fi

Jatkuuko Tommaso Giacomelin voittoputki Ruhpoldingin pikakilpailussa? Nähdäänkö suomalaismiehiltä onnistumisia?


Kolmen kisan voittoputkessa oleva italialainen on kilpailun itseoikeutettu ykkössuosikki. Suomalaisilta toivotaan onnistumisia laajalla rintamalla.
Veijo Vaakanainen: 16.01.2026 22:27Ampumahiihto
Jatkuuko Tommaso Giacomelin voittoputki Ruhpoldingin pikakilpailussa? Nähdäänkö suomalaismiehiltä onnistumisia?
Kuva: Julia Niiranen.
Veikkaus
Tommaso Giacomel.
Miesten pikakilpailu, pelikohteet tästä.
Kaupallinen yhteistyö: Veikkaus
Ampumahiihdon maailmancupin toiseksi viimeinen kisaviikko Saksan Ruhpoldingissa jatkuu lauantaina miesten pikakilpailulla. Kilpailun suurin ennakkosuosikki on kolme edellistä osakilpailua voittanut ja myös maailmancupin kokonaiskilpailun kärkeen noussut Italian Tommaso Giacomel.

Hurjavireinen italialainen oli viikko sitten Oberhofissa täysin pitelemätön. Pikakilpailun voiton jälkeen hän nousi dramaattisten vaiheiden jälkeen myös takaa-ajon ykköseksi, vaikka ampuikin kilpailussa peräti kuusi sakkokierrosta.

Giacomel on siis luonnollisesti ykkössuosikki kilpailun voittajaksi tälläkin kertaa. Hän on hiihtoaikojen perusteella yksi kiertueen nopeimmista hiihtäjistä ja myös hänen ampumaprosenttinsa ovat hyvällä tasolla. Makuulta italialainen on osunut 86 ja pystystä peräti 89 prosentin varmuudella.

Italian ykkösampumahiihtäjä on myös toistaiseksi ainoa urheilija, joka on onnistunut tällä kaudella voittamaan useamman kuin yhden pikakilpailun. Oberhofin lisäksi hän juhli voittoa myös Hochfilzenissa. Ylipäätään Giacomelin lisäksi useampaan kuin yhteen mc-voittoon on tällä kaudella pystynyt ainoastaan alkukauden tähti Johan-Olav Botn, joka ei pysty vieläkään kilpailemaan sairastelun vuoksi.

Giacomelia lauantain kilpailussa haastamaan pyrkii ainakin Ranskan Eric Perrot, joka ei ole vielä toistaiseksi onnistunut voittamaan yhtään pikakilpailua kuluvalla kaudella. Ranskan joukkueen kovimmaksi pyssyksi noussut Perrot on parhaimmillaan ollut toinen Hochfilzenissa juuri Giacomelin takana.

Norjalaisista Botnin poissaollessa parhaat mahdollisuudet menestykseen lienevät Oberhofissa takaa-ajon voiton viimeisessä ammunnassa menettäneellä Martin Uldalilla, Annecyn pikakilpailussa voittoa juhlineella Vetle Sjåstad Christiansenilla sekä jo kahdesti pikakilpailussa palkinnoille nousseella Johannes Dale-Skjevdalilla. Sen sijaan maailmancupin viime vuoden ykkönen Sturla Holm Lägreid vaikuttaisi edelleen hakevan parasta virettään.

Ruotsalaiset Sebastian Samuelsson ja Martin Ponsiluoma kuuluvat hurjan hiihtovauhtinsa vuoksi aina pikakilpailuiden mahdollisiin menestyjiin. Heillä molemmilla on tosin paha tapa epäonnistua ampumapenkalla vähintään yhden kerran liian usein, mikä tiputtaa heidät pois palkintosijoilta.

Alkukauden vaisusti esiintyneet saksalaiset ovat myös parantaneet otteitaan kotikisoissaan. Philipp Nawrath nousi Oberhofin pikakilpailussa jo palkintokorokkeelle, joten vastaavaa suoritusta voidaan odottaa häneltä myös Ruhpoldingissa. Mahdollinen yllätyskortti Saksan joukkueesta voisi olla nousuvireinen David Zobel, jolle Ruhpolding kisapaikkana sopii erinomaisesti.

