Tokion Olympialaiset 2021 | Katso Ohjelma & Aikataulu

Tokion olympialaiset 2021


Löydät sivultamme kaiken oleellisen tiedon Tokion olympialaisista 2021: kisojen aikataulun, lajit, tv-aikataulut, Suomen joukkueen, tulokset, palkintorahat ja mitalitaulukon.
Tokion 2020 olympialaiset siirrettiin poikkeuksellisesti vuodella eteenpäin koronaviruspandemian takia. Uudet kisapäivät ovat päivää vaille identtiset alkuperäisen kisa-aikataulun kanssa.

Japani on asettanut Tokioon hätätilan 8.7.2021, mikä tarkoittaa, että kisat käydään tyhjille katsomoille.

Suomi on valinnut kisojen lipunkantajiksi Satu Mäkelä-Nummelan ja Ari-Pekka Liukkosen. Kyseessä on ensimmäinen kerta, kun kaikki maat nimesivät kaksi lipunkantajaa.

Tokion olympialaiset on määrä järjestää 21.7.-8.8.2021.

Tokiossa järjestetään kesäolympialaiset vuonna 2021 57 vuoden tauon jälkeen.
Tokiossa järjestetään kesäolympialaiset vuonna 2021 57 vuoden tauon jälkeen.


Kesäolympialaisia on järjestetty virallisesti vuodesta 1896 alkaen yhtäjaksoisesti neljän vuoden välein. Maailmansotien takia kolmet kesäolympialaiset ovat jääneet järjestämättä (1916 Berliini, 1940 Helsinki, 1944 Lontoo). Suomessa olympialaiset/kesäolympialaiset on järjestetty yhden kerran vuonna 1952, jolloin Helsinki toimi kisaisäntänä.

Tokion kesäolympialaiset oli alunperin tarkoitus järjestää heinä-elokuun vaihteessa vuonna 2020, mutta maailmanlaajuisen koronaviruspandemian takia kisoja siirrettiin vuodella eteenpäin vuoteen 2021. Tokiossa on järjestetty kesäolympialaiset yhden kerran aiemmin vuonna 1964. Talviolympialaisia ei ole koskaan järjestetty Tokiossa, mutta Japani on toiminut talviolympialaisten järjestäjänä kahdesti (1972 Sapporo, 1998 Nagano).

2000-luvulla olympialaisissa kisattu neljällä - kohta viidellä - mantereella


Tokion olympialaiset ovat toiset Aasiassa järjestyt kesäolympialaiset 2000-luvulla. Vuonna 2008 kisaisäntänä toimi Kiinan Peking. Aasian lisäksi kesäolympialaisia on järjestetty 2000-luvulla kaksi kertaa Euroopassa (2004 Ateena, Kreikka ja 2012 Lontoo, Iso-Britannia), kerran Australiassa (2000 Sydney) ja kerran Etelä-Amerikassa (2016 Rio de Janeiro, Brasilia).

Tokion olympialaisten jälkeen kisat palaavat Eurooppaan, kun vuoden 2024 kesäolympialaiset on määrä järjestää Pariisissa, Ranskassa. Vuoden 2028 kisat on puolestaan myönnetty Yhdysvaltoihin Los Angelesiin. Näin kesäolympialaiset tekevät paluun Pohjois-Amerikkaan ja Yhdysvaltoihin 22 vuoden tauon jälkeen.



Lajit ja urheilumuodot - Tokion olympialaiset 2021


Tokion olympialaisissa nähdään kesäolympiahistorian laajin lajikattaus, sillä mukana on peräti 33 urheilumuotoa. Edellinen ennätys urheilumuodoissa on 28 kappaletta vuosilta 2000, 2004, 2008 ja 2016, joten Tokiossa lajivalikoima kasvaa peräti viidellä.

Uudet lajit Tokion olympialaisissa

  • Lainelautailu
  • Rullalautailu
  • Kiipeily
  • Karate
  • Baseball ja softball

Baseball ja softball ovat toki olleet aiemminkin mukana olympialaisten ohjelmassa, joten kyse ei ole olympialaisten ensikertalaisista. Vuoden 2008 Pekingin olympialaisten jälkeen baseballia ja softballia ei ole kuitenkaan olympialaisissa nähty.

Lue myös:

Urheilumuodot Tokion olympialaisissa

AmmuntaBaseballGolf
JalkapalloJousiammuntaJudo
KarateKiipeilyKoripallo
KäsipalloLainelautailuLentopallo
MaahockeyMelontaMiekkailu
Nykyaikainen viisiotteluNyrkkeilyPainonnosto
PainiPurjehdusPyöräily
PöytätennisRatsastusRugby
RullalautailuSoutuSulkapallo
TaekwondoTennisTriathlon
VesiurheiluVoimisteluYleisurheilu


Kun urheilumuodot pilkotaan lajeiksi, nähdään Tokion olympialaisissa kaikkiaan ennätykselliset 50 urheilulajia. Edellinen 41 lajin ennätyslukema on peräisin Pekingin 2008 ja Rion 2016 kesäolympialaisista.

Aikataulu & ohjelma - Tokion olympialaiset 2021




Seuraavassa Tokion kesäolympialaisten lajikohtainen ohjelma kesälle 2021.

Lajien kisapäivät

3x3 koripallo24.-28.7.
Ammunta24.7.-2.8.
Avovesiuinti4.-5.8.
Baseball/softball21.7.-7.8.
BMX-pyöräily29.-30.7.
BMX-pyöräily freestyle31.7.-1.8.
Golf29.7.-1.8. ja 4.-7.8.
Jalkapallo21.7.-7.8.
Jousiammunta23.-31.7.
Judo24.-31.7.
Karate5.-7.8.
Kiipeily3.-6.8.
Koripallo25.7.-8.8.
Koskipujottelu25.7.-30.7.
Käsipallo24.7.-8.8.
Lainelautailu25.7.-1.8.
Lentopallo24.7.-8.8.
Maahockey24.7.-6.8.
Maantiepyöräily24.-25.7. ja 28.7.
Maastopyöräily26.-27.7.
Miekkailu24.7.-1.8.
Nykyaikainen viisiottelu5.-7.8.
Nyrkkeily24.7.-1.8. ja 3.-8.8.
Paini1.-7.8.
Painonnosto24.-28.7. ja 31.7.-4.8.
Purjehdus25.7.-4.8.
Pöytätennis24.-30.7. ja 1.-6.8.
Rantalentopallo24.7.-7.8.
Ratamelonta2.-7.8.
Ratapyöräily2.-8.8.
Ratsastus24.7.-7.8.
Rugby26.-31.7.
Rullalautailu25.-26.7. ja 4.-5.8.
Rytminen kilpavoimistelu6.-8.8.
Soutu23.-30.7.
Sulkapallo24.7.-2.8.
Taekwondo24.-27.7.
Taitouinti2.-4.8. ja 6.-7.8.
Telinevoimistelu24.7.-29.7. ja 1.-3.8.
Tennis24.7.-1.8.
Trampoliinivoimistelu30.-31.7.
Triathlon26.-27.7. ja 31.7.
Uimahypyt25.-28.7. ja 30.7.-7.8.
Uinti24.7.-1.8.
Vesipallo24.7.-8.8.
Yleisurheilu30.7.-8.8.


Päiväkohtainen kisaohjelma Tokion olympialaisissa


Seuraavassa Tokion kesäolympialaisten päiväkohtainen aikataulu. Kaikki ajat Suomen aikaa.

Mikäli haluat katsoa esimerkiksi yleisurheilun tai uinnin lajien tarkkoja kellonaikoja, siirry lajisivulle:


Keskiviikko 21.7.2021

AikaLajiTapahtuma
3:00 - 11:00SoftballAustralia vs Japani & Italia vs Yhdysvallat & Meksiko vs Kanada
10:30 - 15:30JalkapalloNaisten Lohko E: Iso-Britannia vs Chile & Japani vs Kanada
11:00 - 16:00JalkapalloNaisten Lohko F: Kiina vs Brasilia & Zambia vs Hollanti
11:30 - 16:30JalkapalloNaisten Lohko G: Ruotsi vs Yhdysvallat & Australia vs Uusi-Seelanti


Soutukilpailut alkavat Tokion olympialaisissa 23.7.
Kuva: Olavi Kaljunen / Trackpic
Soutukilpailut alkavat Tokion olympialaisissa 23.7.


Torstai 22.7.2021

AikaLajiTapahtuma
3:00 - 11:00SoftballYhdysvallat vs Kanada & Meksiko vs Japani & Italia vs Australia
10:30 - 15:30JalkapalloMiesten Lohko C: Egypti vs Espanja & Argentiina vs Australia
11:00 - 16:00JalkapalloMiesten Lohko A: Meksiko vs Ranska & Japani vs Etelä-Afrikka, Miesten Lohko B: Uusi-Seelanti vs Etelä-Korea & Honduras vs Romania
11:30 - 16:30JalkapalloMiesten Lohko D: Norsunluurannikko vs Saudi Arabia & Brasilia vs Saksa


Perjantai 23.7.2021

AikaLajiTapahtuma
2:30 -6:10SoutuMiesten ja naisen yksikkösoutu alkuerät, miesten ja naisten pariairokaksikko alkuerät, naisten ja miesten pariairokaksikko alkuerät, Miesten ja naisten pariaironelonen alkuerät
3:00 - 5:00JousiammuntaNaisten yksilökilpailu (ranking-kierros)
7:00 - 9:00JousiammuntaMiesten yksilökilpailu (ranking-kierros) Antti Vikström
14:00 - 17:00AvajaisseremoniaOlympiastadion


Lauantai 24.7.2021

AikaLajiTapahtuma
2:30 - 10:30Ammunta10m Ilmakivääri Naisten Karsinta, 10m Ilmakivääri Naisten finaali, 10m Ilmapistooli Miesten Karsinta, 10m Ilmapistooli Miesten finaali
2:30 - 6:30SoutuNnaisten ja miesten yksiköiden ja pariairokaksikoiden keräilyerät sekä perämiehettömien kaksikoiden, kevyiden pariairokaksikoiden ja perämiehettömien nelosten alkuerät
3:00 - 8:30SulkapalloMiesten, naisten ja sekanelinpelin otteluja
3:00 - 6:30KäsipalloMiesten Lohko A, Norja vs Brasilia & Ranska vs Argentiina
3:00 - 6:50Beach VolleyMiesten ja naisten alkusarja (4 ottelua)
3:00 - 10:20MiekkailuMiesten ja naisten kalvan ja säilän alkuotteluja
3:00 - 6:50LentopalloMiesten alkulohkon otteluja: Lohko A, Italia vs Kanada & Lohko B, Brasilia vs Tunisia
3:00 - 6:45PöytätennisMiesten, naisten karsintakierro ja sekanelinpelit
3:30 - 6:05JousiammuntaSekajoukkue neljännesvälierät
3:30 - 7:15MaahockeyMiesten Lohko A, Japani vs Australia, Miesten Lohko B, Hollanti vs Belgia
3:50 - 6:00PainonnostoNaisten 49 kg Ryhmä B
4:00 - 6:30TelinevoimisteluMiesten Karsintoja
4:00 - 11:00TaekwondoNaiset -49 kg Kierros 16 (8 ottelua), Miehet -58 kg Kierros 16 (8 ottelua), Naiset -49 kg neljännesfinaali (4 ottelua), Miehet -58 kg neljännesfinaali (4 ottelua), Naiset -49 kg semifinaali (2 ottelua), Miehet -58 kg semifinaali (2 ottelua)
4:00 - 10:30Baseball/SoftballSoftball avauskierros: Australia vs Kanada & Yhdysvallat vs Meksiko
4:00 - 7:45MaahockeyMiesten Lohko A: Uusi-Seelanti vs Intia & Argentiina vs Espanja
4:15 - 6:253x3 KoripalloNaisten alkulohko (2 ottelua), Miesten alkulohko (2 ottelua)
5:00 - 8:30NyrkkeilyNaisten (54-57kg) - alkusarja - Kierros 32, Naisten (64-69kg) - alkusarja - Kierros 32, Miesten (52-57kg) - alkusarja - Kierros 32, Miesten (63-69kg) - alkusarja - Kierros 32, Miesten (81-91kg) - alkusarja - Kierros 32
5:00 - 8:30JudoNaiset -48 kg Pudotuskierrokset, Naiset -48 kg neljännesfinaali, Miehet -60 kg Pudotuskierrokset, Miehet -60 kg neljännesfinaali
5:00 - 12:15MaantiepyöräilyMiesten Maantiekilpailu
5:00 - 14:00TennisMiesten, naisten kaksin- ja nelinpelien ensimmäisen kierroksen otteluja
7:50 - 10:00PainonnostoNaisten 49 kg Ryhmä A
8:00- 10:50VesipalloNaisten Lohko B, Japani vs Yhdysvallat, Lohko A, Kanada vs Australia
8:00 - 9:503x3 KoripalloNaisten alkulohko (2 ottelua), Miesten alkulohko (2 ottelua)
8:15 - 11:15PöytätennisMiesten ja naisten kaksinpelin 1. kierroksen otteluja
8:20 - 12:10LentopalloMiesten Lohko B, ROC vs Argentiina & Lohko A, Japani vs Venezuela
8:15 - 11:45KäsipalloMiesten Lohko B, Ruotsi vs Bahrain, Lohko A, Saksa vs Espanja
8:15 - 11:25JousiammuntaSekajoukkue: neljännesfinaali, semifinaali, pronssiottelu ja loppuottelu
8:30 - 11:00TelinevoimisteluMiesten karsinta
9:00 - 11:50RantalentopalloMiesten ja naisten alkusarja (3 ottelua)
10:30 - 15:30JalkapalloNaisten Lohko E: Chile vs Kanada & Japani vs Iso-Britannia
11:00 - 14:30NyrkkeilyNaisten ja miesten 1. kierros: Naisten (54-57kg) - alkusarja - Kierros 32, Naisten (64-69kg) - alkusarja - Kierros 32, Miesten (52-57kg) - alkusarja - Kierros 32, Miesten (63-69kg) - alkusarja - Kierros 32, Miesten (+91kg) - alkusarja - Kierros 32
11:00 - 13:15JudoNaiset -48 kg keräilyerät, Naiset -48 kg semifinaali, Miehet -60 kg keräilyerät, Miehet -60 kg semifinaali, Naiset -48 kg pronssiottelu, Naiset -48 kg finaali, Miehet -60 kg pronssiottelu, Miehet -60 kg finaali
11:00 - 16:15RatsastusKouluratsastus Henri Ruoste
11:00 - 16:00JalkapalloNaisten Lohko F: Kiina vs Zambia & Hollanti vs Brasilia
11:30 - 16:30JalkapalloNaisten Lohko G: Ruotsi vs Australia & Uusi-Seelanti vs Yhdysvallat
11:30 - 13:303x3 KoripalloNaisten alkulohko (2 ottelua), Miesten alkulohko (2 ottelua)
12:00 - 16:25MiekkailuNaisten ja miesten kalpa ja säilä välierät, pronssiottelut ja finaalit
12:00 - 16:00SulkapalloMiesten ja naisten kaksin- ja nelinpelin sekä sekanelinpelin lohkovaiheen otteluita
12:20 - 15:10VesipalloNaisten alkulohkot: Lohko A, Etelä-Afrikka vs Espanja, Lohko B, Kiina vs ROC
12:30 - 16:15MaahockeyMiesten Lohko B, Iso-Britannia vs Etelä-Afrikka, Naisten Lohko A, Hollanti vs Intia
13:00 - 16:45MaahockeyMiesten Lohko B, Kanada vs Saksa, Naisten Lohko A, Ireland vs Etelä-Afrikka
13:00 - 16:40TaekwondoNaiset -49 kg Keräilyerät (2 ottelua), Miehet -58 kg Keräilyerät (2 ottelua), Naiset -49 kg pronssiottelu (2 ottelua), Miehet -58 kg pronssiottelu (2 ottelua), Naiset -49 kg loppuottelu, Miehet -58 kg loppuottelu
13:00 - 15:30UintiMiesten 400m sekauinti - alkuerät, Naisten 100m Perhosuinti - alkuerät, Miesten 400m vapaauinti - alkuerät, Naisten 400m sekauinti - alkuerät, Miesten 100m rintauinti - alkuerät Matti Mattsson, Naisten 4 x 100m vapaauinti Viesti - alkuerät
13:30 - 16:00TelinevoimisteluMiesten Karsinta
13:30 - 16:30PöytätennisMiesten ja naisten kaksinpelin ensimmäinen kierros
13:30 - 16:30KäsipalloMiesten alkulohkot: Lohko B: Portugali vs Egypti & Tanska vs Japani
13:40 - 17:30LentopalloMiesten alkulohkot: Lohko A, Puola vs Iran & Lohko B, Yhdysvallat vs Ranska
15:00 - 16:503x3 KoripalloNaisten (2 ottelua), Miesten (2 ottelua)
14:00 - 16:00Softball/BaseballSoftball avauskierros, Japani vs Italia
14:00 - 16:50RantalentopalloMiesten ja Naisten alkusarja (3 ottelua)


Sunnuntai 25.7.2021

AikaLajiTapahtuma
1:00 - 10:20LainelautailuMiesten ja naisten ensimmäisiä kierroksia
3:00 - 12:50LentopalloNaisten alkulohkot: Lohko B, ROC vs Italia & Yhdysvallat vs Argentiina
3:00 - 13:55RullalautailuMiesten Street karsinta ja finaali
3:00 - 10:00AmmuntaSkeet naisten ja miesten karsinta Lari Pesonen, Eetu Kallioinen
3:00 - 10:30Ammunta10m Ilmapistooli Naisten Karsinta, 10m Ilmapistooli Naisten finaali, 10m Ilmakivääri Miesten Karsinta, 10m Ilmakivääri Miesten finaali
3:00 - 5:40SoutuMiesten ja naisten yksikköjen välierät, perämiehettömien kaksikoiden, kevyiden pariairokaksikoiden ja perämiehettömien nelosien keräilyerät ja kahdeksikkojen alkuerät
3:00 - 6:50RantalentopalloMiesten ja Naisten alkusarjaa (4 ottelua)
3:00 - 6:30KäsipalloNaisten alkulohkot: Lohko A, Hollanti vs Japani, Lohko B, ROC vs Brasilia
3:00 - 10:20MiekkailuMiesten ja naisten floretin ja kalvan ensimmäisen kierroksen kamppailuja
3:30 - 6:05JousiammuntaNaisten Joukkue 1/8 Pudotuskierrokset
3:30 - 7:15MaahockeyNaisten Lohko A, Iso-Britannia vs Saksa, Naisten Lohko B, Japani vs Kiina
4:00 - 6:00PöytätennisSekanelinpeli neljännesfinaali
4:00 - 7:45MaahockeyNaisten Lohko B, Australia vs Espanja & Uusi-Seelanti vs Argentiina
4:00 - 8:00KoripalloMiesten alkulohkot: Lohko A, Iran vs Tsekki
4:00 - 7:35TelinevoimisteluNaisten Karsinta
4:00 - 6:50VesipalloMiesten alkulohkot: Lohko A, Etelä-Afrikka vs Italia & Unkari vs Kreikka
4:00 - 11:00TaekwondoNaiset -57 kg Kierros 16 (8 ottelua), Miehet -68 kg Kierros 16 (8 ottelua), Naiset -57 kg neljännesfinaali (4 ottelua), Miehet -68 kg neljännesfinaali (4 ottelua), Naiset -57 kg semifinaali (2 ottelua), Miehet -68 kg semifinaali (2 ottelua)
4:00 - 9:30SulkapalloMiesten ja naisten kaksin-, nelin- ja sekanelinpelin lohkovaiheen otteluita
4:00 - 10:30SoftballSoftball avauskierros: Australia vs Yhdysvallat & Kanada vs Japani
4:15 - 6:253x3 KoripalloNaisten alkulohko (2 ottelua), Miesten alkulohko (2 ottelua)
4:30 - 6:20UintiMiesten 400m sekauinti finaali, Naisten 100m Perhosuinti semifinaali, Miesten 400m vapaauinti finaali, Naisten 400m sekauinti finaali, Miesten 100m rintauinti semifinaali Matti Mattsson?, Naisten 4 x 100m vapaauinti finaali
5:00 - 14:00TennisMiesten ja naisten kaksin- ja nelinpelin ensimmäisen kierroksen otteluita
5:00 - 8:30JudoNaiset -52 kg Pudotuskierrokset, Naiset -52 kg neljännesfinaali, Miehet -66 kg Pudotuskierrokset, Miehet -66 kg neljännesfinaali
5:00 - 8:45NyrkkeilyNaisten (48-51kg) - alkusarja - Kierros 32, Naisten (69-75kg) - alkusarja - Kierros 32, Miesten (57-63kg) - alkusarja - Kierros 32, Miesten(75-81kg) - alkusarja - Kierros 32
5:50 - 8:00PainonnostoMiesten 61 kg ja Miesten 67 kg
6:00 - 12:00PurjehdusRS:X Miehet, RS:X Naiset Tuuli Petäjä-Siren, Laser Miehet Kaarle Tapper, Laser Radial Naiset Tuula Tenkanen
7:00 - 10:45KoskipujotteluKanootti (C1) Miehet alkuerät, Kajakki (K1) Naiset alkuerät
7:00 - 11:35MaantiepyöräilyNaisten Maantiekilpailu
7:40 - 9:40KoripalloMiesten Lohko B, Saksa - Italia
7:45 - 11:25JousiammuntaNaisten: Joukkuekisan: neljännesfinaali, semifinaali, pronssiottelu, loppuottelu
8:00 - 10:50VesipalloMiesten Lohko A, Yhdysvallat vs Japani, Lohko B, Australia vs Montenegro
8:00 - 11:45PöytätennisMiesten kaksinpeli Round 2, Naisten kaksinpeli Round 2
8:00 - 9:503x3 KoripalloNaisten alkulohko (2 ottelua), Miesten alkulohko (2 ottelua)
8:15 - 11:45KäsipalloNaisten alkulohkot: Lohko A, Montenegro vs Angola & Norja vs Etelä-Korea
8:20 - 12:10LentopalloNaisten alkulohkot: Lohko A, Serbia vs Dominikaaninen Tasavalta, Naisten alkulohkot - Lohko B, Kiina vs Turkki
9:00 - 11:50RantalentopalloMiesten ja Naisten alkusarja (3 ottelua)
9:00 - 10:00UimahyppyNaisten parihypyn 3m ponnahduslauta finaali
9:10 - 12:45TelinevoimisteluNaisten Karsinta
9:50 - 12:00PainonnostoMiesten 61 kg Ryhmä A
10:30 - 15:30JalkapalloMiesten Lohko C: Egypti vs Argentiina & Australia vs Espanja
11:00 - 14:45NyrkkeilyNaisten (48-51kg) - alkusarja - Kierros 32, Miesten (57-63kg) - alkusarja - Kierros 32, Miesten(75-81kg) - alkusarja - Kierros 32
11:00 - 16:15RatsastusKouluratsastus 2. päivä Henri Ruoste
11:00 - 13:50JudoNaiset -52 kg Keräilyerä, Naiset -52 kg semifinaali, Miehet -66 kg Keräilyerä, Miehet -66 kg semifinaali, Naiset -52 kg pronssiottelu, Naiset -52 kg finaali, Miehet -66 kg pronssiottelu, Miehet -66 kg finaali
11:00 - 16:00JalkapalloMiesten Lohko B: Uusi-Seelanti vs Honduras & Romania vs Etelä-Korea, Miesten Lohko A: Ranska vs Etelä-Afrikka & Japani vs Meksiko
11:20 - 13:20KoripalloMiesten Lohko B, Australia vs Nigeria
11:30 - 16:30JalkapalloMiesten Lohko D, Brasilia vs Norsunluurannikko & Saudi Arabia vs Saksa
11:30 - 13:303x3 KoripalloNaisten (2 ottelua), Miesten (2 ottelua)
12:00 - 15:30SulkapalloMiesten ja naisten kaksinpelin lohkovaiheen otteluja, Miesten parikilpailu lohkovaihe, Naisten parikilpailu, sekanelinpeli lohkovaihe
12:00 - 16:25MiekkailuNaisten ja miesten kalvan ja floretin välierät, pronssiottelut ja finaalit
12:20 - 15:10VesipalloMiesten Lohko B, Serbia vs Espanja & Kroatia vs Kazakstan
12:30 - 16:15MaahockeyMiesten Lohko A, Intia vs Australia & Espanja vs Uusi-Seelanti
13:00 - 15:30UintiNaisten 100m selkäuinti - alkuerät Mimosa Jallow, Miesten 200m vapaauinti - alkuerät, Naisten 100m rintauinti - alkuerät Ida Hulkko, Miesten 100m selkäuinti - alkuerät, Naisten 400m vapaauinti - alkuerät, Miesten 4 x 100m vapaauinti Viesti - alkuerät
13:00 - 16:45MaahockeyMiesten Lohko A, Japani vs Argentiina, Miesten Lohko B, Etelä-Afrikka vs Hollanti
13:00 - 16:40TaekwondoNaiset -57 kg Keräilyerät (2 ottelua), Miehet -68 kg Keräilyerät (2 ottelua), Naiset -57 kg pronssiottelu (2 ottelua), Miehet -68 kg pronssiottelu (2 ottelua), Naiset -57 kg loppuottelu, Miehet -68 kg loppuottelu
13:30 - 17:00KäsipalloNaisten alkulohkot: Lohko B, Espanja vs Ruotsi & Unkari vs Ranska
13:40 - 17:30LentopalloNaisten alkulohkot: Lohko A, Japani vs Kenia & Brasilia vs Etelä-Korea
13:50 - 16:00PainonnostoMiesten 67 kg Ryhmä A
14:00 - 16:00PöytätennisSekanelinpeli semifinaali
14:00 - 16:00SoftballSoftball avauskierros, Italia vs Meksiko
14:00 - 16:50RantalentopalloMiesten ja Naisten alkusarja (3 ottelua)
14:20 - 16:00TelinevoimisteluNaisten karsinta
15:00 - 17:00KoripalloMiesten alkulohkot: Lohko A, Ranska vs Yhdysvallat
15:00 - 16:503x3 KoripalloNaisten alkulohko (2 ottelua), Miesten alkulohko (2 ottelua)


