Miesten 50 km Ristijärvi SM 2021 - Katso Tulokset

Iivo Niskanen murhaavan ylivoimainen SM-hiihtojen viidelläkympillä


Iivo Niskanen ylivoima sunnuntain SM-hiihtojen viidelläkympillä oli murskaavaa tasoa.
Etusuora: 28.03.2021 16:19Hiihto
Iivo Niskanen murhaavan ylivoimainen SM-hiihtojen viidelläkympillä
Kuva: Touho Häkkinen
Iivo Niskanen.
Iivo Niskaselle ei löytynyt minkäänlaista vastusta Ristijärven SM-hiihtojen 50 km (v) kilpailussa. Niskanen voitti kultaa lähes kuuden minuutin erolla ennen hopeasijallaan yllättänyttä pitkien matkojen konkaria Kari Varista. Pronssi meni Ristomatti Hakolalle, joka onnistui ohittamaan viimeisellä kilometrillä pitkään mitalissa kiinni olleen Joel Ikosen.

Tulokset


SM-hiihdot Ristijärvi 28.3.2021


Miehet 50 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Iivo Niskanen (Puijon Hiihtoseura)2:06.53,0
2.Kari Varis (Ilmajoen Kisailijat)+5.39,6
3.Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)+7.13,7
4.Joel Ikonen (Pohti Skiteam)+7.36,1
5.Oskari Hökkä (Taivalkosken Metsä-Veikot -85)+8.13,0
6.Perttu Hyvärinen (Puijon Hiihtoseura)+9.28,4
7.Lari Lehtonen (Imatran Urheilijat)+10.41,9
8.Tino Tiilikainen (Vuokatti Ski Team Kainuu)+11.16,6
9.Markus Vuorela (Jämin Jänne)+11.58,2
10.Heikki Korpela (Pohti Skiteam)+12.05,7


Naiset 30 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Riitta-Liisa Roponen (Visa Ski Team Kemi)1:22.32,9
2.Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)+29,9
3.Krista Pärmäkoski (Ikaalisten Urheilijat)+54,1
4.Johanna Matintalo (Pöytyän Urheilijat)+1.36,7
5.Kaisa Mäkäräinen (Kontiolahden Urheilijat)+1.49,7
6.Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+4.01,2
7.Emmi Lämsä (Visa Ski Team Kemi)+4.48,0
8.Sini Alusniemi (Ikaalisten Urheilijat)+5.44,7
9.Rebecca Immonen (Nastolan Naseva)+5.57,9
10.Anni Lindroos (Pargas IF)+6.47,7




Ennakko


Raaka miesten 50 km vapaan hiihtotavan väliaikalähtökisa päättää Ristijärven SM-hiihdot sunnuntaina. Kisa käynnistyy klo 12:40.

Lauantain viesteissä erot muodostuivat jo järisyttävän suuriksi, eikä sunnuntain kisassa todennäköisesti nähdä sekuntitaistelua ainakaan kultamitalista. Ylivoimainen kultamitalisuosikki kuninkuusmatkalle on jo viikonlopun kolmatta kultaansa metsästävä Puijon Hiihtoseuran Iivo Niskanen.

Niskanen piti lauantain viestissä kakkososuudella kovaa vauhtia, mutta ei onnistunut pudottamaan kyydistään väkevästi hiihtänyttä Ristomatti Hakolaa. Hakolan vapaan hiihto ei ole ollut tällä kaudella perinteisen tasolla parisprintin MM-hopeasta huolimatta. Selkävaivoista vapaan hiihdossa kärsivä Hakola on kuitenkin yksi himmeämmistä mitaleista taistelevista hiihtäjistä sunnuntaina.

Niskasen tapaan lauantaina viestikultaa Puijon Hiihtoseuran riveissä juhlinut Perttu Hyvärinen on hyvässä loppukauden vireessä ja lienee ykkössuosikki kaappaamaan sunnuntaina viidenkympin hopeamitalin. Hyvärinen lähtee matkaan minuutin ennen Niskasta ja on todennäköistä, että jossain vaiheessa Hyvärinen tulee Niskasen kiinni ajamaksi ja pääsee nauttimaan seurakaverinsa vetoavusta.

