Suomen miehet maastohiihtossa MM-hiihtojen historiassa

Sukellus maastohiihdon MM-historiaan - Tarkista kaikki Suomen miesten suoritukset vuodesta 1926 alkaen


Katso kaikki suomalaismiesten suoritukset maastohiihdon MM-kisoissa.
Etusuora: 25.02.2021 09:48Hiihto
Sukellus maastohiihdon MM-historiaan - Tarkista kaikki Suomen miesten suoritukset vuodesta 1926 alkaen
Harri Kirvesniemi (Kuva: Istas~fiwiki [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons)
MM-hiihdot vuosimallia 2021 käynnistyivät tällä viikolla Saksassa, Oberstdorfissa. Kisojen kunniaksi teimme luotauksen suomalaismiesten ja suomalaisnaisten suorituksiin MM-maastohiihtojen historiassa.

Lue: Suomen naiset maastohiihdon MM-kisoissa

Menestynein suomalainen mieshiihtäjä mitalien määrässä MM-tasolla on Klaes Karppinen, joka voitti vuosian 1934-1939 yhteensä kymmenen mitalia. Toiseksi eniten mitaleja on Mika Myllylällä - yhdeksän kappaletta. Kolmanneksi eniten miehistä mitaleja MM-kisoista on voittanut Harri Kirvesniemi, jolta löytyy kahdeksan mitalia.

Vuoden 2021 MM-kisoissa hiihtävistä Suomen miehistä vain Iivo Niskasella on vyöllään MM-mitaleita.

Suomen miehet maastohiihdon MM-kisoissa


Johannisbad 1925
Ei mukana

Lahti 1926
30 km: 1) Matti Raivio, 2) Tauno Lappalainen, 3) Veli Saarinen, 6) Martti Lappalainen, 8) Juho Kurra, 9) Matti Ritola, 11) Erkki Kämäräinen, 13) Tapani Niku, 15) Mikko Kinnunen. Keskeytys: Erkki Penttilä.
50 km: 1) Matti Raivio, 2) Tauno Lappalainen, 6) Tapani Niku, 7) Erkki Kämäräinen, 9) Veli Saarinen, 10) Asser Autio, 13) Anton Collin. Keskeytys: Toivo Sinkko, Manne Vuorinen, Jussi Niemi.

Cortina d’Ampezzo 1927
Ei mukana

Zakopane 1929
18 km: 1) Veli Saarinen, 2) Anselm Knuuttila, 7) Väinö Liikkanen.
50 km: 1) Anselm Knuuttila, 2) Veli Saarinen, 4) Väinö Liikkanen.

Oslo 1930
17 km: 3) Tauno Lappalainen, 5) Veli Saarinen, 6) Martti Lappalainen, 8) Väinö Liikkanen, 10) Olavi Remes, 12) Tuomas Huttunen, 13) Adiel Paananen, 15) Rafael Björklund, 18) Salomo Lempinen, 32) Eino Kuvaja.
50 km: 3) Adiel Paananen, 4) Martti Lappalainen, 6) Veli Saarinen, 9) Väinö Liikkanen, 14) Tuomas Huttunen, 23) Salomo Lempinen, 28) Rafael Björklund. Keskeytys: Tauno Lappalainen.

Oberhof 1931
17 km: 9) Esko Järvinen,
50 km: Ei suomalaisia.

Innsbruck 1933
18 km: 3) Väinö Liikkanen, 4) Veli Saarinen, 67) Lauri Valonen.
50 km: 1) Veli Saarinen, 4) Väinö Liikkanen.
4 x 10 km: Ei suomalaisia.

