John Higgins saavutti historiallisen rajapyykin Kiinan World Open -turnauksessa.
Snookerlegenda
John Higgins teki historiaa, kun hän pelasi Kiinan Yushanissa tiistaiaamuna uransa 2000. ottelun ammattilaiskiertueella.
Skotlantilainen kohtasi
World Open -turnauksen ottelussa Englannin nuoren lupauksen
Stan Moodyn ja samalla Higginsistä tuli ensimmäinen pelaaja, joka saavutti historiallisen 2000 ottelun rajapyykin World Snooker Tourilla.
Itse ottelussa Higgins joutui taipumaan jännittävän näytöksen jälkeen. Higgins nousi 4-4:een oltuaan 4-1 -tappiolla, mutta 19-vuotias Moody vei kamppailun katkaisufreimissä luvuin 5-4.
Higginsin edeltävistä 1999 ottelusta peräti 1387 on päättynyt voittoon, mikä tarkoittaa lähes 70 prosentin voittoprosenttia. Vuodesta 1992 ammattilaisena pelannut Higgins on kuulunut valtaosan urastaan maailman kärkipelaajiin.
Nelinkertainen maailmanmestari aloitti ammattilaisena vuonna 1992, samana vuonna kuin
Ronnie O'Sullivan ja
Mark Williams. Kolmikosta juuri Higgins on pelannut selvästi eniten otteluita.
Williams on kaikkien aikojen listalla toisena, kun taas O’Sullivan on pelannut urallaan "vain" 1577 ottelua. O'Sullivan on itse asiassa pelannut vähemmän otteluita urallaan kuin peräti 14 vuotta nuorempi
Judd Trump (otteluita 1586). Trump on samalla top10-listan nuorin pelaaja.
O'Sullivanin alhainen lukema on jopa hieman yllättävä, sillä snookerissa pelkkä aktiivisuus ei tuo otteluita - pitää myös voittaa ja edetä turnauksissa pitkälle - ja turnausvoittojahan O'Sullivanilla riittää. Alhainen pelimäärä kertaa kuitenkin siitä, kuinka usein O'Sullivan on kuitenkin jättäytynyt kokonaan pelikenttien ulkopuolelle tai pudonnut turnauksien avauskierroksilla.
Alla eniten otteluita saavuttaneet pelaajat. Listalta Steve Davis on ainoa, joka ei enää pelaa World Snooker Tourilla aktiivisesti.
Snooker: Eniten otteluita kautta aikain
Snooker: Eniten otteluita kautta aikain
| # | Pelaaja | Ikä | Ottelut |
| 1. | John Higgins | 50v | 2000 |
| 2. | Mark Williams | 50v | 1900 |
| 3. | Mark Selby | 42v | 1708 |
| 4. | Jimmy White | 63v | 1643 |
| 5. | Stuart Bingham | 49v | 1604 |
| 6. | Judd Trump | 36v | 1586 |
| 7. | Ronnie O’Sullivan | 50v | 1577 |
| 8. | Shaun Murphy | 43v | 1476 |
| 9. | Steve Davis | 68v | 1462 |
| 10. | Barry Hawkins | 46v | 1438 |
Lue myös: Snooker: Ronnie O'Sullivan jatkoi väkeviä otteita - Voittolukemat 5-0
Ottelutilaston lähteenä on käytetty Cuetracker -sivuston tilastoja.