Katso Suomen Joukkue Yleisurheilun Ruotsi-otteluun 2021

Suomi vahvalla joukkueella viikonlopun Ruotsi-otteluun


Suomi on julkaissut joukkueensa Tukholmassa 4.-5.9.2021 pidettävään Ruotsi-otteluun.
Etusuora: 30.08.2021 20:18Yleisurheilu
Suomi vahvalla joukkueella viikonlopun Ruotsi-otteluun
Kuva: Olavi Kaljunen / Trackpic
Tunnelmia Suomi-Ruotsi-maaottelusta vuodelta 2018.
Perinteikäs Suomen ja Ruotsin välinen yleisurheilumaaottelu kilpaillaan Tukholmassa, Ruotsissa ensi viikonloppuna 4.-5.9.

Naisten joukkuetta tähdittävät muun muassa Sara Kuivisto, Wilma Murto, Silja Kosonen, Krista Tervo, Kristiina Mäkelä ja Senni Salminen.

Miesten joukkueen kärkinimiä ovat Kalevan kisoissa sunnuntaina karusti hylätty Topi Raitanen, hirmukuntoinen Joonas Rinne sekä Elmo Lakka ja Samuel Purola.

Ohessa Suomen joukkue Ruotsi-otteluun.



Suomen joukkue Ruotsi-otteluun


Miehet

LajiUrheilijat
100 mOskari Lehtonen Nurmijärven Yleisurheilu, Samuel Purola Oulun Pyrintö, Samuli Samuelsson Ikaalisten Urheilijat
200 mSamuel Purola Oulun Pyrintö, Roope Saarinen Viipurin Urheilijat, Samuli Samuelsson Ikaalisten Urheilijat
400 mErik Back HIFK-friidrott Helsinki, Filiph Johansson Gamlakarleby IF Kokkola, Viljami Kaasalainen Jyväskylän Kenttäurheilijat
800 mVille Lampinen Kenttäurheilijat -58 Vantaa, Joonas Rinne Saarijärven Pullistus, Markus Teijula Naantalin Löyly
1500 mSanttu Heikkinen Lempäälän Kisa Yleisurheilu, Konsta Hämäläinen Joensuun Kataja, Joonas Rinne Saarijärven Pullistus
5000 mOtto Kaario Jyväskylän Kenttäurheilijat, Ossi Kekki Lahden Ahkera, Eero Saleva Helsingin Kisa-Veikot
10000 mAntti Ihamäki Alajärven Ankkurit, Mika Kotiranta Joensuun Kataja, Miika Tenhunen Nivalan Urheilijat
110 m ajValtteri Kalliokulju Liedon Parma, Santeri Kuusiniemi Jyväskylän Kenttäurheilijat, Elmo Lakka Jyväskylän Kenttäurheilijat
400 m ajJonni Blomqvist Borgå Akilles, Lauri Eneh Tampereen Urheilijat -38, Tuomas Lehtonen Liedon Parma
3000 m ejHannu Granberg Lahden Ahkera, Eemil Helander Jyväskylän Kenttäurheilijat, Topi Raitanen Helsingin Kisa-Veikot
4×100 mEljas Aalto IF Sibbo-Vargarna, Elmo Lakka Jyväskylän Kenttäurheilijat, Oskari Lehtonen Nurmijärven Yleisurheilu, Samuel Purola Oulun Pyrintö, Roope Saarinen Viipurin Urheilijat, Samuli Samuelsson Ikaalisten Urheilijat
4×400 mEljas Aalto IF Sibbo-Vargarna, Erik Back HIFK-friidrott Helsinki, Jonni Blomqvist Borgå Akilles, Filiph Johansson Gamlakarleby IF Kokkola, Viljami Kaasalainen Jyväskylän Kenttäurheilijat, Tuomas Lehtonen Liedon Parma, Samuel Purola Oulun Pyrintö
KorkeusArttu Mattila Äänekosken Urheilijat, Daniel Kosonen Tampereen Pyrintö, Matias Mustonen Lempäälän Kisa Yleisurheilu
SeiväsTommi Holttinen Someron Esa, Urho Kujanpää Tampereen Pyrintö, Mikko Paavola Alajärven Ankkurit
PituusPyry Keränen Karkkilan Pojat, Simo Lipsanen Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Kalle Salminen Joensuun Kataja
3-loikkaTuomas Kaukolahti Kenttäurheilijat -58 Vantaa, Topias Koukkula Kangasalan Urheilijat -68, Simo Lipsanen Lappeenrannan Urheilu-Miehet
KuulaEero Ahola Porin Yleisurheilu, Arttu Kangas Kankaanpään seudun Leisku, Arttu Korkeasalo Lielahden Kipinä Tampere
KiekkoRami Kankaanpää Ilmajoen Kisailijat, Frantz Kruger Vasa Idrottssällskap, Juha Lahdenranta Porin Yleisurheilu
MoukariAaron Kangas Kankaanpään seudun Leisku, Henri Liipola Someron Esa, Tuomas Seppänen Noormarkun Nopsa
KeihäsJami Kinnunen Äänekosken Urheilijat, Toni Kuusela Kuortaneen Kunto, Topias Laine Helsingin Kisa-Veikot
3-otteluJuuso Hassi Oriveden Ponnistus, Tarmo Savola Lappajärven Veikot, Leo Uusimäki Kenttäurheilijat -58 Vantaa


