Ilmajoen Kisailijat)+45,9
4.Aleksi Parttimaa (Skiteam 105)+46,8
5.Timo Mantere (Ilmajoen Kisailijat)+50,2
6.Lauri Vuorinen (Skiteam 105)+57,0
7.Verneri Suhonen (Hollolan Urheilijat -46)+59,1
8.Joonas Sarkkinen (Ounasvaaran Hiihtoseura)+1.00,5
9.Kari Varis (Ilmajoen Kisailijat)+1.04,1
10.Topi Kuorelahti (Vuokatti Ski Team Kainuu)+1.05,1





Kisan ennakko


Vantaan Suomen Cupin miesten 10 km (p) kilpailu hiihdetään tiistaina klo 18:55. YLE 2 näyttää kisan suorana lähetyksenä klo 19:45 alkaen.

Suomen Cup 2019/2020 jatkuu Vantaan Hakunilassa 14.-15.1.2020 iltakilpailuilla. Miehet hiihtävät Vantaan tiistai-illassa 10 km perinteisen tyylin kilpailun tiistaina. Kilpailu hiihdetään 2,5 km ladulla, jonka miehet kiertävät neljä kertaa.

Kisassa nähdään tukku maailmancupissa hiihtäneitä miesten maajoukkuenimiä. Kirkkaimpana tähtenä Vantaalla välkkyy Ristomatti Hakola, joka nappasi joulukuussa Planican maailmancupissa parisprintissä kolmossijan yhdessä Joni Mäen kanssa.

Henkilökohtaisissa kisoissa viime aikoina alakanttiin hiihtänyt Hakola hakee Vantaalta onnistumista ja hän onkin ollut usein vahvoilla Suomen Cupin perinteisen tyylin väliaikakisoissa. Viime keväänä Hakola oli selvä ykkönen 15 km (p) kisassa Imatran Suomen Cupissa ja viime kauden avauskisassa Rovaniemellä Hakola kepitti itsensä Iivo Niskanen 13,2 km (p) kisassa puolella minuutilla.

Hakolalla tasainen haastajakaarti - Niskanen, Hyvärinen ja Mäki eivät mukana


Hakola saa vastaansa tiukan haastajakaartin, kun muun muassa Juho Mikkonen, Lauri Lepistö, Joel Ikonen, Antti Ojansivu ja Markus Vuorela metsästävät tiukasti Jämin Jänteen miehen päänahkaa. Ski Classics -maratonhiihtosarjassa menestystä niittänyt Ari Luusua mittaa Vantaalla maajoukkuemiesten tason. 10 kilometrin matkaa voidaan pitää Luusualle nykyisin selkeänä alimatkana, sillä viime viikonloppuna Seefeldissä Kaiser Maximilian Laufin 60 km kisassa kymmenenneksi tasatyöntänyt Luusua, on tottunut viime vuosina vähintään 50 km mittaisiin kisoihin.

Mielenkiintoinen nimi ilmoittautuneiden listalla on myös järjestävän seuran Vantaan Hiihtoseuran Anssi Pentsinen, joka päätti maajoukkueuransa viime kauteen. Tiistain kilpailu on myös katsastus alle 20-vuotiaiden MM-kisoihin, joten nuorten hiihtäjien otteista seurataan Vantaalla erityisen suurella mielenkiinnolla.

Miesten kilpailuun on ilmoittautunut kaikkiaan 114 hiihtäjää. Suomen kärkinimistä Iivo Niskasen, Perttu Hyvärisen ja Joni Mäen nimiä ilmoittautuneiden joukosta ei löydy.

Katso myös:

