fi

Sivu sisältää mainoslinkkejä

Topi Raitanen avasi kautensa Dohan Timanttiliigassa - keihäässä nähtiin hirmukaari


Dohan Timanttiliigan päätöslajina juostiin 3000 metrin esteet, jossa oli mukana Suomen Topi Raitanen.
Etusuora: 13.05.2022 19:53Yleisurheilu
Topi Raitanen avasi kautensa Dohan Timanttiliigassa - keihäässä nähtiin hirmukaari
Kuva: Olavi Kaljunen/Trackpic
Topi Raitanen juoksi Dohan Timanttiliigan 3000 metrin esteissä ajan 8.38,75 ja oli kisan 11:s. Kisan voittoon juoksi olympiavoittaja Soufiane El Bakkali ajalla 8.09,66.

Raitanen pysyi ensimmäisen kilometrin kärkiporukan mukana, mutta tippui vauhdista seuraavilla kilometreillä. Erityisesti kilpailun viimeinen kierros oli Raitasella hidas.

Raitasen ennätys on kaudella 2020 Monacon Timanttiliigassa juostu 8.16,57.

Estekilpailu oli nimilistaltaan erittäin kovatasoinen, sillä mukana oli Tokion olympialaisten viisi parasta estejuoksijaa.

Miesten keihäässä nähtiin hienoja kaaria, kun Grenadan Anderson Peters täräytti hirmukaaren 93,07. Myös kisan kakkonen Tsekin Jakub Vadlejch ylitti 90 metriä ensimmäistä kertaa urallaan 90,88. Keihäskisa heitettiin kovaan myötätuuleen.


Tilastot tuottaa: Tilastopaja





Kaupallinen yhteistyö

Katso huippu-urheilua suorana yksinoikeudella MTV Katsomo+ Urheilu -palvelusta! Katso kaikki Timanttiliigan osakilpailut sekä World Athletics Indoor Tour -hallisarjan ja World Athletics Continental Tourin tärkeimmät kilpailut vain MTV Katsomo+ Urheilusta.

Lisäksi näet muun muassa jääkiekon Liigan ja Mestiksen, rallin MM-sarjan sekä jalkapallon Mestarien Liigan, La Ligan ja Seria A:n kaikki ottelut yksinoikeudella.

MTV Katsomo+ Urheilu -tuotteeseen sisältyvät:

  • Timanttiliiga, World Athletics Indoor Tour Gold ja World Athletics Continental Tour Gold
  • Jalkapallon Mestarien liiga, Serie A, La Liga, MM-kisat
  • Jääkiekon Liiga, Mestis, SHL, MM-kisat
  • MM-ralli, ATP-tennis ja paljon muuta

Hanki katseluoikeus ja nauti huippu-urheilusta suorana lähetyksenä.