Maanantai 26.7.2021

AikaLajiTapahtuma
0:30 - 3:00TriathlonMiehet
1:00 - 10:40LainelautailuNaisten ja miesten lainelautailu, 3. kierros
3:00 - 6:50LentopalloMiesten Lohko A, Iran vs Venezuela, Lohko B, Yhdysvallat vs ROC
3:00 - 7:55RullalautailuNaisten Street alkuerät ja finaali
3:00 - 11:15AmmuntaSkeet naisten ja miesten karsinta Lari Pesonen, Eetu Kallioinen & finaalit Lari Pesonen, Eetu Kallioinen?
3:00 - 6:00RugbyMiesten alkulohko (6 ottelua)
3:00 - 5:20SoutuNaisten ja miesten yksiköiden puolivälierät, pariairokaksikoiden välierät, perämiehettömien nelosten keräilyerät
3:00 - 6:30KäsipalloMiesten Lohko A: Brasilia vs Ranska & Argentiina vs Saksa
3:00 - 10:20MiekkailuNaisten säilän ja miesten floretin ensimmäisen kierroksen otteluita
3:00 - 6:50RantalentopalloMiesten ja Naisten alkusarja (4 ottelua)
3:30 - 7:15MaahockeyMiesten Lohko B: Saksa vs Belgia & Iso-Britannia vs Kanada
3:30 - 4:05JousiammuntaMiesten Team 1/8 Pudotuskierrokset
4:00 - 4:00TaekwondoNaiset -67 kg Kierros 16 (8 ottelua), Miehet -80 kg Kierros 16 (8 ottelua), Naiset -67 kg neljännesfinaali (4 ottelua), Miehet -80 kg neljännesfinaali (4 ottelua), Naiset -67 kg semifinaali (2 ottelua), Miehet -80 kg semifinaali (2 ottelua)
4:00 - 9:30SulkapalloMiesten ja naisten kaksin- ja nelinpelin ja sekanelinpelin otteluita Kalle Koljonen
4:00 - 7:00PöytätennisMiesten ja naisten kaksinpelin otteluita
4:00 - 7:45MaahockeyNaisten Lohko A, Hollanti vs Irlanti, Naisten Lohko B, Australia vs Kiina
4:00 - 6:00KoripalloNaisten Lohko A, Etelä-Korea vs Espanja
4:00 - 10:30SoftballSoftball avauskierros, Japani vs Yhdysvallat & Kanada vs Italia
4:15 - 6:253x3 KoripalloNaisten alkulohko (2 ottelua), Miesten alkulohko (2 ottelua)
4:30 - 6:40UintiNaisten 100m Perhosuinti finaali, Miesten 200m vapaauinti semifinaali, Naisten 100m rintauinti semifinaali Ida Hulkko, Miesten 100m rintauinti finaali, Naisten 400m vapaauinti finaali, Miesten 100m selkäuinti semifinaali, Naisten 100m selkäuinti semifinaali, Miesten 4 x 100m vapaauinti Viesti finaali
5:00 - 8:45NyrkkeilyMiesten (48-52kg) - alkusarja - Kierros 32, Miesten (69-75kg) - alkusarja - Kierros 32, Naisten (54-57kg) - alkusarja - Kierros 16
5:00 - 8:30JudoNaiset -57 kg Pudotuskierrokset, Naiset -57 kg neljännesfinaali, Miehet -73 kg Pudotuskierrokset, Miehet -73 kg neljännesfinaali
5:00 - 14:00TennisMiesten ja naisten kaksinpelin toinen kierros sekä miesten ja naisten nelinpelin toinen kierros
6:00 - 12:00PurjehdusRS:X Miehet, RS:X Naiset Tuuli Petäjä-Siren, Laser Miehet Kaarle Tapper, Laser Radial Naiset Tuula Tenkanen
7:40 - 9:40KoripalloMiesten Lohko C, Argentiina vs Winner of Olympic Qualifying TournaMiehett in Kaunas(Lithuania)
7:45 - 11:25JousiammuntaMiesten Team neljännesfinaali, Miesten Team semifinaali, Miesten Team pronssiottelu, Miesten Team loppuottelu
7:50 - 10:00PainonnostoNaisten 55 kg Ryhmä B
8:00 - 9:503x3 KoripalloNaisten alkulohko (2 ottelua), Miesten alkulohko (2 ottelua)
8:00 - 10:45KoskipujotteluKanootti (C1) Miehet Semi-finaali, Kanootti (C1) Miehet finaali
8:00 - 10:50VesipalloNaisten Lohko B, Yhdysvallat vs Kiina & ROC vs Unkari
8:15 - 11:45KäsipalloMiesten Lohko B, Egypti vs Tanska, Lohko A, Espanja vs Norja
8:20 - 12:10LentopalloMiesten Lohko A, Puola vs Italia & Ranska vs Tunisia
8:30 - 11:30PöytätennisMiesten kaksinpeli Round 3, Naisten kaksinpeli Round 3
9:00 - 11:50RantalentopalloMiesten ja Naisten alkusarja (3 ottelua)
9:00 - 11:00MaastopyöräilyMiesten kilpailu
9:00 - 10:00UimahyppyMiesten parikilpailu 10m finaali
10:30 - 13:30RugbyMiesten alkulohko (6 ottelua)
11:00 - 14:45NyrkkeilyMiesten (48-52kg) - alkusarja - Kierros 32, Miesten (69-75kg) - alkusarja - Kierros 32, Naisten (54-57kg) - alkusarja - Kierros 16
11:00 - 13:50JudoNaiset -57 kg Keräilyerä, Naiset -57 kg semifinaali, Miehet -73 kg Keräilyerä, Miehet -73 kg semifinaali, Naiset -57 kg pronssiottelu, Naiset -57 kg finaali, Miehet -73 kg pronssiottelu, Miehet -73 kg finaali
11:20 - 13:20KoripalloNaisten Lohko A, Serbia vs Kanada
11:30 - 13:303x3 KoripalloNaisten alkulohko (2 ottelua), Miesten alkulohko (2 ottelua)
12:00 - 15:30SulkapalloMiesten ja naisten kaksinpelin lohkovaiheen otteluita sekä miesten ja naisten nelinpelin ja sekanelinpelin lohkovaiheen otteluita Kalle Koljonen
12:00 - 16:25MiekkailuNaisten säilän ja miesten floretin semifinaalit, pronssi- ja loppuottelut
12:20 - 15:10VesipalloNaisten Lohko A, Australia vs Hollanti & Espanja vs Kanada
12:30 - 16:15MaahockeyNaisten Lohko A, Etelä-Afrikka vs Iso-Britannia, Lohko B, Japani vs Uusi-Seelanti
13:00 - 16:00TelinevoimisteluMiesten joukkuekisan finaali
13:00 - 15:30UintiNaisten 200m vapaauinti - alkuerät, Miesten 200m Perhosuinti - alkuerät, Naisten 200m sekauinti - alkuerät, Naisten 1500m vapaauinti - alkuerät
13:00 - 16:40TaekwondoNaiset -67 kg Keräilyerät (2 ottelua), Miehet -80 kg Keräilyerät (2 ottelua), Naiset -67 kg pronssiottelu (2 ottelua), Miehet -80 kg pronssiottelu (2 ottelua), Naiset -67 kg loppuottelu, Miehet -80 kg loppuottelu
13:00 - 16:45MaahockeyNaisten Lohko B, Argentiina vs Espanja, Naisten Lohko A, Saksa vs Intia
13:30 - 17:00KäsipalloMiesten Lohko B, Bahrain vs Portugali & Japani vs Ruotsi
13:40 - 17:30LentopalloMiesten Lohko A, Japani vs Kanada, Lohko B, Brasilia vs Argentiina
13:50 - 16:00PainonnostoNaisten 55 kg Ryhmä A
14:00 - 16:50RantalentopalloMiesten ja naisten alkusarja (3 ottelua)
14:00 - 16:10PöytätennisSekanelinpeli pronssiottelu & loppuottelu
14:00 - 16:00SoftballSoftball avauskierros, Meksiko vs Australia
15:00 - 17:00KoripalloMiesten Lohko C, Japani vs Espanja
15:00 - 16:503x3 KoripalloNaisten alkulohko (2 ottelua), Miesten alkulohko (2 ottelua)


Tiistai 27.7.2021

AikaLajiTapahtuma
0:30 - 3:05TriathlonNaiset
1:00 - 8:20LainelautailuMiesten neljännesfinaali, Naisten neljännesfinaali, Miesten semifinaali, Naisten semifinaali
2:30 - 6:00SoutuMiesten ja naisten yksikkö välierät, kevyt pariairokaksikko finaali, pariaironelonen finaalit, perämiehetön kaksikko välierät ja kevyt pariairokaksikko välierät
3:00 - 6:00RugbyMiesten alkulohko (6 ottelua)
3:00 - 10:30Ammunta10m Ilmapistooli Sekajoukkue Karsinta, 10m Ilmapistooli Sekajoukkue finaali, 10m Ilmakivääri Sekajoukkue Karsinta, 10m Ilmakivääri Sekajoukkue finaali
3:00 - 6:30KäsipalloNaisten Lohko A, Japani vs Montenegro, Lohko B, Brasilia vs Unkari
3:00 - 6:50RantalentopalloMiesten ja Naisten alkusarja (4 ottelua)
3:00 - 6:50LentopalloNaisten Lohko B, ROC vs Argentiina & Kiina vs Yhdysvallat
3:30 - 7:25JousiammuntaMiesten 1/32 & 1/16 Pudotuskierrokset, Naisten 1/32 & 1/16 Pudotuskierrokset
3:30 - 7:15MaahockeyMiesten Lohko A: Argentiina vs Australia & Japani vs Uusi-Seelanti
4:00 - 9:30SulkapalloMiesten ja naisten kaksinpelin lohkovaiheen otteluita sekä miesten ja naisten nelinpelin lohkovaiheen otteluita
4:00 - 7:00PöytätennisMiesten kaksinpeli kierros 3, Naisten kaksinpeli kierros 3
4:00 - 7:45MaahockeyMiesten Lohko A, Intia vs Espanja, Miesten Lohko B, Saksa vs Iso-Britannia
4:00 - 6:50VesipalloMiesten Lohko A, Etelä-Afrikka vs Yhdysvallat, Lohko B, Montenegro vs Espanja
4:00 - 6:00KoripalloNaisten Lohko B, Japani vs Ranska
4:00 - 11:00TaekwondoNaiset +67 kg Kierros 16 (8 ottelua), Miehet +80 kg Kierros 16 (8 ottelua), Naiset +67 kg neljännesfinaali (4 ottelua), Miehet +80 kg neljännesfinaali (4 ottelua), Naiset +67 kg semifinaali (2 ottelua), Miehet +80 kg semifinaali (2 ottelua)
4:00 - 9:20MiekkailuNaisten kalvan joukkuekilpailun otteluita sijoituskilpailuista välieriin
4:30 - 6:25UintiNaisten 200m vapaauinti semifinaali, Miesten 200m vapaauinti finaali, Naisten 100m selkäuinti finaali, Miesten 100m selkäuinti finaali, Naisten 100m rintauinti finaali, Miesten 200m Perhosuinti semifinaali, Naisten 200m sekauinti semifinaali
5:00 - 14:00TennisMiesten kaksinpelin toinen kierros, Naisten kaksinpelin kolmas kierros, Miesten nelinpelin neljännesfinaali, Naisten nelinpelin toinen kierros/puolivälierät
5:00 - 8:30JudoNaiset -63 kg Pudotuskierrokset, Naiset -63 kg neljännesfinaali, Miehet -81 kg Pudotuskierrokset, Miehet -81 kg neljännesfinaali
5:00 - 8:45NyrkkeilyMiesten (63-69kg) - alkusarja - Kierros 16, Miesten (81-91kg) - alkusarja - Kierros 16, Naisten (57-60kg) - alkusarja - Kierros 32, Naisten (64-69kg) - alkusarja - Kierros 16
5:50 - 8:00PainonnostoNaisten 59 kg Ryhmä B and Naisten 64 kg Ryhmä B
6:00 - 12:00PurjehdusLaser Miehet Kaarle Tapper, Laser Radial Naiset Tuula Tenkanen, Finn Miehet, 49er Miehet, 49er FX Naiset
7:00 - 9:00SoftballSoftball Pronssipeli
7:30 - 9:303x3 KoripalloNaisten alkulohko (2 ottelua), Miesten alkulohko (2 ottelua)
7:40 - 9:40KoripalloNaisten Lohko B, Nigeria vs Yhdysvallat
8:00 - 11:00KoskipujotteluKayak (K1) Naiset Semi-finaali, Kayak (K1) Naiset finaali
8:00 - 10:50VesipalloMiesten Lohko B, Kazakstan vs Serbia, Lohko A, Italia vs Kreikka
8:15 - 11:45KäsipalloNaisten Lohko B, Ruotsi vs ROC, Lohko A, Etelä-Korea vs Hollanti
8:20 - 12:10LentopalloNaisten Lohko A, Japani vs Serbia, Lohko B, Italia vs Turkki
8:30 - 11:30PöytätennisMiesten ja naisten kaksinpeli kierros 3., Miesten ja naisten kaksinpeli 16
9:00 - 11:50RantalentopalloMiesten ja naisten alkusarja (3 ottelua)
9:00 - 11:00MaastopyöräilyNaisten kilpailu
9:00 - 10:00UimahyppyNaisten parikilpailu 10m finaali
9:50 - 12:00PainonnostoNaisten 59 kg Ryhmä A
10:00 - 13:55JousiammuntaMiesten 1/32 & 1/16 Pudotuskierrokset Antti Vikström?, Naisten 1/32 & 1/16 Pudotuskierrokset
10:30 - 13:30RugbyMiesten sijoitusottelu 9-12 (2 ottelua) & neljännesfinaalit (4 ottelua)
11:00 - 12:503x3 KoripalloNaisten alkulohko (2 ottelua), Miesten alkulohko (2 ottelua)
11:00 - 16:40RatsastusKouluratsastus, joukkuekilpailu
11:00 - 16:00JalkapalloNaisten Lohko G, Uusi-Seelanti vs Ruotsi, Naisten Lohko E, Chile vs Japani, Naisten Lohko G, Yhdysvallat vs Australia, Naisten Lohko E, Kanada vs Iso-Britannia
11:00 - 13:50JudoNaiset -63 kg Keräilyerä, Naiset -63 kg semifinaali, Miehet -81 kg Keräilyerä, Miehet -81 kg semifinaali, Naiset -63 kg pronssiottelu, Naiset -63 kg finaali, Miehet -81 kg pronssiottelu, Miehet -81 kg finaali
11:00 - 14:45NyrkkeilyMiesten (63-69kg) - alkusarja - Kierros 16, Miesten (81-91kg) - alkusarja - Kierros 16, Naisten (57-60kg) - alkusarja - Kierros 32 Mira Potkonen, Naisten (64-69kg) - alkusarja - Kierros 16
12:00 - 15:30SulkapalloMiesten ja naisten kaksinpelin lohkovaiheen otteluita, Miesten ja naisten nelinpelin lohkovaiheen otteluita
12:20 - 15:10VesipalloMiesten Lohko A, Japani vs Unkari, Lohko B, Australia vs Kroatia
12:30 - 14:40MiekkailuNaisten Kalvan joukkuekilpailu pronssiottelu, Naisten Kalvan joukkuekilpailu loppuottelu
12:30 - 16:15MaahockeyMiesten Lohko B, Belgia vs Etelä-Afrikka & Hollanti vs Kanada
11:20 - 13:20KoripalloNaisten Lohko C, Australia vs Belgia
13:00 - 15:30UintiMiesten 100m vapaauinti - alkuerät Ari-Pekka Liukkonen, Naisten 200m Perhosuinti - alkuerät, Miesten 200m rintauinti - alkuerät Matti Mattsson, Miesten 4 x 200m vapaauinti Viesti - alkuerät, Miesten 800m vapaauinti - alkuerät
13:00 - 16:40TaekwondoNaiset +67 kg Keräilyeräs (2 ottelua), Miehet +80 kg Keräilyeräs (2 ottelua), Naiset +67 kg Bronze Medal Contests (2 ottelua), Miehet +80 kg Bronze Medal Contests (2 ottelua), Naiset +67 kg Gold Medal Contest, Miehet +80 kg Gold Medal Contest
13:30 - 17:00KäsipalloNaisten Lohko A, Angola vs Norja, Lohko B, Ranska vs Espanja
13:30 - 16:30PöytätennisMiesten ja naisten kaksinpeli Kierros 16
13:40 - 17:30LentopalloNaisten Lohko A, Brasilia vs Dominikaaninen Tasavalta & Etelä-Korea vs Kenia
13:45 - 16:00TelinevoimisteluNaisten Team finaali
13:50 - 16:00PainonnostoNaisten 64 kg Ryhmä A
14:00 - 16:30SoftballLoppuottelu
14:00 - 16:50RantalentopalloMiesten or Naisten alkusarja (3 ottelua)
14:30 - 16:503x3 KoripalloNaisten alkulohko (2 ottelua), Miesten alkulohko (2 ottelua)
14:30 - 16:30JalkapalloNaisten Lohko F, Brasilia vs Zambia & Naisten Lohko F, Hollanti vs Kiina
15:00 - 17:00KoripalloNaisten Lohko C, Puerto Rico vs Kiina


