Suomalaisten kilpakumppanit hallimaaottelussa

Suomalaisten kilpakumppanit hallimaaottelussa


Jukka Moisio: 10.02.2015 21:12Yleisurheilu
Suomalaisten kilpakumppanit hallimaaottelussa
Kuva: Olavi Kaljunen/Trackpic
Suomen joukkue lauantaina Norjassa käytävään pohjoismaiseen hallimaaotteluun julkaistiin eilen. Alla on lueteltu muiden osallistuvien joukkueiden urheilijat. Joukkueissa huomion kiinnittää ainakin se, että moni Ruotsin ja Norjan kärkiurheilija jättää maaottelun väliin. Norjan joukkueesta puuttuvat mm. pikajuoksija Jaysuma Saidy Ndure sekä kestävyysjuoksijat Henrik Ingebrigtsen ja Sondre Nordstad Moen. Ruotsalaishuipuista maaottelussa eivät kilpaile aitajuoksija Susanna Kallur, kestävyysjuoksija Meraf Bahta, pituushyppääjät Michel Tornéus ja Erica Jarder sekä seiväshyppääjä Angelica Bengtsson.

Ruotsi

Naiset,
60 m:  Elin Östlund, Caroline Larsson
200 m: Irene Ekelund, Moa Hjelmer
400 m: Elise Malmberg, Matilda Hellqvist
800 m: Anna Silvander, Lovisa Lindh
1500 m: Linn Nilsson, Tova Eurén Magnusson
3000 m: Charlotta Fougberg, Klara Bodinson
60 m aj: Adriana Janic, Malin Eriksson
Korkeus: Sofie Skoog, Vendela von Corswant
Seiväs: Malin Dahlström, Michaela Meijer
Pituus: Khaddi Sagnia, Malin Olsson
Kolmiloikka: Jasmin Sabir, Malin Marmbrandt
Kuula: Agnes Larsson, Fanny Roos
4x200 m: Irene Ekelund, Moa Hjelmer, Elise Malmberg, Isabelle Eurenius

Miehet,
60 m: Erik Hagberg, Patrik Andersson
200 m: Nil de Oliveira, Johan Wissman
400 m: Alexander Nordkvist, Erik Martinsson
800 m: Andreas Almgren, Johan Rogestedt
1500 m: Staffan Ek, Johan Walldén
3000 m: David Nilsson, Robin Rohlén
60 m aj: Filip Lööv, Anton Levin
Korkeus: Andreas Carlsson, Emil Svensson
Seiväs: Carl Sténson, Oscar Janson
Pituus: Thobias Nilsson, Andreas Otterling
Kolmiloikka: Erik Ehrlin, Mathias Ström
Kuula: Daniel Ståhl, Jonas Meyer
4x200 m: Joel Groth, Alexander Nordkvist, Nil de Oliveira, Johan Wissman

Norja

Naiset,
60 m: Ezinne Okparaebo, Astrid Mangen Cederkvist
200 m: Astrid Mangen Cederkvist, Ida Bakke Hansen
400 m: Line Kloster, Sara Dorthea Jensen
800 m: Trine Mjåland, Hedda Hynne
1500 m: Ida Fillingsnes, Christina Toogood
3000 m: Elisabeth Angell Bergh, Heidi Hestmark
60 m aj: Isabelle Pedersen, Lene Secher Myrmel
4x200 m: Ida Bakke Hansen, Astrid Mangen Cederkvist, Line Kloster, Sara Dorthea Jensen
Korkeus: Katarina Møgenburg, Caroline Fleischer
Seiväs: Lene Retzius, Ida Beate Østhus
Pituus: Nadia Akpana Assa, Synnøve Bjørgo Adam
Kolmiloikka: Ingrid Bøthun Leganger, Mari Sellevåg Aarø
Kuula: Matilde Roe, Kristin Sundsteigen

Miehet,
60 m: Salumu Ageze Kashafali, Thomas Wiborg
200 m: Karsten Warholm, Carl Emil Kåshagen
400 m: Andreas Roth, Mauritz Kåshagen
800 m: Roald Frøskeland, Thomas Roth
1500 m: Erik Udø Pedersen, Sindre Løchting
3000 m: Marius Vedvik, Hans Kristian Fløystad
60 m aj: Karsten Warholm, Henrik Holmberg
4 x 200 m: Karsten Warholm, Carl Emil Kåshagen, Jonas Andre Grønnhaug, Håkon Morken
Korkeus: Sindre Gelius Eikje, Henrik Holmberg
Seiväs: Eirik Dolve, Per Magne Florvåg
Pituus: Ingar Kiplesund, Jonas Mögenburg
Kolmiloikka: Vetle Utsi Onstad, Jonathan Varela Byrkjenes
Kuula: Ola Stunes Isene, Sven Martin Skagestad

Tanska/Islanti

Naiset,
60 m: Frida Sångren, Hrafnhild Eir Hermodsdottir (ISL)
200 m: Martha Traoré, Emma Beiter Bomme
400 m: Sara Slott Petersen, Anne Sofie Kirkegaard
800 m: Stina Troest, Anita Hinriksdottir (ISL)
1500 m: Maria Larsen, Josefine Rytter (Bagsværd
3000 m: Line K. Schulz, Josephine Thestrup
60 m aj: Marie C. Vermund, Mathilde U. Kramer
Pituus: Martha Traoré, Laura Tølløse
Korkeus: Sandra B. Christensen, Sandra Böll
Kolmiloikka: Janne Nielsen, Anette Nielsen
Seiväs: Caroline Bonde Holm, Iben Høgh-Pedersen
Kuula: Trine Mulbjerg, Maria Sløk Hansen
4x200 m: Slott Petersen, Stina Troest, Beiter Bomme, M. Kramer, M. Traoré, A. S. Kirkegaard

Miehet,
60 m: Morten D. Madsen, Ari Bragi Karason (ISL)
200 m: Emil Strøm, Festus Asante
400 m: Nick Ekelund-Arenander, Kolbeinn Hööur Gunnarson (ISL)
800 m: Nick R. Jensen, Kristinn Thor Kristinsson (ISL)
1500 m: Andreas Bueno, Andreas Lommer
3000 m: Thijs Nijhuis, Jacob Ø. Markussen
60 m aj: Andreas Martinsen, Alexander Guidje
Pituus: Benjamin Gabrielsen, Porsteinn Ingvarsson (ISL)
Korkeus: Janick Klausen, Jonas Kløjgård
Kolmiloikka: Peder P. Nielsen, Jannick Bagge
Seiväs: Rasmus W. Jørgensen, Andreas Rønning
Kuula: Lasse Larsen, Kenneth Mertz
4x200 m: B. Lobo Vedel, A. Martinsen, E. Strøm, N. Ekelund-Arenander, M. Madsen, F. Asante

(Joukkueet: friidrett.no)

Lue myös


Katso kaikki uutiset