Siitonen ja Korkeasalo nuorten SM-hallien ensimmäisen päivän säväyttäjiä

Siitonen ja Korkeasalo nuorten SM-hallien ensimmäisen päivän säväyttäjiä


Etusuora: 05.03.2016 18:56Yleisurheilu
Siitonen ja Korkeasalo nuorten SM-hallien ensimmäisen päivän säväyttäjiä
Kuva: Olavi Kaljunen/Trackpic
Nuorten sisäratojen SM-kisojen ensimmäinen päivä saatiin päätökseen Helsingin Liikuntamyllyssä.

Kovia tuloksia saatiin muun muassa 22-vuotiaiden 60 metrin pyrähdyksissä, joissa mestaruudet menivät Samuli Samuelssonille (6,76 PB) ja Milja Thuresonille (7,47). Hilla Uusimäki voitti 22-vuotiaiden naisten 400 metrin kullan halliennätyksellään 55,45, ja hyvin juoksi myös hopealle niin ikään sisärataennätyksellään 55,83 sijoittunut Eveliina Määttänen.

22-vuotiaiden naisten pituuden ykköseksi ponkaisi viimeisellä yrityksellään sisärataennätyksensä 615 kirjannut Anne-Mari Lehtiö. Samassa sarjassa naisten seipään voitti Aino Siitonen hienolla ennätyksellään 430. Tätä paremmin ovat suomalaisista hypänneet vain Wilma Murto, Minna Nikkanen, Vanessa Vandy ja Elina Lampela.

17-vuotiaiden miesten 60 metrin mestaruuteen porhalsi vasta 15-vuotias Samuel Purola ajalla 6,87, joka on kymmenyksen parempi kuin nuoren miehen aiempi ennätys. Samanikäisten miesten seipäässä säväytti Jere Keskinen, joka paransi ennätystään peräti 40 senttiä voittotuloksellaan 480.

Arttu Korkeasalo kohensi yli puoli metriä omissa nimissään ollutta 17-vuotiaiden kuulan halli-SE:tä voittotuloksellaan 20,86. Kolmiloikkapaikalla nähtiin Saara Hakasen uran ensimmäinen 13 metrin puhkaisu N17-sarjan ykkössijan tuoneella hypyllä 13,08.

Kisat jatkuvat huomenna tuhdilla ohjelmalla.

Lauantain tulokset:

