Yleisurheilu Pariisin Olympialaisissa 2024


Katso Pariisin olympialaisten yleisurheilun 2024 ohjelma, joukkueet tulokset ja paljon muuta.
Pariisin olympialaisten yleisurheilun suurimpia suomalaistoivoja on Wilma Murto.
Kuva: Olavi Kaljunen / Trackpic
Pariisin olympialaisten yleisurheilun suurimpia suomalaistoivoja on Wilma Murto.


Yleisurheilussa kilpaillaan Pariisissa 1.8.-11.8.2024 välisenä aikana.

Pariisin yleisurheilun kisastadionina toimii Stade de France, jonka yleisökapasitetti on noin 70 000 katsojaa.





Yleisurheilun ohjelma Pariisin olympialaisissa 2024


Ohessa kisojen aikataulu yleisurheilun osalta kesälle 2024.

Kaikki ajat aikataulussa ovat Suomen aikoja.

Torstai 1.8.

KellonaikaLajiM/NLajivaihe
9:3020 km KävelyMfinaali
11:2020 km KävelyNfinaali


Perjantai 2.8. Aamu

KellonaikaLajiM/NLajivaihe
12:05100 m 10-otteluMAlkuerät
12:10MoukarinheittoMKarsinta A
12:15KorkeushyppyNKarsinta A+B
12:35100 mNAlkuerät
12:55Seiväshyppy 10-otteluMA+B
13:051500 mMAlkuerät
13:35MoukarinheittoMKarsinta B
13:50100 mNAlkuerät
14:15Kuulantyöntö 10-otteluMA+B


Perjantai 2.8. Päivä

KellonaikaLajiM/NLajivaihe
20:00Korkeushyppy 10-otteluMA+B
20:105000 mNAlkuerät
20:15KolmiloikkaNKarsinta A+B
20:55KiekonheittoNKarsinta A
21:104 x 400 m viestiXAlkuerät
21:45800 mNAlkuerät
22:10KuulantyöntöMKarsinta A+B
22:20KiekonheittoNKarsinta B
22:50400 m 10-otteluMAlkuerät
23:2010 000 mMFinaali




Lauantai 3.8. Aamu

KellonaikaLajiM/NLajivaihe
12:05110 m aj. 10-otteluMAlkuerät
12:10SeiväshyppyMKarsinta A+B
12:35100 mMAlkuerät
12:55Kiekonheitto 10-otteluMA
13:10800 mNAlkuerät
13:45100 mMAlkuerät
14:00Kiekonheitto 10-otteluMB
15:40Seiväshyppy 10-otteluMA+B


Lauantai 3.8. Päivä

KellonaikaLajiM/NLajivaihe
21:0010 000 mMVälierä
21:10Keihäänheitto 10-otteluMA
21:151500 mMAlkuerät
21:35KuulantyöntöMFinaali
21:50100 mNVälierä
22:10Keihäänheitto 10-otteluMB
22:20KolmiloikkaNFinaali
22:554 x 400 m viestiXFinaali
23:20100 mNFinaali
23:451500 m 10-otteluMFinaali


Sunnuntai 4.8. Aamu

KellonaikaLajiM/NLajivaihe
12:053000 m esteetNAlkuerät
12:20MoukarinheittoNKarsinta A
12:55200 mNAlkuerät
13:00PituushyppyMKarsinta A+B
13:45MoukarinheittoWKarsinta B
13:50110 m aidatMAlkuerät
14:35400 m aidatNAlkuerät




Sunnuntai 4.8. Päivä

KellonaikaLajiM/NLajivaihe
20:30KuulantyöntöMVälierä
20:37100 mNVälierä
20:44KolmiloikkaNVälierä
20:51KymmenotteluMVälierä
21:05400 mMAlkuerät
21:50KorkeushyppyNFinaali
22:00100 mMSemifinaali
22:30MoukarinheittoMFinaali
22:35800 mNSemifinaali
23:101500 mMSemifinaali
23:50100 mMFinaali


