Lapinlahti Motonet GP 17.7.2019 | Katso Lajit, Aikataulu & Tulokset

Lapinlahti Motonet GP 2019


Motonet GP -sarjan vuoden 2019 neljäs osakilpailu kilpaillaan Lapinlahdella 17.7.2019.
Kauden neljäs Motonet GP -osakilpailu, Lapinlahden Motonet GP, järjestetään Lapinlahden Valio Areenalla. Lapinlahden kisa kuuluu EA Area Permit Meetings -sarjaan. Kilpailujen osallistujalistat vilisevät mielenkiintoisia kotimaisen yleisurheilun kärkinimiä.

Topi Raitanen juoksee 3000 m esteissä, 1500 metrillä on mukana vastikään Universiadien pronssia juossut Joonas Rinne ja keihästä tähdittää Antti Ruuskanen.

Naisten 5000 metrillä nähdään mielenkiintoinen kisa, kun Dohan MM-rajan viime viikolla esteissä alittanut Camilla Richardsson kohtaa Johanna Peiposen ja Annemari Kiekaran. Naisten pika-aitoihin on tähän mennessä osallistumisensa Suomen kärkinimistä varmistaneet Annimari Korte ja Matilda Bogdanoff.

HUOM! Lapinlahden Motonet GP -kisa tulee suorana lähetyksenä YLE 2 -kanavalta keskiviikkona 17.7. klo 18:30-21:00.



Lapinlahden Motonet GP-lajit 2019


Lapinlahden Motonet GP:n GP-lajeja ovat miehillä 100 m, 1500 m, 3000 m esteet, seiväshyppy, pituushyppy, keihäänheitto sekä naisilla 200 m, 1500 m, 5000 m, 100 m aidat, kuulantyöntö ja kiekonheitto.

Motonet GP Lapinlahti - Aikataulu 17.7.2019


KloLaji
17:00T/P 9-11-13v: kuula
17:20M seiväs
17:30Kisojen avaus
17:35Kelaus 100m
17:45M 100m, alkuerät
17:45N kiekko
18:05N 100m aj: alkuerät
18:20T/P 9-11-13v: 60m
18:30Tuolikeihäs
18:55N 200m B-erä
19:05N 200m A-erä
19:10N kuula
19:15Kelaus 200m
19:20M pituus
19:25M 100m finaali
19:40N 100m aj: finaali
19:50M keihäs
19:55N 1500m
20:05M 1500m
20:20M 3000m ej
20:35N 5000m
21:02M 1500m B-erä


Pääsyliput


Lapinlahden Motonet GP -osakilpailun pääkatsomoliput maksavat aikuisilta 25 €. Aluelipun hinta on aikuisille 15 €. S-etukortilla aluelipun saa hintaan 12 €. Alle 12-vuotiaat pääsevät tapahtumaan ilmaiseksi.

Liput voit ostaa Motonet GP:n sivuilta.

Lapinlahden Motonet GP 17.7.2019 - Tulokset


LIVETULOKSIA

Motonet GP Lapinlahti 17.7.2019


3000 m esteet, miehet

#UrheilijaAika
1.Bilah Tabti (ALG)8.22,75
2.Topi Raitanen (Helsingin Kisa-Veikot)8.22,76
3.Kaur Kivistik (EST)8.30,56
4.Stephen Kiplagat (KEN)8.31,87
5.Lawrence Kemboi (KEN)8.34,70
6.Tom Erling Kårbo (NOR)8.35,02
7.Emil Blomberg (SWE)8.35,20
8.Justinas Berzanskis (LTU)8.46,41
9.Miika Tenhunen (Nivalan Urheilijat)8.54,96
10.Serhyi Schevchenko (UKR)9.12,44
11.Hannu Granberg (Lahden Ahkera)9.17,33

5000 m, naiset

#UrheilijaAika
1.Katsiaryna Karneyenka (BLR)15.34,51 PB
2.Camilla Richardsson (Vasa IS)15.37,02 PB
3.Natalia Rule (AUS)15.39,33 PB
4.Valeriya Zhandarova (GEO)15.54,14
5.Anna Haataja (Oulun Pyrintö)17.36,72 PB
6.Krista Lindholm (Pudasjärven Urheilijat)17.57,01
7.Oona-Mari Hakulinen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)18.02,85
8.Emma Hakala (Espoon Tapiot)18.03,28 PB
9.Katri Niemistö (Jyväskylän Kenttäurheilijat)18.05,20
10.Emma Hietaranta (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)18.18,15


1500 m naiset (top 10)

#UrheilijaAika
1.Janica Rauma (Forssan Salama)4.24,53
2.Agata Strausa (LAT)4.29,16
3.Reetta Joronen (Savonlinnan Riento)4.32,21
4.Kaisa Honkaharju (Kälviän Tarmo)4.36,31 PB
5.Heini Ikonen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)4.37,29 PB
6.Katri Gauriloff (Keski-Uudenmaan Yleisurheilu)4.39,38
7.Pihla Hokkanen (Kuopion Reipas)4.39,52
8.Lotta-Maria Maine (Lauttakylän Luja)4.44,38
9.Jenni Moskari (Kenttäurheilijat -58)4.44,85
10.Maria Murtorinne-Taskinen (Kuopion Reipas)4.51,86

1500 m A-erä, miehet (top 10)

