Katso Suomen Joukkue Yleisurheilun Ruotsi-otteluun 2022

Suomi EM-sankarien johdolla viikonlopun Ruotsi-otteluun - Katso Suomen joukkue


Suomi on julkaissut joukkueensa Helsingin uusitulla olympiastadionilla 3.-4.9.2022 pidettävään Suomi-Ruotsi-maaotteluun.
Etusuora: 29.08.2022 17:54Yleisurheilu
Suomi EM-sankarien johdolla viikonlopun Ruotsi-otteluun - Katso Suomen joukkue
Kuva: Olavi Kaljunen / Trackpic
Tunnelmia Suomi-Ruotsi-maaottelusta vuodelta 2018.
Perinteikäs Suomen ja Ruotsin välinen yleisurheilumaaottelu kilpaillaan Helsingin olympiastadionilla 3.-4.9.2022. Suomi lähtee maaotteluun kovalla joukkueella, jota tähdittävät Münchenin EM-kisojen sankarit.

Suomen naisten joukkuetta tähdittävät muun muassa Wilma Murto, Kristiina Mäkelä, Viivi Lehikoinen, Sara Kuivisto, Silja Kosonen, Krista Tervo ja Senni Salminen.

Miesten joukkueen kärkinimiä ovat muun muassa Lassi Etelätalo, Joonas Rinne, Elmo Lakka, Samuli Samuelsson ja Samuel Purola.

Muokkaus: Koronasta toipuva Topi Raitanen oli ilmoitettu 1500 metrille ja 3000 metrin estejuoksuun, mutta hän ei saanut lääkäriltä kilpailupaa Ruotsi-otteluun.



Ruotsi tilastosuosikkina maaotteluun


Tilastojen valossa Ruotsi on suosikki miesten ja naisten otteluissa, mutta Suomen Urheiluliiton General Manager Tuomo Salonen ja Ruotsin yleisurheiluliiton maajoukkuetoiminnasta vastaava Kajsa Bergqvist povaavat maaottelusta erittäin tasaväkistä.

– Tilastoilla ei maaottelussa tee yhtään mitään. Koskaan ei tiedä etukäteen, miten maaottelussa käy – ja siinä se on tämän jutun suola, Salonen sanoo.

– Ennakkoasetelmat ovat ilmeisesti melko tasaväkiset, vaikka Ruotsilla onkin muutaman vuoden voittoputki pohjilla miesten ja naisten maaotteluissa.

Bergqvist on samoilla linjoilla. Hän muistuttaa, että suomalainen yleisurheilu on nousussa

– Viime vuosina olemme olleet selkeitä suosikkeja sekä naisten että miesten puolella, mutta nyt se tulee olemaan hankalampaa. Tuplavoitto ei ole itsestäänselvyys, Bergqvist toteaa Ruotsin liiton tiedotteessa.

Ohessa Suomen joukkue Ruotsi-otteluun.