Keskiviikko 28.7.2021

AikaLajiTapahtuma
2:00 - 5:35LainelautailuNaisten pronssiottelu, Miesten pronssiottelu, Naisten loppuottelu, Miesten loppuottelu
2:30 - 5:40SoutuNaisten Double Sculls finaali B, Miesten Double Sculls finaali B, Naisten Four finaali B, Miesten Four finaali B, Naisten Double Sculls finaali A, Miesten Double Sculls finaali A, Naisten Four finaali A, Miesten Four finaali A, Naisten Eight Keräilyerä, Miesten Eight Keräilyerä, Naisten Single Sculls semifinaali A/B, Miesten Single Sculls semifinaali A/B
3:00 - 6:50LentopalloMiesten Lohko A, Kanada vs Iran, Lohko B, Yhdysvallat vs Tunisia
3:00 - 6:30KäsipalloMiesten Lohko B, Tanska vs Bahrain & Ruotsi vs Portugali
3:00 - 10:00AmmuntaTrap Naisten Karsinta, Trap Miesten Karsinta Satu Mäkelä-Nummela
3:00 - 6:00RugbyMiesten Placing 11-12, Miesten Placing 9-10, Miesten Placing 5-8 (2 ottelua), Miesten Semi-finaali (2 ottelua)
3:00 - 5:15RantalentopalloMiesten ja naisten alkusarja (3 ottelua)
3:00 - 8:30SulkapalloNaisten kaksinpelin lohkovaiheen otteluita, sekanelinpeli neljännesfinaali
3:30 - 7:25JousiammuntaMiesten ja naisten pudotuskierrokset 1/32 & 1/16 Antti Vikström?
3:30 - 7:15MaahockeyNaisten Lohko A, Hollanti vs Etelä-Afrikka, Naisten Lohko B, Uusi-Seelanti vs Espanja
4:00 - 7:45MaahockeyNaisten Lohko A, Iso-Britannia vs Intia & Saksa vs Irlanti
4:00 - 6:00KoripalloMiesten Lohko B, Nigeria vs Saksa
4:00 - 9:20MiekkailuMiesten säilän joukkuekilpailu, neljännesvälierät, puolivälierät, sijoitusottelut 5–8, välierät
4:00 - 7:00PöytätennisNaisten kaksinpeli neljännesfinaali, Miesten kaksinpeli neljännesfinaali
4:30 - 7:05UintiMiesten 100m vapaauinti semifinaali Ari-Pekka Liukkonen?, Naisten 200m vapaauinti finaali, Miesten 200m Perhosuinti finaali, Naiset´s 200m Perhosuinti semifinaali, Miesten 200m rintauinti semifinaali Matti Mattsson?, Naisten 200m sekauinti finaali, Naisten 1500m vapaauinti finaali, Miesten 4 x 200m vapaauinti Viesti finaali
5:00 - 14:00TennisMiesten kaksinpelin 3. kierros, Naisten kaksinpelin neljännesfinaali, Miesten nelinpelin semifinaali, Naisten nelinpelin neljännesfinaali, sekanelinpeli 1. kierros
5:00 - 8:45NyrkkeilyNaisten (54-57kg) neljännesfinaali, Naisten (69-75kg) - alkusarja - Kierros 16, Miesten (52-57kg) - alkusarja - Kierros 16, Miesten (75-81kg) - alkusarja - Kierros 16
6:00 - 9:00BaseballBaseball avauskierros
6:00 - 12:00PurjehdusRS:X Miehet, RS:X Naiset Tuuli Petäjä-Siren, Finn Miehet, 470 Miehet, 470 Naiset, 49er Miehet, 49er FX Naiset, Florettiing Nacra 17 Mixed
5:30 - 11:40MaantiepyöräilyNaisten ja miesten aika-ajot
7:00 - 10:45MelontaKanootti (C1) Naiset alkuerät, Kajakki (K1) Miehet alkuerät
7:40 - 15:40KoripalloMiesten Lohko A, Yhdysvallat vs Iran
7:50 - 10:00PainonnostoMiesten 73 kg Ryhmä B
8:00 - 10:50LentopalloNaisten Lohko B, Unkari vs Yhdysvallat, Lohko A, Kanada vs Etelä-Afrikka
8:15 - 11:45KäsipalloMiesten Lohko B, Japani vs Egypti, Lohko A, Norja vs Argentiina
8:20 - 12:10LentopalloMiesten Lohko B, Argentiina vs Ranska, Lohko A, Puola vs Venezuela
9:00 - 12:00PöytätennisNaisten ja miesten kaksinpelin neljännesfinaalit
9:00 - 11:15RantalentopalloMiesten ja naisten alkusarja (3 ottelua)
9:00 - 10:00UimahyppyMiesten parikilpailu 3m ponnahduslauta finaali
10:00 - 12:40JousiammuntaMiesten ja naisten pudotuskierrokset 1/32 & 1/16 Antti Vikström?
10:30 - 13:00RugbyMiesten sijoitusottelut 7-8 & 5-6, Miesten pronssiottelu & Miesten loppuottelu
11:00 - 13:103x3 KoripalloNaisten ja miesten semifinaalit
11:00 - 16:00JalkapalloMiesten Lohko D, Saudi Arabia vs Brasilia, Miesten Lohko C, Espanja vs Argentiina, Miesten Lohko D, Saksa vs Norsunluurannikko
11:00 - 16:00JalkapalloMiesten Lohko D, Saudi Arabia vs Brasilia, Miesten Lohko C, Espanja vs Argentiina, Miesten Lohko D, Saksa vs Norsunluurannikko
11:00 - 14:45NyrkkeilyNaisten (54-57kg) neljännesfinaali, Naisten (69-75kg) - alkusarja - Kierros 16, Miesten (52-57kg) - alkusarja - Kierros 16, Miesten (75-81kg) - alkusarja - Kierros 16
11:20 - 13:20KoripalloMiesten Lohko B, Italia vs Australia
11:30 - 15:25RatsastusKouluratsastus, yksilökisa Henri Ruoste?
11:30 - 16:30JalkapalloMiesten Lohko B, Romania vs Uusi-Seelanti, Miesten Lohko A, Etelä-Afrikka vs Meksiko, Miesten Lohko B, Etelä-Korea vs Honduras, Miesten Lohko A, Ranska vs Japani
12:00 - 15:30SulkapalloMiesten kaksinpelin lohkovaiheen ottelut
12:20 - 15:10LentopalloNaisten Lohko B, Kiina vs Japani, Lohko A, Hollanti vs Espanja
12:30 - 14:40MiekkailuMiesten Säilä Joukkuekilpailu pronssiottelu, Miesten Säilä Joukkuekilpailu loppuottelu
12:30 - 16:15MaahockeyNaisten Lohko B, Japani vs Australia, Miesten Lohko A, Japani vs Espanja
13:00 - 15:30UintiNaisten 100m vapaauinti - alkuerät Fanny Teijonsalo, Miesten 200m selkäuinti - alkuerät, Naisten 200m rintauinti - alkuerät Ida Hulkko, Miesten 200m sekauinti - alkuerät, Naisten 4 x 200m vapaauinti Viesti - alkuerät
13:00 - 16:45MaahockeyNaisten Lohko B, Argentiina vs Kiina, Miesten Lohko A, Australia vs Uusi Seelanti
13:30 - 17:00KäsipalloMiesten Lohko A, Brasilia vs Espanja & Ranska vs Saksa
13:15 - 16:00TelinevoimisteluMiesten All-Around finaali
13:40 - 17:30LentopalloMiesten Lohko A, Japani vs Italia, Lohko B, Brasilia vs ROC
13:50 - 16:00PainonnostoMiesten 73 kg Ryhmä A
14:00 - 16:00PöytätennisNaisten ja miesten kaksinpelin neljännesfinaalit
14:00 - 16:15RantalentopalloMiesten or Naisten alkusarja (3 ottelua)
14:45 - 17:253x3 KoripalloNaisten ja miesten pronssi- ja loppuottelut
15:00 - 17:00KoripalloTsekki vs Ranska


Torstai 29.7.2021

AikaLajiTapahtuma
xx -xxLainelautailuCompetition TBD
1:30 - 10:00GolfMiesten Lyöntipeli Kierros 1 Sami Välimäki, Kalle Samooja
2:30 - 5:50SoutuMiesten ja naisten yksikkö, finaalit, perämiehetön kaksikko, finaalit, kevyt pariairokaksikko, finaalit
3:00 - 6:00RugbyNaisten alkulohko (6 ottelua)
3:00 - 6:50LentopalloNaisten Lohko B, Italia vs Argentiina, Lohko A, Etelä-Korea vs Dominikaaninen Tasavalta
3:00 - 5:50RantalentopalloMiesten or Naisten alkusarja (3 ottelua)
3:00 - 6:30KäsipalloNaisten Lohko A, Hollanti vs Angola, Lohko B, Espanja vs Brasilia
3:00 - 9:30SulkapalloSekanelinpeli semifinaali, Miesten nelinpelin neljännesfinaali, Naisten kaksinpelin kierros 16
3:00 - 6:45Ammunta25m pistooli, alkukilpailut
3:00 - 10:55AmmuntaTrap Naisten ja miesten karsinta Satu Mäkelä-Nummela sekä finaalit Satu Mäkelä-Nummela?
3:30 - 7:25JousiammuntaMiesten ja naisten pudotuskierrokset 1/32 & 1/16 Antti Vikström?
3:30 - 7:15MaahockeyMiesten Lohko A, Intia vs Argentiina, Miesten Lohko B, Etelä-Afrikka vs Saksa
4:00 - 6:00KoripalloNaisten Lohko A, Kanada vs Etelä-Korea
4:00 - 6:00BMX-pyöräilyMiesten ja naisten neljännesfinaali
4:00 - 7:45MaahockeyMiesten Lohko B, Belgia vs Kanada & Hollanti vs Iso-Britannia
4:00 - 6:50VesipalloMiesten Lohko A, Unkari vs Etelä-Afrikka, Lohko B, Espanja vs Kazakhstan
4:30 - 7:10UintiMiesten 800m vapaauinti finaali, Miesten 200m rintauinti finaali Matti Mattsson?, Naisten 100m vapaauinti semifinaali Fanny Teijonsalo?, Miesten 200m selkäuinti semifinaali, Naisten 200m Perhosuinti finaali, Miesten 100m vapaauinti finaali, Naisten 200m rintauinti semifinaali Ida Hulkko?, Miesten 200m sekauinti semifinaali, Naisten 4 x 200m vapaauinti Viesti finaali
4:50 - 10:25MiekkailuNaisten floretin joukkuekilpailu, puolivälierät, sijoitusottelut 5–8, välierät
5:00 - 7:00PöytätennisNaisten kaksinpelin semifinaali
5:00 - 14:00TennisMiesten kaksinpelin neljännesfinaali, Naisten kaksinpelin semifinaali, Naisten nelinpelin semifinaali, Sekanelinpelin neljännesfinaali
5:00 - 8:30JudoNaiset -70 kg Pudotuskierrokset, Naiset -70 kg neljännesfinaali, Miehet -90 kg Pudotuskierrokset, Miehet -90 kg neljännesfinaali
5:00 - 8:10NyrkkeilyMiesten Middle (69-75kg) - alkusarja - Kierros 16, Miesten Super Heavy (+91kg) - alkusarja - Kierros 16, Naisten Fly (48-51kg) - alkusarja - Kierros 16
6:00 - 12:00PurjehdusRS:X Miehet, RS:X Naiset Tuuli Petäjä-Siren, Laser Miehet Kaarle Tapper, Laser Radial Naiset Tuula Tenkanen, Finn Miehet, 470 Miehet, 470 Naiset
6:00 - 12:00PurjehdusRS:X Miehet, RS:X Naiset Tuuli Petäjä-Siren, Laser Miehet Kaarle Tapper, Laser Radial Naiset Tuula Tenkanen, Finn Miehet, 470 Miehet, 470 Naiset
7:40 - 9:40KoripalloMiesten Lohko C, Slovenia vs Japani
8:00 - 10:45KoskipujotteluKanootti (C1) Naiset semifinaali, Kanootti (C1) Naiset finaali
8:00 - 10:50VesipalloMiesten Lohko A, Yhdysvallat vs Italia, Lohko B, Kroatia vs Montenegro
8:15 - 11:45KäsipalloNaisten Lohko A, Japani vs Etelä-Korea & Montenegro vs Norja
8:20 - 12:10LentopalloNaisten Lohko A, Serbia vs Kenia, Lohko B, Kiina vs ROC
9:00 - 11:00PöytätennisMiesten kaksinpelin semifinaalit
9:00 - 11:50RantalentopalloMiesten ja naisten alkusarja (3 ottelua)
10:00 - 12:40JousiammuntaMiesten ja naisten pudotuskierrokset 1/32 & 1/16 Antti Vikström?
10:30 - 13:30RugbyNaisten alkulohko (6 ottelua)
11:00 - 16:00SulkapalloMiesten kaksinpelin kierros 16 Kalle Koljonen?, Naisten nelinpelin neljännesfinaali
11:00 - 13:50JudoNaiset -70 kg Keräilyerä, Naiset -70 kg semifinaali, Miehet -90 kg Keräilyerä, Miehet -90 kg semifinaali, Naiset -70 kg pronssiottelu, Naiset -70 kg finaali, Miehet -90 kg pronssiottelu, Miehet -90 kg finaali
11:00 - 14:10NyrkkeilyMiesten (69-75kg) - alkusarja - Kierros 16, Miesten (+91kg) - alkusarja - Kierros 16, Naisten (48-51kg) - alkusarja - Kierros 16
11:20 - 13:20KoripalloNaisten Lohko A, Espanja vs Serbia
12:20 - 15:10VesipalloMiesten Lohko A, Kreikka vs Japani, Lohko B, Serbia vs Australia
12:30 - 15:30MiekkailuNaisten floretin joukkuekisan pronssi- ja loppuottelu
12:30 - 16:15MaahockeyNaisten Lohko B, Espanja vs Kiina & Japani vs Argentiina
13:00 - 16:00BaseballBaseball avauskierros
13:00 - 15:30UintiNaisten 800m vapaauinti - alkuerät, Miesten 100m Perhosuinti - alkuerät, Naisten 200m Backstroke - alkuerät, Sekajoukkue 4 x 100m sekauinti Viesti - alkuerät
13:00 - 16:45MaahockeyNaisten Lohko A, Iso-Britannia vs Hollanti, Lohko B, Uusi-Seelanti vs Australia
13:30 - 17:00KäsipalloNaisten Lohko B, Unkari vs ROC & Ruotsi vs Ranska
13:40 - 17:30LentopalloNaisten Lohko A, Japani vs Brasilia, Lohko B, Yhdysvallat vs Turkki
13:50 - 16:00TelinevoimisteluNaisten All-Around finaali
14:00 - 16:50RantalentopalloMiesten ja Naisten alkusarja (3 ottelua)
14:00 - 16:10PöytätennisNaisten kaksinpelin pronssiottelu ja loppuottelu
15:00 - 17:00KoripalloMiesten Lohko C, Espanja vs Argentiina


Perjantai 30.7.2021

AikaLajiTapahtuma
xx : xxLainelautailuCompetition TBD
1:30 - 10:00GolfMiesten Lyöntipeli Kierros 2 Sami Välimäki, Kalle Samooja
2:30 - 5:00EsteratsastusKenttäratsastus, yksilö- ja joukkuekisa
2:45 - 4:55SoutuMiehet ja Naiset, yksikkö finaalit C, B ja A, kahdeksikko, finaali A
3:00 - 6:00RugbyNaisten alkulohko (6 ottelua)
3:00 - 6:50LentopalloMiesten Lohko A, Kanada vs Venezuela, Lohko B, Brasilia vs Yhdysvallat
3:00 - 6:30YleisurheiluMiesten 3000m esteet alkuerät Topi Raitanen, miesten korkeus karsinta, miesten kiekonheitto karsinta, naisten 800m alkuerät Sara Kuivisto, miesten 400m aidat alkuerät, naisten 100m alkuerät
3:00 - 6:30KäsipalloMiesten Lohko A, Argentiina vs Brasilia, Lohko B, Bahrain vs Japani
3:00 - 5:50RantalentopalloMiesten ja naisten alkusarja (3 ottelua)
3:00 - 6:30SulkapalloNaisten kaksinpeli neljännesfinaali Kalle Koljonen?, sekanelinpeli pronssiottelu
3:00 - 9:00Ammunta25m Pistol Naisten Karsinta, 25m Pistol Naisten finaali
3:30 - 7:15MaahockeyNaisten Lohko A, Etelä-Afrikka vs Saksa, Naisten Lohko A, Ireland vs Intia
3:30 - 5:15JousiammuntaNaisten 1/8 Pudotuskierrokset
4:00 - 6:00KoripalloNaisten Lohko C, Belgia vs Puerto Rico
4:00 - 7:45MaahockeyMiesten Lohko A, Australia vs Espanja, Miesten Lohko B, Kanada vs Etelä-Afrikka
4:00 - 9:20MiekkailuMiesten kalpa, joukkuekilpailu, 1. kierros, puolivälierät, sijoitusottelut 5–8 & välierät
4:00 - 6:20BMX-pyöräilyMiesten semifinaali, Naisten semifinaali, Miesten finaali, Naisten finaali
4:30 - 6:10UintiMiesten 100m Perhosuinti semifinaali, Naisten 200m rintauinti finaali Ida Hulkko?, Miesten 200m selkäuinti finaali, Naisten 100m vapaauinti finaali Fanny Teijonsalo?, Miesten 200m sekauinti finaali, Naisten 200m selkäuinti semifinaali
5:00 - 8:10NyrkkeilyNaisten (57-60kg) - alkusarja - Kierros 16 Mira Potkonen?, Naisten (64-69kg) neljännesfinaali, Miesten (63-69kg) neljännesfinaali, Miesten (75-81kg) neljännesfinaali, Miesten (81-91kg) neljännesfinaali
4:00 - 8:30JudoNaiset +78 kg Pudotuskierrokset, Naiset +78 kg neljännesfinaali, Miehet +100 kg Pudotuskierrokset, Miehet +100 kg neljännesfinaali
6:00 - 9:00BaseballBaseball avauskierros
6:00 - 14:00TennisMiesten kaksinpelin semifinaali, Miesten nelinpelin loppuottelu, Miesten nelinpelin pronssiottelu, Sekanelinpeli semifinaali
6:00 - 12:00PurjehdusLaser Miehet Kaarle Tapper, Laser Radial Naiset Tuula Tenkanen, 470 Miehet, 470 Naiset, 49er Miehet, 49er FX Naiset
7:00 - 9:30TrampoliiniNaisten Karsinta, Naisten finaali
7:40 - 9:40KoripalloNaisten Lohko B, Yhdysvallat vs Japani
8:00 - 11:00KoskipujotteluKayak (K1) Miehet Semi-finaali, Kayak (K1) Miehet finaali
8:00 - 10:50VesipalloNaisten Lohko A, Etelä-Afrikka vs Hollanti, Lohko B, Yhdysvallat vs ROC
8:15 - 11:45KäsipalloMiesten Lohko A, Ranska vs Espanja, Lohko B, Ruotsi vs Egypti
8:20 - 12:10LentopalloMiesten Lohko A, Japani vs Puola, Lohko B, Argentiina vs Tunisia
8:45 - 11:20JousiammuntaNaisten neljännesfinaali, Naisten semifinaali, Naisten pronssiottelu, Naisten loppuottelu
9:00 - 11:30UimahyppyNaisten 3m ponnahduslauta Preliminary
9:00 - 11:00RantalentopalloMiesten or Naisten alkusarja (3 ottelua)
9:30 - 15:30SulkapalloSekanelinpeli loppuottelu, Naisten kaksinpeli neljännesfinaali, Miesten nelinpeli semifinaali
10:30 - 13:30RugbyNaisten sijoitusotteluita 9-12 (2 ottelua), Naisten neljännesfinaali (4 ottelua)
11:00 - 14:10NyrkkeilyNaisten (57-60kg) - alkusarja - Kierros 16 Mira Potkonen?, Naisten (64-69kg) neljännesfinaali, Miesten (63-69kg) neljännesfinaali, Miesten (75-81kg) neljännesfinaali, Miesten (81-91kg) neljännesfinaali
11:00 - 17:00JalkapalloNaisten neljännesfinaali (4 ottelua)
11:00 - 13:50JudoNaiset +78 kg Keräilyerä, Naiset +78 kg semifinaali, Miehet +100 kg Keräilyerä, Miehet +100 kg semifinaali, Naiset +78 kg pronssiottelu, Naiset +78 kg finaali, Miehet +100 kg pronssiottelu, Miehet +100 kg finaali
11:20 - 13:20KoripalloNaisten Lohko B, Ranska vs Nigeria
11:30 - 14:10RatsastusKenttäratsastus, yksilö- ja joukkuekisa 1. päivä, 2. sessio
12:20 - 15:10VesipalloNaisten Lohko B, Japani vs Unkari, Naisten Lohko A, Espanja vs Australia
12:30 - 14:40MiekkailuMiesten Kalvan joukkuekilpailu pronssiottelu, Miesten Kalvan joukkuekilpailu loppuottelu
12:30 - 16:15MaahockeyMiesten Lohko A, Japani vs Intia, Miesten Lohko B, Saksa vs Hollanti
13:00 - 16:00BaseballBaseball avauskierros
13:00 - 15:30UintiMiesten 50m vapaauinti - alkuerät Ari-Pekka Liukkonen, Naisten 50m vapaauinti - alkuerät Fanny Teijonsalo, Miesten 1500m vapaauinti - alkuerät, Naisten 4 x 100m sekauinti Viesti - alkuerät, Miesten 4 x 100m sekauinti Viesti - alkuerät
13:00 - 15:00YleisurheiluNaisten 5000m alkuerät, Naisten kolmiloikka karsinta Kristiina Mäkelä, Senni Salminen, naisten kuulantyöntö karsinta, sekajoukkue 4 x 400m alkuerät, Miesten 10 000m finaali
13:00 - 16:45MaahockeyMiesten Lohko A, Argentiina vs Uusi-Seelanti, Miesten Lohko B, Belgia vs Iso-Britannia
13:30 - 17:00KäsipalloMiesten Lohko B, Portugali vs Tanska, Miesten Lohko A, Saksa vs Norja
13:40 - 17:30LentopalloMiesten Lohko A, Italia vs Iran, Miesten Lohko B, ROC vs Ranska
14:00 - 16:50RantalentopalloMiesten or Naisten alkusarja (3 ottelua)
14:00 - 16:10PöytätennisMiesten kaksinpeli pronssiottelu, Miesten kaksinpeli loppuottelu
15:00 - 17:00KoripalloNaisten Lohko C, Kiina vs Australia


Yleisurheilu käynnistyy Tokion olympialaisissa perjantaina 30.7.
Kuva: Olavi Kaljunen / Trackpic
Yleisurheilu käynnistyy Tokion olympialaisissa perjantaina 30.7.


