Falunin maailmancupissa sivakoidaan sunnuntaina naisten 10 km (p) + 10 km (v) yhdistelmäkilpailu.
Falunin maailmancupissa hiihdetään sunnuntaina mielenkiintoinen naisten yhdistelmäkilpailu. Olympialaisten päätösmatkasta on vain viikko aikaa, joten urheilijoilla on hyvin suuria eroja rasituksen suhteen ja sairastelujakin on nähty paljon kärkinaisten kesken.
Naisten kilpailuissa nähdään harvoin isoja yllätyksiä, mutta olympialaisten suuri kuorma kärkinaisten kesken avaa tällä kertaa mahdollisuudet myös yllätyksiin.
Ruotsin
Jonna Sundling ja
Ebba Andersson sekä Itävallan
Teresa Stadlober ovat kokonaan poissa kilpailusta. Samoin Norjan
Astrid Öyre Slind, joka kilpailee sunnuntaina Falunin sijaan legendaarisessa
Vasaloppetissa.
Frida Karlsson sairasteli Italiassa, eikä osallistunut lainkaan 50 km yhteislähtöön. Normaalioloissa hän olisi kilpailun supersuosikki, mutta nyt lähtökohdat sisältävät kysymysmerkkejä.
Karlsson totesi itsekin Expressen -lehdelle kilpailun alla, ettei ole välttämättä täydessä kunnossa ja lähtee “nautiskelemaan kilpailusta”. Potentiaali ruotsalaisella on niin hurja, että hän saattaa hyvin tästä huolimatta voittaa kilpailun.
Suosikit
Norjan
Heidi Weng, USA:n
Jessie Diggins ja Sveitsin
Nadja Kälin urakoivat ja menestyivät olympialaisissa useilla matkoilla.
Meno 50 km (p) yhteislähdössä oli erittäin vakuuttavaa koko kolmikolla, etenkin Wngillä. Skiathlon sopii matkana myös oikein hyvin kaikille. Weng oli olympialaisissa pronssilla, Kälin neljäs.
Diggins kaatui perinteisen osuudella, eikä päässyt enää letkaan mukaan, mutta hän voitti edellisen maailmancupin skiathlonin joulukuussa Trondheimissa.
Digginsiltä tuntuu myös löytyvän jokaisella matkalla aina hyvä viimeinen kierros, vaikka väsymys paistaisi kehosta kuinka pitkälle.
Yllättäjät
On mielenkiintoista nähdä, kuka lähtee pitämään vauhtia sunnuntain kilpailussa? Olympiataakka varmasti painaa, eikä Karlsson välttämättä halua tällä kertaa toimia koko ajan veturina. Perinteinen vetojuhta Andersson ei sen sijaan osallistu kilpailuun lainkaan.
Voikin olla, että tällä kertaa vapaan osuuksille tullaan hieman isommassa porukassa. Se avaa mahdollisuuksia etenkin Digginsille, mutta myös yllättäjille. Lauantain sprintin voittanut
Linn Svahn on yksi kandidaateista jopa voittotaistoon asti.
Toinen mahdollinen yllättäjä on Tsekin
Katarina Janatova, joka oli olympialaisten skiathlonissa peräti 7:s. Myös Norjan
Kristin Austgulen Fösnaes on mahdollinen menestyjä.
Norjalainen oli Trondheimin skiathlonissa 7:s jääden vain 4,9 sekuntia voittaja Digginsistä. Olympialaisten skiathlonista tuli 10:s sija.
Suomalaisittain kilpailuun ei ikävä kyllä ole kovin suurta odotusarvoa.
Vilma Ryytty on ainoa osallistuja Suomen joukkueesta koko kilpailuun.
Sijoitus kymmenen parhaan joukossa on Ryytylle realistinen, mutta ei helpolla saavutettavissa. Olympialaisissa Ryytty oli skiathlonin 15:s ja Trondheimin maailmancupissa 16:s.
Naisten 10 km + 10 km yhdistelmähiihtoon startataan kello 16:05 alkaen. YLE ja
Viaplay näyttävät kilpailun suorana lähetyksenä.
Katso kohteet ja kertoimet