Miesten 10 km Vantaa 18.1.2022 | Lähtölista & Tulokset

Joni Mäki ja Perttu Hyvärinen iskevät yhteen Vantaan Suomen Cupin kympillä - Katso lähtölista


Maastohiihdon Suomen Cup jatkuu tiistaina Vantaan Hakunilassa vapaan hiihtotavan väliaikalähdöillä.
Etusuora: 17.01.2022 10:14Hiihto
Joni Mäki ja Perttu Hyvärinen iskevät yhteen Vantaan Suomen Cupin kympillä - Katso lähtölista
Kuva: Tomi Mäkipää
Perttu Hyvärinen
Suomen Cup -kauden 2021/22 neljäs kisarupeama hiihdetään Vantaan Hakunilassa iltakilpailuina tiistaina ja keskiviikkona 18.-19.1.. Miehet kilpailevat tiistaina vauhdikkaan 10 kilometrin vapaan hiihtotavan väliaikalähtökilpailun merkeissä.

Pekingin talviolympialaisiin matkaavista urheilijoista miesten kisassa ovat mukana Joni Mäki, Perttu Hyvärinen ja Lauri Vuorinen. Haastetta kolmikolle heittävät tiukasti ainakin ilman olympiapaikkaa jääneet Markus Vuorela ja Lauri Lepistö. Myös Imatran SM-hiihdoissa loistaneen Miro Karppasen panosta seurataan mielenkiinnolla.

Miesten 10 km (v) kilpailu käynnistyy tiistaina 18.1. klo 19.00. YLE2 televisioi kilpailun suorana lähetyksenä.



Lähtölista Vantaan Suomen Cupin tiistain kympille


Miehet 10 km (v)

