Pärmäkoski ja Hyvärinen jättävät Falunin sprintin väliin

Pärmäkoski ja Hyvärinen jättävät Falunin sprintin väliin


Falunin maastohiihdon maailmancupissa kilpaillaan lauantaina sprinttien merkeissä.
Etusuora: 08.02.2020 10:21Hiihto
Pärmäkoski ja Hyvärinen jättävät Falunin sprintin väliin
Kuva: Pärmäkosken mediapankki 2019
Krista Pärmäkoski Äänekosken SM-hiihdoissa 2019.
Naisten perinteisen sprintin karsinta alkaa lauantaina kello 12:45 ja miesten kello 13.20.

Hiihtoliiton tiedotteen mukaan Krista Pärmäkoski ja Perttu Hyvärinen jättävät lauantain sprinttikisan väliin ja keskittyvät sunnuntain vapaan yhteislähtöön.

Näin ollen suomalaisinaisista on tulessa lauantaina Anne Kyllönen, Kerttu Niskanen, Katri Lylynperä, Laura Mononen ja Johanna Matintalo.

Miehissä nähdään Lauri Vuorinen, Joni Mäki, Iivo Niskanen, Ristomatti Hakola ja Lauri Lepistö.

Tuloksia


Falun Maailmancup 8.2.2020


Naiset, sprinttifinaali

#UrheilijaTulos
1.Linn Svahn (SWE)3.23,54
2.Natalia Nepryaeva (RUS)+0,08
3.Jonna Sundling (SWE)+0,10
4.Anamarija Lampic (SLO)+0,93
5.Maiken Caspersen Falla (NOR)+3,70
6.Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR)+7,00
7.Sophie Caldwell (USA)+8,46

Miehet, sprinttifinaali

#UrheilijaTulos
1.Pål Golberg (NOR)2.51,83
2.Erik Valnes (NOR)+0,52
3.Alexander Bolshunov (RUS)+0,92
4.Federico Pellegrino (ITA)+2,40
5.Håvard Solås Taugbøl (NOR)+9,74
6.Teodor Peterson (SWE)+49,48




Naiset, sprinttikarsinta (p)

#UrheilijaTulos
1.Johanna Hagström (SWE)3.15,96
2.Anna Dyvis (SWE)+0,78
3.Sophie Caldwell (USA)+2,16
4.Jonna Sundling (SWE)+2,80
5.Emma Ribom (SWE)+3,27
6.Ane Appelkvist Stenseth (NOR)+4,38
7.Anamarija Lampic (SLO)+4,92
8.Linn Svahn (SWE)+5,53
9.Linn Sömskar (SWE)+5,73
10.Maja Dahlqvist (SWE)+6,11

24. Katri Lylynperä +10,11
26. Anne Kyllönen +10,31
27. Laura Mononen +10,65
29. Kerttu Niskanen +11,55
35. Johanna Matintalo +16,52

Miehet, Sprinttikarsinta (p)

#UrheilijaTulos
1.Erik Valnes (NOR)2.51,15
2.Pål Golberg (NOR)+0,26
3.Alexander Bolshunov (RUS)+0,51
4.Richard Jouve (FRA)+1,27
5.Federico Pellegrino (ITA)+2,11
6.Calle Halfvarsson (SWE)+2,22
7.Lucas Chanavat (FRA)+2,47
8.Johan Häggström (SWE)+2,51
9.Håvard Solås Taugbøl (NOR)+3,01
10.Ristomatti Hakola (FIN)+3,27

13. Lauri Vuorinen +4,20
32. Iivo Niskanen +7,79
46. Lauri Lepistö +11,20
DNS Joni Mäki







Falunin maailmancupin aikataulu

Lue myös



Katso kaikki uutiset