Suomen Joukkue Nuorten Talviolympiafestivaaleille 2022

Euroopan nuorten talviolympiafestivaalit Suomessa maaliskuussa - Katso Suomen kisajoukkue


EYOF eli Euroopan Nuorten Talviolympiafestivaalit järjestetään vuonna 2022 Vuokatissa, Lahdessa ja Kajaanissa maaliskuun lopulla.
Etusuora: 11.03.2022 09:25Hiihto
Euroopan nuorten talviolympiafestivaalit Suomessa maaliskuussa - Katso Suomen kisajoukkue
Euroopan nuorten talviolympiafestivaalien (EYOF) toinen osa kilpaillaan maaliskuussa 2022. Kisat alkoivat joulukuussa poikien jääkiekkoturnauksella, jossa Suomi nappasi turnauksesta upeasti kultaa!

Kisojen päänäyttämönä toimii Vuokatti, jossa kisataan 20.-25.3.2022 suurin osa lajeista: alppihiihto, ampumahiihto, lumilautailu, maastohiihto, short track ja taitoluistelu. Jääkiekko-ottelut pelataan Kajaanissa, ja mäkihyppy ja yhdistetty kisataan Lahdessa. Tyttöjen jääkiekko ja yhdistetyn kilpailu ovat ensimmäistä kertaa mukana EYOF-kisaohjelmassa.



Järjestyksessään 15. EYOF-talvikisoihin voivat osallistua lajista riippuen vuosina 2003-2006 syntyneet urheilijat. Kisoihin osallistuu 44 Euroopan maata. Suomi on aikaisemmin järjestänyt EYOF-kisat kaksi kertaa: vuonna 2001 talvikisat Vuokatissa ja vuonna 2009 kesäkisat Tampereella.

Katso myös: EYOF 2022 - Ohjelma, aikataulut & livestream


Suomen joukkue EYOF 2022


Suomen joukkueessa urheilijat muun muassa Pekingin talviolympialaisissakin Suomea edustanut alppihiihtäjä Rosa Pohjolainen ja maastohiihdon nuorten MM-mitalisti Niko Anttola.

Urheilijan nimen perässä on hänen syntymävuotensa, seuransa ja urheiluakatemiansa.

Alppihiihto


Veera Alaniska, 2003, Ruka Slalom, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia
Silja Koskinen, 2004, Turun Slalomseura, Turun seudun urheiluakatemia
Rosa Pohjolainen, 2003, Hyvinkään Slalomseura Sukkula, Kuopion alueen urheiluakatemia
Riia Pallari, 2003, Santa Claus Ski Team, Lapin urheiluakatemia

Eduard Hallberg, 2003, Slalom66
Jesperi Kemppainen, 2004, Santa Claus Ski Team, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia
Kasper Niemi, 2004, GrIFK alpine, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia
Erik Saravuo, 2003, Helsinki Ski Club, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia Urhea

Roope Leskinen, valmentaja
Magnus Brodin, valmentaja
Petri Tuomikoski, valmentaja



Ampumahiihto


Iiris Helander, 2003, Ski Jyväskylä, Jyväskylän urheiluakatemia
Lyydia Rainio, 2004, Tuusulan Voima-Veikot
Rebecca Sandnäs, 2004, Larsmo IF
Nea Vähäsarja, 2003, Tuusulan Voima-Veikot, Joensuun urheiluakatemia

Arttu Heikkinen, 2004, Puijon Hiihtoseura, Kuopion alueen urheiluakatemia
Eemi Naumanen, 2004, Puijon Hiihtoseura, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia
Joonas Nelimarkka, 2003, Seinäjoen Hiihtoseura
Turkka Nieminen, 2003, Seinäjoen Hiihtoseura

Maija Holopainen, valmentaja
Adam Adamson, valmentaja
Matti Hakala, suksihuoltaja
Antti Suoniemi, suksihuoltaja


Jääkiekko, pojat


Maalivahdit

Topias Leinonen, 2004, JYP Jyväskylä, Jyväskylän urheiluakatemia
Eemil Vinni, 2005, HIFK Helsinki

Puolustajat

Thomas Grönlund, 2004, Lukko Rauma
Kasper Kulonummi, 2004, Jokerit Helsinki
Elmeri Laakso, 2004, SaiPa Lappeenranta
Niko Minkkinen, 2004, JYP Jyväskylä
Rasmus Vuorinen, 2004, HIFK Helsinki, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia Urhea
Juuso Vesala, 2004, Sport Vaasa, Vaasanseudun urheiluakatemia

Hyökkääjät

Otto Hokkanen, 2004, SaiPa Lappeenranta
Topi Rönni, 2004, Tappara Tampere
Jani Nyman, 2004, Ilves Tampere
Jere Lassila, 2004, JYP Jyväskylä, Jyväskylän urheiluakatemia
Tommi Männistö, 2004, Tappara Tampere, Tampereen urheiluakatemia
Kasper Lundell, 2004, HIFK Helsinki, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia Urhea
Aleksanteri Kaskimäki, 2004, HIFK Helsinki
Aaron Hakala, 2004, Oulun Kärpät
Lenni Hämeenaho, 2004, Ässät Pori, Satakunnan urheiluakatemia
Kasper Halttunen, 2005, Jokerit Helsinki, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia Urhea
Oskari Vuorio, 2004, Jokerit Helsinki, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia Urhea
Lauri Raiman, 2004, Pelicans Lahti