Naiset

LajiUrheilijat
100 mLotta Kemppinen HIFK-friidrott Helsinki, Anniina Kortetmaa Jyväskylän Kenttäurheilijat, Johanna Kylmänen Raision Kuula
200 mMette Baas Veitsiluodon Kisaveikot, Anniina Kortetmaa Jyväskylän Kenttäurheilijat, Milja Thureson Turun Toverit
400 mMette Baas Veitsiluodon Kisaveikot, Viivi Lehikoinen HIFK-friidrott, Milja Thureson Turun Toverit
800 mSara Kuivisto Borgå Akilles, Helmi Vuorimaa Lahden Ahkera, Viola Westling Turun Urheiluliitto
1500 mReetta Joronen Savonlinnan Riento, Sara Kuivisto Borgå Akilles, Ilona Mononen Lahden Ahkera
5000 mNina Chydenius Gamlakarleby IF Kokkola, Suvi Miettinen Helsingin Kisa-Veikot, Camilla Richardsson Esbo IF
10000 mNina Chydenius Gamlakarleby IF Kokkola, Laura Manninen Kenttäurheilijat -58 Vantaa, Johanna Peiponen Rovaniemen Lappi
100 m ajReetta Hurske Tampereen Pyrintö, Saara Keskitalo Espoon Tapiot, Anni Siirtola Helsingin Kisa-Veikot
400 m ajViivi Lehikoinen HIFK-friidrott Helsinki, Nea Mattila HIFK-friidrott Helsinki, Heidi Salminen Jyväskylän Kenttäurheilijat
3000 m ejEmma Katajalaakso Lahden Ahkera, Moona Korkealaakso Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Camilla Richardsson Esbo IF
5000 m kävelyAnniina Kivimäki Lapuan Virkiä, Elisa Neuvonen Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Heta Veikkola Lapuan Virkiä
4×100 mLotta Kemppinen HIFK-friidrott Helsinki, Anniina Kortetmaa Jyväskylän Kenttäurheilijat, Johanna Kylmänen Raision Kuula, Pirkitta Marjanen Porin Yleisurheilu, Anna Pursiainen Espoon Tapiot
4×400 mMette Baas Veitsiluodon Kisaveikot, Viivi Lehikoinen HIFK-friidrott Helsinki, Nea Mattila HIFK-friidrott Helsinki, Aino Pulkkinen Jyväskylän Kenttäurheilijat, Milja Thureson Turun Toverit, Heidi Salminen Jyväskylän Kenttäurheilijat
KorkeusElla Junnila Tampereen Pyrintö, Sini Lällä Jyväskylän Kenttäurheilijat, Heta Tuuri Lahden Ahkera
SeiväsSaga Andersson Esbo IF, Elina Lampela Oulun Pyrintö, Wilma Murto Salon Vilpas
PituusTaika Koilahti Turun Weikot, Kira Kytölä Esbo IF, Senni Salminen Imatran Urheilijat
KolmiloikkaElina Kostiainen Vihdin Viesti, Kira Kytölä Esbo IF, Senni Salminen Imatran Urheilijat
KuulaKaisa Kymäläinen Oriveden Ponnistus, Senja Mäkitörmä Varpaisjärven Vire Lapinlahti, Eveliina Rouvali Kuopion Reipas
KiekkoKatri Hirvonen Joensuun Kataja, Helena Leveelahti Virtain Urheilijat, Salla Sipponen Keuruun Kisailijat
MoukariSuvi Koskinen Kauhajoen Karhu, Silja Kosonen Someron Esa, Krista Tervo Karhulan Katajaiset Kotka
KeihäsAnni-Linnea Alanen Vaasan Vasama, Sanne Erkkola Turun Urheiluliitto, Saara Lipsanen Lappeenrannan Urheilu-Miehet
KolmiotteluAmanda Liljendal Borgå Akilles, Jessica Rautelin Esbo IF, Miia Sillman Tampereen Pyrintö
10000 m kävelyJoni Hava Espoon Tapiot, Jarkko Kinnunen Jalasjärven Jalas, Aleksi Ojala Urjalan Urheilijat