Sollefteå 1934
18 km: 1) Sulo Nurmela, 2) Veli Saarinen, 3) Martti Lappalainen, 5) Klaes Karppinen, 8) Väinö Liikkanen, 10) Arvi Riivari, 11) Kalle Heikkinen, 12) Rafael Björklund, 15) Olavi Remes, 17) Nestor Huupponen, 65) Lauri Valonen, 68) Onni Brännkärr, 105) Veikko Iivanainen, 106) Väinö Tiihonen, 109) Sauli Pälli.
50 km: 3) Olavi Remes, 10) Kalle Heikkinen, 13) Martti Lappalainen, 23) Arvi Riivari, 25) Onni Brännkär, 29) Nestor Huupponen, Keskeytys: Sulo Nurmela, Väinö Liikkanen, Klaes Karppinen.
4 x 10 km: 1) Suomi (Sulo Nurmela, Klaes Karppinen, Martti Lappalainen, Veli Saarinen).

Vysoke Tatry 1935
18 km: 1) Klaes Karppinen, 9) Mikko Husu, 14) Lauri Valonen, 21) Väinö Liikkanen, 96) Sauli Pälli.
50 km: 2) Klaes Karppinen, 4) Mikko Husu. Keskeytys: Sulo Nurmela, Aarne Valkama.
4 x 10 km: 1) Suomi (Mikko Husu, Klaes Karppinen, Väinö Liikkanen, Sulo Nurmela)

Chamonix 1937
18 km: 2) Kalle Jalkanen, 3) Pekka Niemi, 5) Juho Kurikkala, 16) Klaes Karppinen, 19) Aarne Valkama. Keskeytys: Lauri Valonen.
50 km: 1) Pekka Niemi, 2) Klaes Karppinen, 4) Kalle Jalkanen.
4 x 10 km: 2) Suomi (Pekka Niemi, Klaes Karppinen, Jussi Kurikkala, Kalle Jalkanen).