Yhdysvaltain Campbell Wright ei ole vielä toistaiseksi onnistunut nousemaan kertaakaan palkintokorokkeelle tämän kauden kilpailuissa. Viime kauden Lenzerheiden MM-kisojen kaksinkertainen mitalisti pystyy kuitenkin vaikka voittoon, mikäli hän onnistuisi täydellisesti ampumapenkalla.

Nähdäänkö suomalaisilta onnistumisia?


Suomalaismiesten kausi ampumahiihdon maailmancupissa on tähän asti ollut hyvin vuoristoratamainen. Ajoittain miehiltä on nähty oikeinkin hyviä otteita, mutta toisissa kisoissa suoritukset ovat jääneet pahasti piippuun.

Tero Seppälä on parhaana suomalaisen maailmancupin kokonaiskilpailussa tällä hetkellä sijalla 26. Hänen vireensä on viimeisissä viidessä kilpailussa ollut varsin tasainen, sillä hänen sijoituksensa ovat vaihdelleet välillä 15-22.

Useassa kisassa Seppälällä on jäänyt kuitenkin hieman jossiteltavaa. Paremmatkin lopputulokset olisivat voineet olla mahdollisia, jos tauluja olisi kaatunut ampumapaikoilla enemmän.

Lauantaina Seppälällä voisikin olla huippuonnistumisella mahdollisuus nousta jopa kymmenen parhaan joukkoon. Seppälällä on Ruhpoldingin pikakilpailuista hyviä muistoja, sillä hänen uransa paras sijoitus (5:s) on tullut juuri siellä ja tässä kyseisessä kisamuodossa.

Olli Hiidensalon suorituksissa vaihtelu on ollut vielä suurempaa kuin Tero Seppälän. Parhaassa vireessä Suomen joukkueen konkarijäsen oli Annecyssa, jossa hän oli hienosti pikakilpailun 14:s ja takaa-ajon 11:s. Viikko sitten Oberhofissa hänen tekemisensä oli epätasaisempaa, sillä hän oli pikakisassa vasta 56:s, mutta nousi takaa-ajossa peräti 30 parhaan joukkoon.

Torstain viestin perusteella Hiidensalo vaikuttaisi olevan etenkin varsin mainiossa hiihtovireessä. Hyvillä ampumasuorituksilla hänellä saattaisi siis olla jälleen mahdollisuuksia nousta ainakin 15 parhaan joukkoon.

Alkukauden sairastelujen vuoksi väliin jättäneen Otto Inveniuksen suoritukset ovat myös olleet toistaiseksi varsin epätasaisia. Viime vuonna Ruhpoldingin normaalimatkalla uransa parhaan sijoituksen (7:s) saavuttanut Invenius voi hänkin hätyytellä paikkaa 20 parhaan joukossa. Se vaatii kuitenkin luonnollisesti hyviä ampumasuorituksia.

Myös IBU Cupin puolelta maailmancupiin noussut Jimi Klemettinen voi taistella paikasta 30 parhaan joukossa. Oberhofissa hän hiihti jo omalle tasolleen varsin hienosti kahdesti maailmancupin pisteille, joten Ruhpoldingissa astetta paremmilla ampumasuorituksilla hän voi pystyä vielä napsun parempiin suorituksiin.

Tuomas Harjula joutui jättämään viestin välistä, joten hänen iskukykynsä lauantain kilpailussa on arvoitus. Hochfilzenissa kahdesti 30 joukkoon sijoittuneen Harjulan kuntokäyrä on muutenkin ollut hieman laskuvireinen. Oberhofissa hän jäi molemmissa kilpailuissa 50 huonommalle puolelle.

Kaikille viidelle suomalaiselle vähimmäistavoite on lunastaa paikka sunnuntain takaa-ajossa. Olisikin varsin suuri pettymys, jos yksi tai useampi heistä jäisi lauantaina 60 parhaan ulkopuolelle.

Katso kohteet ja kertoimet
Artikkeli on toteutettu kaupallisessa yhteistyössä Veikkauksen kanssa. Miesten pikakilpailu, pelikohteet tästä. Rahapelaamisen ikäraja on 18 vuotta. Apua pelaamisen hallintaan pelaamaltilla.fi