Davosin maailmancupissa hiihdetään lauantaina naisten ja miesten vapaan hiihtotavan sprintit.
Norjan
Johannes Hösflot Kläbo ja
Erik Valnes ottivat omansa Davosin maailmancupin parisprintissä perjantaina ja lähtevät suosikkeina myös lauantain henkilökohtaiselle matkalle.
Suomen kaksikon
Lauri Vuorisen ja
Joni Mäen osalta perjantai oli myös varsin positiivinen, sillä kaksikko ylsi viidenneksi, vaikka Mäeltä katkesi sauva toisen osuuden tuoksinnassa.
Molemmat vaikuttivat kuitenkin hyvävoimaisilta ja etenkin Mäki tuli loppusuoralla hyvin kamppailen, vaikka sauvarikko vaati varmasti energiaa toisella osuudella.
Lauantain sprintissä Kläbo on voittajasuosikki numero yksi, mutta muille palkintopallisijoille on useita ehdokkaita ja myös suomalaiset voivat hyvin kamppailla kärkisijoista.
Nousevatko kokeneet sprintterit Davosissa omalle tasolleen?
Ranskan
Lucas Chanavat palasi maailmancupiin Trondheimin sprintissä, mutta jäi perinteisellä karsintaan ollen 40:s. Davos on kuitenkin aina ollut hyvä paikka ranskalaiselle, kun kolme edellistä Davosin vapaan sprinttiä ovat tuoneet sijoitukset 2, 1 ja 3.
Sääriluun rasitusmurtuman vuoksi harjoituskausi on ollut erittäin rikkonainen, mutta kilpailujen myötä kunto menee varmasti eteenpäin ja vapaa hiihtotapaa sopii hänelle selkeästi paremmin. Perjantain parisprintissä Chanavat ei ollut lainkaan mukana, joten hän saa pientä lepoetua muihin nähden.
Myös Italian kokenut
Federico Pellegrino voi nostaa osakkeitaan huomattavasti, kun siirrytään vapaan hiihtotavan puolelle ja korkealle Davosin vuorimaisemaan. Italialainen on ollut Davosin sprintin palkintopallilla kahdeksan kertaa ja voittanut kilpailun neljästi.
Rukan (33:s) ja Trondheimin (12:s) perinteisen sprinttien tulokset eivät viittaa huippukuntoon, mutta parisprintissä nähtiin jo huomattavasti vahvempaa vetoa. Pellegrino nosti Italian komeasti parisprintin kakkoseksi ja italialaisen voi nostaa lauantaina Kläbon ykköshaastajaksi.
Kärkiporukkaan tulee nostaa myös Ruotsin
Edvin Anger, jonka meno oli vahvaa jo parisprintissä. Anger ankkuroi Ruotsin sijalle kolme.
Kilpailun jokerikortti on
Saveliy Korostelev, joka ei ole venäläisten poissulkemisen jälkeen kilpaillut kertaakaan FIS:n kisoissa sitten helmikuun 2022. 22-vuotiaalla Korostelevilla ei ole aikuisten tasolla näyttöjä, mutta vuoden 2022 nuorten maailmanmestari voi silti lyödä oman mausteensa kilpailuun.
Katso kohteet ja kertoimet