Lahti 1938
18 km: 1) Pauli Pitkänen, 3) Kalle Jalkanen, 5) Martti Lauronen, 6) Juho Kurikkala, 10) Pekka Niemi, 14) Klaes Karppinen, 16) Matti Lähde, 17) Oskari Rouvinen, 18) Nestor Huupponen, 19) Onni Hakonen, 21) Toivo Lahti, 22) Olavi Alakulppi, 27) Walter Forssell, 29) Martti Sipilä, 31) Lauri Oinonen, 32) Lauri Silvennoinen, 33) Atte Leino, 36) Eino Kaera, 38) Matti Talsi, 39) Kauko Lehtinen, 41) Erkki Kinnunen, 42) Arvi Myllynen, 43) Gunnar Eriksson, 44) Leevi Flöjt, 45) Tauno Toivonen, 46) Eino Olkinuora, 47) Aksel Vanhoja, 48) Sulo Björn, 49) Sulo Ohtonen, 50) Lauri Pitkänen, 51) Veikko Harju, 51) Toivo Honkanen, 54) Lauri Knutar, 55) Viljo Mäkelä, 56) Arvo Koskelainen, 57) Jaakko Juntunen, 58) Mikko Husu, 59) Sauli Rytky, 60) Jaakko Heikkilä, 63) Reino Kälviäinen, 65) Lauri Rossi, 66) Matti Haukka, 68) Vilho Koskela, 69) Tauno Vuori, 73) Veikko Frantsi, 74) Antti Suhonen, 76) Evert Lillqvist, 78) Matti Teräväinen, 80) Lenni Anttila, 81) Eero Markkanen, 84) Erkki Hiltunen, 86) Per Strandvall, 87) Aari Kukkonen, 89) Toimi Eloranta, 91) Erkki Mauno, 92) Erkki Mäkinen, 93) Väinö Hämäläinen, 97) Niilo Nikunen, 99) Pauli Immaisi, 100) Aarne Kohtamäki, 101) Artturi Vanhanen, 102) Einari Hyyryläinen, 104) Matti Karvo, 106) Pentti Vesalainen, 108) Emil Seppä, 113) Kaarlo Raikola, 114) Väinö Härkönen, 117) Eino Lemmetty ja Viljo Hiljanen, 121) Tenho Kinnunen, 122) Lauri Jaatinen, 126) Aarne Kiiskinen, 129) Olavi Sihvonen, 130) Aulis Kuikka, 131) Aarne Virtanen, 131) Erkki Tura, 134) Toivo Riikonen, 135) Huugo Ilvonen, 140) Olavi Kaplas, Väinö Heikkinen ja Aarne Valkama, 145) Lauri Hänninen, 146) Paavo Huhtinen, 148) Timo Murama, 149) Kalervo Kaplas, 151) Onni Bovellan, 152) Ville Koskelainen, 154) Kai Hortling, 157) Onni Suuronen, 160) Sauli Kemppainen, 163) Martti Kivelä, 164) Bertel Ikäheimonen, 167) Oiva Valonen, 169) Tauno Pälli, 173) Matti Kittilä, 176) Uuno Kurkinen, 178) Lauri Mäkelä, 181) Sulo Honko, 184) Pauli Salonen.
50 km: 1) Kalle Jalkanen, 2) Alvar Rantalahti, 4) Pekka Niemi, 5) Klaes Karppinen, 7) Juho Kurikkala, 8) Sulo Nurmela, 9) Eero Markkanen, 10) Kalle Heikkinen, 11) Eero Toivanen, 15) Viljo Sipilä, 17) Nestor Huupponen, 18) Vilho Porvari, 19) Paavo Törrönen, 20) Hannes Kinnunen, 23) Matti Karvo, 25) Antti Repo, 26) Erkki Toimela, 27) Jaakko Heikkinen, 28) Veikko Harju, 29) Aarne Kohtamäki, 31) Akseli Vanhaoja, 32) Matti Haukka, 33) Frans Heikkinen, 34) Matti Partanen, 36) Arvi Riivari, 37) Toivo Lahti, 38) Pauli Immaisi, 39) Martti Lappalainen, 40) Toivo Riikonen, 42) Tauno Laattala, 44) Gunnar Eriksson, 46) Eino Kaera, 47) Albin Ahlstrand, 48) Johannes Sissonen, 49) Teppo Solio, 50) Artturi Vanhanen, 51) Onni Brännkärr, 52) Kalle Tuppurainen, 53) Tor Vihmo, 54) Olli Karppinen, 55) Martti Lampinen, 56) Lauri Hänninen, 61) Aarne Virtanen, 62) Salomon Lempinen. Keskeytys: Matti Teräväinen, Tauno Vuori, Olavi Remes, Erkki Jalkanen, Pekka Vanninen, Vilho Koskela, Antero Aaltonen, Kauko Lehtinen, Hugo Olkkonen, Lauri Kaartinen, Eino Liikkanen, Veikko Frantsi.
4 x 10 km: 1) Suomi (Jussi Kurikkala, Martti Lauronen, Pauli Pitkänen, Klaes Karppinen)

Zakopane 1939
18 km: 1) Jussi Kurikkala, 2) Klaes Karppinen, 4) Kalle Jalkanen, 6) Pekka Niemi, 8) Eino Olkinuora, 9) Toivo Tiainen, 11) Pauli Pitkänen, 15) Erkki Mäkinen, 18) Olavi Alakulppi. Keskeytys: Lauri Valonen, Kalervo Kaplas.
50 km: 2) Klaes Karppinen, 4) Pekka Vanninen, 5) Pekka Niemi, 23) Toivo Tiainen. Keskeytys: Jussi Kurikkala, Kalle Jalkanen.
4 x 10 km: 1) Suomi (Pauli Pitkänen, Olavi Alakulppi, Eino Olkinuora, Klaes Karppinen)

Cortina d’Ampezzo 1941 (epävirallinen)
18 km: 2) Jussi Kurikkala, 3) Lauri Silvennoinen, 5) Valter Forssell, 10) Martti Lauronen, 17) Viljo Sipilä, 18) Kalle Jalkanen, 22) Erkki Kinnunen, 23) Klaes Karppinen, 26) Pekka Vanninen, 30) Eino Olkinuora, 32) Pauli Salonen, 33) Olavi Alakulppi, 51) Niilo Nikunen, 52) Kalervo Kaplas, 53) Erkki Mäkinen, 56) Timo Murama.
50 km: 1) Jussi Kurikkala, 7) Martti Lauronen, 8) Kalle Jalkanen, 15) Pekka Vanninen. Keskeytys: Erkki Kinnunen, Eino Olkinuora, Martti Sipilä, Olavi Alakulppi, Klaes Karppinen.
4 x 10 km: 1) Suomi (Martti Lauronen, Juho Kurikkala, Lauri Silvennoinen, Eino Olkinuora)