Lauantai 31.7.2021

AikaLajiTapahtuma
xx - xxLainelautailuCompetition TBD
1:30 - 3:25TriathlonSekaviesti
1:30 - 10:00GolfMiesten Lyöntipeli Kierros 3 Sami Välimäki, Kalle Samooja
2:30 - 5:00EsteratsastusKenttäratsastuksen yksilö- ja joukkuekisa 3. sessio
3:00 - 6:00YleisurheiluNaisten 400m aidat alkuerät Viivi Lehikoinen, naisten kiekonheitto karsinta, miesten seiväshyppy karsinta, miesten 800m alkuerät, Naisten 100m aidat alkuerät Reetta Hurske, Annimari Korte, miesten 100m alkuerät
3:00 - 8:50AmmuntaTrap Sekajoukkue Karsinta & finaali
3:00 - 6:50LentopalloNaisten Lohko A, Dominikaaninen Tasavalta vs Kenia, Lohko B, Yhdysvallat vs ROC
3:00 - 6:30KäsipalloNaisten Lohko A, Angola vs Japani & Montenegro vs Etelä-Korea
3:00 - 5:50RantalentopalloMiesten ja naisten alkusarja (3 ottelua)
3:00 - 10:00SulkapalloMiesten kaksinpelin neljännesfinaali, Naisten nelinpelin semifinaali
3:00 - 6:00RugbyNaisten sijoitusottelu 11-12, Naisten sijoitusottelu 9-10, Naisten sijoitusottelut 5-8 (2 ottelua), Naisten semifinaali (2 ottelua)
3:30 - 5:15JousiammuntaMiesten 1/8 Pudotuskierrokset Antti Vikström?
3:30 - 7:15MaahockeyNaisten Lohko B, Kiina vs Uusi-Seelanti & Argentiina vs Australia
4:00 - 6:00KoripalloMiesten Lohko A, Iran vs Ranska
4:00 - 7:45MaahockeyNaisten Lohko B, Japani vs Espanja, Naisten Lohko A, Intia vs Etelä-Afrikka
4:00 - 6:50VesipalloMiesten Lohko B, Montenegro vs Kazakstan & Australia vs Espanja
4:00 - 9:20MiekkailuNaisten ja miesten säilän joukkuekilpailun otteluita
4:10 - 6:20Cycling BMXFreestyle Park
4:30 - 6:20UintiMiesten 100m Perhosuinti finaali, Naisten 200m selkäuinti finaali, Naisten 800m vapaauinti finaali, Miesten 50m vapaauinti semifinaali Ari-Pekka Liukkonen?, Naisten 50m vapaauinti semifinaali Fanny Teijonsalo?, Sekaviesti 4 x 100m sekauinti finaali
5:00 - 7:45NyrkkeilyMiesten (48-52kg) - alkusarja - Kierros 16, Miesten (57-63kg) - alkusarja - Kierros 16, Naisten (69-75kg) neljännesfinaali, Naisten (54-57kg) semifinaali
5:00 - 7:30JudoSekajoukkue Pudotuskierrokset, neljännesfinaali, Keräilyerä & semifinaali
5:50 - 7:00PainonnostoMiesten 81 kg Ryhmä B and Miesten 96 kg Ryhmä B
6:00 - 8:00BaseballBaseball avauskierros
6:00 - 14:00TennisMiesten ja naisten kaksinpelin pronssiottelut, Naisten kaksinpelin loppuottelu, Naisten nelinpelin pronssiottelu, sekanelinpelin pronssiottelu
6:00 - 11:10AmmuntaNaisten 50 m pienoiskivääri 3-asento, karsinta ja finaalit
6:00 - 12:00PurjehdusFinn Miehet, 49er Miehet, 49er FX Naiset, Florettiing Nacra 17 Mixed Sinem Kurtbay / Akseli Keskinen, RS:X Naiset - Mitalilähtö Tuuli Petäjä-Siren?, RS:X Miehet - Mitalilähtö
7:00 - 9:30TrampoliiniMiesten karsinta & finaali
7:40 - 9:40KoripalloMiesten Lohko B, Italia vs Nigeria
8:00 - 10:50VesipalloMiesten Lohko A, Yhdysvallat vs Unkari, Lohko B, Kroatia vs Serbia
8:15 - 11:45KäsipalloNaisten Lohko B, ROC vs Ranska & Brasilia vs Ruotsi
8:20 - 12:10LentopalloNaisten Lohko B, Argentiina vs Turkki, Naisten Lohko A, Serbia vs Brasilia
8:45 - 11:20JousiammuntaMiesten neljännesfinaali, Miesten semifinaali, Miesten pronssiottelu, Miesten loppuottelu
9:00 - 10:25UimahyppyNaisten 3m ponnahduslauta semifinaali
9:00 - 11:50RantalentopalloMiesten ja Naisten alkusarja (2 ottelua), Miesten ja Naisten Lucky Loser (1 match)
9:50 - 12:00PainonnostoMiesten 81 kg Ryhmä A
10:30 - 13:00RugbyNaisten sijat 7-8 ja 5-6, pronssiottelu & loppuottelu
11:00 - 13:55NyrkkeilyMiesten (48-52kg) - alkusarja - Kierros 16, Miesten (57-63kg) - alkusarja - Kierros 16, Naisten (69-75kg) neljännesfinaali, Naisten (54-57kg) semifinaali
11:00 - 13:50JudoSekajoukkue pronssiottelu & finaali
11:00 - 17:00JalkapalloMiesten neljännesfinaali (4 ottelua)
11:20 - 13:20KoripalloMiesten Lohko B, Australia vs Saksa
12:00 - 17:00SulkapalloNaisten kaksinpelin välierät, Miesten nelinpelin pronssiottelu & loppuottelu
12:20 - 15:10VesipalloMiesten Lohko A, Italia vs Japani & Etelä-Afrikka vs Kreikka
12:30 - 14:40MiekkailuNaisten Säilä Joukkuekilpailu pronssiottelu, Naisten Säilä Joukkuekilpailu loppuottelu
12:30 - 16:15MaahockeyNaisten Lohko A, Saksa vs Hollanti, Naisten Lohko A, Irlanti vs Iso-Britannia
13:00 - 15:55YleisurheiluMiesten pituushyppy karsinta Kristian Pulli, Naisten 100m välierät, Miesten 100m alkuerät, Miesten kiekonheitto finaali, Naisten 800m välierät Sara Kuivisto, sekaviesti 4 x 400m finaali, Naisten 100m finaali
13:00 - 16:00BaseballAvauskierros
13:30 - 17:00KäsipalloNaisten Lohko B, Unkari vs Espanja, Naisten Lohko A, Norja vs Hollanti
13:40 - 17:30LentopalloNaisten Lohko A, Japani vs Etelä-Korea, Naisten Lohko B, Kiina vs Italia
13:50 - 16:00PainonnostoMiesten 96 kg Ryhmä A
14:00 - 16:50Beach volleyMiesten ja Naisten Lucky Loser (3 ottelua)
15:00 - 17:00KoripalloMiesten Lohko A, Yhdysvallat vs Tsekki


Sunnuntai 1.8.2021

AikaLajiTapahtuma
xx - xxLainelautailu-
1:30 - 10:30GolfMiesten Lyöntipeli Kierros 4 Sami Välimäki, Kalle Samooja
1:45 - 5:10RatsastusKenttäratsastus
2:30 - 7:15AmmuntaMiesten 25 m olympiapistooli Osa 1
3:00 - 16:50Beach VolleyMiesten or Naisten Kierros 16 (8 ottelua)
3:00 - 6:50LentopalloMiesten Lohko A, Puola vs Kanada, Lohko B, Brasilia vs Ranska
3:00 - 6:30KäsipalloMiesten Lohko B, Portugali vs Japani & Egypti vs Bahrain
3:00 - 10:00MiekkailuMiesten Floretti: 3. kierros, puolivälierät, välierät ja finaalit
3:10 - 6:00YleisurheiluNaisten moukarinheitto karsinta Krista Tervo, Silja Kosonen, naisten 3000m esteet alkuerät, Naisten pituushyppy karsinta, naisten kuulantyöntö finaali, Miesten 400m alkuerät
3:30 - 7:45MaahockeyMiesten neljännesfinaali (2 ottelua)
4:00 - 16:30KoripalloNaisten Lohko A, Kanada vs Espanja
4:00 - 7:00PöytätennisMiesten joukkue Kierros 16, Naisten joukkue Kierros 16
4:10 - 8:45BMX-pyöräily FreestyleNaisten Park finaali, Miesten Park finaali
4:30 - 8:25UintiMiesten 50m vapaauinti finaali Ari-Pekka Liukkonen?, Naisten 50m vapaauinti finaali Fanny Teijonsalo?, Miesten 1500m vapaauinti finaali, Naisten 4 x 100m sekauinti Viesti finaali, Miesten 4 x 100m sekauinti Viesti finaali
5:00 - 7:40NyrkkeilyNaisten (48-51kg) neljännesfinaali, Miesten (52-57kg) neljännesfinaali, Miesten (63-69kg) semifinaali, Miesten (69-75kg) neljännesfinaali, Miesten (75-81kg) semifinaali, Miesten (+91kg) neljännesfinaali
5:00 - 7:00PainiMiesten kreikkalais-roomalainen 60 kg 1/8 finaali, Naisten Vapaapaini 76 kg 1/8 finaali, Miesten kreikkalais-roomalainen 130 kg 1/8 finaali Elias Kuosmanen, Miesten kreikkalais-roomalainen 60 kg 1/4 finaali, Naisten Vapaapaini 76 kg 1/4 finaali, Miesten kreikkalais-roomalainen 130 kg 1/4 finaali
6:00 - 9:00BaseballEnsimmäinen kierros
6:00 - 14:00TennisMiesten kaksinpelin loppuottelu, Naisten nelinpeli loppuottelu, Sekanelinpeli loppuottelu
6:00 - 12:00PurjehdusFinn Miehet, 470 Miehet, 470 Naiset, Florettiing Nacra 17 Mixed Sinem Kurtbay / Akseli Keskinen, Laser Miehet - Mitalilähtö Kaarle Tapper?, Laser Radial Naiset - Mitalilähtö Tuula Tenkanen?
7:00 - 10:00SulkapalloMiesten kaksinpelin välierät Kalle Koljonen?
7:40 - 9:40KoripalloMiesten Lohko C, Argentiina vs Japani
7:50 - 10:00PainonnostoNaisten 76 kg Ryhmä B
8:00 - 10:50VesipalloNaisten Lohko B, Unkari vs Kiina, Lohko A, Hollanti vs Kanada
8:15 - 11:45KäsipalloMiesten Lohko A, Espanja vs Argentiina & Norja vs Ranska
8:20 - 12:10LentopalloMiesten Lohko B, ROC vs Tunisia, Lohko A, Italia vs Venezuela
9:00 - 10:25UimahyppyNaisten 3m ponnahduslauta finaali
11:00 - 14:10TelinevoimisteluMiesten Permanto finaali, Naisten Hyppy finaali, Miesten hevonen finaali, Naisten Eritasonojapuut finaali
11:00 - 13:40NyrkkeilyNaisten (48-51kg) neljännesfinaali, Miesten (52-57kg) neljännesfinaali, Miesten (63-69kg) semifinaali, Miesten (69-75kg) neljännesfinaali, Miesten (75-81kg) semifinaali, Miehet (+91kg) neljännesfinaali
11:20 - 13:20KoripalloMiesten Lohko C, Espanja vs Slovenia
12:15 - 13:15PainiMiesten kreikkalais-roomalainen 60 kg semifinaali, Miesten kreikkalais-roomalainen 130 kg semifinaali Elias Kuosmanen?, Naisten Vapaapaini 76 kg semifinaali
12:20 - 15:10VesipalloNaisten Lohko B, ROC vs Japani, Lohko A, Australia vs Etelä-Afrikka
12:30 - 15:20MiekkailuMiesten Floretti Joukkue pronssiottelu ja loppuottelu
12:30 - 16:45MaahockeyMiesten neljännesfinaali (2 ottelua)
13:00 - 15:55YleisurheiluMiesten korkeus finaali, Miesten 100m semifinaali, Naisten 100m aidat välierät, Naisten kolmiloikka finaali Kristiina Mäkelä, Miesten 800m välierät, Miesten 400m aidat välierät, Miesten 100m finaali
13:00 - 16:00BaseballToinen kierros
13:30 - 17:00KäsipalloMiesten Lohko A, Saksa vs Brasilia, Lohko B, Tanska vs Ruotsi
13:40 - 17:30LentopalloMiesten Lohko A, Japani vs Iran, Lohko B, Yhdysvallat vs Argentiina
13:50 - 16:00PainonnostoNaisten 76 kg Ryhmä A
14:30 - 17:00SulkapalloNaisten kaksinpelin pronssiottelu ja loppuottelu
15:00 - 17:00KoripalloNaisten Lohko A, Etelä-Korea vs Serbia


Maanantai 2.8.2021

AikaLajiTapahtuma
2:30 - 12:00AmmuntaMiehet 25m olympiapistooli, karsinta 2. vaihe & finaali, Miehet 50m kiväärin asentokilpailu karsinta & finaali
3:00 - 5:55YleisurheiluMiesten moukari karsinta, Naisten 1500m alkuerät Sara Kuivisto, Miesten pituushyppy finaali Kristian Pulli, Naisten 200m alkuerät, Naisten 100m aidat finaali
3:00 - 6:50LentopalloNaisten alkulohko - Lohko A, Serbia vs Etelä-Korea, Lohko B, Yhdysvallat vs Italia
3:00 - 6:30KäsipalloNaisten alkulohko Lohko A, Etelä-Korea vs Angola, Lohko B, Ranska vs Brasilia
3:00 - 16:50RantalentopalloMiesten ja naisten neljännesvälierät (8 ottelua)
3:30 - 7:00MelontaNaisten K1 200m, Miesten C2 1000m & K1 1000m, Naisten K2 500m alkuerät & puolivälierät
3:30 - 7:45MaahockeyNaisten neljännesvälierät (2 ottelua)
4:00 - 7:00PöytätennisMiesten ja naisten nelinpelin neljännesvälierät
4:00 - 8:50VesipalloMiesten alkulohko - Lohko A, Unkari vs Italia & Kreikka vs Yhdysvallat
4:00 - 6:00KoripalloNaisten alkulohko Lohko B, Nigeria vs Japani
5:00 - 7:30PainiMiesten kreikkalais-roomalainen 60 kg keräilyerät, Naisten vapaapaini 76 kg keräilyerät, Miesten kreikkalais-roomalainen 130 kg keräilyerät Elias Kuosmanen?, Miesten kreikkalais-roomalainen 77 kg 1/8 finaali, Naisten vapaapaini 68 kg 1/8 finaali, Miesten kreikkalais-roomalainen 97 kg 1/8 finaali Arvi Savolainen?, Miesten kreikkalais-roomalainen 77 kg 1/4 finaali, Naisten vapaapaini 68 kg 1/4 finaali, Miesten kreikkalais-roomalainen 97 kg 1/4 finaalis
5:50 - 8:00PainonnostoNaisten 87 kg Ryhmä B and Naisten +87 kg Ryhmä B
6:00 - 9:00BaseballPuolivälierä
6:00 - 12:00Purjehdus470 Miehet, 470 naiset, 49er FX naiset - Mitalilähtö, 49er Miehet - Mitalilähtö
7:00 - 9:30SulkapalloNaisten nelinpeli pronssiottelu & loppuottelu
7:40 - 9:40KoripalloNaisten alkulohko Lohko B, Ranska vs Yhdysvallat
8:00 - 10:50VesipalloMiesten alkulohko Lohko B, Serbia vs Montenegro,, Espanja vs Kroatia
8:15 - 11:45KäsipalloNaisten alkulohko Lohko B, Espanja vs ROC, Unkari vs Ruotsi
8:20 - 12:10LentopalloNaisten alkulohko Lohko B, ROC vs Turkki, Kiina vs Argentiina
8:30 - 11:30PöytätennisMiesten ja naisten nelinpelin neljännesfinaalit
9:00 - 11:30UimahyppyMiesten 3m ponnahduslauta alkukilpailu
9:30 - 12:30RatapyöräilyNaisten joukkuesprintti karsinta & finaali, Naisten joukkuetakaa-ajo karsinta, 1. kierros, Miesten joukkuetakaa-ajon karsinta
9:50 - 12:00PainonnostoNaisten 87 kg Ryhmä A
11:00 - 13:40TelinevoimisteluMiesten renkaat finaali, Naisten permanto finaali, Miesten hyppy finaali
11:00 - 17:00JalkapalloNaisten semifinaalit (2 ottelua)
11:00 - 16:25EsteratsastusKenttäratsastuksen yksilö- ja joukkuekisa esteet
11:20 - 13:20KoripalloNaisten alkulohko Lohko C, Kiina vs Belgia
12:15 - 16:00PainiMiesten kreikkalais-roomalainen 77 kg semifinaalit, Miesten kreikkalais-roomalainen 97 kg semifinaalit, Naisten vapaapaini 68 kg semifinaalit, Miesten kreikkalais-roomalainen 60 kg pronssiottelue, Miesten kreikkalais-roomalainen 60 kg finaali, Miesten kreikkalais-roomalainen 130 kg pronssiottelu, Miesten kreikkalais-roomalainen 130 kg finaali Elias Kuosmanen?, Naisten vapaapaini 76 kg pronssiottelue, Naisten vapaapaini 76 kg finaali
12:20 - 15:10VesipalloMiesten alkulohko - Lohko A, Japani vs Etelä-Afrikka, Lohko B, Australia vs Kazakhstan
12:30 - 16:45KäsipalloNaisten neljännesfinaalit (2 ottelua)
13:00 - 16:00YleisurheiluNaisten seiväshyppy karsinta Wilma Murto, Elina Lampela, Naisten 200m välierät, Naisten kiekonheitto finaali, Miesten 400m välierät, Naisten 400m aidat välierät, Miesten 3000m esteet finaali Topi Raitanen, Naisten 5000m finaali
13:00 - 16:00BaseballPuolivälierä
13:30 - 15:45TaitouintiParikilpailu
13:30 - 17:00KäsipalloNaisten alkulohko Lohko A, Hollanti vs Montenegro & Norja vs Japani
13:30 - 16:30PöytätennisMiesten ja naisten nelinpelin neljännesfinaalit

Tiistai 3.8.2021

AikaLajiTapahtuma
3:00 - 6:35YleisurheiluMiesten kolmiloikka karsinta, Miesten 1500m alkuerät, Naisten keihäänheitto karsinta, Naisten 400m alkuerät, Naisten pituushyppy finaali, Miesten 200m alkuerät, Miesten 400m aidat finaali
3:00 - 5:00LentopalloMiesten neljännesfinaali
3:00 - 4:50RantalentopalloNaisten neljännesfinaalit (2 ottelua)
3:30 - 7:15MelontaNaisten K1 200m, K2500m välierät & finaali sekä Miesten C2 1000m & K1 1000m
3:30 - 5:30KäsipalloMiesten neljännesfinaali
4:00 - 6:00KoripalloMiesten neljännesfinaali
4:00 - 11:30TennisMiesten nelinpelin neljännesfinaalit, Naisten nelinpelin neljännesfinaalit
4:00 - 5:30UimahyppyMiesten 3m ponnahduslauta semifinaali
4:30 - 6:15MaahockeyMiesten semifinaali
5:00 - 7:40NyrkkeilyMiesten (48-52kg) neljännesfinaalit, Miesten (52-57kg) semifinaali, Miesten (57-63kg) neljännesfinaalit, Miesten (81-91kg) semifinaali, Naisten (57-60kg) neljännesfinaalit Mira Potkonen?, Naisten (54-57kg) finaali
5:00 - 7:30PainiMiesten kreikkalais-roomalainen 77 kg keräilyerät, Naisten vapaapaini 68 kg keräilyerät, Miesten kreikkalais-roomalainen 97 kg keräilyerät Arvi Savolainen?, Miesten kreikkalais-roomalainen 67 kg 1/8 finaalis, Naisten vapaapaini 62 kg 1/8 finaali, Miesten kreikkalais-roomalainen 87 kg 1/8 finaali, Miesten kreikkalais-roomalainen 67 kg 1/4 finaali, Naisten vapaapaini 62 kg 1/4 finaali, Miesten kreikkalais-roomalainen 87 kg 1/4 finaali
7:00 - 9:00LentopalloMiesten neljännesfinaali
7:15 - 9:15KäsipalloMiesten neljännesfinaali
7:40 - 9:40KoripalloMiesten neljännesfinaali
7:50 - 10:00PainonnostoMiesten 109 kg Ryhmä B
8:00 - 10:50VesipalloNaisten neljännesfinaalit (2 ottelua)
8:30 - 10:55PurjehdusFinn miehet - Mitalilähtö, Foiling Nacra 17 sekajoukkue - Mitalilähtö Sinem Kurtbay / Akseli Keskinen?
9:00 - 10:30UimahyppyMiesten 3m ponnahduslauta finaali
9:30 - 12:10RatapyöräilyNaisten joukkuetakaa-ajo 1. kierros & finaali, Misten joukkuesprintti karsinta, 1. kierros & finaali, Miesten joukkuetakaa-ajo 1. kierros
11:00 - 13:25TelinevoimisteluMiesten nojapuut finaali, Naisten puomi finaali, Miesten rekki finaali
11:00 - 13:00KäsipalloMiesten neljännesfinaali
11:00 - 13:40NyrkkeilyNaisten (57-60kg) neljännesfinaalit Mira Potkonen?, Miesten (48-52kg) neljännesfinaalit, Miesten (52-57kg) semifinaali, Miesten (57-63kg) neljännesfinaalit, Miesten (81-91kg) semifinaali, Miesten (63-69kg) finaali
11:00 - 17:00JalkapalloMiesten semifinaali (2 ottelua)
11:00 - 16:40KiipeilyMiesten karsinnat
11:00 - 13:00LentopalloMiesten neljännesfinaali
11:20 - 13:20KoripalloMiesten neljännesfinaali
12:15 - 16:00PainiMiesten kreikkalais-roomalainen 67 kg semifinaalitMiesten kreikkalais-roomalainen 87 kg semifinaalitNaisten vapaapaini 62 kg semifinaalitMiesten kreikkalais-roomalainen 77 kg pronssiottelu, Miesten kreikkalais-roomalainen 77 kg finaali, Miesten kreikkalais-roomalainen 97 kg pronssiottelu, Miesten kreikkalais-roomalainen 97 kg finaali Arvi Savolainen?, Naisten vapaapaini 68 kg pronssiottelu, Naisten vapaapaini 68 kg finaali
12:20 - 15:10VesipalloNaisten neljännesfinaalit (2 ottelua)
13:00 - 15:55YleisurheiluMiesten 110m aidat alkuerät Elmo Lakka, Miesten kuulantyöntö karsinta, Miesten seiväshyppy finaali, Miesten 5000m alkuerät, Naisten moukari finaali Krista Tervo, Silja Kosonen?, Miesten 200m välierät, Naisten 800m finaali, Naisten 200m finaali
13:00 - 14:45MaahockeyMiesten semifinaali
13:00 - 16:00BaseballPudotuspeli
13:00 - 16:45EsteratsastusYksilökisan karsinta
13:30 - 15:30Taitouintiparikilpailu, tekninen
13:30 - 16:30PöytätennisNaisten nelinpelin finaali
13:50 - 16:00PainonnostoMiesten 109 kg Ryhmä A
14:45 - 16:45KäsipalloMiesten neljännesfinaali
15:00 - 17:00KoripalloMiesten neljännesfinaali
15:00 - 16:50RantalentopalloNaisten neljännesfinaalit (2 ottelua)
15:30 - 17:30LentopalloMiesten neljännesfinaali