Maanantai 5.8. Aamu

KellonaikaLajiM/NLajivaihe
10:05400 m aitajuoksuMAlkuerät
10:10KiekonheittoMKarsinta A
10:40SeiväshyppyNKarsinta A+B
10:50400 m aitajuoksuNKeräilyerät
13:20400 mMKeräilyerät
13:35KiekonheittoMKarsinta B
13:55400 mNAlkuerät
14:50200 mNKeräilyerät


Maanantai 5.8. Päivä

KellonaikaLajiM/NLajivaihe
21:00SeiväshyppyMFinaali
21:043000 m esteetMAlkuerät
21:55200 mMAlkuerät
22:30KiekonheittoNFinaali
22:45200 mNSF
23:105000 mNFinaali
23:45800 mNFinaali


Tiistai 6.8. Aamu

KellonaikaLajiM/NLajivaihe
12:051500 mNAlkuerät
12:20KeihäänheittoMKarsinta A
12:50110 m aitajuoksuMKeräilyerät
13:15PituushyppyNKarsinta A+B
13:20400 mNKeräilyerät
13:50KeihäänheittoMKarsinta B
14:00400 m aitajuoksuMKeräilyerät
14:30200 mMKeräilyerät


Tiistai 6.8. Päivä

KellonaikaLajiM/NLajivaihe
21:35400 mMSemifinaali
21:55MoukarinheittoNFinaali
22:07400 m aitajuoksuNSemifinaali
22:15PituushyppyMFinaali
22:501500 mMFinaali
23:103000 m esteetNFinaali
23:40200 mNFinaali


Keskiviikko 7.8. Aamu

KellonaikaLajiM/NLajivaihe
09:3035 km KävelyXFinaali
12:05KorkeushyppyMAlkuerät A+B
12:15100 m aitajuoksuNAlkuerät
12:25KeihäänheittoNAlkuerät A
13:005000 mMAlkuerät
13:45800 mMAlkuerät
13:50KeihäänheittoNAlkuerät B
14:351500 mNAlkuerät


Keskiviikko 7.8. Päivä

KellonaikaLajiM/NLajivaihe
21:00SeiväshyppyNFinaali
21:05110 m aitajuoksuMSemifinaali
21:15KolmiloikkaMAlkuerät A+B
21:35400 m aitajuoksuMSemifinaali
22:02200 mMSemifinaali
22:25KiekonheittoMFinaali
22:45400 mNSemifinaali
23:20400 mMFinaali
23:403000 m esteetMFinaali


Torstai 8.8. Aamu

KellonaikaLajiM/NLajivaihe
12:05100 m aitajuoksu seitsenotteluWAlkuerät
12:25KuulantyöntöNAlkuerät A+B
12:35100 m aitajuoksuNKeräilyerät
13:05Korkeushyppy seitsenotteluNAlkuerät A+B
13:104 x 100 m viestiNAlkuerät
13:354 x 100 m viestiMAlkuerät
14:00800 mMKeräilyerät


Torstai 8.8. Päivä

KellonaikaLajiM/NLajivaihe
21:35Keihäänheitto seitsenotteluWAlkuerät A+B
21:351500 mNSemifinaali
22:00PituushyppyNFinaali
22:25KeihäänheittoMFinaali
22:30200 mMFinaali
22:55Seiväshyppy seitsenotteluWAlkuerät
23:25400 m aitajuoksuNFinaali
23:45110 m aitajuoksuMFinaali


Perjantai 9.8. aamu

KellonaikaLajiM/NLajivaihe
12:00Kolmiloikka seitsenotteluWA+B
12:354 x 400 m viestiNAlkuerät
13:004 x 400 m viestiMAlkuerät
13:15Keihäänheitto seitsenotteluNA
13:25800 mMSemifinaali
14:00100 m aitajuoksuNSemifinaali
14:25Keihäänheitto seitsenotteluNB


Perjantai 9.8. ilta

KellonaikaLajiM/NLajivaihe
21:304 x 100 m viestiNFinaali
21:40KuulantyöntöNFinaali
21:454 x 100 m viestiMFinaali
22:00400 mNFinaali
22:10KolmiloikkaMFinaali
22:15800 m seitsenotteluNFinaali
22:5510,000 mNFinaali
23:45400 m aitajuoksuMFinaali


Lauantai 10.8.