Lake Placid 1950
18 km: 4) August Kiuru, 5) Paavo Lonkila, 6) Viljo Vellonen, 10) Heikki Hasu, 12) Tapio Mäkelä, 19) Tauno Kirves, 20) Martti Huhtala, 21) Tauno Sipilä, 27) Pekka Kuvaja, 30) Esko Rautiola, 31) Mikko Meriläinen, 32) Aulis Sipponen.
50 km: 6) Pekka Vanninen, 8) Pekka Kuvaja, 11) August Kiuru, 16) Tauno Kirves, 18) Eero Rautiola, 21) Tauno Sipilä. Keskeytys: Viljo Vellonen, Paavo Lonkila.
4 x 10 km: 2) Suomi (Heikki Hasu, Viljo Vellonen, Paavo Lonkila, August Kiuru).

Falun 1954
15 km: 1) Veikko Hakulinen, 2) Arvo Viitanen, 3) August Kiuru, 5) Tapio Mäkelä, 6) Veikko Räsänen, 11) Veikko Salo, 23) Paavo Korhonen, 24) Pentti Mikkola, 30) Heikki Kiuru, 35) Paavo Lonkila, 41) Aulis Sipponen, 54) Pekka Ristola, 55) Eeti Nieminen, 85) Eero Kemppainen, 106) Pentti Suhonen.
30 km: 2) Veikko Hakulinen, 3) Martti Lautala, 5) Tauno Sipilä, 6) Esko Tilli, 7) Veini Kontinen, 8) Arvo Viitanen, 14) August Kiuru, 18) Veikko Salo.
50 km: 2) Veikko Hakulinen, 3) Arvo Viitanen, 7) Martti Lautala, 8) Veini Kontinen, 10) Kalevi Mononen, 11) Eero Kolehmainen, 13) Viljo Vellonen, 15) Väinö Karkia.
4 x 10 km: 1) Suomi (Kiuru, Mäkelä, Viitanen, Hakulinen).

Lahti 1958
15 km: 1) Veikko Hakulinen, 7) Arvo Viitanen, 10) Kalevi Hämäläinen, 12) Arto Tiainen, 13) Veikko Räsänen, 15) Niilo Väisänen.
30 km: 1) Kalevi Hämäläinen, 4) Arvo Viitanen, 5) Arto Tiainen, 6) Veikko Hakulinen, 7) Auvo Simonen, 8) Veikko Räsänen.
50 km: 2) Veikko Hakulinen, 3) Arvo Viitanen, 4) Arto Tiainen, 5) Eero Kolehmainen, 7) Kalevi Hämäläinen, DNF: Auvo Simonen.
4 x 10 km: 3) Suomi (Hämäläinen, Tiainen, Viitanen, Hakulinen)

Zakopane 1962
15 km: 5) Eero Mäntyranta, 13) Väinö Huhtala, 17) Kalevi Laurila, DNF: Kalevi Oikarainen.
30 km: 1) Eero Mäntyranta, 8) Kalevi Hämäläinen, 9) Arto Tiainen, 19) Veikko Hakulinen.
50 km: 3) Kalevi Hämäläinen, 4) Arto Tiainen, 9) Veikko Hakulinen, 22) Lauri Bergquist.
4 x 10 km: 2) Suomi (Huhtala, Laurila, Pentti Pesonen, Mäntyranta).