Kolmiottelun pisteet lasketaan miehissä ja naisissa maaottelun pisteisiin. Kilpakävelijät käyvät erillisen maaottelun.



Suomen joukkue nuorten (U18) Ruotsi-otteluun


Alle 18-vuotiaiden maaottelu käydään aikuisten maaottelun tapaan lauantain ja sunnuntain aikana Tukholmassa. Suomen nuorten joukkueen kuumimpia nimiä ovat muun muassa aikuisten SM-kultaa lauantaina pituushypyssä sensaatiomaisesti voittanut 16-vuotias Kasperi Vehmaa ja niin ikään 16-vuotias moukarinheiton alle 17-vuotiaden SE-mies Max Lampinen.

Pojat

LajiUrheilijat
100 mJarmo Eromäki Haukivuoren Kisailijat Mikkeli, Niklas Viikisalo Porin Yleisurheilu
200 mJarmo Eromäki Haukivuoren Kisailijat Mikkeli, Niklas Viikisalo Porin Yleisurheilu
400 mJere Haapalainen Tampereen Pyrintö, Antti Sainio Tampereen Pyrintö
800 mKonsta Uuttera Tampereen Pyrintö, Martti Majuri Lappeenrannan Urheilu-Miehet
1500 mSisu Moilanen Turun Urheiluliitto, Karlos Kemppaala Viipurin Urheilijat Helsinki
3000 mLuukas Kontro Jyväskylän Kenttäurheilijat, Karlos Kemppaala Viipurin Urheilijat Helsinki
2000 m ejEemeli Katajalaakso Kannuksen Ura, Oscar Nyholm Borgå Akilles
110 m ajRasmus Vehmaa Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Konsta Kankainen Tampereen Pyrintö
300 m ajJere Haapalainen Tampereen Pyrintö, Antti Sainio Tampereen Pyrintö
KorkeusJohan Grönroos Sjundeå IF, Teemu Laurikainen Oriveden Ponnistus
SeiväsEemil Hallikainen Kaavin Kaiku, Otto Hiivola Kalannin Vankka Uusikaupunki
PituusKasperi Vehmaa Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Benjamin Olli Vasa Iddrottssällskap
KolmiloikkaDeshawn Holopainen Joensuun Kataja, Sami Bärlund Tapanilan Erä Helsinki
KuulaPaavo Puro Suolahden Urho Äänekoski, Juho Suominen Piikkiön Kehitys Kaarina
KiekkoKosti Saine Kankaanpään seudun Leisku, Max Lampinen Someron Esa
MoukariMax Lampinen Someron Esa, Simo Piirainen Kaipolan Vire Jämsä
KeihäsNiko Mäki-Mustapää Kuortaneen Kunto, Lenni Yli-Kotila Kannuksen Ura
Kolmiottelu (korkeus, kuula, 110 m aj)Joonas Lapinkero Jyväskylän Kenttäurheilijat, Juho Kallio Lapuan Virkiä
4×100 mJarmo Eromäki Haukivuoren Kisailijat Mikkeli, Niklas Viikisalo Porin Yleisurheilu, Rasmus Vehmaa Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Benjamin Olli Vasa Iddrottssällskap, Kasperi Vehmaa Lappeenrannan Urheilu-Miehet
4×400 mJere Haapalainen Tampereen Pyrintö, Miska Koponen Viipurin Urheilijat Helsinki, Antti Sainio Tampereen Pyrintö, Konsta Uuttera Tampereen Pyrintö, Joonas Lapinkero Jyväskylän Kenttäurheilijat, Rasmus Vehmaa Lappeenrannan Urheilu-Miehet


