Duplantis, Ståhl... Katso Ruotsin Joukkue Finnkampeniin 2021

Duplantis, Ståhl, Pettersson... — Katso Ruotsin kova joukkue Finnkampeniin


Ruotsin suurimmat yleisurheilutähdet ovat mukana tulevana viikonloppuna käytävässä Suomi-Ruotsi-maaottelussa.
Etusuora: 01.09.2021 09:06Yleisurheilu
Duplantis, Ståhl, Pettersson... — Katso Ruotsin kova joukkue Finnkampeniin
Kuva: Olavi Kaljunen / Trackpic
Daniel Ståhl.
Ruotsi marssittaa ykkösurheilijansa Tukholman Olympiastadionilla 4.-5.9. järjestettävään yleisurheilun Suomi-Ruotsi-maaotteluun eli ruotsalaisittain Finnkampeniin.

Kaikki Ruotsille olympiamitalin Tokiosta tuoneet urheilijat käyvät taistoon Suomea vastaan viikonloppuna. Tuoreet Tokion olympiavoittajat kiekonheittäjä Daniel Ståhl ja seiväshyppääjä Armand Duplantis sekä kiekonheiton olympiahopeamitalisti Simon Pettersson ovat mukana Ruotsin joukkueessa.

Kolmikko virittelee itseään maaottelukuntoon vielä Brysselin Timanttiliigassa, sillä Ståhl ja Pettersson heittävät keskiviikkona käytävässä kiekkokisassa ja Duplantis taivuttaa seivästä perjantai-iltana Brysselin päätapahtumassa.



Ruotsin joukkue 2021 Finnkampeniin


Miehet

LajiUrheilijat
100mHenrik Larsson 99 IF Göta Karlstad
 Thomas Jones 01 IFK Växjö
 Austin Hamilton 97 Malmö AI
200mHenrik Larsson 99 IF Göta Karlstad
 Anders Pihlblad 98 Örgryte IS
 Desmond Rogo 96 Upsala IF
400mCarl Bengtström 00 Örgryte IS
 Nick Ekelund Arenander 89 Malmö AI
 Emil Johansson 02 Turebergs FK
800mAndreas Kramer 97 Ullevi FK
 Alexander Lundskog 96 Ullevi FK
 Erik Martinsson 96 Upsala IF
1500mJohan Rogestedt 93 Stenungsunds FI
 Samuel Pihlström 01 Hälle IF
 Abubakar Abdullahi 99 Malmö AI
5000mAndreas Almgren 95 Turebergs FK
 Emil Danielsson 97 Spårvägens FK
 Omar Ismail 00 Högby IF
10000mJonas Leandersson 90 IF Göta Karlstad
 Olle Ahlberg 97 Hälle IF
 Suldan Hassan 98 Ullevi FK
3000m est.Vidar Johansson 96 Sävedalens AIK
 Simon Sundström 98 IFK Lidingö
 Axel Djurberg 99 Hässelby SK
110m ajMax Hrelja 98 Malmö AI
 Jonathan Holm 94 Hammarby IF
 Fredrick Ekholm 94 IFK Lidingö
400m ajCarl Bengtström 00 Örgryte IS
 Johan Claesson 01 IFK Växjö
 Viktor Bondesson 98 Malmö AI
KorkeusFabian Delryd 96 Täby IS
 Oskar Lundqvist 97 Upsala IF
 Arvid Ryberg 98 IF Göta Karlstad
SeiväsArmand Duplantis 99 Upsala IF
 Robin Jacobsson 98 Ullevi FK
 Micael Fagö 1994 IFK Växjö
PituusThobias Montler 96 Malmö AI
 Andreas Carlsson 95 IK Ymer
 Jonatan Hirsh 98 Örgryte IS
KolmiloikkaGabriel Wallmark 02 Örgryte IS
 Erik Ehrlin 90 Hammarby IF
 Isak Persson 95 Örgryte IS
KuulaWictor Petersson 98 Malmö AI
 Viktor Gardenkrans 95 Upsala IF
 Jesper Arbinge 97 Spårvägens FK
KiekkoDaniel Ståhl 92 Spårvägens FK
 Simon Pettersson 94 Hässelby SK
 Jakob Gardenkrans 97 Upsala IF
MoukariRagnar Carlsson 00 Hässelby SK
 Oscar Vestlund 93 IF Göta Karlstad
 Mattias Lindberg 90 Skellefteå AIK
KeihäsKim Amb 90 Bålsta IK
 Jakob Samuelsson 98 Hässelby SK
 Sebastian Thörngren 93 IFK Växjö
KolmiotteluFredrik Samuelsson 95 Hässelby SK
 Andreas Gustafsson 97 Upsala IF
 Rasmus Elfgaard 94 Högby IF
10000m kävelyPerseus Karlström 90 Eskilstuna FI
 Remo Karlström 88 Eskilstuna FI
 Christer Svensson 69 Växjö AIS



