Pokljukaan ampumahiihtostadionille luvattu lämmintä ja raskasta hiihtosäätä - Lue ennakko naisten normaalimatkalle


Pokljukassa kilpaillaan torstaina naisten lyhennetty normaalimatka varsin raskaissa oloissa.
Etusuora: 12.03.2025 16:17Ampumahiihto
Pokljukaan ampumahiihtostadionille luvattu lämmintä ja raskasta hiihtosäätä - Lue ennakko naisten normaalimatkalle
Kuva: Julia Niiranen.
Veikkaus
Hanna Öberg.
Naisten normaalimatka 12,5 km, pelikohteet tästä.
Kaupallinen yhteistyö: Veikkaus
Pokljukan ohjelmistoa muutettiin sateiden ja hyvin lämpimän sään vuoksi. Kisapäivälle on luvattu noin kuutta lämpöastetta ja vesisadetta, mikä voi tehdä kilpailusta varsin raskaan.

Tämän vuoksi kilpailujen aikatauluja muokattiin ja päätettiin siirtyä lyhennettyyn normaalikilpailuun, missä naiset hiihtävät 12,5 kilometriä normaalin 15 km sijaan. Ohilaukauksesta sen sijaan rangaistaan normaalin minuutin sijasta 45 sekunnin aikasakolla.

Pehmeän sään lisäksi urheilijoiden rasitteena on myös ohut ilmanala, sillä ampumahiihtostadion on noin 1300 metrin korkeudessa. Mistään kevyestä lenkistä ei siis tällä kertaa ole kysymys, vaikka hiihtolenkkiä onkin pätkäisty 2,5 kilometrillä.

Suosikit


Raskaat olot suosivat kovia hiihtäjiä. Ranskalaiset ovat toistaiseksi dominoineet naisten maailmancupia hiihtovauhdeissa ja jälleen suosikit löytyvät samasta joukkueesta.

Etenkin Lou Jeanmonnot on ollut tämän kauden normaalimatkoilla loistava. Kontiolahdelta ja Anterselvasta tuli voitot ja MM-kisoista pronssimitali.

Normaalimatkan hallitseva maailmanmestari Julia Simon näytti Nove Mestossa viikko sitten jopa paremmalta kuin MM-kisoissa. Sprintistä tuli kolmas sija ja takaa-ajosta näyttävä voitto.

Muista ranskalaisista Justine Braisaz-Bouchetin ja Oceane Michelonin hiihtovauhti riittää voittoon asti, mutta ammunta on ollut hieman epävarmempaa. Pokljukan poikkeuksellisen raskaissa oloissa heillä saattaa kuitenkin olla normaalia paremmat edellytykset palkintopallille myös normaalimatkalla.

Haastajat


Ruotsin Ella Halvarsson ja Hanna Öberg ovat kilpailun kenties mielenkiintoisimmat starttaajat. Halvarsson voitti MM-hopeaa Lenzerheiden normaalimatkalta ja oli Kontiolahdella kauden avauksessa lyhennetyllä 12,5 km matkalla toinen.

Öberg sen sijaan esitti kauden parastaan Nove Mestossa nousemalla pikakilpailun 14. sijalta aina toiseksi. Näyttäisi, että alkukauden ongelmat on saatu selätettyä, joten normaalimatkan kaksinkertaiselta maailmanmestarilta ja olympiavoittajalta voi odottaa vahvaa loppukautta.

Suomen Suvi Minkkinen on mielettömän tasaisessa vireessä. Edelliset 12 kilpailua ovat tuoneet 11 kertaa sijoituksen kymmenen parhaan joukosta. Minkkiselle raskas sää ei kuitenkaan ole ihanteellinen lähtökohta, sillä hiihtovauhti on hieman hiipumaan päin kauden parhaasta.

Loistava ammunta antaa hyvät lähtökohdat kärkisijoitukseen, mutta palkintopallille ei välttämättä riitä torstaina edes täysin puhdas ammunta. Tämä nähtiin myös Lenzerheidessa, missä täydellisesti ampunut Minkkinen jäi normaalimatkalla neljännelle sijalle.

Italian Dorothea Wiererille korkeat olot ovat aina sopineet hyvin. Kun Pokljukassa kilpailtiin viimeksi toissakaudella, oli Wierer pikamatkan kolmas ja takaa-ajon toinen. Yhteensä Wierer on ollut Pokljukassa kuusi kertaa palkintopallilla, eikä olisi yllätys vaikka jälleen tulisi yksi palkintopallisijoitus lisää tilastoihin.

Edellisviikon Nove Meston kilpailuissa nähtiin pieni yllätys hiihtoajoissa, sillä koko kauden maailmancupia dominoinut Saksan Franziska Preuss jäi pikakilpailussa peräti 48 sekuntia Anamarija Lampicin nopeimmasta ajasta.

Pikakilpailun jälkeen myös takaa-ajo meni penkin alle ja sunnuntain viestin Preuss jätti kokonaan väliin. Kauden mittaan saksalainen on ollut yksi tasaisempia urheilijoita, mutta nyt heikot esitykset jättävät pienen kysymysmerkin maailmancupin johtajan ylle.

Katso kohteet ja kertoimet
Artikkeli on toteutettu kaupallisessa yhteistyössä Veikkauksen kanssa. Naisten normaalimatka 12,5 km, pelikohteet tästä. Rahapelaamisen ikäraja on 18 vuotta. Apua pelaamisen hallintaan pelaamaltilla.fi