Naisten 5 km Vantaa 18.1.2022 | Lähtölista & Tulokset

Jasmi Joensuu ja Jasmin Kähärä viimeistelevät olympiakuntoaan Vantaan Suomen Cupin vitosella - Katso lähtölistat


Maastohiihdon Suomen Cup jatkuu tiistaina ja keskiviikkona Vantaan Hakunilassa.
Etusuora: 17.01.2022 10:13Hiihto
Jasmi Joensuu ja Jasmin Kähärä viimeistelevät olympiakuntoaan Vantaan Suomen Cupin vitosella - Katso lähtölistat
Kuva: Tomi Mäkipää
Jasmi Joensuu
Suomen Cup -kauden 2021/22 neljäs kisarupeama hiihdetään Vantaan Hakunilassa tuttuun tapaan arki-iltakilpailuina tiistaina ja keskiviikkona 18.-19.1.. Kisat käynnistyvät tiistaina naisten sähäkällä viiden kilometrin vapaan hiihtotavan väliaikalähtökilpailulla.

Vantaan vitosella ovat mukana Pekingin olympialaisiin matkaavat Jasmi Joensuu ja Jasmin Kähärä. Heitä haastavat kotimaan kärkinimistä muun muassa Vilma Nissinen, Eveliina Piippo, Anni Alakoski, Anni Kainulainen ja Josefiina Böök.

Lähtölistalta löytyy myös Riitta-Liisa Roposen nimi, mutta hän ei valitettavasti viimeisten tietojen mukaan kilpaile Vantaalla.

Naisten 5 km (v) kilpailu käynnistyy tiistaina 18.1. klo 18.10. YLE2 televisioi kilpailun suorana lähetyksenä.



Lähtölista Vantaan Suomen Cupin tiistain pikamatkalle


Naiset 5 km (v)

NroUrheilijaLähtöaika
1Anna-Kaisa Saari (Ylivieskan Kuula)18:10:30
2Marie Sippus (Vörå IF)18:11:00
3Sari Vääränen (Anjalan Liitto)18:11:30
4Krista Leskinen (Vantaan Hiihtoseura)18:12:00
5Ingrid Jalas (Vantaan Hiihtoseura)18:12:30
6Jonna Juva (Perniön Urheilijat)18:13:00
7Sonja Mörsky (Ski Jyväskylä)18:13:30
8Saana Lahdelma (Tampereen Pyrintö)18:14:00
9Jonna Kuronen (Lieksan Hiihtoseura)18:14:30
10Maarit Korpi (IF Åsarna)18:15:00
11Katariina Hämäläinen (Mikkelin Hiihtäjät)18:15:30
12Bettina Wikström (Perniön Urheilijat)18:16:00
13Ida Meriläinen (Team Skiers)18:16:30
14Sanna Martikkala (Vuokatti Ski Team Kainuu)18:17:00
15Emmi Hakomäki (Jämin Jänne)18:17:30
16Roosa Riikola (Iisalmen Visa)18:18:00
17Anni Kaipainen (Mikkelin Hiihtäjät)18:18:30
18Heini Hokkanen (Kainuun Hiihtoseura)18:19:00
19Tiina Idström (Inarin Yritys)18:19:30
20Eevakaisa Loukusa (Ski Jyväskylä)18:20:00
21Rebecca Ehrnrooth (Espoon Hiihtoseura)18:20:30
22Hilla Niemelä (Ikaalisten Urheilijat)18:21:00
23Eeva Haasanen (Vantaan Hiihtoseura)18:21:30
24Maaret Pajunoja (Ikaalisten Urheilijat)18:22:00
25Marja-Terttu Repo (Lahden Hiihtoseura)18:22:30
26Julia Häger (IF Minken)18:23:00
27Senni Vuolle (Tampereen Pyrintö)18:23:30
28Vilma Ryytty (Iisalmen Visa)18:24:00
29Salla Koskela (Keravan Urheilijat)18:24:30
30Johanna Ukkola (Kainuun Hiihtoseura)18:25:00
31Roosa Juuska (Team Skiers)18:25:30
32Josefiina Böök (Jämin Jänne)18:26:00
33Miia Säilynoja (Team Skiers)18:26:30
34Rebecca Immonen (Vantaan Hiihtoseura)18:27:00
35Eveliina Korva (Kuusamon Erä-Veikot)18:27:30
36Maija Hakala (Hämeenlinnan Hiihtoseura)18:28:00
37Emma Hämäläinen (Lahden Hiihtoseura)18:28:30
38Jasmin Kähärä (Vuokatti Ski Team Kainuu)18:29:00
39Amanda Saari (Tampereen Pyrintö)18:29:30
40Katariina Lonka (Ikaalisten Urheilijat)18:30:00
41Heta Jalonen (Lempäälän Kisa)18:30:30
42Emmi Lämsä (Visa Ski Team Kemi)18:31:00
43Sonja Eskelinen (Vantaan Hiihtoseura)18:31:30
44Anni Alakoski (Kainuun Hiihtoseura)18:32:00
45Vilja Kauranen (Espoon Hiihtoseura)18:32:30
46Anni Kainulainen (Vantaan Hiihtoseura)18:33:00
47Eveliina Toivanen (Visa Ski Team Kemi)18:33:30
48Vilma Nissinen (Vuokatti Ski Team Kainuu)18:34:00
49Eeva Kuusela (Vantaan Hiihtoseura)18:34:30
50Jasmi Joensuu (Vantaan Hiihtoseura)18:35:00
51Laura Karkkulainen (Mikkelin Hiihtäjät)18:35:30
52Eveliina Piippo (Vuokatti Ski Team Kainuu)18:36:00
53Vilma Jylhä (Savonlinnan Hiihtoseura)18:36:30
54Riitta-Liisa Roponen (Visa Ski Team Kemi)18:37:00

Lähde lähtölistoille: Extime



Katso myös:

Lue myös



Katso kaikki uutiset