Naiset

LajiUrheilijat
100mJulia Henriksson 00 IFK Helsingborg
 Daniella Busk 93 Malmö AI
 Wilma Rosenquist 01 Malmö AI
200mElvira Tanderud 04 Ullevi FK
 Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
 Lisa Lilja 96 Ullevi FK
400mMoa Hjelmer 90 Spårvägens FK
 Sandra Knezevic 92 Hässelby SK
 Lova Perman 03 IF Göta Karlstad
800mLovisa Lindh 91 Ullevi FK
 Wilma Nielsen 01 Göteborgs KIK
 Yolanda Ngarambe 91 Turebergs FK
1500mYolanda Ngarambe 91 Turebergs FK
 Hanna Hermansson 89 Turebergs FK
 Lovisa Lindh 91 Ullevi FK
5000mMeraf Bahta 89 Hälle IF
 Sara Christiansson 97 Sävedalens AIK
 Samrawit Mengsteab 90 Hälle IF
10000mMeraf Bahta 89 Hälle IF
 Sarah Lahti 95 Hässelby SK
 Carolina Wikström 93 Roslagens LK
3000m est.Linn Söderholm 96 Sävedalens AIK
 Emilia Lillemo 00 Täby IS
 Caroline Högardh 92 Hässelby SK
100m aj.Julia Wennersten 01 IK Ymer
 Hanna Palmqvist 96 Mölndals AIK
 Amanda Hansson 99 Hässelby SK
400m aj.Moa Granat 04 Vallentuna FK
 Hanna Karlsson 03 IF Göta Karlstad
 Ebba Svantesson 97 Upsala IF
KorkeusErika Kinsey 88 Trångsvikens IF
 Bianca Salming 98 Turebergs FK
 Sofie Skoog 90 IF Göta Karlstad
SeiväsMichaela Meijer 93 Örgryte IS
 Linnea Jönsson 99 IFK Helsingborg
 Gabriella Jönsson 01 IFK Helsingborg
PituusKhaddi Sagnia 94 Ullevi FK
 Maja Åskag 02 Råby-Rekarne FIF
 Kaiza Karlén 98 IF Göta Karlstad
KolmiloikkaRebecka Abrahamsson 94 Örgryte IS
 Malin Otterling Marmbrandt 85 Västerås FK
 Madeleine Nilsson 91 Gefle IF
KuulaFanny Roos 95 Malmö AI
 Sara Lennman 96 Spårvägens FK
 Frida Åkerström 90 Hässelby SK
KiekkoEmma Ljungberg 94 Spårvägens FK
 Vanessa Kamga 98 Upsala IF
 Mathilda Eriksson 98 Malmö AI
MoukariTracey Andersson 84 Ullevi FK
 Grete Ahlberg 98 Hammarby IF
 Sara Forssell 00 Motala AIF
KeihäsMatilda Elfgaard 92 IFK Växjö
 Carolin Näslund 98 IF Göta Karlstad
 Elisabeth Lithell 90 KFUM Örebro
KolmiotteluBianca Salming 98 Turebergs FK
 Amanda Holmberg 98 Hässelby SK
 Sophie Reid 02 IK Ymer
5000m kävelyMonica Svensson 78 Växjö AIS
 Helena Sandmer 92 SK Svängen
 Ellinor Hogrell 68 Mälarhöjdens IK

Lähde: friidrott.se

Katso myös:

Lue myös



Katso kaikki uutiset