Keskiviikko 4.8.2021

AikaLajiTapahtuma
0:30 - 3:10AvovesiuintiNaisten 10km
1:30 - 10:00GolfNaisten lyöntipelin 1. kierros Matilda Castren, Sanna Nuutinen
3:00 - 6:25YleisurheiluMiesten 10-ottelu 100m, Miesten keihäänheitto karsinta Lassi Etelätalo, Oliver Helander, Toni Kuusela, Naisten 7-ottelu 100m aidat Maria Huntington, Miesten 10-ottelu pituushyppy, Naisten 7-ottelu korkeushyppy Maria Huntington, Miesten 110m aidat välierät Elmo Lakka?, Naisten 400m aidat finaali Viivi Lehikoinen?, Miesten 10-ottelu kuulantyöntö
3:00 - 7:40RullalautailuNaisten Parkin karsinnat ja finaali Lizzie Armanto
3:00 - 4:50RantalentopalloMiesten neljännesfinaalit (2 ottelua)
3:00 - 17:30LentopalloNaisten neljännesfinaali (4 ottelua)
3:30 - 6:40MelontaMiehet K1 200m, Naiset C1 200m, Naiset K1 500m, Miehet K2 100m alkuerät & puolivälierät
3:30 - 16:45KäsipalloNaisten neljännesfinaali (4 ottelua)
4:00 - 6:00KoripalloNaisten neljännesfinaali
4:00 - 7:00PöytätennisNaisten nelinpelin semifinaalit
4:30 - 6:15MaahockeyNaisten semifinaali
5:00 - 7:30PainiMiesten kreikkalais-roomalainen 67 kg keräilyerät, Naisten vapaapaini 62 kg keräilyerät, Miesten kreikkalais-roomalainen 87 kg keräilyerät, Miesten vapaapaini 57 kg 1/8 finaali, Naisten vapaapaini 57 kg 1/8 finaali, Miesten vapaapaini 86 kg 1/8 finaali, Miesten vapaapaini 57 kg 1/4 finaali, Naisten vapaapaini 57 kg 1/4 finaali, Miesten vapaapaini 86 kg 1/4 finaali
6:00 - 9:00BaseballPudotuspeli
7:40 - 9:40KoripalloNaisten neljännesfinaali
7:50 - 10:00PainonnostoMiesten +109 kg Ryhmä B
8:00 - 10:10NyrkkeilyNaisten (48-51kg) semifinaalit, Naisten (64-69kg) semifinaalit, Miesten (+91kg) semifinaalit, Miesten (75-81kg) finaali
8:00 - 10:50VesipalloMiesten neljännesfinaalit (2 ottelua)
8:30 - 10:55Purjehdus470 Miehet - Mitalilähtö, 470 Naiset - Mitalilähtö
8:30 - 11:30PöytätennisMiesten nelinpelin semifinaalit
9:00 - 11:30UimahyppyNaisten 10m alkukilpailu
9:30 - 13:00RatapyöräilyMiesten eräajon karsinnat ja neljännesvälierät, naisten keirin ensimmäinen kierros, joukkutakaa-ajon loppukilpailu
11:00 - 16:40KiipeilyNaisten kiipeilyn karsinta
11:20 - 13:20KoripalloNaisten neljännesfinaali
12:20 - 15:10VesipalloMiesten neljännesfinaalit (2 ottelua)
12:30 - 16:00YleisurheiluMiesten 10-ottelu korkeushyppy, Naisten 1500m välierät Sara Kuivisto?, Naisten 7-ottelu kuulantyöntö Maria Huntington, Naisten 400m semifinaalit, Naisten 3000m esteet finaali, Miesten moukari finaali, Naisten 7-ottelu 200m Maria Huntington, Miesten 800m finaali, Miesten 10-ottelu 400m, Miesten 200m finaali
12:15 - 16:00PainiMiesten vapaapaini 57 kg semifinaalit, vapaapaini 86 kg semifinaalit, Naisten vapaapaini 57 kg semifinaalit, Miesten kreikkalais-roomalainen 67 kg pronssiottelu, Miesten kreikkalais-roomalainen 67 kg finaali, Miesten kreikkalais-roomalainen 87 kg pronssiottelu, miesten kreikkalais-roomalainen 87 kg finaali, Naisten vapaapaini 62 kg pronssiottelu, Naisten vapaapaini 62 kg finaali
13:00 - 16:00BaseballVälierä
13:00 - 15:40EsteratsastusYksilökisan finaali
13:00 - 14:45MaahockeyNaisten semifinaali
13:30 - 16:30PöytätennisMiesten Team semifinaalit
13:30 - 15:05TaitouintiParikilpailu finaali
13:50 - 16:00PainonnostoMiesten +109 kg Ryhmä A
15:00 - 17:00KoripalloNaisten neljännesfinaali
15:00 - 16:50RantalentopalloMiesten neljännesfinaalit (2 ottelua)


Torstai 5.8.2021

AikaLajiTapahtuma
0:30 - 3:10AvovesiuintiMiesten 10km
1:30 - 10:00GolfNaisten lyöntipeli 2. kierros Matilda Castren, Sanna Nuutinen
3:00 - 9:05YleisurheiluMiesten 10-ottelu 110m aidat, Naisten korkeushyppy karsinta Ella Junnila, Naisten 7-ottelu pituushyppy Maria Huntington, Miesten 10-ottelu kiekonheitto, Naisten 4 x 100m alkuerät, Miesten kolmiloikka finaali, Miesten kuulantyöntö finaali, Miesten 4 x 100m alkuerät, Miesten 110m aidat finaali Elmo Lakka?, Miesten 10-ottelu seiväshyppy, Naisten 7-ottelu keihäänheitto Maria Huntington
3:00 - 7:40RullalautailuMiesten Parkin alkuerät ja finaali
3:00 - 4:50RantalentopalloMiesten semifinaalit (2 ottelua)
3:30 - 7:05MelontaMiehet K1 200m, N C1 200m, Naiset K1 500m, M K2 1000m, välierät & finaalit
4:00 - 8:45KarateNaisten kata karsinta, sijoituskierros, Miehet 67kg karsinta
4:00 - 5:25UimahyppyNaisten 10m semifinaali
4:30 - 6:15MaahockeyMiesten pronssiottelu
5:00 - 8:00PöytätennisNaisten Team Joukkuekisan pronssiottelu
5:00 - 7:30PainiMiesten vapaapaini 57 kg keräilyerät, Naisten vapaapaini 57 kg keräilyerät, Miesten vapaapaini 86 kg keräilyerät, Miesten vapaapaini 74 kg 1/8 finaalis, Naisten vapaapaini 53 kg 1/8 finaalis, Miesten vapaapaini 125 kg 1/8 finaalis, Miesten vapaapaini 74 kg 1/4 finaalis, Naisten vapaapaini 53 kg 1/4 finaalis, Miesten vapaapaini 125 kg 1/4 finaalis
7:00 - 7:30Nykyaikainen viisiotteluNaisten Miekkailu Ranking Round, Miesten Miekkailu Ranking Round
7:00 - 9:00LentopalloMiesten semifinaali
7:15 - 9:15KoripalloMiesten semifinaali
8:00 - 10:10NyrkkeilyNaisten (57-60kg) semifinaalit Mira Potkonen?, Miesten (48-52kg) semifinaalit, Miesten (69-75kg) semifinaalit, Miesten (52-57kg) finaali
8:00 - 10:50VesipalloNaisten sijoitusotteluita ja semifinaali
9:00 - 10:25UimahyppyNaisten 10m finaali
9:30 - 12:50RatapyöräilyMiesten Omnium Scratch Race 1/4Miesten Sprint 1/8 finaali, Naisten Keirin neljännesfinaalit, Miesten Sprint 1/8 finaali keräilyerät, Miesten Omnium Tempo Race 2/4, Miesten Sprint neljännesfinaalit, Naisten Keirin semifinaalit, Miesten Omnium Elimination Race 3/4, Naisten Keirin finaali 7-12, Naisten Keirin finaali 1-6, Miesten Omnium Points Race 4/4, Miesten Sprint Race for 5th-8th Places
10:30 - 12:05YleisurheiluMiesten 20 km maantiekävely
11:00 - 14:00JalkapalloNaisten pronssiottelu
11:00 - 13:00KäsipalloMiesten semifinaali
11:00 - 15:40KarateNaisten 55 kg karsinta, välierät & finaali, Naisten kata mitaliottelut, Miehet 67 kg, välierät & finaali
11:30 - 16:20KiipeilyMiesten kiipeilun finaalit
12:15 - 16:00PainiMiesten vapaapaini 74 kg semifinaalit, Miesten vapaapaini 125 kg semifinaalit, Naisten vapaapaini 53 kg semifinaali, Miesten vapaapaini 57 kg pronssiottelu, Miesten vapaapaini 57 kg finaali, Miesten vapaapaini 86 kg pronssiottelu, Miesten vapaapaini 86 kg finaali, Naisten vapaapaini 57 kg pronssiottelu, Naisten vapaapaini 57 kg finaali
12:20 - 15:10VesipalloNaisten sijoitusotteluita & semifinaali
13:00 - 15:45YleisurheiluMiesten 10-ottelu keihäänheitto, Naisten seiväshyppy finaali Wilma Murto, Elina Lampela?, Naisten 4 x 400m alkuerät, Miesten 1500m välierät, Miesten 400m finaali, 7-ottelu 800m Maria Huntington, Miesten 10-ottelu 1500m
13:00 - 15:10MaahockeyMiesten loppuottelu
13:00 - 16:00BaseballSemifinaali
13:30 - 16:40PöytätennisNaisten joukkuekisan loppuottelu
14:00 - 16:00KoripalloMiesten semifinaali
15:00 - 16:50RantalentopalloMiesten ja naisten semifinaalit (2 ottelua)
15:00 - 17:00KäsipalloMiesten semifinaali
15:00 - 17:00LentopalloMiesten semifinaali
23:30 - 4:00YleisurheiluMiesten 50km maantiekävely Jarkko Kinnunen, Veli-Matti ”Aku” Partanen, Aleksi Ojala


Perjantai 6.8.2021

AikaLajiTapahtuma
1:30 - 10:00GolfNaisten lyöntipeli 3. kierros Matilda Castren, Sanna Nuutinen
3:30 - 5:40MelontaNaiset C2 500m, Miesten C1 1000m alkuerät & puolivälierät, Naisten K4 500m, Misten K4 500m alkuerät
4:00 - 6:50RantalentopalloNaisten pronssiottelu, Naisten loppuottelu
4:00 - 8:45KarateMiesten kata karsintakierros, Naisten 61 kg karsintakierros
4:20 - 7:15Rytminen voimisteluYksilökisan karsinta
4:30 - 6:15MaahockeyNaisten pronssiottelu
5:00 - 8:00JalkapalloNaisten loppuottelu
5:00 - 7:30PainiMiesten vapaapaini 74 kg keräilyerät, Naisten vapaapaini 53 kg keräilyerät, Miesten vapaapaini 125 kg keräilyerät, Miesten vapaapaini 65 kg 1/8 finaali, Naisten vapaapaini 50 kg 1/8 finaali, Miesten vapaapaini 97 kg 1/8 finaali, Miesten vapaapaini 65 kg 1/4 finaali, Naisten vapaapaini 50 kg 1/4 finaali, Miesten vapaapaini 97 kg 1/4 finaali
5:00 - 8:00PöytätennisMiesten Team Joukkuekisan pronssiottelu
7:00 - 9:00LentopalloNaisten semifinaali
7:40 - 9:40KoripalloNaisten semifinaali
8:00 - 9:40NyrkkeilyNaisten (69-75kg) semifinaalit, Miesten (57-63kg) semifinaalit, Miesten (81-91kg) finaali
8:00 - 10:50VesipalloMiesten sijoitusotteluita ja semifinaali
8:30 - 14:15Nykyaikainen viisiotteluNaisten uinti, miekkailu, ratsastus ja ampumajuoksu
8:50 - 11:45Rytminen voimisteluYksilökilpailun karsinta
9:00 - 11:30UimahyppyMiesten 10m alkukilpailu
9:30 - 13:15RatapyöräilyNaisten ja miesten eräajon karsinnat ja neljännesvälierät sekä naisten pariajon finaali
10:30 - 12:15YleisurheiluNaisten 20 km maantiekävely
11:00 - 13:00KäsipalloNaisten semifinaali
11:00 - 15:40KarateMiesten 75 kg karsintakierros, välierät & finaali, Naisten 61 kg välierät & finaali
11:30 - 16:20KiipeilyNaisten yhdistetyt finaalit
12:15 - 16:00PainiMiesten vapaapaini 65 kg semifinaalit, Miesten vapaapaini 97 kg semifinaalit, Naisten vapaapaini 50 kg semifinaalit, Miesten vapaapaini 74 kg pronssiottelu, Miesten vapaapaini 74 kg finaali, Miesten vapaapaini 125 kg pronssiottelu, Miesten vapaapaini 125 kg finaali, Naisten vapaapaini 53 kg pronssiottelu, Naisten vapaapaini 53 kg finaali
12:20 - 15:10VesipalloMiesten sijoitusotteluita 5-8. & semifinaali
13:00 - 16:05EsteratsastusJoukkueiden karsinta
13:00 - 15:10MaahockeyNaisten loppuottelu
13:30 - 14:35TaitouintiJoukkuekilpailu, tekninen
13:30 - 16:40PöytätennisMiesten joukkuekisan loppuottelu
13:50 - 16:55YleisurheiluMiesten 4 x 400m alkuerät, Naisten keihäänheitto finaali, Miesten 5000m finaali, Naisten 400m finaali, Naisten 1500m finaali Sara Kuivisto?, Naisten 4 x 100m Finaali, Miesten 4 x 100m Finaali
14:00 - 16:00KoripalloNaisten semifinaali
14:00 - 17:00JalkapalloMiesten pronssiottelu
15:00 - 17:00KäsipalloNaisten semifinaali
15:00 - 17:00LentopalloNaisten semifinaali


Lauantai 7.8.2021

AikaLajiTapahtuma
1:00 - 4:15YleisurheiluNaisten maraton
1:30 - 10:30GolfNaisten lyöntipeli 4. kierros Matilda Castren, Sanna Nuutinen
3:30 - 6:50RatamelontaNaisten C2 500 m, Miehet C1 1000 m, Naiset K4 500m, Miehet K4 500 m välierät & finaalit
3:30 - 6:20VesipalloNaisten sijoitusotteluita (7-8. & 5-6.)
4:00 - 6:50RantalentopalloMiesten pronssiottelu & loppuottelu
4:00 - 6:40Rytminen voimisteluKokonaiskisan karsinta
4:00 - 5:40UimahyppyMiesten 10m semifinaali
5:30 - 7:30KoripalloMiesten loppuottelu
6:00 - 9:00BaseballPronssiottelu
7:30 - 9:30LentopalloMiesten pronssiottelu
7:40 - 9:00VesipalloNaisten pronssiottelu
8:00 - 9:55NyrkkeilyMiesten (48-52kg) finaali, Naisten (48-51kg) finaali, Miesten (69-75kg) finaali, Naisten (64-69kg) finaali
8:00 - 14:45KarateNaisten +61 kg karsinta, välierät & finaali, Miesten +75 kg karsinta, välierät & finaali
8:30 - 14:15Nykyaikainen viisiotteluMiesten 200m uinti, miekkailu, ratsastus, ampumajuoksu
9:00 - 10:25UimahyppyMiesten 10m finaali
9:20 - 12:00Rytminen voimisteluKokonaiskisan finaali
9:30 - 12:25RatapyöräilyNaisten eräajo Neljännesvälierät, Miesten keirin 1. kierros, Naisten eräajo 1/8 uusintakierros, Miesten keirin Keräilyerät, Naisten eräajo Puolivälierät, , Miesten pariajon finaali
10:00 - 12:00KoripalloNaisten pronssiottelu
10:30 - 12:20VesipalloNaisten loppuottelu
11:00 - 13:00KäsipalloMiesten pronssiottelu
12:45 - 16:00PainiMiesten vapaapaini 65 kg keräilyerät, Naisten vapaapaini 50 kg keräilyerät, Miesten vapaapaini 97 kg keräilyerät, Miesten vapaapaini 65 kg pronssiottelue, Miesten vapaapaini 65 kg finaali, Miesten vapaapaini 97 kg pronssiottelu, Miesten vapaapaini 97 kg finaali, Naisten vapaapaini 50 kg pronssiottelu, Naisten vapaapaini 50 kg finaali
13:00 - 16:20YleisurheiluNaisten korkeushyppy finaali Ella Junnila?, Naisten 10 000m finaali, Miesten keihäänheitto finaali Lassi Etelätalo, Oliver Helander, Toni Kuusela?, Miesten 1500m finaali, Naisten 4 x 400m Finaali, Miesten 4 x 400m Finaali
13:00 - 15:30EsteratsastusJoukkuekisan finaali
13:00 - 16:30BaseballBaseball loppuottelu
13:30 - 15:15TaitouintiJoukkuekilpailu
14:00 - 16:30KoripalloMiesten pronssiottelu
14:30 - 17:30JalkapalloMiesten loppuottelu
15:00 - 17:30KäsipalloMiesten loppuottelu
15:15 - 17:45LentopalloMiesten loppuottelu


Sunnuntai 8.8.2021

AikaLajiTapahtuma
1:00 - 3:45YleisurheiluMiesten maraton
3:00 - 5:00LentopalloNaisten pronssiottelu
3:30 - 6:20VesipooloMiesten sijoitusotteluita (7-8. & 5-6.)
4:00 - 7:15RatapyöräilyNaisten omnium finaali, Miesten keirin finaali, Naisten eräajot välierät, sijoitusajot & finaali
5:00 - 7:00KäsipalloNaisten pronssiottelu
5:00 - 6:55Rytminen voimisteluKokonaiskilpailu finaali
5:30 - 8:00KoripalloNaisten loppuottelu
7:30 - 10:00LentopalloNaisten loppuottelu
7:40 - 9:00VesipalloMiesten pronssiottelu
8:00 - 9:55NyrkkeilyNaisten (57-60kg) finaali Mira Potkonen?, Miesten (57-63kg) finaali, Naisten (69-75kg) loppuottelu, Miesten (+91kg) loppuottelu
9:00 - 11:30KäsipalloNaisten loppuottelu
10:30 - 12:20VesipalloMiesten loppuottelu
14:00 - 17:00Päättäjäiset-


Tulokset - Olympialaiset Tokio 2021
















Suomen joukkue Tokioon


Suomi lähettää Tokioon 47-henkisen joukkueen. Mukana on urheilijoita 12 eri lajista. Suurin lajiryhmä on yleisurheilu.

AmpumaurheiluEetu Kallioinen, skeet
AmpumaurheiluSatu Mäkelä-Nummela, trap
AmpumaurheiluLari Pesonen, skeet
JousiammuntaAntti Vikström
GolfMatilda Castrén
GolfSanna Nuutinen
GolfKalle Samooja
GolfSami Välimäki
NyrkkeilyMira Potkonen, 60 kg
PainiElias Kuosmanen, 130 kg
PainiArvi Savolainen, 97 kg
PurjehdusAkseli Keskinen, nacra -17
PurjehdusSinem Kurtbay, nacra -17
PurjehdusTuuli Petäjä-Siren, purjelautailu
PurjehdusKaarle Tapper, laser
PurjehdusTuula Tenkanen, laser radial
RatsastusHenri Ruoste, kouluratsastus
RullalautailuLizzie Armanto, park
SulkapalloKalle Koljonen, kaksinpeli
UintiIda Hulkko, 100 m rintauinti
UintiMimosa Jallow, 100 m selkäuinti
UintiAri-Pekka Liukkonen, 50 m vapaauinti
UintiMatti Mattsson, 200 m rintauinti
UintiFanny Teijonsalo, 50m vapaauinti
YleisurheiluLassi Etelätalo, keihäänheitto
YleisurheiluOliver Helander, keihäänheitto
YleisurheiluMaria Huntington, 7-ottelu
YleisurheiluReetta Hurske, 100 m aitajuoksu
YleisurheiluElla Junnila, korkeushyppy
YleisurheiluJarkko Kinnunen, 50 km kilpakävely
YleisurheiluAnnimari Korte, 100 m aitajuoksu
YleisurheiluSilja Kosonen, moukarinheitto
YleisurheiluSara Kuivisto, 800 m ja 1500 m
YleisurheiluToni Kuusela, keihäänheitto
YleisurheiluElmo Lakka, 110 m aitajuoksu
YleisurheiluElina Lampela, seiväshyppy
YleisurheiluViivi Lehikoinen, 400 m aitajuoksu
YleisurheiluWilma Murto, seiväshyppy
YleisurheiluKristiina Mäkelä, kolmiloikka
YleisurheiluAleksi Ojala, 50 km kilpakävely
YleisurheiluVeli-Matti “Aku” Partanen, 50 km kilpakävely
YleisurheiluKristian Pulli, pituushyppy
YleisurheiluTopi Raitanen, 3000 m estejuoksu
YleisurheiluCamilla Richardsson, 3000 m estejuoksu
YleisurheiluSenni Salminen, kolmiloikka
YleisurheiluKrista Tervo, moukarinheitto


Palkintorahat olympialaisissa


Olympiamenestyksestä palkitaan tuhdein rahanipuin useimmissa maissa. Suomessa olympiavoitosta palkitaan 50 000 eurolla, kakkossijasta 30 000 eurolla ja kolmossijasta 20 000 eurolla.

Joissakin Aasian maissa, kuten Singaporessa voittaja palkitaan peräti miljoonalla dollarilla. Myös Intiassa palkintorahat hipovat pilviä. Sen sijaan Yhdysvalloissa rahaa huippumenestyksestä ei irtoa noin 30 000 euroa enempää.

Lue: Olympialaisten palkintorahojen vertailua maittain

Mitalitaulukko Tokio 2021


Päivitetty tiistaina illalla 27.7.2021

SijaMaaKultaKaikki yhteensä
1.Japani1018
2.USA925
3.Kiina921
4.ROC718
5.Iso-Britannia413
6.Etelä-Korea310
7.Australia39
8.Kanada28
9.Ranska27
10.Saksa25

Tokion olympialaiset 2021 - Televisiointi ja livestream


Discoverylla on Suomessa Tokion olympialaisten lähetysoikeudet. Kaikki olympiatapahtumat ovat katsottavissa Discoveryn maksullisesta DPlay-palvelusta. Lisäksi Discovery lähettää olympialähetyksiä TV5- ja Kutonen-kanavilla sekä Eurosportilta.

Myös YLE on hankkinyt lähetysoikeuksia Discoverilta ja suurin osa olympialaisista onkin katsottavissa YLE:n TV-kanavilta ja YLE Areenasta.

Vesiurheilua (mm. uinti) ja koripalloa ei YLE:ltä nähdä, sillä näihin lajeihin Discoveryllä on yksinoikeus Suomessa. Maksuton kanava uinnin seuraamiseen on TV5. YLE ei saa myöskään näyttää olympialähetyksiä iltaisin klo 19-21 välillä.