NroUrheilijaLähtöaika
1Kalle Rytkönen (Vihdin Viesti)19:00:30
2Niko Rinta-Keturi (Ilmajoen Kisailijat)19:01:00
3Jaakko Ranta (Imatran Urheilijat)19:01:30
4Benjamin Tulonen (IF Sibbo-Vargarna)19:02:00
5Eetu Nordman (Heinolan Isku)19:02:30
6Ossi Vuola (Ikaalisten Urheilijat)19:03:00
7Kalle Häkkinen (Ski Jyväskylä)19:03:30
8Kalle Linnasaari (Raision Kuula)19:04:00
9Timo Pikkarainen (Kokkolan Veikot)19:04:30
10Juho Friman (Inarin Yritys)19:05:00
11Mikael Rovio (Vantaan Hiihtoseura)19:05:30
12Teemu Sillantaus (Vantaan Hiihtoseura)19:06:00
13Aleksi Koskela (Sippolan Kunto)19:06:30
14Otto Ruusunen (Tampereen Yritys)19:07:00
15Jeri Koponen (Tampereen Yritys)19:07:30
16Eetu Isometsä (Espoon Hiihtoseura)19:08:00
17Tuomas Kotro (Vehkalahden Veikot)19:08:30
18Matti Aalto (Keuruun Kisailijat)19:09:00
19Juuso Hämäläinen (Vehkalahden Veikot)19:09:30
20Aku Hietaharju (Ilmajoen Kisailijat)19:10:00
21Arttu Turtiainen (Imatran Urheilijat)19:10:30
22Miska Tervala (Hollolan Urheilijat 46)19:11:00
23Santtu Nyman (Anjalan Liitto)19:11:30
24Ville Parantainen (IF Minken)19:12:00
25Onni Rantahalvari (SkiTeam 105)19:12:30
26Joachim Gustafsson (IF Sibbo-Vargarna)19:13:00
27Valtteri Heinimaa (Tampereen Yritys)19:13:30
28Benjamin Sundqvist (IF Minken)19:14:00
29Jukka Palo (Vihdin Viesti)19:14:30
30Juha Hyyryläinen (Juvan Urheilijat)19:15:00
31Matias Lantta (Juvan Urheilijat)19:15:30
32Ville Maunuksela (Imatran Urheilijat)19:16:00
33Tomi Mikkonen (Imatran Urheilijat)19:16:30
34Jonas Nordström (IF Sibbo-Vargarna)19:17:00
35Miika Heikkilä (Espoon Hiihtoseura)19:17:30
36Tomi Santasalo (Jämin Jänne)19:18:00
37Jeremias Lipsanen (Juvan Urheilijat)19:18:30
38Reima Idström (Inarin Yritys)19:19:00
39Ville Vakkila (Kuusamon Erä-Veikot)19:19:30
40Janne Häkkinen (Jämsänkosken Ilves)19:20:00
41Matias Heinonen (Espoon Hiihtoseura)19:20:30
42Leo Rantahalvari (SkiTeam 105)19:21:00
43Verneri Poikonen (Äänekosken Huima)19:21:30
44Nico Bennert (Kuusamon Erä-Veikot)19:22:00
45Olli Ahonen (Imatran Urheilijat)19:22:30
46Ville-Petteri Saarela (Keminsuun Kisa)19:23:00
47Topi Huttunen (Juvan Urheilijat)19:23:30
48Anssi Koirikivi (Haapajärven Kiilat)19:24:00
49Jussi Jussila (Jämin Jänne)19:24:30
50Niilo Moilanen (Pohti SkiTeam)19:25:00
51Joona Koponen (Tampereen Yritys)19:25:30
52Niila Ahokas (Inarin Yritys)19:26:00
53Antti Kartano (Ilmajoen Kisailijat)19:26:30
54Joonas Sarkkinen (Puijon Hiihtoseura)19:27:00
55Oscar Högnabba (IF Minken)19:27:30
56Timo Mantere (Ilmajoen Kisailijat)19:28:00
57Tino Stenman (Ylöjärven Ryhti)19:28:30
58Antti Ojansivu (Jämin Jänne)19:29:00
59Mikko Kuusela (Vantaan Hiihtoseura)19:29:30
60Tino Tiilikainen (Vuokatti Ski Team Kainuu)19:30:00
61Vili Hämäläinen (Mikkelin Hiihtäjät)19:30:30
62Emil Liekari (Vuokatti Ski Team Kainuu)19:31:00
63Topi Kuorelahti (Vuokatti Ski Team Kainuu)19:31:30
64Ville Ahonen (Imatran Urheilijat)19:32:00
65Turo Sipilä (Vuokatti Ski Team Kainuu)19:32:30
66Aleksi Parttimaa (SkiTeam 105)19:33:00
67Elmeri Toivanen (Tampereen Yritys)19:33:30
68Arsi Ruuskanen (Kuusamon Erä-Veikot)19:34:00
69Miska Poikkimäki (Vuokatti Ski Team Kainuu)19:34:30
70Miro Karppanen (Imatran Urheilijat)19:35:00
71Niko Koskela (Ilmajoen Kisailijat)19:35:30
72Kari Varis (Ilmajoen Kisailijat)19:36:00
73Jussi Karkkulainen (Mikkelin Hiihtäjät)19:36:30
74Petteri Koivisto (Puijon Hiihtoseura)19:37:00
75Santeri Erola (Imatran Urheilijat)19:37:30
76Heikki Korpela (Pohti SkiTeam)19:38:00
77Lauri Mannila (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)19:38:30
78Juuso Tossavainen (Kuusamon Erä-Veikot)19:39:00
79Waltteri Vinkanharju (Tampereen Yritys)19:39:30
80Lauri Vuorinen (SkiTeam 105)19:40:00
81Kalle Parantainen (IF Minken)19:40:30
82Juuso Haarala (Pohti SkiTeam)19:41:00
83Lassi Vuorinen (SkiTeam 105)19:41:30
84Joel Ikonen (Pohti SkiTeam)19:42:00
85August Högnabba (IF Minken)19:42:30
86Lauri Lepistö (Jämin Jänne)19:43:00
87Sami Lähdemäki (Ski Jyväskylä)19:43:30
88Joni Mäki (Pohti SkiTeam)19:44:00
89Niko Husu (Kuusamon Erä-Veikot)19:44:30
90Markus Vuorela (Jämin Jänne)19:45:00
91Juuso Mäkelä (Pohti SkiTeam)19:45:30
92Perttu Hyvärinen (Puijon Hiihtoseura)19:46:00

Lähde lähtölistoille: Extime



Katso myös:

Lue myös



Katso kaikki uutiset