KellonaikaLajiM/NLajivaihe
10:00MaratonMFinaali
21:10KorkeushyppyMFinaali
21:25800 mMFinaali
21:40KeihäänheittoNFinaali
21:45100 m aitajuoksuNFinaali
22:005000 mMFinaali
22:251500 mNFinaali
23:124 x 400 m viestiMFinaali
23:224 x 400 m viestiNFinaali


Sunnuntai 11.8.

KellonaikaLajiM/NLajivaihe
10:00MaratonNFinaali




Suomalaiset yleisurheilijat Pariisi


Toistaiseksi kisoihin on valittu seuraavat suomalaiset:

Wilma Murto, seiväshyppy
Silja Kosonen, moukarinheitto
Aku Partanen, 20 km kävely
Viivi Lehikoinen, 400 m aidat
Camilla Richardsson, maraton

Yleisurheilun tulosrajat 2024 olympialaisiin


Pariisin olympialaisiin 2024 yleisurheilijat valitaan tulosrajojen ja rankingin perusteella. Kaikki tulosrajan saavuttaneet urheilijat valitaan kisoihin ja loput valitaan rankingin perusteella, niin että lajien tavoiteurheilijamäärät täyttyvät. Myös voittamalla Timanttiliigan finaaliosakilpailun, saa urheilija villin kortin olympialaisiin. Suomessa yleisurheilijat olympiajoukkueeseen valitsee Olympiakomitea Suomen Urheiluliiton (SUL) esityksestä.

Viimeinen päivä tehdä tulos kisoihin on 30.6.2024.

LajiMiehetNaiset
100 m10,0011,07
200 m20,1622,57
400 m45,0050,95
800 m1.44,701.59,30
1500 m3.33,504.02,50
5000 m13.05,0014.52,00
10 000 m27.00,0030.40,00
110 m aj/100 m aj13,2712,77
400 m aj48,7054,85
3000 m ej8.15,009.23,00
Korkeus233197
Seiväs582473
Pituus827686
Kolmiloikka17,2214,55
Kuula21,5018,80
Kiekko67,2064,50
Moukari78,2074,00
Keihäs85,5064,00
Kymmenottelu/ Seitsenottelu84606480
20 km kävely1.20.101.29.20
Maraton2.08.102.26.50


Kisoihin voi edetä myös rankingin kautta, katso Road to Paris -ranking tilanne



Yleisurheilu tulokset & lähtölistat Pariisissa


Päivitämme tähän Pariisin kisojen livetuloslinkit. Alta löytyy tulokset ja lähtölistat Tokion kisoista.









Yleisurheilu olympialaiset 2024 – Televisiointi


Ylellä on oikeudet yleisurheiluun Pariisin olympialaisissa 2024. Päivitämme tähän lähetysaikataulun lähempänä kisoja.

Olympiayleisurheilu – Tilastoja


Olympiahistorian aikana 488 suomalaisyleisurheilijaa on esiintynyt olympialaisissa (403 miesta ja 85 naista). Heistä nuorin olympiakävijä on ollut Johanna Manninen, joka esiintyi 4x100 metrin viestissä Atlantassa 1996 (16 vuotta, 121 päivää). Vanhin yleisurheilun olympiaedustajamme on Verner Järvinen, jolla oli ikää 42 vuotta ja 131 päivää vuoden 1912 kisoissa. Järvinen voitti myös Suomen ensimmäisen yleisurheilun olympiakullan vuoden 1906 kisoissa lajinaan kiekonheitto.