Suomen joukkue Ruotsi-otteluun


Joukkue päivitetty 2.9.2022

Miehet

LajiUrheilijat
100 mSamuli Samuelsson Ikaalisten Urheilijat, Valtteri Louko Lapuan Virkiä, Santeri Örn Polvijärven Urheilijat.
200 mSamuel Purola Oulun Pyrintö, Oskari Lehtonen Nurmijärven Yleisurheilu, Samuli Samuelsson Ikaalisten Urheilijat.
400 mViljami Kaasalainen Jyväskylän Kenttäurheilijat, Eljas Aalto Sibbo-Vargarna, Asseri Välimäki Noormarkun Nopsa (Pori).
800 mJoonas Rinne Saarijärven Pullistus, Ville Lampinen Kenttäurheilijat -58 (Vantaa), Santtu Heikkinen Lempäälän Kisa Yleisurheilu.
1500 mJoonas Rinne Saarijärven Pullistus, Aleksi Kivelä Lempäälän Kisa Yleisurheilu, Santtu Heikkinen Lempäälän Kisa Yleisurheilu.
5000 mMika Kotiranta Joensuun Kataja, Eemil Helander Jyväskylän Kenttäurheilijat, Eero Saleva Helsingin Kisa-Veikot.
10 kmHannu Granberg Lahden Ahkera, Ossi Kekki Lahden Ahkera, Jarkko Järvenpää Tampereen Pyrintö.
110 m ajElmo Lakka Jyväskylän Kenttäurheilijat, Ilari Manninen Jyväskylän Kenttäurheilijat, Santeri Kuusiniemi Jyväskylän Kenttäurheilijat.
400 m ajTuomas Lehtonen Liedon Parma, Jaakko Linnus Tampereen Pyrintö, Joonas Lapinkero Jyväskylän Kenttäurheilijat.
3000 m ejMikko Hirvonen Joensuun Kataja, Eero Heinonen Turun Urheiluliitto, Samuel Auvinen Joensuun Kataja.
KorkeusDaniel Kosonen Tampereen Pyrintö, Arttu Mattila Äänekosken Urheilijat, Matias Mustonen Lempäälän Kisa Yleisurheilu.
SeiväsUrho Kujanpää Tampereen Pyrintö, Tommi Holttinen Turun Urheiluliitto, Juho Alasaari Laihian Luja.
PituusKristian Pulli Oulun Pyrintö, Kalle Salminen Joensuun Kataja, Topias Koukkula Turun Urheiluliitto.
3-loikkaSimo Lipsanen Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Topias Koukkula Turun Urheiluliitto, Veikko Nugraha Espoon Tapiot.
KuulaEero Ahola Porin Yleisurheilu, Nico Oksanen Turun Urheiluliitto, Arttu Korkeasalo Lielahden Kipinä (Tampere).
KiekkoFrantz Kruger Vasa Idrottssällskap, Rami Kankaanpää Ilmajoen Kisailijat, Antti Pränni Pudasjärven Urheilijat.
MoukariTuomas Seppänen Noormarkun Nopsa (Pori), Henri Liipola Someron Esa, Aaron Kangas Kankaanpään seudun Leisku.
KeihäsLassi Etelätalo Joensuun Kataja, Janne Läspä Oulun Pyrintö, Teo Takala IF Raseborg.
3-ottelu (400 m, pituus, kuula)Juuso Hassi Oriveden Ponnistus, Juuso Toivonen Ähtärin Urheilijat, Ville Toivonen Ähtärin Urheilijat.
4×100 mSanteri Örn Polvijärven Urheilijat, Samuli Samuelsson Ikaalisten Urheilijat, Oskari Lehtonen Nurmijärven Yleisurheilu, Samuel Purola Oulun Pyrintö, Valtteri Louko Lapuan Virkiä.
4×400 mViljami Kaasalainen Jyväskylän Kenttäurheilijat, Samuel Purola Oulun Pyrintö, Eljas Aalto Sibbo-Vargarna, Asseri Välimäki Noormarkun Nopsa Pori, Tuomas Lehtonen Liedon Parma, Benjamin Stendahl Borgå Akilles.