#UrheilijaAika
1.Timo Benitz (GER)3.44,00
2.Evans Biwot (KEN)3.44,14
3.Simas Bertasius (LTU)3.44,46
4.Brian Fay (IRL)3.46,05
5.Andrew Smith (GBR)3.46,14
6.Siarhei Platonau (BLR)3.47,18
7.Robin Rohlen (SWE)3.47,38 PB
8.Joonas Rinne (Saarijärven Pullistus)3.47,67
9.Eero Saleva (Helsingin Kisa-Veikot)3.49,66 PB
10.Martti Siikaluoma (Lahden Ahkera)3.50,02


100 m aidat 2. juoksu, naiset

#UrheilijaAika
1.Annimari Korte (Helsingfors IFK)12,86 PB
2.Reetta Hurske (Tampereen Pyrintö)12,97 PB
3.Matilda Bogdanoff (Helsingfors IFK)13,18
4.Hanna Chubkovtsova (UKR)13,45
5.Viivi Avikainen (Lahden Ahkera)13,95
6.Sonja Stång (Kuivasjärven Aura)14,42

Keihäänheitto, miehet

#UrheilijaTulos
1.Edis Matusevicius (LTU)78,15
2.Catis Cakss (LAT)77,81
3.Antti Ruuskanen (Pielaveden Sampo)77,42
4.Rolands Strobinders (LAT)76,75
5.Sami Peltomäki (Alajärven Ankkurit)75,32
6.Jani Kiiskilä (Veitsiluodon Kisaveikot)73,81
7.Toni Sirviö (Sulkavan Urheilijat -41)73,75
8.Jarmo Marttila (Kälviän Tarmo)68,10
9.Taneli Juutinen (Kuopion Reipas)67,09
10.Jere Salo (Lauttakylän Luja)65,21
11.Ville Miettinen (Juuan Urheilijat)63,03


Pituushyppy, miehet

#UrheilijaTulos
1.Zarck Visser (RSA)770
2.Kristian Pulli (Kaipolan Vire)767
3.Raimone Bailey (JAM)767
4.Kalle Salminen (Joensuun Kataja)758
5.Ifeanyichukwu Otuonye (TKS)750
6.Joona Kokkola (Valtiumon Vasama)717
7.Jimi Nukala (Vasa IS)695

100 m finaali, miehet

#UrheilijaAika
1.Jonathan Nyepa (MAS)10,48
2.Rechmial Miller (GBR)10,52
3.Amiya Kumar Mallick (IND)10,55
4.Otto Ahlfors (Ikaalisten Urheilijat)10,57
5.Robert Moise (HAI)10,58
6.Jonathan Quarcoo (NOR)10,60


Kuulantyöntö, naiset

#UrheilijaTulos
1.Senja Mäkitörmä (Varpaisjärven Vire)16,72
2.Alena Abramchuk (BLR)16,69
3.Frida Åkerström (SWE)16,56
4.Kaisa Kymäläinen (Oriveden Ponnistus)16,15 PB
5.Eveliina Rouvali (Kuopion Reipas)15,72
6.Jessica Meriheinä (Liljendal IK)14,56 PB
7.Henna Sallinen (Savonlinnan Riento)14,05
8.Tiia Tirkkonen (Keiteleen Kunto)12,71 PB

200 m kelaus

#UrheilijaAika
1.Leo-Pekka Tähti (Porin Tarmo)24,96
2.Henry Manni (Länsi-Uudenmaan Urheilijat)27,92
3.Tuomo Himanka (Kalajoen Junkkarit)27,99
4.Esa-Pekka Mattila (Espoon Tapiot)28,09
5.Amanda Kotaja (Vampulan Urheilijat)29,97
6.Sini Paukkeri (Pudasjärven Urheilijat)35,56


Kiekonheitto, naiset

#UrheilijaTulos
1.Anna Rüh (GER)58,83
2.Salla Sipponen (Keuruun Kisailijat)53,61
3.Sanna Kämäräinen (Lapinlahden Veto)51,04
4.Katri Hirvonen (Joensuun Kataja)47,26
5.Tuula Penttinen (Puumalan Viri)46,97
6.Taija Tirkkonen (Keiteleen Kunto)45,19
7.Tiia Tirkkonen (Keiteleen Kunto)44,14
-Johanna Lehtiö (Kenttäurheilijat -58)NM

200 m A-erä, naiset

#UrheilijaAika
1.Hafsatu Kamara (SLE)24,48
2.Milla Heiskanen (Iisalmen Visa)24,53 PB
3.Maria Räsänen (Lapinlahden Veto)24,97
4.Zaidatul Husniah Zulkifli (MAS)25,09
5.Anna Julin (If Nykarlebynejden)25,33


Seiväshyppy, miehet

#UrheilijaTulos
1.Urho Kujanpää (Tampereen Pyrintö)540
2.Joel Benitez (GBR)530
3.Tomas Wecksten (Karhulan Urheilijat)530
4.Anton Kunnas (IF Sibbo-Vargarna)500
5.Veeti Vesalainen (Lahden Ahkera)460
-Jere Keskinen (Vaasan Toverit)NH
-Robin Nool (EST)NH

100 m kelaus

#UrheilijaAika
1.Leo-Pekka Tähti (Porin Tarmo)13,87
2.Tuomo Himanka (Kalajoen Junkkarit)15,22
3.Esa-Pekka Mattila (Espoon Tapiot)15,31
4.Henry Manni (Länsi-Uudenmaan Urheilijat)15,77
5.Amanda Kotaja (Vampulan Urheilijat)16,46
6.Sini Paukkeri (Pudasjärven Urheilijat)18,72