Valmennus

Joukkueenjohtaja: Arto Sihvonen
Päävalmentaja: Mika Marttila
Valmentaja: Saku Martikainen
Valmentaja: Esa Pirnes
Valmentaja: Jari Saastamoinen
Maalivahtivalmentaja: Janne Laine / Olli-Pekka Äijälä
Lääkäri: Thomas Ibounig
Fysioterapeutti: Antti-Juuso Ropo
Huoltaja: Matti Väyrynen / Veli-Pekka Nykänen


Jääkiekko, tytöt


Maalivahdit

Lilia Huovinen, 2006, K-Espoo
Ronja Pätsi, 2005, Kärpät

Puolustajat

Aino Krook, 2005, Team Kuortane, Etelä-Pohjanmaan urheiluakatemia
Jennika Ojala, 2006, Team Kuortane, Etelä-Pohjanmaan urheiluakatemia
Bianca Kanerva, 2005, K-Espoo, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia Urhea
Nella Berg, 2005, VG-62/TPS
Sinna Varjonen, 2005, Team Kuortane, Etelä-Pohjanmaan urheiluakatemia
Tuuli Tallinen, 2006, Team Kuortane, Etelä-Pohjanmaan urheiluakatemia

Hyökkääjät

Eveliina Kitula, 2005, HIFK, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia Urhea
Emma Lappalainen, 2005, RoKi, Lapin urheiluakatemia
Charlotta Lundström, 2006, Lukko
Kerttu Lehmus, 2005, Team Kuortane, Etelä-Pohjanmaan urheiluakatemia
Neea Pelkonen, 2005, Team Kuortane, Etelä-Pohjanmaan urheiluakatemia
Roosa Vuosalmi, 2006, K-Espoo, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia Urhea
Tilli Keränen, 2005, Kärpät, Ouluseutu urheiluakatemia
Heidi Kokora, 2005, Team Kuortane, Etelä-Pohjanmaan urheiluakatemia
Sofia Kari, 2005, Team Kuortane, Etelä-Pohjanmaan urheiluakatemia
Julia Schalin, 2005, K-Espoo, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia Urhea
Sanni Vanhanen, 2005, Tappara
Pauliina Salonen, 2005, TPS, Turun seudun urheiluakatemia

Valmennus

Sofia Pohjanen, joukkueenjohtaja
Mira Kuisma, päävalmentaja
Heikki Kemppainen, valmentaja
Elina Ojala, fysioterapeutti
Tatu Vento, huoltaja



Lumilautailu


Saana Korhonen, 2005, Helsingin Lumilautailijat, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia
Telma Särkipaju, 2005, Seinäjoen Hiihtoseura, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia

Roni Aalto, 2004, Iso-Syöte Am Team, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia
Elias Hämäläinen, 2005, Helsingin Lumilautailijat, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia
Mitja Kauranen, 2004, Mountain Club Ounasvaara, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia
Niilo Silander, 2005, Snowboard & freestyle Oulu, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia

Saku Tiilikainen, valmentaja


Maastohiihto


Fanny Kukonlehto, 2003, Tampereen Pyrintö, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia
Sanni Räisänen, 2003, Ski Jyväskylä, Jyväskylän urheiluakatemia
Elsa Torvinen, 2003, Ylöjärven Ryhti, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia
Eevi-Inkeri Tossavainen, 2003, Ylöjärven Ryhti, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia

Niko Anttola, 2003, Visa Ski Team Kemi, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia
Ike Melnits, 2003, Kankaantaan Kisa, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia
Niilo Mäkinen, 2004, Puijon Hiihtoseura, Kuopion alueen urheiluakatemia
Konsta Mäntyvaara, 2003, Pohti Ski Team, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia

Jaakko Halonen, päävalmentaja
Ville Maunuksela, valmentaja
Mika Ström, suksihuoltaja
Raimo Uusi-Autti, suksihuoltaja
Hannu Hovila, suksihuoltaja


Mäkihyppy


Tuomas Kinnunen, 2005, Lahden Hiihtoseura, Päijät-Hämeen urheiluakatemia
Tomas Kuisma , 2004, Puijon Hiihtoseura
Vilho Palosaari, 2004, Kuusamon Erä-Veikot, Kuopion alueen urheiluakatemia
Kasperi Valto, 2003, Lahden Hiihtoseura

Lauri Hakola, vastuuvalmentaja
Kimmo Yliriesto, huolto/apuvalmentaja
Lauri Asikainen, välineteknikko (mäkihyppy ja yhdistetty)



Taitoluistelu


Olivia Lisko, 2006, Espoon Jäätaiturit
Arttu Juusola, 2005, Porin Taitoluistelu, Satakunnan urheiluakatemia

Virpi Horttana, valmentaja
Riina Varjokari , valmentaja
Nuriya Pirogova, lajijohto


Yhdistetty


Annamaija Oinas (osallistuu myös joukkuemäkeen), 2003, Taivalkosken Kuohu, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia
Alva Thors (osallistuu myös joukkuemäkeen), 2005, Vörå IF, Vaasanseudun urheiluakatemia – Vasaregionens idrottsakademi

Herman Happonen, 2004, Puijon Hiihtoseura, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia
Valtteri Holopainen, 2005, Siilinjärven Ponnistus, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia
Eelis Meriläinen, 2004, Jyväskylän Hiihtoseura, Jyväskylän urheiluakatemia
Arsi Tietäväinen, 2004, Kiteen Urheilijat, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia

Antti Kuisma, valmentaja, miehet
Lasse Moilanen, valmentaja, naiset
Timo Heikkilä, huolto
Jouko Karjalainen, huolto

Lähde: Olympiakomitea

Lue myös



Katso kaikki uutiset