fi

Topi Raitanen avasi kautensa Dohan Timanttiliigassa - keihäässä nähtiin hirmukaari


Dohan Timanttiliigan päätöslajina juostiin 3000 metrin esteet, jossa oli mukana Suomen Topi Raitanen.
Etusuora: 13.05.2022 19:53Yleisurheilu
Topi Raitanen avasi kautensa Dohan Timanttiliigassa - keihäässä nähtiin hirmukaari
Kuva: Olavi Kaljunen/Trackpic
Topi Raitanen juoksi Dohan Timanttiliigan 3000 metrin esteissä ajan 8.38,75 ja oli kisan 11:s. Kisan voittoon juoksi olympiavoittaja Soufiane El Bakkali ajalla 8.09,66.

Raitanen pysyi ensimmäisen kilometrin kärkiporukan mukana, mutta tippui vauhdista seuraavilla kilometreillä. Erityisesti kilpailun viimeinen kierros oli Raitasella hidas.

Raitasen ennätys on kaudella 2020 Monacon Timanttiliigassa juostu 8.16,57.

Estekilpailu oli nimilistaltaan erittäin kovatasoinen, sillä mukana oli Tokion olympialaisten viisi parasta estejuoksijaa.

Miesten keihäässä nähtiin hienoja kaaria, kun Grenadan Anderson Peters täräytti hirmukaaren 93,07. Myös kisan kakkonen Tsekin Jakub Vadlejch ylitti 90 metriä ensimmäistä kertaa urallaan 90,88. Keihäskisa heitettiin kovaan myötätuuleen.


Tilastot tuottaa: Tilastopaja

()

Syntynyt: 1.1.1970






Kaupallinen yhteistyö - Viaplay

HUOM! Kaikki Davosin maailmancupin kilpailut ja myös Tour de Skin neljä ensimmäistä osakilpailua Toblachista näet Suomessa vain ja ainoastaan Viaplaylta.

Lisäksi kaikki maastohiihdon maailmancupin kilpailut kaudella 2025-26 suorina lähetyksinä Viaplaylta! Näet SM-hiihdot, Suomen Cupin kaikki kilpailut sekä suurin osa mäkihypyn ja yhdistetyn maailmancupin kilpailuista näet suorana Viaplaylta!

Viaplaylla myös mm. NHL, Valioliiga, Bundesliiga, darts ja jääkiekon MM-kisat!

Tilaa Viaplay nyt ja nauti laajasta urheilukattauksesta!