YLE:n Tokion olympialaisten lähetykset (YLE1, YLE2, YLE Areena)


Alla olevat lajit näkyvät joko YLE1, YLE2 tai Yle Areenasta.

ti 21.7.2021

AikaLajit
14.25Jalkapallo Naisten alkusarjaa AUS - NZL
14.25OS i Tokyo, fotboll damer, AUS - NZL (svenskt referat)


ke 22.7.2021

AikaLajit
10.25Jalkapallo miesten alkusarjaa EGY - ESP


to 22.7.2021

AikaLajit
10.25OS i Tokyo, fotboll herrar, EGY - ESP (svenskt referat)
14.25Jalkapallo miesten alkusarjaa BRA - GER
14.25OS i Tokyo, fotboll herrar, BRA - GER (svenskt referat)


pe 23.7.2021

AikaLajit
13.00Kisastudio kisat alkavat!
13.55Avajaiset 29. kesäolympiakisojen avajaiset.
21.00Avajaiskooste kooste 29. kesäolympiakisojen avajaisista


la 24.7.2021

AikaLajit
02.55Käsipallon miesten alkusarjaa NOR - BRA
02.55Käsipalloa, alkusarjan ottelu Norja - Brasilia, miehet.
02.55Sulkapalloa, lohkovaiheen otteluita.
02.55Beach volleyta, alkulohkon otteluita.
04.40Ammuntaa, 10 m ilmakivääri, naiset.
04.45Ammunta, maantiepyöräily naisten 10 m ilmakiväärin loppukilpailu, miesten maantiepyöräily
04.55Maantiepyöräilyä, miehet.
05.00Tennistä, ensimmäisen kierroksen otteluita.
05.30Maantiepyöräily miesten kilpailu
08.10Jousiammuntaa, sekajoukkueiden puolivälierät, välierät, pronssi- ja loppuottelut.
08.15Lentopallo miesten alkusarjaa ROC - Argentiina
08.15Lentopalloa, alkusarjan ottelu ROC - Argentiina, miehet.
09.25Ammuntaa, 10 m ilmapistooli, miehet.
10.20Maantiepyöräily miesten kilpailu
10.45Jousiammunta jousiammunnan sekajoukkueiden loppukilpailu
10.55Kouluratsastusta, gp-kilpailu, joukkueiden ja yksilöiden 1. kilpailupäivä.
10.55Judoa, naisten 48 kg ja miesten 60 kg välierät ja loppuottelut.
11.10Maantiepyöräily miesten kilpailu
11.55Sulkapalloa, lohkovaiheen otteluita.
12.00Kouluratsastus, judo kouluratsastuksen gp-kilpailun 1.
13.20Sulkapallon lohkovaiheen ottelu.
13.55Jalkapalloa, alkusarjan ottelu Hollanti - Brasilia, naiset.
14.00Jalkapallo naisten alkusarjaa NED - BRA
15.40Lentopalloa, alkusarjan ottelu Yhdysvallat - Ranska, miehet.
16.00Lentopallo miesten alkusarjaa USA - FRA
18.00Päivän parhaat 24.7.
22.00Painonnosto naisten 49 kg A-ryhmä
22.35Judo naisten 48 kg ja miesten 60 kg loppuottelut
23.00Miekkailu naisten kalpan ja miesten säilän loppuottelut


su 25.7.2021

AikaLajit
02.25Skeittaus streetin miesten kilpailu
02.25Skeittausta streetin miesten alkuerät ja loppukilpailu
02.55Miekkailua naisten floretin ja miesten kalpan 1/64 sekä puolivälierät.
03.55Sulkapalloa lohkovaiheen otteluita.
04.30Skeittaus streetin miesten kilpailu
05.10Ammuntaa 10 m ilmapistoolin loppukilpailu, naiset.
05.55Purjehdus päivän televisioitava luokka
05.55Purjehdusta päivän televisioitavat luokat.
06.55Maantiepyöräilyä naiset.
08.10Skeittaus streetin miesten loppukilpailu
08.30Purjehdus päivän televisioitava luokka
09.25Ammuntaa 10 m ilmakiväärin loppukilpailu, miehet.
09.30Maantiepyöräily naisten maantiepyöräily
09.40Purjehdus päivän televisioitava luokka
10.40Maantiepyöräily naisten maatiepyöräily
10.55Judoa, naisten 52 kg ja miesten 66 kg viimeiset keräilyottelut, välierät, pronssi- ja loppuottelut.
10.55Kouluratsastusta, gp-kilpailu, joukkueiden ja yksilöiden 2. kilpailupäivä.
11.25Jalkapalloa, alkusarjan ottelu Brasilia - Norsunluurannikko, miehet
11.30Kouluratsastus kouluratsastuksen gp-kilpailun 2.
11.55Miekkailua, naisten floretin ja miesten kalpan välierät ja loppuottelut.
12.30Judo naisten 52 kg ja miesten 66 kg pronssi- ja loppuottelut
12.55Taekwondoa, naisten 57 kg ja miesten 68 kg, keräilyottelut, pronssi- ja loppuottelut.
13.30Käsipallo naisten alkusarjaa ESP - SWE
14.00Beach volleyta, alkulohkon otteluita.
15.00Miekkailu naisten floretti ja miesten kalpa
16.00Taekwondo naisten 57 kg ja miesten 68 kg loppuottelut
16.30Beach volley lohkovaiheen otteluita
18.00Päivän parhaat 25.7.
22.00Skeittaus streetin miesten loppukilpailu
23.00Painonnosto miesten 61 kg ja 67 kg A-ryhmät


ma 26.7.2021

AikaLajit
00.25Triathlon miesten kilpailu
02.25Skeittausta, streetin naisten alkuerät ja loppukilpailu.
02.30Skeittaus, soutu skeittauksen naisten streetin alkuerät, soudun naisten ja miesten yksikön puolivälierät, naisten pariairokaksiskon
02.55Beach volleyta, alkulohkon otteluita.
02.55Soutua, yksikön puolivälierät, pariairokaksikon välierät, nelosten keräilyerät, naiset ja miehet.
03.55Sulkapalloa, lohkovaiheen otteluita.
04.40Sulkapallon lohkovaiheen ottelu.
05.00Lentopalloa, alkusarjan ottelu Yhdysvallat - ROC.
05.30Skeittaus skeittauksen naisten streetin alkuerät
05.55Purjehdusta, päivän televisioitavat luokat.
06.00Purjehdus päivän televisioitava luokka
06.30Skeittaus streetin naisten loppukilpailu
07.30Purjehdus päivän televisioitava luokka
07.40Jousiammuntaa, miesten joukkuekilpailu.
07.55Koskimelontaa Koskimelontaa, miesten C1 loppukilpailu.
08.45Ammuntaa, skeetin loppukilpailu, naiset ja miehet.
08.50Ammunta skeetin naisten loppukilpailu
08.55Maastopyöräilyä Maastopyöräilyä, miesten kilpailu.
09.35Purjehdus, ammunta purjehduksen päivän televisioitava luokka, skeetin miesten loppukilpailu
10.35Jousiammunta miesten joukkuekilpailu
11.00Rugbyä, alkusarjan otteluita, miehet.
11.05Judoa, naisten 57 kg ja miesten 73 kg viimeiset keräilyottelu, välierät, pronssi- ja loppuottelut.
11.10Purjehdus päivän televisioitava luokka
11.30Maastopyöräily miesten loppukilpailu
11.55Sulkapalloa, lohkovaiheen otteluita.
12.30Judo naisten 57 kg ja miesten 73 kg pronssi- ja loppuottelut
12.55Telinevoimistelua, miesten joukkuekilpailu.
13.20Telinevoimistelu miesten joukkuekilpailu
13.45Painonnostoa, naisten 55 kg A-ryhmä.
14.00Pöytätennistä, sekajoukkueiden pronssi- ja loppuottelu.
15.40Lentopalloa, alkusarjan ottelu Brasilia - Argentiina, miehet.
16.00Lentopallo miesten alkusarjaa BRA - ARG
18.00Päivän parhaat 26.7.
22.00Koskimelonta miesten C1 loppukilpailu
23.00Miekkailu naisten säilän ja miesten floretin loppukilpailut


ti 27.7.2021

AikaLajit
00.25Triathlon naisten kilpailu
00.25Triathlonia, naisten kilpailu.
00.55Surffausta, naisten ja miesten puolivälierät ja välierät.
02.25Soutua, yksikön c- ja d-välierät, kevytpariairokaksikon c-finaalit sekä a- ja b-välierät, nelosten b- ja a-finaalit,
03.00Surffaus miesten ja naisten puolivälieriä
03.55Soutu naisten ja miesten nelosten loppukilpailut
03.55Sulkapalloa, alkulohkon otteluita.
04.30Surffaus, sulkapallo surffaus naisten puolivälieriä, sulkapallo lohkovaiheen ottelu
04.55Ammuntaa, 10 m ilmapistoolin parikilpailun finaali.
04.55Nyrkkeilyä, alkusarjaa miehet 63 - 69 kg ja 81 - 91 kg sekä naiset 57 - 60 kg ja 64 - 69 kg.
05.00Ammunta 10 m ilmapistoolin parikilpailun finaali
05.55Surffaus, sulkapallo surffaus miesten ja naisten välieriä, sulkapallo lohkovaiheen ottelu
06.05Purjehdusta, päivän televisioitavat luokat .
07.00Nyrkkeily naisten 57 - 60 kg sarjan otteluita
07.45Surffaus naisten ja miesten välieriä
08.55Maastopyöräilyä Maastopyöräilyä, naisten kilpailu.
09.00Maastopyöräily naisten loppukilpailu
09.10Ammuntaa, 10 m ilmakiväärin parikilpailun finaali.
09.45Painonnostoa, naisten 59 kg A-ryhmä.
10.55Kouluratsastusta, joukkue gp special -kilpailun loppukilpailu.
10.55Nyrkkeilyä, alkusarjaa miehet 63 - 69 kg ja 81 - 91 kg sekä naiset 57 - 60 kg ja 64 - 69 kg.
11.00Beach volley lohkovaiheen ottelu
11.55Sulkapalloa, alkulohkon otteluita.
12.00Sulkapallo lohkovaiheen ottelu
13.00Nyrkkeily naisten 57 - 60 kg sarjan otteluita
13.40Telinevoimistelua, naisten joukkuekilpailu.
13.45Telinevoimistelu naisten joukkuekilpailu
13.45Painonnostoa, naisten 64 kg A-ryhmä.
16.00Painonnosto naisten 64 kg A-finaali
16.30Kouluratsastus joukkuekilpailun gp specialin finaali
18.00Päivän parhaat 27.7.
22.00Koskimelonta naisten K1 loppukilpailu
23.00Softball loppuottelu


ke 28.7.2021

AikaLajit
01.55Surffaus naisten ja miesten pronssikilpailut
01.55Surffausta, naisten ja miesten loppukilpailut.
02.25Soutua Soudun kaksikon b- ja a-finaalit, nelosten b- ja a-finaalit, kahdeksikkojen keräilyerät sekä yksikön välierät,
02.55Rugbyä, välierät, miehet.
03.15Useita lajeja soudun miesten ja naisten kaksikon ja nelosten loppukilpailut, surffauksen miesten ja naisten loppukilpailut,
03.55Pöytätennistä, miesten ja naisten puolivälierät.
03.55Nyrkkeilyä, alkusarjaa naiset 54 - 57 kg ja 69 - 75 kg, miehet 52 - 57 kg ja 75 - 81 kg.
05.25Pyöräilyä Pyöräilyä, aika-ajo, naiset.
05.30Useita lajeja pyöräilyn naisten aika-ajo, trap-ammunnan karsinta, purjehduksen päivän televisioitava luokka
05.55Purjehdusta, päivän televisioitavat luokat.
07.15Rugby miesten välierät
08.00Useita lajeja pyöräilyn miesten aika-ajo,, trap-ammunnan karsinta, purjehduksen päivän televisioitava luokka
08.55Beach volleyta, alkulohkon otteluita.
10.00Useita lajeja pyöräilyn miesten aika-ajo,, trap-ammunnan karsinta, purjehduksen päivän televisioitava luokka
10.25Rugbyä, pronssi- ja loppuottelu, miehet.
10.55Nyrkkeilyä, alkusarjaa naiset 54 - 57 kg ja 69 - 75 kg, miehet 52 - 57 kg ja 75 - 81 kg.
11.25Kouluratsastusta, gp-kilpailun freestylen loppukilpailu.
11.30Rugby miesten pronssi- ja loppuottelu
12.00Sulkapalloa, alkulohkon otteluita, miehet.
12.30Sulkapallo lohkovaiheen ottelu
13.10Telinevoimistelua, miesten 6-ottelu.
13.15Telinevoimistelu miesten 6-ottelu
13.55Beach volleyta, alkusarjan otteluita, naiset ja miehet.
15.30Käsipalloa, alkusarjan ottelu Ranska - Saksa, miehet.
15.40Lentopalloa, alkusarjan ottelu Brasilia - ROC, miehet.
16.00Käsipallo miesten alkusarjaa FRA - GER
17.00Kouluratsastus gp-kilpailun freestyle
18.00Päivän parhaat 28.7.
22.00Surffaus naisten ja miesten loppukilpailut
23.00Miekkailu floretin miesten joukkuekilpailu


to 29.7.2021

AikaLajit
01.25Golf miesten 1. kilpailupäivä
01.25Golfia Golfin 1. kilpailupäivä, miehet.
02.25Soutua Soudun yksikön d-, e- ja f-finaalit sekä perämiehettömän kaksikon ja kevytpariairokaksikon b- ja a-finaalit, naiset
02.55Lentopalloa, alkusarjan ottelu Italia - Argentiina, naiset.
03.15Soutu miesten ja naisten kaksikon ja kevytpariairokaksikon loppukilpailut
03.55BMX racingia BMX racing, karsinta, naiset ja miehet.
04.25Golf, ammunta golfin miesten 1.
04.55Pöytätennistä, naisten välierät.
04.55Tennistä, päivän pääkentän televisioinnit.
05.00Useita lajeja golfin miesten 1.
05.55Purjehdusta, päivän televisioitavat luokat.
06.00Useita lajeja golfin miesten 1.
08.25Ammuntaa, naisten ja miesten trap-finaalit.
08.30Ammunta naisten trap-ammunnan loppukilpailu
08.55Pöytätennistä, miesten välierät.
09.15Ammunta miesten trap-ammunnan loppukilpailu
10.15Lentopallo naisten alkusarjaa CHN - ROC
10.20Lentopalloa, alkusarjan ottelu Kiina - ROC, naiset.
10.55Nyrkkeilyä, alkusarjaa miehet 69 - 75 kg ja +91 kg sekä naiset 48 - 51 kg.
11.05Judoa, naisten 78 kg ja miesten 100 kg välierät, pronssi- ja loppuottelut.
12.25Miekkailua, floretti, naisten joukkuekilpailu.
12.30Judo naisten 78 kg ja miesten 100 kg loppuottelut
13.15Yleisurheilu lähetyksessä ennakoidaan ensi yönä alkavaa yleisurheilua
13.45Telinevoimistelua, naisten 4-ottelu.
13.50Telinevoimistelu naisten 4-ottelu
13.55Pöytätennistä, pronssi- ja loppuottelut, naiset.
14.00Beach volleyta, alkulohkon otteluita.
15.25Käsipalloa, alkusarjan ottelu Ruotsi - Ranska, naiset.
16.00Käsipallo naisten alkusarjaa SWE - FRA
17.00Pöytätennis naisten loppuottelu
18.00Päivän parhaat 29.7.
22.00Koskimelonta naisten C1 loppukilpailu
23.00Miekkailu floretin naisten joukkuekilpailu


pe 30.7.2021

AikaLajit
01.25Golf miesten 2. kilpailupäivä
01.25Golfin 2. kilpailupäivä, miehet.
02.40Soutua Soudun yksikön c-, b- ja a-finaalit sekä kahdeksikkojen a-finaali, naiset ja miehet.
02.45Yleisurheilu M 3000 m esteet alkuerät, M korkeuden karsinta, M kiekon karsinta, N 800 m alkuerät, M 400 m aidat alkuerät, N 100 m
03.30Sout naisten ja miesten yksikön ja kahdeksikkojen loppukilpailut
03.55BMX racingia BMX racingin välierät ja loppukilpailut, miehet ja naiset.
04.40Yleisurheilu M 3000 m esteet alkuerät, M korkeuden karsinta, M kiekon karsinta, N 800 m alkuerät, M 400 m aidat alkuerät, N 100 m
04.45Nyrkkeily naisten 57 - 60 kg alkusarjaa
04.55Nyrkkeilyä, naisten 57 - 60 kg alkusarjan ottelut.
05.00Lentopalloa, alkusarjan ottelu Brasilia - Yhdysvallat, miehet.
06.00Purjehdusta, päivän televisioitavat luokat.
06.05Useita lajeja purjehduksen päivän televisioitava luokka, tenniksen päivän pääkentän televisioitava ottelu, golfin miesten 2.
06.05Tennistä, miesten välierät ja miesten nelinpelin loppuottelu.
06.55Trampoliinivoimistelua Trampoliinivoimistelun loppukilpailu, naiset.
08.30Useita lajeja purjehduksen päivän televisioitava luokka, tenniksen päivän pääkentän televisioitava ottelu, golfin miesten 2.
08.40Jousiammuntaa Jousiammunnan puolivälierät, välierät, pronssi- ja lopputtelu, naiset.
09.55Beach volleyta, alkulohkon otteluita.
10.45Jousiammunta naisten loppukilpailu
10.55Jalkapalloa, puolivälierä, naiset.
10.55Nyrkkeilyä, naisten 57 - 60 kg alkusarjaa, naisten 64 - 69 kg, miesten 63 - 69 kg, miesten 75 - 81 kg ja miesten 81
11.00Nyrkkeily naisten 57 - 60 kg alkusarjaa
11.15Judoa, naisten +78 kg ja miesten +100 kg välierät, pronssi- ja loppuottelut.
12.05Tennis miesten nelinpelin loppuottelu
12.45Yleisurheilu N 5000 m alkuerät, N kolmiloikan karsinta, N kuulan karsinta, sekajoukkueiden 4 x 400 m alkuerät, M 10000 m finaali
13.55Beach volleyta, alkulohkon otteluita.
13.55Jalkapalloa, puolivälierä, naiset.
14.00Beach volley lohkovaiheen otteluita
14.00Pöytätennistä, pronssi- ja loppuottelu, miehet.
15.25Käsipalloa, alkusarjan ottelu Saksa - Norja, miehet.
15.40Lentopalloa, alkusarjan ottelu ROC - Ranska, miehet.
16.00Lentopallo miesten alkusarjaa ROC - FRA
18.00Päivän parhaat 30.7.
22.00BMX racing miesten ja naisten BMX-racingin loppukilpailut
22.45Koskimelonta miesten K1 loppukilpailu
23.30Trampoliini naisten trampoliinin loppukilpailu


la 31.7.2021

AikaLajit
01.25Triathlon, golf triathlonin sekajoukkueiden loppukilpailu, golfin miesten 3.
01.25Golfin 3. kilpailupäivä, miehet.
01.25Triathlonin sekajoukkueiden viesti.
02.50Yleisurheilu N 400 m aidat alkuerät, N kiekon karsinta, M seipään karsinta, M 800 m alkuerät, N 100 m aidat alkuerät, M 100 m
02.55Beach volleyn alkulohkon otteluita.
03.00Golf miesten 3. kilpailupäivä
03.25Jousiammunnan 1/8, miehet.
04.00Yleisurheilu N 400 m aidat alkuerät, N kiekon karsinta, M seipään karsinta, M 800 m alkuerät, N 100 m aidat alkuerät, M 100 m
05.00Rugbyn välierät, naiset.
05.00Lentopalloa, alkusarjan ottelu Yhdysvallat - ROC, naiset.
05.55Tennistä, miesten ja naisten pronssiottelut sekä naisten loppuottelu.
05.55Purjehdusta, päivän televisioitavat luokat sekä naisten ja miesten RS:X loppukilpailut.
06.00Useita lajeja purjehduksen päivän televisioitava luokka, tenniksen päivän pääkentän televisioitava ottelu, golfin miesten 3.
07.25Ammuntaa Trap-ammunnan sekajoukkueiden loppukilpailu.
07.30Ammunta trapin sekajoukkueiden loppukilpailu
08.30Purjehdus naisten RS:X loppukilpailu
08.40Jousiammuntaa Jousiammunnan puolivälierät, välierät, pronssi- ja lopputtelu, miehet.
08.55Beach volleyta Beach volleyn alkulohkon otteluita.
09.00Golf miesten 3. kilpailupäivä
09.30Purjehdus miesten RS:X loppukilpailu
09.55Ammuntaa pienoiskiväärin 50 m asentokilpailu, naiset.
10.00Ammunta, jousiammunta ammunnan naisten 50 m asentofinaali ja jousiammunnan miesten loppukilpailu
11.00Tennis naisten loppuottelu
11.05Nyrkkeilyä, naisten 54 - 57 kg välierä, naisten 69 - 75 kg puolivälieriä, miesten 48 - 52 kg ja 57 - 63 kg alkusarjaa.
11.25Rugbyn pronssi- ja loppuottelu, naiset.
11.55Sulkapalloa, naisten välierät, miesten nelinpelin pronssi - ja loppuottelu.
12.25Miekkailua, säilän joukkuekilpailun finaali, naiset.
12.55Yleisurheilu M pituuden karsinta, N 100 m välierät, M kiekkofinaali, N 800 m välierät, sekajoukkueiden 4 x 400 m finaali, N 100 m
13.30Miekkailu säilän naisten joukkuekilpailu
13.55Jalkapalloa, neljännesvälierä, miehet.
14.30Jalkapallo miesten puolivälieräottelu
15.25Käsipalloa, alkusarjan ottelu Norja - Alankomaat, naiset.
16.00Painonnosto miesten 96 kg A-finaali
17.00Rugby naisten loppuottelu
18.00Päivän parhaat 31.7.
22.00Kenttäratsastus kouluratsastuksen 2. kilpailupäivä
22.45Trampoliini miesten trampoliinin loppukilpailu
23.15Painonnosto miesten 81 kg A-finaali


su 1.8.2021

AikaLajit
01.25Golf, kenttäratsastus golfin miesten 4.
01.25Golfin 4. kilpailupäivä, miehet.
01.40Kenttäratsastusta Kenttäratsastuksen maasto-osuus.
02.55Lentopalloa, alkusarjan ottelu Puola - Kanada, miehet.
03.00Yleisurheilu N moukarin karsinta, N 3000 m esteet alkuerät, N pituuden karsinta, N kuulafinaali, M 400 m alkuerät
04.00Useita lajeja bmx freestyle park -kilpailu, golfin miesten 4.
04.05BMX freestyleä BMX freestyle park, naisten ja miesten loppukilpailut.
04.55Painia, miesten 60 kg ja 130 kg sekä naisten 76 kg neljännes- ja puolivälieräottelut.
05.00Golf, paini golfin miesten 4.
05.55Tennistä, miesten loppuottelu, naisten nelinpelin sekä sekanelinpelin loppuottelut.
05.55Purjehdusta, päivän televisioitavat luokat sekä miesten laser- ja naisten laser radial -luokkien loppukilpailut.
06.00Useita lajeja golfin miesten 4.
06.55Sulkapalloa, miesten välierät.
07.00Golf, tennis golfin miesten 4.
08.15Lentopalloa, alkusarjan ottelu ROC - Tunisia, miehet.
10.00BMX freestyle miesten BMX freestyle park -loppukilpailu
10.10Käsipalloa, alkusarjan ottelu Norja - Ranska, miehet.
10.55Telinevoimistelua, miesten permannon ja hevosen sekä naisten hypyn ja nojapuiden telinefinaalit.
11.00Telinevoimistelu miesten permannon ja naisten hypyn telinefinaalit
12.10Painia, miesten 60 kg ja 130 kg sekä naisten 76 kg välierät.
12.25Miekkailua, floretin joukkuekilpalun finaali, miehet.
12.30Paini miesten 60 kg ja 130 kg ja naisten 76 kg välierät ja finaalit
12.55Yleisurheilu M korkeusfinaali, M 100 m välierät, N 100 m aidat välierät, N kolmiloikkafinaali, M 800 m välierät, M 400 m aidat
13.30Telinevoimistelu naisten nojapuiden telinefinaali
13.45Painonnostoa, naisten 76 kg A-finaali.
13.55Miekkailu floretin miesten joukkuekilpailun finaali
14.05Yleisurheilu M korkeusfinaali, M 100 m välierät, N 100 m aidat välierät, N kolmiloikkafinaali, M 800 m välierät, M 400 m aidat
14.55Beach volleyta, 1/16 ottelu.
15.00Sulkapallo naisten loppuottelu
15.25Käsipalloa, alkusarjan ottelu Tanska - Ruotsi, miehet.
17.00Beach volley 1/16 ottelu
18.00Päivän parhaat 1.8.
22.00Kenttäratsastus maasto-osuus
23.15Painonnosto naisten 76 kg A-finaali


