Thaimaan Noppon Saengkham kaatoi Kiinan Zhou Yuelongin 6-5 ja eteni China Open -turnauksen finaaliin.
Thaimaan
Noppon Saengkham eteni
snookerin China Open -turnauksen finaaliin kukistamalla ensimmäisessä välierässä Kiinan
Zhou Yuelongin katkaisufreimissä lukemin 6–5.
Reilusti yli neljä tuntinen kamppailu tarjosi jälleen kaikki draaman sävyt, mutta lopulta Saengkham ratkaisi tiukan välierän päätösfreimin näyttävällä 134 pisteen sarjalla. Muita sadan pisteen breikkejä ei ottelussa nähty.
– Tilanteessa 5–5 uskoin edelleen pystyväni siihen. Halusin vain yhden mahdollisuuden. Tilanteesta 5–3 lähtien en tehnyt montaa virhettä, Saengkham kommentoi ottelun jälkeen WST:lle.
Saengkhamin tie loppuotteluun on ollut vakuuttava. Thaimaalainen on pudottanut turnauksesta
Judd Trumpin,
Ronnie O'Sullivanin,
Shaun Murphyn ja nyt Zhoun.
Saengkham odottaa finaaliin vastustajaa China Openin toisesta välierästä, jossa kohtaavat kokeneet entiset maailmanmestarit
Mark Selby ja
Stuart Bingham. Ottelu alkaa kello 14:30 Suomen aikaa.
Saengkhamilla on sunnuntaina mahdollisuus tehdä historiaa, sillä voittaessaan hän olisi vasta kolmas thai-pelaaja, joka on voittanut snookerin ranking-turnauksen. Aiemmin tässä ovat onnistuneet
Thepchaiya Un-Nooh (yksi ranking-voitto) ja
James Wattana (kolme voittoa).
Voitti thaimaalainen tai ei, tulee hän lunastamaan sunnuntaina uransa selkeästi isoimman palkintoshekin. Kiinan China Openin voittaja nettoaa peräti 250 000 puntaa ja toinen finalistikin mukavat 100 000 puntaa.
– Tämä on yksi suurimmista turnauksista, ja ensimmäistä kertaa ansaitsen 100 000 puntaa – tai jopa 250 000. Se on minulle todella iso asia. Ehkä sillä ostetaan talo Britanniasta. Toivottavasti huomenna on minun päiväni, se olisi minulle suuri unelma.
Saengkham tiedostaa, että uran toistaiseksi suurin ottelu tuo mukanaan myös jännitystä.
– Minun täytyy saada hyvä alku, koska tulen olemaan hermostunut. Minun täytyy pystyä hallitsemaan itseni.
Lähde:
WST