Ruotsi ei saa parasta mahdollista kokoonpanoa kasaan tulevan viikonlopun maailmancupin koitoksiin Davosiin.
Ruotsin kirkkaimpiin hiihtotähtiin lukeutuvat
Frida Karlsson,
Ebba Andersson ja
William Poromaa eivät aio osallistua tulevan viikonlopun
Davosin maailmancupin kilpailuihin. Ruotsalaiskolmikko kertoo suunnitelmistaan Expressenissä.
Andersson jätti viime vuonnakin Tour de Skin alla järjestyn Davosin viikonlopun väliin, eikä aio vaihtaa voittavaa konseptiaan. Karlsson aikoo keskittyä lähiviikot harjoitteluun ja palata kilpailuihin Tour de Skillä.
Poromaa taas ei näe järkevänä reissata korkeassa ilmanalassa sijatsevaan Davosiin ja takaisin, sillä korkea ilmanala ei tunnu hänelle sopivan.
Kolmikon suunnitelmiin vaikuttaa varmasti myös se, että Davosin kilpailuohjelma ei sovellu kestävyysmatkojen hiihtäjille. Sveitsiläispaikkakunnalla hiihdetään perjantaina parisprintit ja lauantaina sprintit vapaalla hiihtovalla sekä sunnuntaina vapaan kympin väliailalähdöt.
Ruotsi julkaistaa Davosin joukkueensa tiistaina.
Davosin maailmancupin kilpailut näet Suomessa
ainoastaan Viaplaylta.
Lähde:
Expressen