Suomi on saavuttanut yhteensä 116 yleisurheilun olympiamitalia, joista 49 on kultaista. Mitalisaaliillaan Suomi on kokonaismitalitilastossa komeasti neljäntenä, vaikkakin Suomen edellinen yleisurheilun olympiakulta on Sydneystä 2000, kun Arsi Harju voitti kuulantyönnön olympiakultaa.

Menestynein ja tunnetuin olympiaurheilijamme on Paavo Nurmi, joka on koko yleisurheilun olympiahistorian eniten mitaleja saavuttanut urheilija – 12 mitalia (9 kultaa ja 3 hopeaa). Nurmi osallistui kolmiin olympialaisiin 1920 – 1928 välisenä aikana.

Menestyneimmät yleisurheilijat olympialaisissa

SijaNimiKultaHopeaPronssiYhteensä
1Paavo Nurmi 🇫🇮93012
2Ray Ewry 🇺🇸100010
3Carl Lewis 🇺🇸91010
4Usain Bolt 🇯🇲9009
5Allyson Felix 🇺🇸6309
6Martin Sheridan 🇺🇸5319
7Merlene Ottey-Page 🇯🇲0369
8Ville Ritola 🇫🇮5308
9Veronica Campbell-Brown 🇯🇲3328
10Irena Szewińska-Kirszenstein 🇵🇱3227
11Shirley Strickland de la Hunty 🇦🇺3137
12Jim Lightbody 🇺🇸4206
13Eric Lemming 🇸🇪4026
14Renate Stecher (GDR)3216
15Ralph Rose 🇺🇸3216
16Jackie Joyner-Kersee 🇺🇸3126
17Tirunesh Dibaba 🇪🇹3036
18Shelly-Ann Fraser-Pryce 🇯🇲2316
19Bob Garrett 🇺🇸2226
20Hannes Kolehmainen 🇫🇮4105


Menestyneimmät maat olympiayleisurheilussa

SijaMaaKultaHopeaPronssiYhteensä
1Yhdysvallat345264210819
2Iso-Britannia588567210
3Neuvostoliitto645574193
4Suomi493532116
5Saksa224347112
6Itä-Saksa383635109
7Kenia30372693
8Ruotsi21254692
9Venäjä26272578
10Jamaika23332177
11Australia20272875
12Ranska14262969
13Kanada15163162
14Italia19152660
15Puola24191457
16Etiopia2292253
17Unkari11151945
18Länsi-Saksa12141743
19Kuuba10141640
20Kreikka8141537


Huippuonnistuminen olympialaisissa


Etusuora rakastaa tilastoja ja haluaa tuottaa niitä lukijoilleen. Seuraavassa on yleisurheilijat, jotka ovat onnistuneet tekemään Suomen ennätyksen olympiakisoissa, alkaen vuoden 1972 Munchenin kisoista. Koko listan voi lukea täältä.

Olympiakulta SE-tuloksella

NimiLajiVuosiTulos
Lasse Viren10 000 metriä197227.38,35 (ME)
Pekka Vasala1500 metriä19723.36,33
Ville Ritola10 000 metriä192430.23,2 (ME)


SE olympialaisissa (alkuerät/välierät/finaali)

NimiLajiVuosiTulos
Oskari Mörö400 metrin aidat201649,04
Tommi Hartonen200 metriä200020,47
Annemari Sandell10 000 metriä199631.40,42
Naiset4×100 metriä199243,60
Petri Keskitalo10-ottelu19888143
Petri Keskitalo10-ottelu19888143
Petri Keskitalo10-ottelu19888143
Tuija Toivonenmaraton19842.32.07
Tuija Helander400 metrin aidat198456,59
Arto Bryggare110 metrin aidat198413,35
Tapio Kantanen3000 metrin esteet19768.12,60
Miehet4×100 metriä197239,30
Mona-Lisa Pursiainen400 metriä197252,23
Naiset4×400 metriä19723.29,44
Markku Kukkoaho400 metriä197245,49
Miehet4×400 metriä19723.01,12