Muita potentiaalisia mitalinimiä ovat ainakin viestin vapaan osuuksien nopein Jämin Jänteen hopealle siivittänyt Markus Vuorela, pitkillä matkoilla viihtyvä Juho Mikkonen ja viestissä paukkujaan säästänyt ja Pohti Skiteamin pronssille tuonut Joni Mäki.

Mielenkiintoinen nimi on myös paremmin ampumahiihtoladuilta tunnettu Tero Seppälä, joka oli viestissä vapaan osuuksien neljänneksi nopein.

Myös puoli minuuttia ennen Hakola starttaava Puijon viestiankkuri Petteri Koivisto omaa onnistuessaan mahdollisuudet kärkitaistoon. Koivisto oli viestissä vapaan osuuksien toiseksi nopein.

Lähtölista miehet 50 km (v)

NroUrheilijaLähtöaika
1Onni-Kalle Lahdelma (Hollolan Urheilijat -46)12:40:30
2Samppo Kumpumäki (Pohti Skiteam)12:41:00
3Matti Korhonen (Haapajärven Kiilat)12:41:30
4Marko Leppämäki (Ylöjärven Urheilijat)12:42:00
5Eero Aittolampi (Visa Ski Team Kemi)12:42:30
6Roope Etelämäki (Toholammin Urheilijat)12:43:00
7Samuel Hyyppä (Vimpelin Hiihtoseura)12:43:30
8Marko Mänttäri (Kouvolan Hiihtoseura)12:44:00
9Risto Uusivirta (Haapajärven Kiilat)12:44:30
10Lauri Maaninka (Kuusamon Erä-Veikot)12:45:00
11Morten Priks (Tampereen Yritys)12:45:30
12Juuso Kivilähde (Noormarkun Nopsa)12:46:00
13Esa Seppä (Lempäälän Kisa)12:46:30
14Jaakko Ranta (Imatran Urheilijat)12:47:00
15Ilmo Räisänen (Ski Jyväskylä)12:47:30
16Roni Etelämäki (Toholammin Urheilijat)12:48:00
17Kalle Häkkinen (Ski Jyväskylä)12:48:30
18Seppo Kuhanen (Raision Kuula)12:49:00
19Hannu Henrik Lappi (Siilinjärven Hiihtoseura)12:49:30
20Severi Oikkonen (Ounasvaaran Hiihtoseura)12:50:00
21Eetu Nordman (Heinolan Isku)12:50:30
22Juho Repo (Simpeleen Urheilijat)12:51:00
23Tuomas Säily (Oulun Hiihtoseura)12:51:30
24Ville Pirttijoki (Ylöjärven Ryhti)12:52:00
25Simeon Hyyppä (Vimpelin Hiihtoseura)12:52:30
26Kalle Linnasaari (Raision Kuula)12:53:00
27Veeti Nissinen (Puolangan Ryhti)12:53:30
28Pyry Rannikko (Espoon Hiihtoseura)12:54:00
29Axel Nordman (Borgå Akilles)12:54:30
30Eero Viitikko (Teuvan Rivakka)12:55:00
31Aki Järvelä (Iso-Mustajärven Urheilijat)12:55:30
32Aapo Viippola (Oulun Hiihtoseura)12:56:00
33Aleksi Koskela (Sippolan Kunto)12:56:30
34Tuomas Ranto (Team Skiers)12:57:00
35Viljam Knif (IF Åsarna)12:57:30
36Iisakki Ponnikas (Keravan Urheilijat)12:58:00
37Otto Ruusunen (Tampereen Yritys)12:58:30
38Lauri Vaahto (Pakilan Veto)12:59:00
39Jeri Koponen (Tampereen Yritys)12:59:30
40Toni Huuskonen (Viitasaaren Viesti)13:00:00
41Ville Mäkelä (Tampereen Pyrintö)13:00:30
42Jonne Seppänen (Ski Jyväskylä)13:01:00
43Aku Hietaharju (Ilmajoen Kisailijat)13:01:30
44Juuso Hämäläinen (Vehkalahden Veikot)13:02:00
45Onni Rantahalvari (Skiteam 105)13:02:30
46Juho Hökkä (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)13:03:00
47Juho Halonen (Pohti SkiTeam)13:03:30