Oslo 1966
15 km: 5) Kalevi Laurila, 6) Eero Mäntyranta, 7) Hannu Taipale, 16) Eino Huhtala.
30 km: 1) Eero Mäntyranta, 2) Kalevi Laurila, 11) Kalevi Oikarainen, 12) Arto Tiainen.
50 km: 2) Arto Tiainen, 3) Eero Mäntyranta, 5) Hannu Taipale, DNF: Kalevi Oikarainen.
4 x 10 km: 2) Suomi (Oikarainen, Taipale, Laurila, Mäntyranta)

Ylä-Tatra 1970
15 km: 14) Osmo Karjalainen, 18) Kalevi Laurila, 28) Hannu Taipale, DNF: Kalevi Oikarainen.
30 km: 11) Hannu Taipale, 12) Kalevi Oikarainen, 14) Raimo Lehtinen, 15) Kalevi Laurila.
50 km: 1) Kalevi Oikarainen, 8) Hannu Taipale, 12) Teuvo Hatunen, 19) Heikki Ripatti.
4 x 10 km: 7) Suomi (Oikarainen, Hatunen, Lehtinen, Karjalainen).

Falun 1974
15 km: 4) Juha Mieto, 13) Osmo Karjalainen, 20) Arto Koivisto, 28) Eljas Nygård.
30 km: 2) Juha Mieto, 7) Raimo Lehtinen, 34) Eljas Nygård, 35) Heikki Ripatti.
50 km: 16) Juhani Repo, 24) Raimo Lehtinen, 35) Juha Mieto, 38) Heikki Ripatti.
4 x 10 km: 4) Suomi (Lehtinen, Laurila, Karjalainen, Mieto)

Lahti 1978
15 km: 3) Juha Mieto, 4) Matti Pitkänen, 12) Pertti Teurajärvi, 32) Pertti Vahvaselkä.
30 km: 4) Matti Pitkänen, 7) Juha Mieto, 16) Risto Kiiskinen, 29) Arto Koivisto.
50 km: 4) Matti Pitkänen, 15) Pertti Teurajärvi, 31) Heikki Torvi, 44) Juha Mieto.
4 x 10 km: 2) Suomi (Esko Lähtevänoja, Mieto, Teurajärvi, Pitkänen).

Oslo 1982
15 km: 3) Harri Kirvesniemi, 6) Juha Mieto, 14) Aki Karvonen, 27) Arto Koivisto.
30 km: 5) Juha Mieto, 10) Aki Karvonen, 12) Kari Härkönen, 26) Veijo Hämäläinen.
50 km: 5) Asko Autio, 9) Harri Kirvesniemi, 27) Veijo Hämäläinen, DNF: Juha Mieto.
4 x 10 km: 3) Suomi (Härkönen, Karvonen, Kirvesniemi, Mieto).

Seefeld 1985
15 km: 1) Kari Härkönen, 6) Harri Kirvesniemi, 12) Aki Karvonen, 52) Juha Mieto.
30 km: 3) Harri Kirvesniemi, 5) Kari Härkönen, 6) Aki Karvonen, 34) Kari Ristanen.
50 km: 4) Kari Härkönen, 7) Harri Kirvesniemi, 39) Asko Autio, 40) Veijo Hämäläinen.
4 x 10 km: 4) Suomi (Karvonen, Hämäläinen, Kirvesniemi, Härkönen)

Oberstdorf 1987
15 km p: 9) Jari Laukkanen, 12) Harri Kirvesniemi, 15) Aki Karvonen, 16) Ari Hynninen, 28) Kari Härkönen.
30 km p: 2) Aki Karvonen, 4) Harri Kirvesniemi, 10) Kari Ristanen, 12) Jari Laukkanen.
50 km v: 5) Kari Ristanen, 20) Harri Kirvesniemi, 31) Jari Laukkanen.
4 x 10 km: 6) Suomi (Laukkanen, Hynninen, Kirvesniemi, Ristanen).