ma 2.8.2021

AikaLajit
02.50Yleisurheilu M moukarin karsinta, N 1500 m alkuerät, M pituusfinaali, N 200 m alkuerät, N 100 m aidat finaali
02.55Beach volley, melonta beachvolley 1/16 ottelu, melonnan alkueriä
02.55Beach volley, 1/16 otteluita.
02.55Lentopalloa, alkusarjan ottelut Serbia - Korea ja Yhdysvallat- Italia, naiset.
04.00Yleisurheilu M moukarin karsinta, N 1500 m alkuerät, M pituusfinaali, N 200 m alkuerät, N 100 m aidat finaali
04.55Painia, miesten 60 kg ja 130 kg sekä naisten 76 kg keräilyottelut ja miesten 77 kg ja 97 kg ja naisten 68 kg
05.00Paini, melonta miesten painin 60 kg ja 130 kg keräilyottelut ja 77 kg ja 97 kg neljännesvälierät, naisten 76 kg keräilyottelut ja
05.55Purjehdusta, päivän televisioitavat luokat sekä naisten ja miesten 49er -luokkien loppukilpailut.
06.00Paini miesten 77 kg ja 97 kg sekä naisten 68 kg puolivälierät
06.55Sulkapalloa, naisten nelinpelin pronssi- ja loppuottelut.
07.30Sulkapallo naisten nelinpelin finaali
08.10Käsipalloa, alkusarjan ottelu Espanja - ROC, naiset.
08.15Lentopalloa, alkusarjan ottelu ROC - Turkki, naiset.
08.25Ammuntaa, miesten olympiapistoolin loppukilpailu.
09.30Purjehdus miesten 49er loppukilpailu
10.00Ammunta miesten olympiapistoolin loppukilpailu
10.45Ammunta miesten 50 m asentokilpailun loppukilpailu
10.45Ammuntaa, pienoiskiväärin 50 m asentokilpailu, miehet.
10.55Telinevoimistelua, miesten renkaiden ja hypyn sekä naisten permannon telinefinaalit.
10.55Jalkapalloa, naisten välierä.
10.55Kenttäratsastusta Kenttäratsastusta, esteet.
12.00Telinevoimistelu naisten permannon telinefinaali
12.10Painia, miesten 77 kg ja 97 kg ja naisten 68 kg välierät ja miesten 60 kg ja 130 kg sekä näisten 76 kg pronssi- ja
12.30Paini miesten painin 97 kg välierät
13.00Telinevoimistelu miesten renkaiden ja hypyn telinefinaalit
13.10Yleisurheilu N seipään karsinta, N 200 m välierät, N kiekkofinaali, M 400 m välierät, N 400 m aidat välierät, M 3000 m
13.55Paini miesten painin 60 kg ja 130 kg pronssi- ja loppuottelut
13.55Sulkapalloa, miesten pronssi- ja loppuottelu.
14.00Jalkapalloa, naisten välierä.
14.45Kenttäratsastus
15.45Sulkapallo miesten loppuottelu
16.30Jalkapallo naisten välierä
18.00Päivän parhaat 2.8.
22.00Maahockey naisten puolivälierä
23.00Painonnosto naisten 87 kg ja +87 kg A-finaalit


ti 3.8.2021

AikaLajit
02.50Yleisurheilu M kolmiloikan karsinta, M 1500 m alkuerät, N keihään karsinta, N 400 m alkuerät, N pituusfinaali, M 200 m alkuerät,
02.55Lentopallo miesten puolivälierä
02.55Lentopalloa, miesten puolivälierä.
03.25Käsipalloa, miesten puolivälierä.
03.25Melontaa Melontaa, naisten K1 200 m, miesten C2 1000 m , miesten K1 1000 m ja naisten K2 500 m välierät ja loppukilpailut.
04.35Yleisurheilu M kolmiloikan karsinta, M 1500 m alkuerät, N keihään karsinta, N 400 m alkuerät, N pituusfinaali, M 200 m alkuerät,
04.55Painia, miesten 77 kg ja 97 kg sekä naisten 68 kg keräilyottelut ja miesten 67 kg ja 87 kg ja naisten 62 kg
04.55Nyrkkeilyä, miesten 48 - 52 kg ja 57 - 63 kg puolivälieriä, miesten 52 - 57 kg ja 81 - 91 kg välierä sekä naisten 57
05.00Useita lajeja melontafinaalit N K1 200 m, M C2 1000 m, M K1 1000m ja N K2 500 m, nyrkkeilyn naisten 57 - 60 kg puolivälieriä,
07.10Käsipalloa, miesten puolivälierä.
07.15Käsipallo miesten puolivälierä
08.25Purjehdusta, finn-luokan ja nacran loppukilpailut.
09.15Purjehdus nacran loppukilpailu
09.25Ratapyöräilyä Ratapyöräilyä.
10.00Purjehdus miesten finn-luokan loppukilpailu
10.45Nyrkkeily naisten 57 - 60 kg puolivälierät
10.55Kiipeilyä, miesten karsintakilpailu: speed, bouldering ja lead.
10.55Nyrkkeilyä, naisten 57 - 60 kg puolivälieriä, miesten 48 - 52 kg ja 57 - 63 kg puolivälieriä, miesten 52 - 57 kg ja
10.55Telinevoimistelua, miesten nojapuiden ja rekin sekä naisten puomin telinefinaalit.
11.45Telinevoimistelu naisten puomin sekä miesten nojapuiden ja rekin telinefinaalit
12.10Painia, miesten 67 kg ja 87 kg ja naisten 62 kg välierät ja miesten 77 kg ja 97 kg sekä naisten 68 kg pronssi- ja
12.55Yleisurheilu M 110 m aidat alkuerät, M kuulan karsinta, M seiväsfinaali, M 5000 m alkuerät, N moukarifinaali, M 200 m välierät, N
13.10Nyrkkeily miesten 63 - 69 kg loppuottelu
13.25Paini miesten 77 kg ja 97 kg pronssi- ja loppuottelu
13.55Jalkapalloa, miesten välierä.
14.00Yleisurheilu M 110 m aidat alkuerät, M kuulan karsinta, M seiväsfinaali, M 5000 m alkuerät, N moukarifinaali, M 200 m välierät, N
14.40Kiipeily miesten karsinnan bouldering
15.15Paini naisten 68 kg loppuottelu
15.25Lentopalloa, miesten puolivälierä.
15.30Lentopallo miesten puolivälierä
15.55Beach volleyta, naisten puolivälierä.
17.00Kiipeily miesten karsinnan lead
18.00Päivän parhaat 3.8.
22.00Ratapyöräily naisten joukkuetakaa-ajo ja miesten joukkuesprintti
22.30Esteratsastus loppukilpailu
23.30Painonnosto miesten 109 kg A-finaali


ke 4.8.2021

AikaLajit
01.25Golf naisten 1. kilpailupäivä
01.25Golfia Golfia, naisten 1. kilpailupäivä.
02.45Yleisurheilu 10-ottelun 100 m, pituus ja kuula, 7-ottelun 100 m aidat ja korkeus, M keihään karsinta, M 100 m aidat välierät, N
02.55Lentopalloa, naisten puolivälierä.
02.55Beach volleyta, miesten puolivälierä.
02.55Skeittausta, parkin naisten kilpailu.
03.00Skeittaus, golf skeittauksen parkin naisten kilpailu, naisten golfin 1.
04.45Yleisurheilu 10-ottelun 100 m, pituus ja kuula, 7-ottelun 100 m aidat ja korkeus, M keihään karsinta, M 100 m aidat välierät, N
04.55Painia, miesten 67 kg ja 87 kg ja naisten 62 kg keräilyottelut sekä miesten 57 kg ja 86 kg ja naisten 57 kg
05.00Skeittaus, golf skeittauksen parkin naisten kilpailu, naisten golfin 1.
06.30Yleisurheilua Yleisurheilua, 10-ottelun kuula.
06.55Lentopalloa, naisten puolivälierä.
07.10Käsipalloa, naisten puolivälierä.
07.30Golf naisten 1. kilpailupäivä
07.55Nyrkkeilyä, naisten 48 - 51 kg ja 64 - 69 kg sekä miesten +91 kg välierät ja miesten 75 - 81 kg loppuottelu.
08.25Purjehdusta, miesten ja naisten 470 -luokan loppukilpailut.
08.30Purjehdus miesten 470-luokan loppukilpailu
09.00Golf naisten 1. kilpailupäivä
09.25Ratapyöräilyä Ratapyöräilyä, miesten sprintin ja naisten keirinin alkukilpailuja ja miesten joukkuetakaa-ajon loppukilpailu.
09.30Purjehdus naisten 470-luokan loppukilpailu
10.00Nyrkkeily miesten 75 - 81 kg loppuottelu
10.30Ratapyöräily, kiipeily ratapyöräilyn miesten sprintin ja naisten keirinin alkukilpailuja, kiipeilyn naisten karsinnan speed
10.55Kiipeilyä, naisten karsintakilpailu: speed, bouldering ja lead.
10.55Käsipalloa, naisten puolivälierä.
11.40Ratapyöräily miesten joukkuetakaa-ajo
12.10Painia, miesten 57 kg ja 86 kg ja naisten 57 kg välierät ja miesten 67 kg ja 87 kg sekä naisten 62 kg pronssi- ja
12.15Kiipeily naisten karsinnan bouldering
12.45Yleisurheilu 10-ottelun korkeus ja 400 m, 7-ottelun kuula ja 200 m, N 1500 m välierät, N 400 m välierät, N 3000 m estefinaali, M
12.55Esteratsastusta Esteratsastusta, joukkuekilpailu
12.55Maahockeyta Maahockeyta, naisten välierä.
14.15Esteratsastus joukkuekilpailu
14.40Käsipalloa, naisten puolivälierä.
14.45Yleisurheilu 10-ottelun korkeus ja 400 m, 7-ottelun kuula ja 200 m, N 1500 m välierät, N 400 m välierät, N 3000 m estefinaali, M
15.10Kiipeily naisten karsinnan lead
16.40Käsipallo naisten puolivälierä
18.00Päivän parhaat 4.8.
22.00Kiipeily naisten karsinta: speed, bouldering, lead
23.15Painonnosto miesten +109 kg A-finaali


to 5.8.2021

AikaLajit
01.25Golf naisten 2. kilpailupäivä
01.25Golfia Golfia, naisten 2. kilpailupäivä.
02.45Yleisurheilu 10-ottelun 110 m aidat ja kiekko, 7-ottelun pituus, N korkeuden karsinta, N 4 x 100 m alkuerät, M
02.55Skeittausta, parkin miesten kilpailu.
02.55Beach volleyta, naisten tai miesten välierä.
03.00Skeittaus, golf skeittauksen parkin miesten kilpailu, goflin naisten 2.
03.25Melontaa Melontaa, miesten K1 200 m, naisten C1 200 m, naisten K1 500 m, miesten K2 1000 m välierät ja loppukilpailut.
04.45Yleisurheilu 10-ottelun 110 m aidat ja kiekko, 7-ottelun pituus, N korkeuden karsinta, N 4 x 100 m alkuerät, M
04.55Painia, miesten 57 kg ja 86 kg ja naisten 57 kg keräilyottelut sekä miesten 74 kg ja 125 kg ja naisten 53 kg
05.30Melonta miesten K1 200 m, naisten C1 200 m ja naisten K1 500 m loppukilpailut
06.20Skeittaus parkin miesten loppukilpailu
06.55Lentopalloa, miesten välierä.
07.20Golf naisten 2. kilpailupäivä
07.30Yleisurheilua Yleisurheilua, 10-ottelun seiväs ja 7-ottelun keihäs.
07.55Nyrkkeily naisten 57 - 60 kg välierät
07.55Nyrkkeilyä, naisten 57 - 60 kg ja miesten 48 - 52 kg ja 69 - 75 kg välierät sekä miesten 52 - 57 kg loppuottelu.
08.35Golf naisten 2. kilpailupäivä
09.25Ratapyöräilyä Ratapyöräilyä, miesten sprintin ja omniumin sekä naisten keirinin alkukilpailuja, naisten keirinin ja miesten
09.30Nyrkkeily miesten 52 - 57 kg loppuottelu
10.00Ratapyöräily miesten sprintin ja naisten keirinin alkukilpailuja
10.25Yleisurheilu M 20 km kävely
10.55Jalkapalloa, naisten pronssiottelu.
10.55Käsipalloa, miesten välierä.
11.25Kiipeilyä, miesten loppukilpailu; speed, bouldering ja lead.
11.30Kiipeily, ratapyöräily kiipeilyn miesten speed,, ratapyöräilyn naisten keirinin loppukilpailu
11.55Ratapyöräily miesten omnium
12.15Painia, miesten 74 kg ja 125 kg ja naisten 53 kg välierät, miesten 57 kg ja 86 kg sekä naisten 57 kg pronssi- ja
12.30Kiipeily miesten bouldering
12.55Maahockeyta Maahockeyta, miesten loppuottelu.
13.00Yleisurheilu 10-ottelun keihäs ja 1500 m, 7-ottelun 800 m, N seiväsfinaali, N 4 x 400 m alkuerät, M 1500 m välierät, M 400 m
13.55Paini miesten 57 kg ja 86 kg pronssi- ja loppuottelut
14.00Karatea, miesten 67 kg ja naisten 55 kg välierät ja loppuottelut.
14.40Karate miesten 67 kg ja naisten 55 kg loppuottelut
14.55Lentopalloa, miesten välierä.
15.00Kiipeily miesten lead
15.10Käsipalloa, miesten välierä.
16.00Lentopallo miesten välierä
17.00Jalkapallo naisten pronssiottelu
18.00Päivän parhaat 5.8.
22.00Beach volley naisten tai miesten välierä
22.40Maahockey miesten loppuottelu
23.25Yleisurheilu M 50 km kävely


pe 6.8.2021

AikaLajit
01.25Yleisurheilu M 50 km kävely
01.27Golf naisten 3. kilpailupäivä
04.00Beach volley naisten pronssiottelu
05.00Jalkapallo naisten loppuottelu
07.00Golf, lentopallo golfin naisten 3.
09.30Beach volley naisten loppuottelu
10.25Yleisurheilu N 20 km kävely
11.00Ratapyöräily naisten madison ja miesten sprintin 1.
12.00Kiipeily naisten speed
12.30Ratapyöräily miesten sprintin 2.
13.00Kiipeily naisten bouldering
14.005-ottelu naisten laser-run
14.10Yleisurheilu M 4 x 400 m alkuerät, N keihäsfinaali, M 5000 m finaali, N 400 m finaali, N 1500 m finaali, N 4 x 100 m finaali, M 4
14.20Paini miesten 125 kg loppuottelu
15.00Kiipeily naisten lead
16.00Lentopallo naisten välierä
17.00Jalkapallo miesten pronssiottelu
18.00Päivän parhaat 6.8.
22.00Karate miesten kata ja 61 kg, naisten 75 kg
22.40Maahockey naisten loppuottelu


la 7.8.2021

AikaLajit
00.55Yleisurheilu
01.25Golf naisten 4. kilpailupäivä
02.55Yleisurheilu
03.00Golf naisten 4. kilpailupäivä
05.15Melonta naisten C2 500 m loppukilpailu
05.30Beach volley miesten loppuottelu
06.20Melonta miesten C1 1000 m, naisten K4 500 m ja miesten K4 500 m loppukilpailut
07.00Golf naisten 4. kilpailupäivä
08.00Golf, nyrkkeily golfin naisten 4.
09.30Golf naisten 4. kilpailupäivä
10.30Rytminen 4-ottelun finaali
11.45Käsipallo miesten pronssiottelu
13.00Esteratsastus joukkuekilpailu
13.15Yleisurheilu N korkeusfinaali, N 10000 m finaali, M keihäsfinaali, M 1500 m finaali, N 4 x 400 m finaali, M 4 x 400 m finaali
13.55Karate naisten +61 kg ja miesten +75 kg loppuottelut
14.20Jalkapallo miesten loppuottelu
16.30Lentopallo miesten loppuottelu
18.00Päivän parhaat 7.8.
22.005-ottelu miesten kilpailu: uinti, miekkailu, ratsastus, laser-run
23.00Baseball loppuottelu


su 8.8.2021

AikaLajit
00.55Yleisurheilu
02.55Lentopallo naisten pronssiottelu
05.00Rytminen joukkuekilpailu
06.30Ratapyöräily naisten omniumin ja miesten keirinin loppukilpailut
07.30Lentopallo naisten loppuottelu
08.00Nyrkkeily naisten 57 - 60 kg loppuottelu
08.15Lentopallo naisten loppuottelu
09.30Käsipallo naisten loppuottelu
11.00Nyrkkeily naisten 57 - 60 kg ja 69 - 75 kg sekä miesten 57 -63 kg ja +91 kg loppuottelut
12.00Olympiastudio kisapäivät ovat takana, on yhteenvedon aika
13.30Kisakooste OBS:n vauhdikas kisakooste
14.00Päättäjäiset Tokion kesäolympiakisojen päättäjäiset


Sää Tokiossa


Tokiossa sää on lämpötilaltaan hyvin samankaltainen kuin Suomen eteläosissa on koettu tänä kesänä. Lämpötila pyörii +30 asteen tuntumassa eikä lämpötila tipu öisinkään kuin muutamia asteita. Kuumasta kelistä johtuen maratonit ja muut pitkäkestoiset rankat urheilusuoritukset kilpaillaan hyvin aikaiseen aamulla.

Katso: Tokion sää Forecalla

Maskotit olympialaisissa


Miraitowa - the official mascot of the 2021 Tokyo Summer Olympics.
Miraitowa - the official mascot of the 2021 Tokyo Summer Olympics.


Miraitowa on Tokion kesäolympialaisten virallinen maskotti vuonna 2021. Miraitowan ruudullinen muotoilu on saanut inspiraationsa Tokion kesäolympialaisten virallisesta logosta. Miraitowalla kerrotaan olevan hallussaan erilaisia ​​supervoimia, kuten teleporttaus.

Tokion olympialaisten virallinen maskotti valittiin vuonna 2017 järjestetystä suunnittelukilpailusta. Kilpailuun lähetettiin yli 2000 ehdokasta. Voittajan Miraitowan on suunnitellut japanilainen taiteilija Ryo Taniguchi. Miraitowa on nimetty japanilaisten sanojen mukaan "tulevaisuus" ja "ikuisuus".

Miraitowalla on ystävä nimeltä Someity. Joka on Tokion 2021 paralympialaisten maskotti.

Lue lisää: Kaikki olympialaisten maskotit

Someity - the official mascot of the Tokyo 2021 Paralympic Games.
Someity - the official mascot of the Tokyo 2021 Paralympic Games.


Historiaa ja tilastoja kesäolympialaisista


Olympialaisten ja kesäolympialaisten kilpailijoiden määrässä nähtäneen lajivalikoiman laajenemisen myötä uusi ennätys Tokion olympialaisissa. Tähän mennessä eniten kilpailijoita on kesäolympialaisissa osallistunut 2016 Rion kisoihin, jolloin olympialaisissa kilpaili yhteensä 11 238 urheilijaa (6179 miestä, 5059 naista).

Myös olympialaisiin osallistuvien valtioiden määrä on tasaisesti kasvanut. Vuoden 2016 kesäolympialaisiin osallistui ennätysmäärä valtioita: 207. Vertailun vuoksi: Helsingin olympialaisiin vuonna 1952 osallistui 69 valtiota.

Kesäolympialaisten kaikkien aikojen mitalirohmut


Michael Phelps on kesäolympialaisten kaikkien aikojen mitalitaulukon täysin suvereeni ykkönen. USA:n uinti-ihme kauhoi urallaan 28 olympiamitalia, joista peräti 23 oli kultaisia.

Phelps voitti 2008 Pekingin kesäolympilaisissa uskomattomat kahdeksan kultamitalia. Alla olevaan videoon on koottu Phelpsin Pekingin voittaisat uinnit.



Kukaan muu urheilija ei ole pystynyt kesäolympialaisissa yltämään 10 kultamitaliin. Yhdeksän kultamitalia ovat voittaneet neuvostoliittolainen voimistelija Larisa Latynina, Suomen kestävyysjuoksusuuruus Paavo Nurmi, yhdysvaltalaisuimari Mark Spitz sekä yleisurheilun pikamatkoilla ja pituushypyssä olympiamitaleita kahminut USA:n Carl Lewis.

Nurmi voitti häikäisevällä olympiaurallaan yhdeksän kullan lisäksi kolme hopeaa. Nurmen lisäksi kaikkien aikojen olympiamitalistien listalta löytyvät niin ikään kestävyysjuoksuissa kultaa vuolleet Ville Ritola (5-3-0), Hannes Kolehmainen (4-1-0) ja Lasse Virén (4-0-0).

Alla on listattuna kaikkien aikojen eniten mitaleita kesäolympialaisissa voittaneet urheilijat.