Naiset

LajiUrheilijat
100 mAnniina Kortetmaa Jyväskylän Kenttäurheilijat, Anna Pursiainen Espoon Tapiot, Johanna Kylmänen Raision Kuula.
200 mAnniina Kortetmaa Jyväskylän Kenttäurheilijat, Anna Pursiainen Espoon Tapiot, Jenna Kokkonen Kajaanin Kipinä.
400 mMette Baas Joensuun Kataja, Milja Thureson Turun Toverit, Viivi Lehikoinen HIFK-friidrott (Helsinki).
800 mSara Kuivisto Borgå Akilles, Eveliina Määttänen Espoon Tapiot, Viola Westling Turun Urheiluliitto.
1500 mSara Kuivisto Borgå Akilles, Emilia Jousimaa Lahden Ahkera, Viola Westling Turun Urheiluliitto.
5000 mJohanna Peiponen Rovaniemen Lappi, Nina Chydenius Gamlakarleby IF (Kokkola), Ilona Mononen Lahden Ahkera.
10 kmLaura Manninen Kenttäurheilijat -58 Vantaa, Nina Chydenius Gamlakarleby IF (Kokkola), Johanna Peiponen Rovaniemen Lappi.
100 m ajReetta Hurske Tampereen Pyrintö, Saara Keskitalo Espoon Tapiot, Jessica Kähärä Mikkelin Kilpa-Veikot.
400 m ajViivi Lehikoinen HIFK-friidrott (Helsinki), Kristiina Halonen Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Laura Loponen Oulun Pyrintö .
3000 m ejLotta-Maria Maine Turun Urheiluliitto, Janette Vänttinen Helsingin Kisa-Veikot, Pihla Hokkanen Kuopion Reipas.
KorkeusHeta Tuuri Lahden Ahkera, Sini Lällä Jyväskylän Kenttäurheilijat, Neea Käyhkö Savonlinnan Riento.
SeiväsWilma Murto Salon Vilpas, Elina Lampela Oulun Pyrintö, Saga Andersson Esbo IF.
PituusAnne-Mari Lehtiö Kenttäurheilijat -58 (Vantaa), Jessica Kähärä Mikkelin Kilpa-Veikot, Senni Salminen Imatran Urheilijat.
3-loikkaKristiina Mäkelä Orimattilan Jymy, Senni Salminen Imatran Urheilijat, Kira Kytölä Esbo IF.
KuulaEveliina Rouvali Kuopion Reipas, Senja Mäkitörmä Varpaisjärven Vire (Lapinlahti), Kaisa Kymäläinen Hirsilän Pyrkivä (Orivesi).
KiekkoSalla Sipponen Keuruun Kisailijat, Helena Leveelahti Virtain Urheilijat, Katri Hirvonen Joensuun Kataja.
MoukariSilja Kosonen Someron Esa, Krista Tervo Karhulan Katajaiset (Kotka), Suvi Koskinen Kauhajoen Karhu.
KeihäsSanne Erkkola Turun Urheiluliitto, Julia Valtanen Rauman Urheilijat, Jatta-Mari Jääskeläinen Turun Urheiluliitto.
3-ottelu (200 m, pituus, kuula)Saga Vanninen Tampereen Pyrintö, Miia Sillman Tampereen Pyrintö, Jessica Rautelin Esbo IF.
4×100 mJenna Kokkonen Kajaanin Kipinä, Aino Pulkkinen Jyväskylän Kenttäurheilijat, Anniina Kortetmaa Jyväskylän Kenttäurheilijat, Anna Pursiainen Espoon Tapiot, Johanna Kylmänen Raision Kuula.
4×400 mViivi Lehikoinen HIFK-friidrott (Helsinki), Mette Baas Joensuun Kataja, Milja Thureson Turun Toverit, Ronja Koskela Kuivasjärven Aura (Oulu), Kristiina Halonen Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Aino Pulkkinen Jyväskylän Kenttäurheilijat.



Kävelymaaottelu Suomi – Ruotsi


Suomen maajoukkue:


Miehet, 10000 m kävely: Joni Hava Espoon Tapiot, Jerry Jokinen Naantalin Löyly. (Kolmas edustaja nimetään myöhemmin).
Naiset, 10000 m kävely: Enni Nurmi Espoon Tapiot, Elisa Neuvonen Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Venla Laiho Laitilan Jyske.

Ruotsin maajoukkue:


Miehet, 10000 m kävely: Ato Alm Ibáñez, Perseus Karlström, Christer Svensson.
Naiset, 5000 m kävely: Monika Svensson, Helena Sandmer, Linda-Louise Köld.

Kilpakävelijät käyvät erillisen maaottelun.

Lähde: SUL

Katso myös: Suomi-Ruotsi-maaottelun ohjelma, tv ja tulokset

Lue myös



Katso kaikki uutiset