48Miska Tervala (Hollolan Urheilijat -46)13:04:00
49Aapo Taipale (Vetelin Urheilijat)13:04:30
50Kalle Rytkönen (Vihdin Viesti)13:05:00
51Pekka Karppanen (Saarijärven Pullistus)13:05:30
52Niko Nättinen (Finlandia-hiihto Team)13:06:00
53Markus Malmberg (Jämsänkosken Ilves)13:06:30
54Petri Torvinen (Liperin Hiihtoseura)13:07:00
55Oskari Juutinen (Kuhmo-Ski)13:07:30
56Juho Friman (Inarin Yritys)13:08:00
57Rasmus Räikkönen (Imatran Urheilijat)13:08:30
58Jonni Mukkala (Seinäjoen Hiihtoseura)13:09:00
59Niilo Helkama (Espoon Hiihtoseura)13:09:30
60Juha Nurmi (Kuusamon Erä-Veikot)13:10:00
61Eino Vuollet (Posion Pyrintö)13:10:30
62Markus Nikander (Vihdin Viesti)13:11:00
63Rasmus Ähtävä (Lahden Hiihtoseura)13:11:30
64Iiro Uusitalo (Valkeakosken Haka)13:12:00
65Ville Muhonen (Jämsänkosken Ilves)13:12:30
66Eero Vuollet (Posion Pyrintö)13:13:00
67Santtu Nyman (Anjalan Liitto)13:13:30
68Aki Kauppinen (Pakilan Veto)13:14:00
69Otso Klemola (Vantaan Hiihtoseura)13:14:30
70Antti Ahvenjärvi (Espoon Hiihtoseura)13:15:00
71Wilhelm Stenbacka (IF Sibbo-Vargarna)13:15:30
72Timo Grönlund (Kiteen Urheilijat)13:16:00
73Juha Hyyryläinen (Juvan Urheilijat)13:16:30
74Jussi Jussila (Jämin Jänne)13:17:00
75Jaakko Mattila (Himangan Urheilijat)13:17:30
76Alex Svartsjö (IF Femman)13:18:00
77Tuomas Kotro (Vehkalahden Veikot)13:18:30
78Lauri-Aleksi Laitinen (Mikkelin Hiihtäjät)13:19:00
79Valtteri Härkönen (Mikkelin Hiihtäjät)13:19:30
80Benjamin Sundqvist (IF Minken)13:20:00
81Juho Neuvonen (Mikkelin Hiihtäjät)13:20:30
82Benjamin Holmgren (IF Sibbo-Vargarna)13:21:00
83Jussi Salo (Ilmajoen Kisailijat)13:21:30
84Arttu Nyman (Anjalan Liitto)13:22:00
85Jukka Palo (Vihdin Viesti)13:22:30
86Vilho Moilanen (Vantaan Hiihtoseura)13:23:00
87Eerik Puranen (Saarijärven Pullistus)13:23:30
88Petteri Mattila (Norrvalla Ski Team)13:24:00
89Matias Lantta (Juvan Urheilijat)13:24:30
90Petteri Kymäläinen (Kuusamon Erä-Veikot)13:25:00
91Tero Similä (Posion Pyrintö)13:25:30
92Roope Haapakangas (Pohti SkiTeam)13:26:00
93Leo Rantahalvari (Skiteam 105)13:26:30
94Roni Lukkarinen (IF Minken)13:27:00
95Ville Maunuksela (Imatran Urheilijat)13:27:30
96Henri Erkkilä (Vantaan Hiihtoseura)13:28:00
97Topi Huttunen (Juvan Urheilijat)13:28:30
98Teemu Pöntinen (Kuusamon Erä-Veikot)13:29:00
99Jeremias Lipsanen (Juvan Urheilijat)13:29:30
100Ville-Petteri Saarela (Keminsuun Kisa)13:30:00
101Markus Hietanen (Ounasvaaran Hiihtoseura)13:30:30
102Reima Idström (Inarin Yritys)13:31:00
103Veeti Pyykkö (Liperin Hiihtoseura)13:31:30
104Jonas Nordström (IF Sibbo-Vargarna)13:32:00
105Miika Heikkilä (Espoon Hiihtoseura)13:32:30
106Oscar Högnabba (IF Åsarna)13:33:00
107Iiro-Mikko Harju (Pohti SkiTeam)13:33:30
108Olli Jarva (Imatran Urheilijat)13:34:00
109Matias Hyvönen (Lahden Hiihtoseura)13:34:30