Lahti 1989
15 km p: 1) Harri Kirvesniemi, 4) Aki Karvonen, 16) Juha Sarkkinen, 21) Seppo Rantanen.
15 km v: 5) Jari Räsänen, 11) Kari Ristanen, 15) Timo Kuorelahti, 16) Johan Lind.
30 km p: 4) Harri Kirvesniemi, 26) Juha Sarkkinen, 31) Jari Laukkanen, 32) Aki Karvonen.
50 km v: 6) Timo Kuorelahti, 13) Jari Räsänen, 16) Kari Ristanen, 23) Harri Kirvesniemi.
4 x 10 km: 2) Suomi (Karvonen, Kirvesniemi, Ristanen, Räsänen).

Val di Fiemme 1991
10 km p: 6) Harri Kirvesniemi, 19) Mika Kuusisto, 24) Jari Isometsä, 25) Seppo Rantanen, 39) Mika Myllylä.
12 km v: 12) Jari Räsänen, 16) Jari Isometsä, 18) Timo Kuorelahti, 41) Kari Ristanen.
30 km: 5) Harri Kirvesniemi, 17) Jari Räsänen, 22) Seppo Rantanen, 24) Mika Kuusisto.
50 km: 26) Jari Räsänen, 30) Seppo Rantanen, 37) Kari Ristanen, 40) Timo Kuorelahti.
4 x 10 km: 3) Suomi (Kuusisto, Kirvesniemi, Isometsä, Räsänen).

Falun 1993
10 km p: 15) Jari Isometsä, 17) Mika Myllylä, 18) Harri Kirvesniemi, 21) Jari Räsänen.
15 km v takaa-ajo: 13) Jari Isometsä, 18) Mika Myllylä, 24) Jari Räsänen, DNS Harri Kirvesniemi.
30 km p: 10) Harri Kirvesniemi, 16) Kuisma Taipale, 18) Jari Räsänen, 23) Mika Myllylä.
50 km v: 14) Jukka Hartonen, DNF: Mika Myllylä, Jari Räsänen, Jari Isometsä.
4 x 10 km: 4) Suomi (Myllylä, Kirvesniemi, Räsänen, Isometsä).

Thunder Bay 1995
10 km p: 3) Mika Myllylä, 5) Harri Kirvesniemi, 8) Jari Isometsä, 27) Jari Räsänen.
15 km v takaa-ajo: 3) Jari Isometsä, 4) Mika Myllylä, 7) Harri Kirvesniemi, 17) Jari Räsänen.
30 km p: 4) Mika Myllylä, 6) Harri Kirvesniemi, 9) Jari Isometsä, 14) Karri Hietamäki.
50 km v: 11) Jari Isometsä, 30) Jukka Hartonen, 43) Sami Repo, DNF: Jari Räsänen.
4 x 10 km: 2) Suomi (Hietamäki, Kirvesniemi, Räsänen, Isometsä)

Trondheim 1997
10 km p: 3) Mika Myllylä, 8) Harri Kirvesniemi, 14) Jari Isometsä, 19) Sami Repo.
15 km v takaa-ajo: 2) Mika Myllylä, 6) Jari Isometsä, 13) Sami Repo, DNS Harri Kirvesniemi.
30 km v: 10) Mika Myllylä, 14) Jari Isometsä, 19) Jari Räsänen, 28) Jukka Hartonen.
50 km p: 1) Mika Myllylä, 13) Jari Isometsä, DNF: Harri Kirvesniemi.
4 x 10 km: 2) Suomi (Kirvesniemi, Myllylä, Räsänen, Isometsä).

