Ennätystalkoot nuorten SM-hallien päätöspäivänä

Ennätystalkoot nuorten SM-hallien päätöspäivänä


Etusuora: 06.03.2016 18:07Yleisurheilu
Ennätystalkoot nuorten SM-hallien päätöspäivänä
Kuva: Olavi Kaljunen/Trackpic
Yleisurheilun nuorten sisäratojen SM-kisojen toinen päivä Helsingin Liikuntamyllyssä oli täynnä kovia mitalikamppailuja.

Juoksuradoilla hienoja suorituksia tarjosivat muun muassa Roope Saarinen (21,42, halli-PB) ja Samuli Samuelsson (21,48) 22-vuotiaiden miesten 200 metrillä. Samanikäisten naisten 200 metrin mestaruuden vei Hilla Uusimäki (24,15, PB) ennen Milja Thuresonia (24,29, halli-PB).

17-vuotiaiden miesten 300 metrillä nähtiin Suomen ennätys, kun Samuel Purola viiletti matkan aikaan 34,74. Edellinen ikäluokan Suomen ennätys oli Sauli Pahlmanin vuonna 1998 juoksema 35,02. Viivi Lehikoinen paineli 17-vuotiaiden naisten 300 metrillä hienon ennätyksensä 38,82. Emma Koistinen voitti 22-vuotiaiden naisten 60 metrin aidat ajalla 8,32.

Seiväspaikalla sekä M22-sarjan voittaja Niko Koskinen (541) että M19-sarjan ykkönen Urho Kujanpää (526) kohensivat sentillä omia ennätyksiään. 17-vuotiaiden naisten seiväskisan voittanut Alina Strömberg liittyi neljän metrin ylittäjien kerhoon voittotuloksellaan 405.

Pituushypyssä hyviä tuloksia nähtiin halliennätyksensä 750 ponkaisseelta 22-vuotiaiden miesten voittajalta Simo Lipsaselta, N17-sarjan mestaruuden ennätyksellään 606 vieneeltä Saara Hakaselta sekä urallaan ensimmäisen kerran kuuden metrin rajan (601) puhkaiseelta 19-vuotiaiden naisten ykköseltä Roosa Määttälältä.

Kuulantyönnössä 22-vuotiaiden miesten ykkönen Timo Kööpikkä pukkasi ennätyksensä 18,82.

Sunnuntain tulokset:

M22 200 m: 1) Roope Saarinen EsboIF 21,42, 2) Samuli Samuelsson IkaalU 21,48, 3) Ville Aarnivala TampPy 22,01
M22 800 m: 1) Sami Hänninen KuopRei 1.56,66, 2) Juho Pirskanen KuopRei 1.58,12, 3) Aleksi Uusipere EspTA 1.59,15.
M22 3000 m: 1) Samu Mikkonen KuopRei 8.36,71, 2) Kennedy Charicha TuUl 8.42,50, 3) Eero Saleva SjundeåIF 8.52,81.
M22 60 m aidat: 1) Elmo Savola LappVei 8,20, 2) Niko Pronin HKV 8,41, 3) Henri Kangasniemi IkaalU 8,83.
M22 seiväs: 1) Niko Koskinen JanJa 541, 2) Tomas Wecksten KarhU 511, 3) Einari Välimäki NoormNo 501.
M22 Pituus: 1) Simo Lipsanen LappUM 750, 2) Kristian Bäck VasaIS 738, 3) Konsta Kauppinen OrimJy 711
M22 Kuula: 1) Timo Kööpikkä LaihLu 18,82, 2) Matti Sivonen KuivAu 17,07, 3) Nico Oksanen LoimVoi 15,97.
N22 200 m: 1) Hilla Uusimäki KU-58 24,15, 2) Milja Thureson TurTo 24,29, 3) Sara Jokinen TampPy 24,45.
N22 800 m: 1) Sanni Taipalus LehtimJy 2.19,90, 2) Rauha Buchwald HKV 2.20,28, 3) Amanda Virtanen TuUl 2.21,08
N22 3000 m: 1) Silja Kauppinen JoensKa 9.46,22, 2) Saara Nikander LänsiUU 9.52,83, 3) Johanna Halonen PorvU 10.22,91.
N22 60 m aidat: 1) Emma Koistinen JKU 8,32, 2) Hertta Heikkinen JoensKa 8,55, 3) Jutta Heikkinen JoensKa 8,65
N22 Korkeus: 1) Sini Lällä OrivPo 180, 2) Gabriela Kosonen TampPy 175, 3) Elin Pajunen IFÅsar 172.
N22 kolmiloikka: 1) Heini Vainionpää HIFK 12,31, 2) Salli Kokkinen JKU 12,18, 3) Sini Sanaslahti KaipVi 12,02.
M19 200 m: 1) Santeri Kuusiniemi LempKiYU 22,11, 2) Tuomas Lehtonen LiedPa 22,22, 3) Tuukka Huuskola EsboIF 22,71.
M19 800 m: 1) Mikko Rahkola PudasjU 1.59,77, 2) Tuomas Puputti IFRaseb 2.01,03, 3) Ahmed Ibrahim HIFK 2.01,37.
M19 60 m aidat: 1) Ilari Manninen JKU 7,93, 2) Miska Sundberg JKU 8,10, 3) Joona Välipakka KuopRei 8,28.
M19 Kolmiloikka: 1) Arttu Tyystjärvi ImU 14,83, 2) Veikko Nugraha EspTa 14,80, 3) Julius Toivola JKU 14,25.
M19 Seiväs: 1) Urho Kujanpää TampPy 526, 2) Tommi Holttinen SomE 486, 3) Leo Uusimäki KU-58 466.
N19 200 m: 1) Sanni Mahonen KUYU 24,82, 2) Kira Kruuti HKV 25,39, 3) Emma Hyvärinen TuUl 25,55.
N19 800 m: 1) Saija Seppä SuolU 2.11,45, 2) Janette Niemi HamPo 2.15,96, 3) Jessica Rautelin EsboIF 2.17,11.
N19 60 m aidat: 1) Anni Siirtola HKV 8,64, 2) Jessi Landström TampPy 8,67, 3) Jessica Rautelin EsboIF 8,82.
N19 Pituus: 1) Roosa Määttälä KokkVei 601, 2) Henriikka Parpala KokkVei 600, 3) Saga Kivekäs EspTa 585.
N19 korkeus:1) Elina Kakko PerttPei 175, 2) Tiia Gustafsson IFRaseb 163, 3) Maiju Marttila TampU 163.
N19 Kuula: 1) Eveliina Rouvali KuopRei 14,71, 2) Henna Sallinen SavolRie 14,13, 3) Lotta Kemppinen HIFK 11,82.
M17 300 m: 1) Samuel Purola 34,74 (halli-SE, 2) Daniel Savolainen 35,45, 3) Eliel Pohjolainen 35,99.
M17 1500 m: 1) Tomi Lehto EspTa 4.05,87, 2) Wilho Hautala LahdA 4.12,96, 3) Niklas Lainto TuUl 4.15,55.
M17 60 m aidat: 1) Mark Szucs-Bartfai EspTa 8,13, 2) Pyry Santahuhta KanksLei 8,19, 3) Daniel Savolainen JKU 8,26
M17 Korkeus: 1) Eetu Melanen LappUM 189, 2) Juho Nieminen JKU 186, 3) Jaakko Juvonen TuUl 186.
M17 kolmiloikka: 1) Antti Tuomela LAihLu 14,04, 2) Juho Nieminen JKU 13,79, 3) Antti Tiekso TurWei 13,67.
N17 300 m: 1) Viivi Lehikoinen HIFK 38,82, 2) Frida Hämäläinen TamPy 39,70, 3) Ada Koistinen JKU 40,17.
N17 1500 m: 1) Emma Katajalaakso KannU 4.42,06, 2) Aino Kuljukka LahdA 4.45,49, 3) Jemina Forss TamPy 4.48,91.
N17 60 m aidat: 1) Viivi Lehikoinen HIFK 8,42, 2) Ellinoora Karvinen SavonlRie 8,50, 3) Kia Kemppainen LahdA 8,66.
N17 seiväs: 1) Alina Strömberg LarsmoIF 405, 2) Saga Andersson EsboIF 361, 3) Elina Peltola LappUM 351.
N17 Pituus: 1) Saara Hakanen KUYU 606, 2) Ada Koistinen JKU 588, 3) Gia Reinholm KarhKa 584.
N17 Kuula: 1) Helena Leveelahti VirtU 14,84, 2) Milla Koski-Vähälä LimNM 14,65, 3) Iina-Kaisa Mäkelä KUYU 14,57.

Lue myös


Katso kaikki uutiset