110Ville Vakkila (Kuusamon Erä-Veikot)13:35:00
111Janne Häkkinen (Jämsänkosken Ilves)13:35:30
112Matias Heinonen (Espoon Hiihtoseura)13:36:00
113Nico Bennert (Kuusamon Erä-Veikot)13:36:30
114Santeri Pirneskoski (Visa Ski Team Kemi)13:37:00
115Miikka Kinnunen (Pohti SkiTeam)13:37:30
116Vili Hämäläinen (Mikkelin Hiihtäjät)13:38:00
117Olli Ahonen (Imatran Urheilijat)13:38:30
118Niila Ahokas (Inarin Yritys)13:39:00
119Turo Sipilä (Vuokatti Ski Team Kainuu)13:39:30
120Eelis Valikainen (Kalajoen Junkkarit)13:40:00
121Antti Kartano (Ilmajoen Kisailijat)13:40:30
122Joona Koponen (Tampereen Yritys)13:41:00
123August Högnabba (IF Åsarna)13:41:30
124Elmeri Toivanen (Kouvolan Hiihtoseura)13:42:00
125Tino Stenman (Ylöjärven Ryhti)13:42:30
126Juuso Mäkelä (Pohti SkiTeam)13:43:00
127Tino Tiilikainen (Vuokatti Ski Team Kainuu)13:43:30
128Johannes Vuorela (IF Minken)13:44:00
129Santeri Erola (Imatran Urheilijat)13:44:30
130Joonas Sarkkinen (Puijon Hiihtoseura)13:45:00
131Oskari Hökkä (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)13:45:30
132Arsi Ruuskanen (Siilinjärven Hiihtoseura)13:46:00
133Emil Liekari (Vuokatti Ski Team Kainuu)13:46:30
134Miro Karppanen (Imatran Urheilijat)13:47:00
135Topi Kuorelahti (Vuokatti Ski Team Kainuu)13:47:30
136Verneri Suhonen (Hollolan Urheilijat -46)13:48:00
137Jussi Karkkulainen (Mikkelin Hiihtäjät)13:48:30
138Remi Lindholm (IF Minken)13:49:00
139Niko Husu (Kuusamon Erä-Veikot)13:49:30
140Aleksi Parttimaa (Skiteam 105)13:50:00
141Mikko Kuusela (Vantaan Hiihtoseura)13:50:30
142Kari Varis (Ilmajoen Kisailijat)13:51:00
143Tuomas Harjula (Keravan Urheilijat)13:51:30
144Alexander Ståhlberg (Norrvalla Ski Team)13:52:00
145Tero Seppälä (Haapajärven Kiilat)13:52:30
146Heikki Korpela (Pohti SkiTeam)13:53:00
147Sami Lähdemäki (Saarijärven Pullistus)13:53:30
148Joel Ikonen (Pohti SkiTeam)13:54:00
149Lauri Mannila (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)13:54:30
150Juuso Haarala (Pohti SkiTeam)13:55:00
151Lassi Vuorinen (Skiteam 105)13:55:30
152Juho Mikkonen (Vuokatti Ski Team Kainuu)13:56:00
153Kalle Parantainen (IF Minken)13:56:30
154Lauri Lepistö (Kouvolan Hiihtoseura)13:57:00
155Veli-Matti Räsänen (Jämsänkosken Ilves)13:57:30
156Lari Lehtonen (Hollolan Urheilijat -46)13:58:00
157Waltteri Vinkanharju (Vantaan Hiihtoseura)13:58:30
158Joni Mäki (Pohti SkiTeam)13:59:00
159Juuso Tossavainen (Kuusamon Erä-Veikot)13:59:30
160Markus Vuorela (Jämin Jänne)14:00:00
161Petteri Koivisto (Puijon Hiihtoseura)14:00:30
162Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)14:01:00
163Ville Ahonen (Imatran Urheilijat)14:01:30
164Perttu Hyvärinen (Puijon Hiihtoseura)14:02:00
165Antti Honkimaa (Puijon Hiihtoseura)14:02:30
166Iivo Niskanen (Puijon Hiihtoseura)14:03:00


Katso myös:

Lue myös



Katso kaikki uutiset