M22 60 m: 1) Samuli Samuelsson IkaalU 6,76, 2) Ilari Mäkinen HIFK 6,94, 3) Heikki Nieminen JanJa 6,96.
M22 400 m: 1) Joni Vainio-Kaila LaitJy 50,06, 2) Matias Linkoaho HKV 50,46, 3) Juho Pirskanen KuopRei 50,48.
M22 1500 m: 1) Samu Mikkonen KuorRei 3.59,28, 2) Eero Saleva SjundeäIF 4.00,19, 3) Kennedy Charicha TuUl 4.02,85.
M22 korkeus: 1) Samuli Eriksson SalVi 210, 2) Samuli Sievi-Korte ViialVa 208, 3) Valtteri Välimäki UudKK 206.
M22 kolmiloikka: 1) Simo Lipsanen LappUM 15,95, 2) Elias Mäkelä HKV 14,70, 3) Oskar Niva EspTa 14,47.
M22 5000 m kävely: 1) Elmo Koivunen EsboIF 20.45,27, 2) Artturi Oila EspTa 23.06,65.
N22 60m: 1) Milja Thureson TurTo 7,47, 2) Hertta Heikkinen JoensKa 7,66, 3) Milla Heiskanen IisVi 7,70.
N22 400 m: 1) Hilla Uusimäki KU-58 55,45, 2) Eveliina Määttänen KeskiUYU 55,83, 3) Ida Ravaska VeitsilKV 57,79.
N22 1500 m: 1) Silja Kauppinen JoensKa 4.38,11, 2) Saara Nikander LänsiUU 4.40,94, 3) Sofia Muinonen EspTa 4.43,43.
N22 Pituus: 1) Anne-Mari Lehtiö KU-58 615, 2) Sara Vorselman HKV 606, 3) Jutta Heikkinen JoensKa 600.
N22 Seiväs: 1) Aino Siitonen HKV 430, 2) Anni Halko JKU 356, 3) Silja Sippola KauhWi 356.
N22 Kuula: 1) Kaisa Kymäläinen OrivPo 14,48, 2) Senja Mäkitörmä VarpVi 14,16, 3) Oona Vilermo NokU 13,84.
N22 3000 m kävely: 1) Tiia Kuikka LappUM 14.19,27, 2) Sini Jussila VihdVie 14.28,32, 3) Venla Laiho LaitJy 15.22,15.
M19 60 m: 1) Arttu Paananen HKV 6,97, 2) Heikki Chen HIFK 7,04, 3) Oskari Lehtonen NurmijYU 7,05.
M19 400 m: 1) Tuomas Lehtonen LiedPa 49,51, 2) Pekka Sinkkonen HIFK 49,99, 3) Daniel Lundmark HIFK 50,05.
M19 3000 m: 1) Mikko Rahkola PudasjU 9.03,22, 2) Jiri Karjalainen JoensKa9.03,33, 3) Pekka Antikainen TurTo 9.04,79.
M19 Korkeus: 1) Miro Rastas RaisKU 206, 2) Matias Mustonen LempKiYU 199, 3) Julius Kuusela LänsiUU 196.
M19 pituus: 1) Ilari Manninen JKU 700, 2) Valtteri Välläri JanJa 680, 3) Pyry Keränen KarkkPo 680.
M19 kuula: 1) Samuli Kyrönviita IkaalU 18,64, 2) Panu Tirkkonen KeitKu 17,94, 3) Ville Välimaa KU-58 17,23.
M19 5000 m kävely: 1) Rasmus Lang VasaIS 24.32,79, 2) Jere Niemi KeskiUYU 24.52,53, 3) Hugo Leppäsyrjä TurWei 26.29,97.
N19 60 m: 1) Henriikka Parpala KokkVei 7,55, 2) Sanni Mahonen KeskiUYU 7,65, 3) Inari Heikkinen JKU 7,81.
N19 400 m: 1) Kira Kruuti HKV 57,04, 2) Jessica Rautelin EsboIF 57,38, 3) Charlotta Butzow HKV 58,39.
N19 1500 m: 1) Saija Seppä SuolU 4.49,29, 2) Lycke Karlsson VasaIS 4.52,25, 3) Enni Nurmi EspTa 5.02,61.
N19 seiväs: 1) Henriikka Könönen KuivAu 386, 2) Laura Ollikainen VarkKV 386, 3) Maria Kytölä HyvsU 371.
N19 kolmiloikka: 1) Anna Pajunen IF Åsar 12,44, 2) Laura Rautiainen SaarijPu 12,08, 3) Veera Möttönen RaahVe 11,51.
N19 3000 m kävely: 1) Enni Nurmi EspTa 13.07,98, 2) Vera Rauhala VasaIS 14.55,83, 3) Elina Heikkinen OulPy 15.23,67.
M17 60 m: 1) Samuel Purola OulPy 6,87, 2) Eliel Pohjolainen KuopRei 7,11, 3) Daniel Savolainen JKU 7,15.
M17 800 m: 1) Miika Lehtinen JKU 1.58,56, 2) Elias Tuominen NaantLöy 1.58,91, 3) Niko Viljola HKV 1.59,13.
M17 seiväs: 1) Jere Keskinen VaasTo 480, 2) Santtu Koskiaho KarijTa 470, 3) Juuso Toivonen ÄhtU 439.
M17 pituus: 1) Juho Nieminen JKU 675, 2) Jimi Nukala VasaIS 660, 3) Antti Tuomela LaihLu 655.
M17 kuula: 1) Arttu Korkeasalo LielKi 20,86 (halli-SE), 2) Aaro Leinonen RymSoi 15,82, 3) Ville Halonen PyhäsU 15,30.
M17 3000 m kävely: 1) Joni Hava KU-58 13.44,46, 2) Jaakko Määttänen KeskiUYU 14.17,93, 3) Aatu Komulainen KeskiUYU 14.26,82.
N17 60 m: 1) Annika Haverinen KajKi 7,73, 2) Viivi Lehikoinen HIFK 7,76, 3) Sofia Kankaanpää TuUl 7,86.
N17 800 m: 1) Emma Katajalaakso KannU 2.16,12, 2) Heini Ikonen JKU 2.16,39, 3) Jemina Forss TAmpPy 2.16,74.
N17 korkeus: 1) Frida Hämäläinen TampPy 171, 2) Adeliina Herrala KokemKV 166, 3) Sofia Heikonen VeitsilKV 163.
N17 kolmiloikka: 1) Saara Hakanen KeskiUYU 13,08, 2) Iina-Kaisa Mäkelä 12,47 KeskiUYU, 3) Reeta Ruoho PorinTa 12,03
N17 3000 m kävely: 1) Anniina Kivimäki LapVi 15.55,98, 2) Joanna Sauren RekRai 17.02,10, 3) Erika Westerlund IFDrott 17.24,06.

Lue myös


Katso kaikki uutiset