Ramsau 1999
10 km p: 1) Mika Myllylä, 11) Jari Isometsä, 13) Harri Kirvesniemi, 62) Sami Repo.
15 km v takaa-ajo: 2) Mika Myllylä, 4) Jari Isometsä, 36) Sami Repo, DNS Harri Kirvesniemi.
30 km v: 1) Mika Myllylä, 31) Kuisma Taipale, DNF: Ari Palolahti.
50 km p: 1) Mika Myllylä, 13) Harri Kirvesniemi, 14) Jari Isometsä, DNF: Kuisma Taipale, Karri Hietamäki.
4 x 10 km: 5) Suomi (Kirvesniemi, Myllylä, Repo, Isometsä)
Lahti 2001
15 km p: 4) Harri Kirvesniemi, 11) Sami Repo, DSQ Jari Isometsä, DNF Janne Immonen.
10 + 10 km: 11) Sami Repo, DSQ Jari Isometsä, DNF Janne Immonen, Mika Myllylä.
30 km p: 8) Harri Kirvesniemi, 10) Janne Immonen, 32) Timo Toppari.
Sprintti v: 4) Ari Palolahti, 13) Lauri Pyykönen, 18) Sami Jauhojärvi, 34) Petri Ylönen.
4 x 10 km: DSQ: Suomi (Kirvesniemi, Immonen, Repo, Myllylä).
50 km v: 32) Ari Palolahti, 44) Jussi Ylimäki, 45) Petri Ylönen.

Val di Fiemme 2003
30 km p: 26) Karri Hietamäki, 33) Kuisma Taipale, 34) Olli Ohtonen.
15 km p: 22) Lauri Pyykönen, 24) Timo Toppari, 42) Sami Repo, 43) Karri Hietamäki.
10 + 10 km: 25) Sami Repo, 26) Kuisma Taipale, 30) Olli Ohtonen, 47) Timo Toppari.
Sprintti v: 12) Lauri Pyykönen, 15) Keijo Kurttila, 20) Ari Palolahti, 45) Marko Kinnunen.
4 x 10 km: 6) Suomi (Toppari, Taipale, Kattilakoski, Repo).
50 km v: 8) Teemu Kattilakoski, 41) Olli Ohtonen.

Oberstdorf 2005
15 km v: 9) Teemu Kattilakoski, 28) Olli Ohtonen, 32) Juha Lallukka, 44) Sami Jauhojärvi.
15 + 15 km: 11) Sami Jauhojärvi, 13) Tero Similä, 42) Olli Ohtonen, 53) Valeri Rodokhlebov.
Sprintti p: 13) Lauri Pyykönen, 15) Keijo Kurttila, 25) Jari Joutsen.
4 x 10 km: 12) Suomi (Similä, Ohtonen, Kattilakoski, Jauhojärvi).
Parisprintti v: 15) Suomi (Pyykönen, Kurttila).
50 km p: 14) Sami Jauhojärvi, 25) Tero Similä, 41) Valeri Rodohklebov, DNF: Olli Ohtonen.

Sapporo 2007
Sprintti p: 9) Matias Strandvall, 11) Kalle Lassila, 13) Lauri Pyykönen.
Parisprintti v: 9) Suomi (Ville Nousiainen, Sami Jauhojärvi).
15 + 15 km: 16) Sami Jauhojärvi, 24) Ville Nousiainen, 28) Tero Similä, DNF: Lauri Pyykönen.
15 km v: 11) Juha Lallukka, 18) Ville Nousiainen, 42) Tero Similä, 46) Teemu Kattilakoski.
4 x 10 km: 6) Suomi (Nousiainen, Jauhojärvi, Lallukka, Kattilakoski).
50 km p: 10) Ville Nousiainen, 13) Sami Jauhojärvi, 22) Tero Similä.
Liberec 2009
15 km p: 3) Matti Heikkinen, 12) Sami Jauhojärvi, DNF Ville Nousiainen.
15 + 15 km: 8) Sami Jauhojärvi, 11) Matti Heikkinen, 18) Ville Nousiainen.
Sprintti v: 18) Kalle Lassila, 24) Matias Strandvall, 33) Martti Jylhä.
Parisprintti p: 3) Suomi (Nousiainen, Jauhojärvi).
4 x 10 km: 3) Suomi (Heikkinen, Jauhojärvi, Kattilakoski, Nousiainen).
50 km v: 8) Teemu Kattilakoski, 15) Juha Lallukka, 25) Ville Nousiainen, 37) Matti Heikkinen.