Eniten mitaleja kesäolympialaisissa

#UrheilijaLajiMitalit
1Michael Phelps (USA)Uinti23-3-2=28
2Larisa Latynina (USSR)Voimistelu9-5-4=18
3Paavo Nurmi (FIN)Yleisurheilu9-3-0=12
4Mark Spitz (USA)Uinti9-1-1=11
5Carl Lewis (USA)Yleisurheilu9-1-0=10
6Birgit Fischer (DDR)Melonta8-4-0=12
7Sawao Kato (JPN)Voimistelu8-3-1=12
7Jenny Thompson (USA)Uinti8-3-1=12
9Matt Biondi (USA)Uinti8-2-1=11
10Usain Bolt (JAM)Yleisurheilu8-0-0=8
10Ray Ewry (USA)Yleisurheilu8-0-0=8
12Nikolai Andrianov (USSR)Voimistelu7-5-3=15
13Boris Shakhlin (USSR)Voimistelu7-4-2=13
14Věra Čáslavská (CZE)Voimistelu7-4-0=11
15Viktor Chukarin (USSR)Voimistelu7-3-1=11
16Aladár Gerevich (HUN)Miekkailu7-1-2=10
17Edoardo Mangiarotti (ITA)Miekkailu6-5-2=13
18Isabell Werth (GER)Esteratsastus6-4-0=10
19Ryan Lochte (USA)Uinti6-3-3=12
20Allyson Felix (USA)Yleisurheilu6-3-0=9
20Hubert Van Innis (BEL)Jousiammunta6-3-0=9
22Akinori Nakayama (JPN)Voimistelu6-2-2=10
23Valentina Vezzali (ITA)Miekkailu6-1-2=9
24Gert Fredriksson (SWE)Melonta6-1-1=8
25Chris Hoy (GBR)Pyöräily6-1-0=7
25Jason Kenny (GBR)Pyöräily6-1-0=7
27VITA Scherbo (Unified Team)Voimistelu6-0-4=10
28Reiner Klimke (United Team of GER)Esteratsastus6-0-2=8
29Pál Kovács (HUN)Miekkailu6-0-1=7
30Rudolf Kárpáti (HUN)Miekkailu6-0-0=6
30Nedo Nadi (ITA)Miekkailu6-0-0=6
30Kristin Otto (DDR)Uinti6-0-0=6
30Amy Van Dyken (USA)Uinti6-0-0=6
34Takashi Ono (JPN)Voimistelu5-4-4=13
35Carl Osburn (USA)Ammunta5-4-2=11
36Gary Hall, Jr. (USA)Uinti5-3-2=10
36Ágnes Keleti (HUN)Voimistelu5-3-2=10
38Nadia Comăneci (ROM)Voimistelu5-3-1=9
38Ian Thorpe (AUS)Uinti5-3-1=9
40Ville Ritola (FIN)Yleisurheilu5-3-0=8
41Polina Astakhova (USSR)Voimistelu5-2-3=10
42Elisabeta Lipă (ROM)Soutu5-2-1=8
43Yukio Endo (JPN)Voimistelu5-2-0=7
43Aaron Peirsol (USA)Uinti5-2-0=7
45Mitsuo Tsukahara (JPN)Voimistelu5-1-3=9
46Nathan Adrian (USA)Uinti5-1-2=8
46Bradley Wiggins (GBR)Pyöräily5-1-2=8
48Krisztina Egerszegi (HUN)Uinti5-1-1=7
48Tom Jager (USA)Uinti5-1-1=7
48Willis A. Lee (USA)Ammunta5-1-1=7
48Dana Vollmer (USA)Uinti5-1-1=7
48Hans Günter Winkler (United Team of GER)Esteratsastus5-1-1=7
48Wu Minxia (CHN)Uimahypyt5-1-1=7
54Anton Heida (USA)Voimistelu5-1-0=6
54Nellie Kim (USSR)Voimistelu5-1-0=6
54Danuta Kozák (HUN)Melonta5-1-0=6
54Katie Ledecky (USA)Uinti5-1-0=6
54Ole Lilloe-Olsen (NOR)Ammunta5-1-0=6
54Don Schollander (USA)Uinti5-1-0=6
60Georgeta Damian (ROM)Soutu5-0-1=6
60Missy Franklin (USA)Uinti5-0-1=6
60Alfred Lane (USA)Ammunta5-0-1=6
60Steve Redgrave (GBR)Soutu5-0-1=6
60Johnny Weissmuller (USA)Uinti, Vesipoolo5-0-1=6
60Zou Kai (CHN)Voimistelu5-0-1=6
66Chen Ruolin (CHN)Uimahypyt5-0-0=5
66Anastasia Davydova (RUS)Taitouinti5-0-0=5
66Morris Fisher (USA)Ammunta5-0-0=5
66Natalia Ishchenko (RUS)Taitouinti5-0-0=5
66Svetlana Romashina (RUS)Taitouinti5-0-0=5
71Alexander Popov (Unified Team)Uinti4-5-0=9
72Dara Torres (USA)Uinti4-4-4=12
73Kornelia Ender (DDR)Uinti4-4-0=8
73Dawn Fraser (AUS)Uinti4-4-0=8
75Ludmilla Tourischeva (USSR)Voimistelu4-3-2=9
76Georges Miez (SUI)Voimistelu4-3-1=8
76Otto Olsen (NOR)Ammunta4-3-1=8
78Ivan Patzaichin (ROM)Melonta4-3-0=7


Suomen menestys kesäolympialaisissa


Suomi on kerännyt kesäolympialaisista kaikkiaan 303 mitalia, joista 101 kultaista, 84 hopeista ja 118 pronssista mitalia. Hurjinta suomalaismenestys on ollut Antwerpenin 1920 ja Pariisin 1924 olympialaisissa. Antwerpenistä Suomi kahmi ennätykselliset 15 kultamitalia ja yhteensä 34 mitalia. Pariisin mitalisaalis oli vielä suurempi 37 mitalilla, joista 14 oli kultaista.

Viimeisin suomalainen kesäolympialaisten olympivoittaja on trap-ampuja Satu Mäkelä-Nummela, joka voitti kultaa Pekingissä 2008. Viimeisin suomalaismitalisti on Rion olympialaisissa 2016 pronssia 60 kg sarjassa nyrkkeillyt Mira Potkonen.

Yleisurheilu ja paini olleet Suomelle kesäolympialaisten suvereeneja mitalisampoja. Yleisurheilusta on mitaleita kertynyt vuosien saatossa peräti 114 (48-36-30) ja painista 83 (26-28-29). Kyseiset kaksi lajia ovat tuoneet Suomen kesäolympiamitaleista yli 65 % ja kultamitaleista yli 73 %. Yksin yleisurheilun osuus mitaleista on reilu 37 % ja kultamitaleista jopa yli 47 %.

Menestys paraatilajeissa(kin) on kuitenkin taantunut viime vuosikymmeninä. Suomi on voittanut 2000-luvulla enää yhden kultamitalin (Arsu Harju, Sydney 2000) ja yhteensä kolme mitalia. Viimeisin yleisurheilumitali on Antti Ruuskasen keihäshopea Lontoosta 2012. Painista viimeisin kulta on vuodelta 1984 Los Angelesista Jouko Salomäen painittua kultaa kreikkalais-roomalaisen painin 74-kiloisissa. Suomen viimeisin painimitali on vuodelta 2004 Ateenasta, kun Marko Yli-Hannuksela paini hopeaa samassa sarjassa.

Suomalaiset kesäolympialaisten kultamitalistit


Urheilija(t)KisatLaji
Satu Mäkelä-NummelaPeking 2008Ammunta, Trap N
Thomas Johanson, Jyrki JärviSydney 2000Purjehdus, 49er
Arsi HarjuSydney 2000Yleisurheilu, Kuulantyöntö M
Heli RantanenAtlanta 1996Yleisurheilu, Keihäänheitto N
Mikko KolehmainenBarcelona 1992Melonta, K-1 500 m M
Tapio KorjusSoul 1988Yleisurheilu, Keihäänheitto M
Jouko SalomäkiLos Angeles 1984Kreikkalais-roomalainen paini 74 kg
Pertti KarppinenLos Angeles 1984Soutu, Yksiköt M
Arto HärkönenLos Angeles 1984Yleisurheilu, Keihäänheitto M
Juha TiainenLos Angeles 1984Yleisurheilu, Moukarinheitto
Tomi PoikolainenMoskova 1980Jousiammunta M
Esko RechardtMoskova 1980Purjehdus, Finnjolla
Pertti KarppinenMoskova 1980Soutu, Yksiköt M
Pertti UkkolaMontreal 1976Kreikkalais-roomalainen paini 57 kg
Pertti KarppinenMontreal 1976Soutu, Yksiköt M
Lasse VirénMontreal 1976Yleisurheilu, 5000 m
Lasse VirénMontreal 1976Yleisurheilu, 10000 m
Pekka VasalaMünchen 1972Yleisurheilu, 1500 m
Lasse VirénMünchen 1972Yleisurheilu, 5000 m
Lasse VirénMünchen 1972Yleisurheilu, 10000 m
Kaarlo KangasniemiMéxico 1968Painonnosto 90 kg
Pentti LinnosvuoTokio 1964Ammunta, Olympiapistooli
Väinö MarkkanenTokio 1964Ammunta, Vapaapistooli
Pauli NevalaTokio 1964Yleisurheilu, Keihäänheitto M
Eugen EkmanRooma 1960Telinevoimistelu, Hevonen M
Pentti LinnosvuoMelbourne 1956Ammunta, Vapaapistooli
Kyösti LehtonenMelbourne 1956Kreikkalais-roomalainen paini 67 kg
Rauno MäkinenMelbourne 1956Kreikkalais-roomalainen paini 62 kg
Pentti HämäläinenHelsinki 1952Nyrkkeily, Kääpiösarja (54 kg)
Yrjö Hietanen, Kurt WiresHelsinki 1952Melonta, K-2 1000 m
Yrjö Hietanen, Kurt WiresHelsinki 1952Melonta, K-2 10000 m
Sylvi SaimoHelsinki 1952Melonta, K-1 500 m N
Thorvald StrömbergHelsinki 1952Melonta, K-1 10000 m
Pentti HämäläinenHelsinki 1952Melonta, Kääpiösarja (54 kg)
Kelpo GröndahlHelsinki 1952Kreikkalais-roomalainen paini 87 kg
Lenni ViitalaLontoo 1948Vapaapaini 52 kg
Yrjö LindegrenLontoo 1948Arkkitehtuuri, asemakaavat (Varkauden urheilukeskus)
Aale TynniLontoo 1948Kirjallisuus, lyriikka (runo Hellaan laakeri)
Paavo Aaltonen, Veikko Huhtanen, Kalevi Laitinen, Olavi Rove, Ale Saarvala, Sulo Salmi, Heikki Savolainen, Einari TeräsvirtaLontoo 1948Voimistelu, Joukkuekilpailu M
Paavo AaltonenLontoo 1948Voimistelu, Hyppy
Paavo AaltonenLontoo 1948Voimistelu, Hevonen
Veikko HuhtanenLontoo 1948Voimistelu, Moniottelu
Veikko HuhtanenLontoo 1948Voimistelu Hevonen
Heikki SavolainenLontoo 1948Voimistelu, Hevonen
Tapio RautavaaraLontoo 1948Yleisurheilu, Keihäänheitto M
Sten SuvioBerliini 1936Nyrkkeily, Välisarja (66,6 kg)
Sten SuvioBerliini 1936Nyrkkeily, Välisarja (66,6 kg)
Lauri KoskelaBerliini 1936Kreikkalais-roomalainen paini 66 kg
Kustaa PihlajamäkiBerliini 1936Vapaapaini 61 kg
Urho KarhumäkiBerliini 1936Kirjallisuus, epiikka (teos Avoveteen)
Ale SaarvalaBerliini 1936Voimistelu, Rekki
Gunnar HöckertBerliini 1936Yleisurheilu, 5000 m
Volmari Iso-HolloBerliini 1936Yleisurheilu, 3000 m esteet
Ilmari SalminenBerliini 1936Yleisurheilu, 10000 m
Väinö KokkinenLos Angeles 1932Kreikkalais-roomalainen paini 79 kg
Hermanni PihlajamäkiLos Angeles 1932Vapaapaini 61 kg
Volmari Iso-HolloLos Angeles 1932Yleisurheilu, 3000 m esteet
Matti JärvinenLos Angeles 1932Yleisurheilu, Keihäänheitto M
Lauri LehtinenLos Angeles 1932Yleisurheilu, 5000 m
Arvo HaavistoAmsterdam 1928Vapaapaini 72 kg
Väinö KokkinenAmsterdam 1928Kreikkalais-roomalainen paini 75 kg
Kaarlo MäkinenAmsterdam 1928Vapaapaini 56 kg
Harri LarvaAmsterdam 1928Yleisurheilu, 1500 m
Toivo LoukolaAmsterdam 1928Yleisurheilu, 3000 m esteet
Paavo NurmiAmsterdam 1928Yleisurheilu, 10000 m
Ville RitolaAmsterdam 1928Yleisurheilu, 5000 m
Paavo YrjöläAmsterdam 1928Yleisurheilu, Kymmenottelu
Kalle AnttilaPariisi 1924Kreikkalais-roomalainen paini 62 kg
Oskar FrimanPariisi 1924Kreikkalais-roomalainen paini 67,5 kg
Kustaa PihlajamäkiPariisi 1924Vapaapaini 56 kg
Edvard WesterlundPariisi 1924Kreikkalais-roomalainen paini 75 kg
Elias Katz, Paavo Nurmi, Ville RitolaPariisi 1924Yleisurheilu, 3000 m joukkuejuoksu
Eero LehtonenPariisi 1924Yleisurheilu, Viisiottelu
Heikki Liimatainen, Paavo Nurmi, Ville RitolaPariisi 1924Yleisurheilu, Maastojuoksu, joukkuekilpailu
Jonni MyyräPariisi 1924Yleisurheilu, Keihäänheitto
Paavo NurmiPariisi 1924Yleisurheilu, 1500 m
Paavo NurmiPariisi 1924Yleisurheilu, 5000 m
Paavo NurmiPariisi 1924Yleisurheilu, Maastojuoksu
Ville RitolaPariisi 1924Yleisurheilu, 10000 m
Ville RitolaPariisi 1924Yleisurheilu, 3000 m esteet
Albin StenroosPariisi 1924Yleisurheilu, Maraton
Kalle AnttilaAntwerpen 1920Vapaapaini 67,5 kg
Oskar FrimanAntwerpen 1920Kreikkalais-roomalainen paini 60 kg
Eino LeinoAntwerpen 1920Vapaapaini 75 kg
Adolf LindforsAntwerpen 1920Kreikkalais-roomalainen paini yli 82,5 kg
Emil VäreAntwerpen 1920Kreikkalais-roomalainen paini 67,5 kg
Hannes KolehmainenAntwerpen 1920Yleisurheilu, Maraton
Teodor Koskenniemi, Heikki Liimatainen, Paavo NurmiAntwerpen 1920Yleisurheilu, Maastojuoksu, joukkuekilpailu
Eero LehtonenAntwerpen 1920Yleisurheilu,Viisiottelu
Jonni MyyräAntwerpen 1920Yleisurheilu,Keihäänheitto
Elmer NiklanderAntwerpen 1920Yleisurheilu,Kiekonheitto
Paavo NurmiAntwerpen 1920Yleisurheilu,10000 m
Paavo NurmiAntwerpen 1920Yleisurheilu,Maastojuoksu
Ville PörhöläAntwerpen 1920Yleisurheilu,Kuulantyöntö
Ville TuulosAntwerpen 1920Yleisurheilu,Kolmiloikka
Kaarlo KoskeloTukholma 1912Kreikkalais-roomalainen paini 60 kg
Yrjö SaarelaTukholma 1912Kreikkalais-roomalainen paini yli 82,5 kg
Emil VäreTukholma 1912Kreikkalais-roomalainen paini 67,5 kg
Hannes KolehmainenTukholma 1912Yleisurheilu,5000 m
Hannes KolehmainenTukholma 1912Yleisurheilu,10000 m
Hannes KolehmainenTukholma 1912Yleisurheilu,Maastojuoksu
Julius SaaristoTukholma 1912Yleisurheilu,Keihäänheitto, molemmat kädet
Armas TaipaleTukholma 1912Yleisurheilu,Kiekonheitto
Armas TaipaleTukholma 1912Yleisurheilu,Kiekonheitto, molemmat kädet
Verner WeckmanLontoo 1908Kreikkalais-roomalainen paini 93 kg
Verner WeckmanAteena 1906Kreikkalais-roomalainen paini 85 kg
Verner JärvinenAteena 1906Yleisurheilu, Antiikin tyylin kiekonheitto


Menestyneimmät suomalaiset kesäolympialaisissa


Paavo Nurmi on kaikkien aikojen suomalainen olympiaurheilija yhdeksällä kultamitalillaan ja kolmella hopeallaan. Vähintään neljään kultamitaliin kesäolympialaisissa ovat yltäneet myös Ville Ritola, Hannes Kolehmainen ja Lasse Virén. Ei-yleisurheilijoista menestyneimmät kesäolympiaurheilijat ovat kolme kultaa voittaneet voimistelijat Paavo Aaltonen, Veikko Huhtanen ja soutaja Pertti Karppinen (3).

SijaUrheilijaLajiMitalit
1.Paavo NurmiYleisurheilu12 (9-3-0)
2.Ville RitolaYleisurheilu8 (5-3-0)
3.Hannes KolehmainenYleisurheilu5 (4-1-0)
4.Lasse VirénYleisurheilu4 (4-0-0)
5.Veikko HuhtanenVoimistelu5 (3-1-1)
6.Paavo AaltonenVoimistelu5 (3-0-2)
7.Pertti KarppinenSoutu3 (3-0-0)
8.Heikki SavolainenVoimistelu9 (2-1-6)
9.Volmari Iso-HolloYleisurheilu4 (2-1-1)
10.Pentti LinnosvuoAmmunta3 (2-1-0)
11.Kustaa PihlajamäkiPaini3 (2-1-0)
12.Armas TaipaleYleisurheilu3 (2-1-0)
13.Kurt WiresMelonta3 (2-1-0)
14.Heikki LiimatainenYleisurheilu3 (2-0-1)
15.Ale SaarvalaVoimistelu3 (2-0-1)
16.Kalle AnttilaPaini2 (2-0-0)
17.Oskar FrimanPaini2 (2-0-0)
18.Yrjö HietanenMelonta2 (2-0-0)
19.Väinö KokkinenPaini2 (2-0-0)
20.Eero LehtonenYleisurheilu2 (2-0-0)
20.Jonni MyyräYleisurheilu2 (2-0-0)


Tilastolähteet: Wikipedia,
Wikipedia, Olympiakomitea

Olympiaennätykset


Seuraavassa listaukset valikoitujen olympialajien olympiaennätyksistä.

Yleisurheilun olympiaennätykset


Yleisurheilun olympiaennätykset ovat parantuneet tasaisesti vuosien saatossa. Rio de Janeiron olympialaisissa 2016 nähtiin peräti kahdeksan uutta olympiaennätystä. Miesten ennätykset ovat parantuneet naisten ennätyksiä tiuhemmin. Suurin osa yleisurheilun miesten olympiaennätyksistä on tehty 2000-luvulla.

Naisten ennätyslistassa komeilee edelleen tukku ennätyksiä, jotka on tehty 1980-luvulla. Peräti 10 naisten voimassa oleva olympiaennätystä on peräisin tuolta ajalta.

Kuusi naisten tämän hetkistä olympiaennätystä (100m 200m, 10000m, 7-ottelu ja viestit) ovat myös voimassa olevia yleisurheilun maailmanennätyksiä.

Naiset

LajiUrheilijaTulosKisat
100 mFlorence GRIFFITH-JOYNER (USA)10.62Soul, Etelä-Korea 1988
200 mFlorence GRIFFITH-JOYNER (USA)21.34Soul, Etelä-Korea 1988
400 mMarie-José PÉREC (FRA)48.25Atlanta, USA 1996
800 mNadezhda OLIZARENKO (URS)1:53.43Moskova, Neuvostoliitto 1980
1500 mPaula IVAN (ROU)3:53.96Soul, Etelä-Korea 1988
3000 mTatyana SAMOLENKO (URS)8:26.53Soul, Etelä-Korea 1988
5000 mVivian Jepkemoi CHERUIYOT (KEN)14:26.17Rio de Janeiro, Brasilia 2016
10,000 mAlmaz AYANA (ETH)29:17.45Rio de Janeiro, Brasilia 2016
MaratonTiki GELANA (ETH)2:23:07Lontoo, Iso-Britannia 2012
3000 m esteetGulnara SAMITOVA-GALKINA (RUS)8:58.81Peking, Kiina 2008
100 m aidatSally PEARSON (AUS)12.35Lontoo, Iso-Britannia 2012
400 m aidatMelaine WALKER (JAM)52.64Peking, Kiina 2008
KorkeushyppyYelena SLESARENKO (RUS)206Ateena, Kreikka 2004
SeiväshyppyYelena ISINBAYEVA (RUS)505Peking, Kiina 2008
PituushyppyJackie JOYNER-KERSEE (USA)740Soul, Etelä-Korea 1988
KolmiloikkaFrancoise MBANGO ETONE (CMR)15.39Peking, Kiina 2008
KuulantyöntöIlona SLUPIANEK (GDR)22.41Moskova, Neuvostoliitto 1980
KiekonheittoMartina HELLMANN (GDR)72.30Soul, Etelä-Korea 1988
MoukarinheittoAnita WŁODARCZYK (POL)82.29Rio de Janeiro, Brasilia 2016
KeihäänheittoOlisdeilys MENÉNDEZ (CUB)71.53Ateena, Kreikka 2004
7-otteluJackie JOYNER-KERSEE (USA)7291Soul, Etelä-Korea 1988
20 km kävelyYelena LASHMANOVA (RUS)1:25:02Lontoo, Iso-Britannia 2012
4x100 m viestiUnited States40.82Lontoo, Iso-Britannia 2012
4x400 m viestiSoviet Union3:15.17Soul, Etelä-Korea 1988


Suurin osa miesten yleisurheilun olympiaennätyksistä on murskattu 2000-luvulla. Vain kolme voimassa olevaa miesten olympiaennätystä on peräisin viime vuosituhannelta. Vanhin voimassa oleva olympiaennätys on Bob Beamonin jättiloikka 890 Meksikon 1968 olympialaisten pituushypystä.

Miehet

LajiUrheilijaTulosKisat
100 mUsain BOLT (JAM)9.63Lontoo, Iso-Britannia 2012
200 mUsain BOLT (JAM)19.30Peking, Kiina 2008
400 mWayde VAN NIEKERK (RSA)43.03Rio de Janeiro, Brasilia 2016
800 mDavid RUDISHA (KEN)1:40.91Lontoo, Iso-Britannia 2012
1500 mNoah NGENY (KEN)3:32.07Sydney, Australia 2000
5000 mKenenisa BEKELE (ETH)12:57.82Peking, Kiina 2008
10,000 mKenenisa BEKELE (ETH)27:01.17Peking, Kiina 2008
MaratonSamuel Kamau WANJIRU (KEN)2:06:32Peking, Kiina 2008
3000 m esteetConseslus KIPRUTO (KEN)8:03.28Rio de Janeiro, Brasilia 2016
110 m aidatXiang LIU (CHN)12.91Ateena, Kreikka 2004
400 m aidatKevin YOUNG (USA)46.78Barcelona, Spain 1992
KorkeushyppyCharles AUSTIN (USA)239Atlanta, USA 1996
SeiväshyppyThiago BRAZ (BRA)603Rio de Janeiro, Brasilia 2016
PituushyppyBob BEAMON (USA)890Mexico City, Meksiko 1968
KolmiloikkaKenny HARRISON (USA)18.09Atlanta, USA 1996
KuulantyöntöRyan CROUSER (USA)22.52Rio de Janeiro, Brasilia 2016
KiekonheittoVirgilijus ALEKNA (LTU)69.89Ateena, Kreikka 2004
MoukarinheittoSergey LITVINOV (URS)84.80Soul, Etelä-Korea 1988
KeihäänheittoAndreas THORKILDSEN (NOR)90.57Peking, Kiina 2008
10-otteluRoman ŠEBRLE (CZE)8893Ateena, Kreikka 2004
10-otteluAshton EATON (USA)8893Rio de Janeiro, Brasilia 2016
20 km kävelyDing CHEN (CHN)1:18:46Lontoo, Iso-Britannia 2012
50 km kävelyJared TALLENT (AUS)3:36:53Lontoo, Iso-Britannia 2012
4x100 m viestiJamaica36.84Lontoo, Iso-Britannia 2012
4x400 m viestiUnited States2:55.39Peking, Kiina 2008