Miesten 10 km (p) lähtölista

NroUrheilijaSeuraLähtö
1Lukas LindbergIF Sibbo-Vargarna19:15:30
2Anssi PentsinenVantaan Hiihtoseura19:16:00
3Olli HaavistoTampereen Yritys19:16:30
4Hannes HolmbackIF Femman19:17:00
5Juha-Matti MikkolainenValkeakosken Haka19:17:30
6Aki KauppinenPakilan Veto19:18:00
7Elias MäntynenVantaan Hiihtoseura19:18:30
8Miika RuokonenSki Jyväskylä19:19:00
9Kalle LinnasaariRaision Kuula19:19:30
10Konsta KajanVantaan Hiihtoseura19:20:00
11Erno KantanenJuvan Urheilijat19:20:30
12Antti AhvenjärviEspoon Hiihtoseura19:21:00
13Teemu SillantausVantaan Hiihtoseura19:21:30
14Niklas SundströmIF Femman19:22:00
15Joakim NordströmIF Sibbo-Vargarna19:22:30
16Ilmari SaarinenEspoon Hiihtoseura19:23:00
17Eero Iso-TryykäriEspoon Hiihtoseura19:23:30
18Wilhelm StenbackaIF Sibbo-Vargarna19:24:00
19Tero TurunenKeravan Urheilijat19:24:30
20Aku HietaharjuIlmajoen Kisailijat19:25:00
21Santeri LeikasTeuvan Rivakka19:25:30
22Juuso HämäläinenVehkalahden Veikot19:26:00
23Jukka PaloVihdin Viesti19:26:30
24Väinö KotroVehkalahden Veikot19:27:00
25Oskari JuutinenKuhmo-Ski19:27:30
26Viljami VuorreOulun Hiihtoseura19:28:00
27Arttu NymanAnjalan Liitto19:28:30
28Topi HuttunenJuvan Urheilijat19:29:00
29Tomi MikkonenImatran Urheilijat19:29:30
30Juho HalonenPohti Skiteam19:30:00
31Jeremias LipsanenJuvan Urheilijat19:30:30
32Valtteri PennanenPuijon Hiihtoseura19:31:00
33Benjamin HolmgrenIF Sibbo-Vargarna19:31:30
34Markus NikanderVihdin Viesti19:32:00
35Nico BennertKuusamon Erä-Veikot19:32:30
36Lauri-Aleksi LaitinenMikkelin Hiihtäjät19:33:00
37Jussi SaloIlmajoen Kisailijat19:33:30
38Matti AaltoKeuruun Kisailijat19:34:00
39Jussi JussilaJämin Jänne19:34:30
40Otso KlemolaVantaan Hiihtoseura19:35:00
41Juha HyyryläinenJuvan Urheilijat19:35:30
42Petteri MattilaTeuvan Rivakka19:36:00
43Juho NeuvonenMikkelin Hiihtäjät19:36:30
44Alex SvartsjöIF Femman19:37:00
45Juuso MattilaHimangan Urheilijat19:37:30
46Eero VuolletPosion Pyrintö19:38:00
47Wiljam MattilaKeravan Urheilijat19:38:30
48Onni RantahalvariSkiteam 10519:39:00
49Olli AhonenImatran Urheilijat19:39:30
50Jere AlénVantaan Hiihtoseura19:40:00
51Henri ErkkiläVantaan Hiihtoseura19:40:30
52Niilo MoilanenOulun Hiihtoseura19:41:00
53Miika HeikkiläEspoon Hiihtoseura19:41:30
54Teemu PöntinenKuusamon Erä-Veikot19:42:00
55Petteri KymäläinenKuusamon Erä-Veikot19:42:30
56Eino VuolletPosion Pyrintö19:43:00
57Jani SimolaValkealan Kajo19:43:30
58Roni LukkarinenVantaan Hiihtoseura19:44:00
59Niklas PeltoniemiTeuvan Rivakka19:44:30
60Oscar HögnabbaIF Åsarna19:45:00
61Vesa RaussiVihdin Viesti19:45:30
62Tino StenmanYlöjärven Ryhti19:46:00
63Veli-Matti RäsänenJämsänkosken Ilves19:46:30
64Antti KartanoIlmajoen Kisailijat19:47:00
65Iiro-Mikko HarjuPohti Skiteam19:47:30
66Eelis ValikainenKalajoen Junkkarit19:48:00
67Ville-Petteri SaarelaKeminsuun Kisa19:48:30
68Olli-Pekka LaitilaVehkalahden Veikot19:49:00
69Vilho MoilanenVantaan Hiihtoseura19:49:30
70Janne StenbäckVantaan Hiihtoseura19:50:00
71Vili HämäläinenMikkelin Hiihtäjät19:50:30
72Mikko KuuselaVantaan Hiihtoseura19:51:00
73August HögnabbaIF Åsarna19:51:30
74Niila AhokasInarin Yritys19:52:00
75Miikka KinnunenPohti Skiteam19:52:30
76Joona KoponenTampereen Yritys19:53:00
77Ville AhonenImatran Urheilijat19:53:30
78Timo MantereIlmajoen Kisailijat19:54:00
79Matias HeinonenEspoon Hiihtoseura19:54:30
80Topi KuorelahtiVuokatti Ski Team Kainuu19:55:00
81Oskari HökkäTaivalkosken Metsä-Veikot 8519:55:30
82Tero SimiläPosion Pyrintö19:56:00
83Emil LiekariKouvolan Hiihtoseura19:56:30
84Joonas SarkkinenOunasvaaran Hiihtoseura19:57:00
85Elmeri ToivanenKouvolan Hiihtoseura19:57:30
86Kaarel Kasper KõrgeVantaan Hiihtoseura19:58:00
87Leo RantahalvariSkiteam 10519:58:30
88Petteri KoivistoPuijon Hiihtoseura19:59:00
89Antti HonkimaaPuijon Hiihtoseura19:59:30
90Miska PoikkimäkiVuokatti Ski Team Kainuu20:00:00
91Turo SipiläVuokatti Ski Team Kainuu20:00:30
92Heikki KorpelaPohti Skiteam20:01:00
93Karri HakalaIlmajoen Kisailijat20:01:30
94Aleksi ParttimaaSkiteam 10520:02:00
95Kalle ParantainenIF Minken20:02:30
96Antti OjansivuJämin Jänne20:03:00
97Eemil HelanderKeuruun Kisailijat20:03:30
98Juuso HaaralaPohti Skiteam20:04:00
99Johannes VuorelaIF Minken20:04:30
100Lauri VuorinenSkiteam 10520:05:00
101Lassi VuorinenSkiteam 10520:05:30
102Joel IkonenPohti Skiteam20:06:00
103Miro KarppanenImatran Urheilijat20:06:30
104Kari VarisIlmajoen Kisailijat20:07:00
105Jussi KarkkulainenKontiolahden Urheilijat20:07:30
106Ari LuusuaTaivalkosken Metsä-Veikot 8520:08:00
107Waltteri VinkanharjuVantaan Hiihtoseura20:08:30
108Lauri LepistöKouvolan Hiihtoseura20:09:00
109Verneri SuhonenHollolan Urheilijat -4620:09:30
110Markus VuorelaJämin Jänne20:10:00
111Juuso MäkeläPohti Skiteam20:10:30
112Juho MikkonenVuokatti Ski Team Kainuu20:11:00
113Sami LähdemäkiSaarijärven Pullistus20:11:30
114Ristomatti HakolaJämin Jänne20:12:00

Lue myös



Katso kaikki uutiset