Tytöt

LajiUrheilijat
100 mEssi Niskala Kuivasjärven Aura Oulu, Inkeri Ahokas Porin Yleisurheilu
200 mInka Pöyry HIFK-friidrott Helsinki, Inkeri Ahokas Porin Yleisurheilu
400 mLaura Loponen Oulun Pyrintö, Teresa Perttilä HIFK-friidrott Helsinki
800 mSini Rajaniemi Lahden Ahkera, Teresa Perttilä HIFK-friidrott Helsinki
1500 mNelli Viskari Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Saana Lappalainen Seinäjoen Seudun Urheilijat
1500 m ejNora Kytäjä Lempäälän Kisa, Eva Peltopuro Vantaan Salamat
3000 mNelli Viskari Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Henna Eineluoto Lappeenrannan Urheilu-Miehet
100 m ajLiina Tervo HIFK-friidrott Helsinki, Jenna Vakkilainen Vantaan Salamat
300 m ajLaura Loponen Oulun Pyrintö, Essi Niskala Kuivasjärven Aura Oulu
KorkeusTuuli Järvinen Keuruun Kisailijat, Neea-Maria Joki Pohjan Koitto Rovaniemi
SeiväsTuuli Järvinen Keuruun Kisailijat, Vanessa Lindberg Hyvinkään Seudun Urheilijat
PituusJenna Vakkilainen Vantaan Salamat, Minja Kurtti Oulun Pyrintö
KolmiloikkaSiiri Nyyssönen Joensuun Kataja, Sanni Lento Tampereen Pyrintö
KuulaTiina Järvinen Lahden Ahkera, Anette Saalismaa Pudasjärven Urheilijat
KiekkoIiris Veijola Hämeenlinnan Tarmo, Anette Saalismaa Pudasjärven Urheilijat
MoukariCharlotte Sandkulla IF Åsarna Kruunupyy, Ellen Uschanow Raision Kuula
KeihäsNanna Leivonen Jyväskylän Kenttäurheilijat, Salla Koskimäki Kaustisen Pohjan-Veikot
3-ottelu (korkeus, kuula, 100m aj)Anni Nurminen Tampereen Pyrintö, Vilma Väliharju Tampereen Pyrintö
4×100 mEssi Niskala Kuivasjärven Aura Oulu, Inkeri Ahokas Porin Yleisurheilu, Minea Fogelholm Espoon Tapiot, Inka Pöyry HIFK-friidrott Helsinki, Jenna Vakkilainen Vantaan Salamat, Laura Loponen Oulun Pyrintö
4×400 mLaura Loponen Oulun Pyrintö, Teresa Perttilä HIFK-friidrott Helsinki, Essi Niskala Kuivasjärven Aura, Eerika Koivuniemi Kauhavan Wisa, Inka Pöyry HIFK-friidrott Helsinki


Lähde: SUL

Katso myös: Suomi-Ruotsi-maaottelun aikataulu, tilastot ja tulokset

Lue myös



Katso kaikki uutiset