Oslo 2011
Sprintti v: 20) Matias Strandvall, 22) Martti Jylhä, 32) Anssi Pentsinen.
15 + 15 km: 18) Matti Heikkinen, 28) Tero Similä, 43) Lari Lehtonen, 45) Kari Varis.
15 km p: 1) Matti Heikkinen, 5) Sami Jauhojärvi, 8) Ville Nousiainen, 16) Tero Similä.
Parisprintti p: 5) Suomi (Jauhojärvi, Nousiainen).
4 x 10 km: 4) Suomi (Nousiainen, Jauhojärvi, Lallukka, Heikkinen).
50 km v: 8) Juha Lallukka, 26) Ville Nousiainen, 31) Tero Similä, 35) Teemu Kattilakoski.

Val di Fiemme 2013
Sprintti p: 8) Toni Ketelä, 16) Anssi Pentsinen, 17) Matias Strandvall, 28) Kalle Lassila.
15 + 15 km: 17) Matti Heikkinen, 26) Lari Lehtonen, 39) Tero Similä, 48) Anssi Pentsinen, 53) Sami Jauhojärvi.
Parisprintti v: 16) Suomi (Anssi Pentsinen, Matias Strandvall).
15 km v: 12) Matti Heikkinen, 20) Lari Lehtonen, 26) Ville Nousiainen, 37) Tero Similä.
4 x 10 km: 5) Suomi (Jauhojärvi, Nousiainen, Lehtonen, Heikkinen).
50 km p: 22) Lari Lehtonen, 25) Matti Heikkinen, 30) Sami Jauhojärvi, 35) Tero Similä.

Falun 2015
Sprintti p: 9) Ristomatti Hakola, 10) Toni Ketelä, 22) Anssi Pentsinen, 26) Matias Strandvall.
15 + 15 km: 16) Matti Heikkinen, 22) Lari Lehtonen, 26) Iivo Niskanen, 34) Sami Jauhojärvi.
Parisprintti v: 5) Suomi (Nousiainen, Jylhä)
15 km v: 21) Matti Heikkinen, 22) Ville Nousiainen, 23) Lari Lehtonen, 25) Perttu Hyvärinen.
4 x 10 km: 8) Suomi (Jauhojärvi, Niskanen, Heikkinen, Nousiainen).
50 km p: 20) Matti Heikkinen, 29) Sami Jauhojärvi, 38) Ristomatti Hakola, DNF: Lari Lehtonen.

Lahti 2017
Sprintti v: 6) Ristomatti Hakola, 7) Martti Jylhä, 27) Matias Strandvall, 29) Anssi Pentsinen.
15 + 15 km: 9) Lari Lehtonen, 18) Matti Heikkinen, 30) Perttu Hyvärinen, 38) Ville Nousiainen.
Parisprintti p: 3) Suomi (Jauhojärvi, Niskanen).
15 km p: 1) Iivo Niskanen, 8) Sami Jauhojärvi, 11) Matti Heikkinen, 24) Lari Lehtonen.
4 x 10 km: 5) Suomi (Jauhojärvi, Niskanen, Lehtonen, Heikkinen).
50 km v: 3) Matti Heikkinen, 23) Lari Lehtonen, 42) Kusti Kittilä, 44) Perttu Hyvärinen.

Seefeld 2019
Sprintti v: 13) Joni Mäki, 15) Ristomatti Hakola, 34) Lauri Vuorinen, 36) Anssi Pentsinen.
15 + 15 km: 4) Iivo Niskanen, 12) Matti Heikkinen, 23) Perttu Hyvärinen, 33) Antti Ojansivu.
Parisprintti: 7) Suomi (Niskanen, Hakola).
15 km p: 3) Iivo Niskanen, 19) Perttu Hyvärinen, 29) Ristomatti Hakola, 32) Anssi Pentsinen, 52) Joni Mäki.
4 x 10 km: 4) Suomi (Hakola, Niskanen, Heikkinen, Hyvärinen).
50 km v: 11) Matti Heikkinen, 35) Lari Lehtonen, 39) Antti Ojansivu, 42) Perttu Hyvärinen.

Lue myös



Katso kaikki artikkelit